Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Depeche3 είπε

Αν κλείσει ο Ήρων κ η προτεργια τότε λογικά δεν θα υπάρχουν ιδιώτες στο ρεύμα .......

κοίτα , το οτι είσαι φαν του Ηρων και του κάνεις προώθηση σε λογικά πλαίσια ,οκ , αλλά μη τα παραλές κιόλας. εντελώς φιλικά το λέω χωρίς παρεξήγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Κατά αρχήν αυτό απευθύνεται σε ανθρώπους που θέλουν να βάλουν φωτοβολταϊκά και δεν μπορούν και όχι σε όλους . Άρα υποτίθεται ότι υπάρχουν κάποια χρήματα κ η δέσμευση με κάποια εταιρία . Απλά εδώ επειδή δεν χρηματοδοτείται από σένα η εγκατάσταση υπάρχει η δέσμευση με τον Ήρων . Αν κλείσει ο Ήρων κ η προτεργια τότε λογικά δεν θα υπάρχουν ιδιώτες στο ρεύμα .......

Κι εμείς θα γίνουμε επενδυτές μικρο-σωτήρες;

Τα 20 χρόνια την παντρεύεσαι γιατί αν θες να φύγεις, ακόμα κι αν σου δίνουν τα λεφτά κι εσύ τις εκπτώσεις πίσω, σημαίνει ότι τα χρόνια που έχεις κάτσει εκεί, θα χάσεις έστω την απλή έκπτωση που θα έπαιρνες από ένα απλό πακέτο χωρίς ΟΤΣ και δέσμευση που θα είχες κλείσει αντί αυτού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

κοίτα , το οτι είσαι φαν του Ηρων και του κάνεις προώθηση σε λογικά πλαίσια ,οκ , αλλά μη τα παραλές κιόλας. εντελώς φιλικά το λέω χωρίς παρεξήγηση

Πιστεύεις δηλ εσύ ότι υπάρχει πιθανότητα να κλείσουν αυτές οι δύο εταιρίες ;;; Ξέρεις τι υπάρχει σε εγκαταστάσεις κ τι θα γίνει στο μέλλον ;;; Διαβάζω κ μαθαίνω κ θέλω σιγουριά από μια μεγάλη εταιρία που έχει παραγωγή ρεύματος κ όχι εταιρίες που σήμερα είναι αυτόνομες κ αύριο εξαγοράζονται κ βρίσκομαι ξαφνικά αλλού .....

Δεν είμαι κανενός φαν ούτε του Ήρων ούτε της προτεργια απλά βλέπω κ σχολιάζω . 

 

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Κι εμείς θα γίνουμε επενδυτές μικρο-σωτήρες;

Τα 20 χρόνια την παντρεύεσαι γιατί αν θες να φύγεις, ακόμα κι αν σου δίνουν τα λεφτά κι εσύ τις εκπτώσεις πίσω, σημαίνει ότι τα χρόνια που έχεις κάτσει εκεί, θα χάσεις έστω την απλή έκπτωση που θα έπαιρνες από ένα απλό πακέτο χωρίς ΟΤΣ και δέσμευση που θα είχες κλείσει αντί αυτού.

Μα δεν απευθύνεται σε εσάς που δεν σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο , απευθύνεται προφανώς σε ανθρώπους που θέλουν να βάλουν φωτοβολταϊκά κ για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορούν . 

Αν υπάρχει εδώ κάποιος που έχει γνώση σε αυτό τον τομέα ας μας πει αν αξίζει τον κόπο ή όχι γιατί εγώ παλαιότερα ήθελα στην οικοδομή να βάλω αλλά δεν γινόταν κ έτσι νομίζω ότι αυτό βγήκε για κάποιους σαν κ εμένα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Πιστεύεις δηλ εσύ ότι υπάρχει πιθανότητα να κλείσουν αυτές οι δύο εταιρίες ;;;

Φυσικά και υπάρχει , αλλά μήπως να ξεκινήσει καινούριο topic "Ηρών και φωτοβολταϊκά "μιας και δεν κολλάει και πολύ εδώ ? (απλή ερώτηση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Αν κλείσει ο Ήρων κ η προτεργια τότε λογικά δεν θα υπάρχουν ιδιώτες στο ρεύμα .......

 

5 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Πιστεύεις δηλ εσύ ότι υπάρχει πιθανότητα να κλείσουν αυτές οι δύο εταιρίες ;;;

Τελικά κινδυνεύουν να κλείσουν ή είναι ακλόνητες; Αποφάσισε τι πιστεύεις προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

 

Τελικά κινδυνεύουν να κλείσουν ή είναι ακλόνητες; Αποφάσισε τι πιστεύεις προσωπικά.

Δεν υπάρχει περίπτωση να κλείσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να κλείσουν 

Ε άρα δε μας έχουν ανάγκη. Όποιοι θέλουν γάμο 20ετίας δικαίωμά τους. Και κυριολεκτώ, δεν ειρωνεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ζητήσει μια προσφορά για Φ/Β το 2017.

Αναφορά σε κείμενο

Ένα ενδεικτικό σύστημα που θα μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες σας είναι  ένα ΦΒ  σύστημα 2,43KWp με

κόστος περίπου 4.600€ πλέον ΦΠΑ.

Όπως καταλαβαίνετε δεν ήταν φθηνά και όσο και να έχουν πέσει οι τιμές, η πρόταση δεν απορρίπτεται έτσι αβασάνιστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, korakios είπε

Μπορεί να συμφέρει πάντως , δεν το θεωρώ αρπαχτή , αλλά προσωπικά με τίποτα

Αν το δεις εντελως απλο'ι'κα με μια πρωτη ματια σιγουρα συμφερει με τα σημερινα δεδομενα αλλα μεσα σε 1-2 χρονια και ποσο μαλλον σε 20 χρονια πολλα μπορει ν'αλλαξουν και ν'αναγκαστεις να το ακυρωσεις.

Αν ηταν 3 εως 5 χρονια μια τετοια ενεργεια θα την θεωρουσα πολυ πιο λογικη αλλα 20 χρονια ειναι πολλα.Υπερβολικα πολλα για οποιαδηποτε δεσμευση.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν το δεις εντελως απλο'ι'ικα με μια πρωτη ματια σιγουρα συμφερει με τα σημερινα δεδομενα αλλα μεσα σε 1-2 χρονια και ποσο μαλλον σε 20 χρονια πολλα μπορει ν'αλλαξουν και ν'αναγκαστεις να το ακυρωσεις.

Αν ηταν 3 εως 5 χρονια μια τετοια ενεργεια θα την θεωρουσα πολυ πιο λογικη αλλα 20 χρονια ειναι πολλα.Υπερβολικα πολλα για οποιαδηποτε δεσμευση.

Ναι αυτό είναι που με προβληματίζει κ εμένα η διάρκεια γιατί σε 3 χρόνια μπορεί να βγει κάτι καλύτερο , αλλά από την άλλη αν έβαζα φωτοβολταϊκά δεν θα έπρεπε να είμαι σε κάποια εταιρία ;;; Νομίζω οι περισσότεροι αν όχι όλοι είναι στους big 4 έτσι δεν είναι ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Depeche3 είπε

Ναι αυτό είναι που με προβληματίζει κ εμένα η διάρκεια γιατί σε 3 χρόνια μπορεί να βγει κάτι καλύτερο , αλλά από την άλλη αν έβαζα φωτοβολταϊκά δεν θα έπρεπε να είμαι σε κάποια εταιρία ;;; Νομίζω οι περισσότεροι αν όχι όλοι είναι στους big 4 έτσι δεν είναι ;;;;

Αυτό που είπες μόνος σου είναι το πιο προφανές μειονέκτημα ακόμα και γι' αυτούς που το σκέφονται σοβαρά. Γιατί να δεσμευτείς τόσα πολλά χρόνια, πριν βγάλουν και άλλοι πάροχοι ίδια προϊόντα και αναγκαστούν λόγω ανταγωνισμού να βάλουν ευνοϊκότερους όρους; Δε νομίζω ότι είναι σοφό να τρέξεις να δεσμευτείς πρώτος-πρώτος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, vsk είπε

Πρόσθεσα στα φύλλα excel και το Fixed πρόγραμμα της Solar Energy, το οποίο παρεμπιπτόντως φαίνεται αρκετά ανταγωνιστικό, ειδικά στις χαμηλές-μεσαίες καταναλώσεις. 

Για το Φυσικό Αέριο δεν βρίσκω συντελεστές Α και Β. Αν κάποιος τους γνωρίζει να μου πει, αλλιώς θα βάλω αυτούς που αναφέρονται στο allazorevma με κάθε επιφύλαξη.

Τέλος, ρώτησα και χτες, αλλά "θάφτηκε" η ερώτησή μου: Υπάρχει έστω κι ένας λόγος να διαλέξει κάποιος το NRG Electricity 4U Fixed αντί του NRG Save 40% Fixed που είναι και φθηνότερο;

Καλησπέρα. Που μπορούμε να βρούμε αυτό το Excel; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anikologr είπε

Καλησπέρα. Που μπορούμε να βρούμε αυτό το Excel; 

Εδώ:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ από αυτούς που έψαχνα να βάλω φωτοβολταϊκά για μια ετήσια κατανάλωση περίπου 8000Kwh.

Δεν νομίζω ομως ότι θα έμπαινα στην διαδικασία των 20+ χρόνια για να κάνω απόσβεση ένα Α ποσό,η αν συμφέρει σε σχέση με το net metering.

Εδώ τελειώνει το 24 μηνο  συμβόλαιο και κάνουμε τούμπες και όπως ειπώθηκε πριν είναι πολύ ρευστά τα πράγματα με αρκετές αλλαγές,δεν θυμάμαι πριν 2 χρόνια να είχε σε ιδιώτη fix πρόγραμμα που να συμφέρει σε σχέση με ότι προσφέρετε σήμερα.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Είμαι και εγώ από αυτούς που έψαχνα να βάλω φωτοβολταϊκά για μια ετήσια κατανάλωση περίπου 8000Kwh.

Δεν νομίζω ομως ότι θα έμπαινα στην διαδικασία των 20+ χρόνια για να κάνω απόσβεση ένα Α ποσό,η αν συμφέρει σε σχέση με το net metering.

Εδώ τελειώνει το 24 μηνο  συμβόλαιο και κάνουμε τούμπες και όπως ειπώθηκε πριν είναι πολύ ρευστά τα πράγματα με αρκετές αλλαγές,δεν θυμάμαι πριν 2 χρόνια να είχε σε ιδιώτη fix πρόγραμμα που να συμφέρει σε σχέση με ότι προσφέρετε σήμερα.

 

 

 

Εγώ πάντως ακόμα κ σήμερα τα Φιξ δεν νομίζω ότι συμφέρουν κυρίως στις 3 μεγάλες εταιρίες γιατί η ΟΤΣ που χρεώνουν είναι πολύ χαμηλή σε σχέση με τους μη καθετοποιημενους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...