Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Με το Nrg fixed είμαι κερδισμένος σε σχέση με τα ΕΛΤΑ απλά δεν θα μπορώ να βάλω ΚΟΤ.

ούτε στο τετράμηνο που ανέφερες θα είχες έκπτωση ΚΟΤ .
Γιαυτό επιμένω , μόνο υπολογίζοντας τα 3 τελευταία τετράμηνα θα καταλάβεις αν αξιζει ΚΟΤ ή save 40% :)
Μια άλλη παράμετρος είναι και αν στο ΚΟΤ Β επηρεάζονται οι ΥΚΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

τα 25 ευρώ ?
Τα άλλα προγράμματα δίναν και πόντους στη shell , μήπως έχει κάτι αντίστοιχο?

Τα 25 ευρώ αναφέρονται στο συμβόλαιο σαν έκπτωση στο πακέτο save 40.Δεν μου είπανε για κάποια άλλη εκπτωση.. Αυτά που διαβασα σε προηγούμενες σελιδες για έκπτωση στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις σε όσους έχουν νυχτερινό μετρητη αφορούν αλλά πακέτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iliast33 είπε

Αυτά που διαβασα σε προηγούμενες σελιδες για έκπτωση στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις σε όσους έχουν νυχτερινό μετρητη αφορούν αλλά πακέτα?

οι χαμηλότερες χρεώσεις στα ΥΚΩ ισχύουν κανονικά , ανεξάρτητα πάροχου ,για νυχτερινό ρεύμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ούτε στο τετράμηνο που ανέφερες θα είχες έκπτωση ΚΟΤ .
Γιαυτό επιμένω , μόνο υπολογίζοντας τα 3 τελευταία τετράμηνα θα καταλάβεις αν αξιζει ΚΟΤ ή save 40% :)
Μια άλλη παράμετρος είναι και αν στο ΚΟΤ Β επηρεάζονται οι ΥΚΩ

Ναι σωστά,μιλάω για τα άλλα δύο τετράμηνα.

Συγκρίνοντας τα άλλα δύο τετράμηνα η διαφορά μόνο στο ρεύμα χωρίς το πάγιο είναι 140 ευρώ περίπου.

Αυτο με τις ΥΚΟ δεν το γνωρίζω αλλά δεν διάβασα και κάτι αναφορικά με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

οι χαμηλότερες χρεώσεις στα ΥΚΩ ισχύουν κανονικά , ανεξάρτητα πάροχου ,για νυχτερινό ρεύμα 

Korakios δηλ. φίλε μου παρόλο που στο πρόγραμμα μου θα έχω την ίδια χρέωση μέρα νυχτα, επειδή έχω νυχτερινό μετρητη θα έχω ούτως ή άλλως έκπτωση στα Υκω? 

Εαν είχα π.χ κανονικό μετρητη θα είχα ακριβότερη χρέωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Ναι; Πες τους να διαβάσουν το ΦΕΚ 1364/2020 για τη τυποποίηση της ρήτρας προσαρμογής... Όσοι δεν εφαρμόζουν τύπο ρήτρας με άγνωστο μόνο την ΟΤΣ είναι παράνομοι.Οσοι δεν έχουν σταθερό πρόγραμμα για μικρούς πελάτες (οικίες και Γ21 επαγγελματικό) είναι παράνομοι. ΤΑ ΛΠ, ΜΜΚΘΣΣ, ΜΜΑΕ εκκαθαρίζονται και δεν είναι σύννομα. Όσοι λένε κάτι διαφορετικό απλά παραπλανούν. 

Το ΦΕΚ είναι εδώ και για απόψε μόνο μια ματιά του έριξα. Θα τους το στείλω βέβαια με αυτές τις παρατηρήσεις, αλλά πραγματικά δεν μπορεί ο απλός καταναλωτής να ασχολείται με αυτά, μόνος του. Θα έπρεπε να παρεμβαίνει η Αρχή αυτεπάγγελτα, αναρτημένα είναι και τα βλέπουν όλοι. Για ενώσεις καταναλωτών δεν αναφέρω καθόλου, πονεμένη (και πουλημένη;) ιστορία.

https://energypress.gr/sites/default/files/media/document_50.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2021 στις 5:13 ΜΜ, ababa641 είπε

Η εγγύηση είναι 50€ , το αναφέρει και η σύμβαση που έκανα και στο σαιτ τους.

Ένα καλό που συνειδητοποίησα τώρα είναι ότι τα ΕΛΤΑ δε σου ζητάνε να βάλεις πληρωμή με πάγια εντολή για να σου γυρίσουν την εγγύηση όπως κάνουν οι περισσότεροι ιδιώτες πάροχοι.

Η αναφορά έχει ως εξής:

Αναφορά σε κείμενο

Για όλους τους καταναλωτές με Οικιακό πακέτο ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ απαιτείται εγγύηση 50€, η καταβολή της οποίας γίνεται με τον πρώτο λογαριασμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iliast33 είπε

Korakios δηλ. φίλε μου παρόλο που στο πρόγραμμα μου θα έχω την ίδια χρέωση μέρα νυχτα, επειδή έχω νυχτερινό μετρητη θα έχω ούτως ή άλλως έκπτωση στα Υκω? 

ναι, τις ώρες του νυχτερινού ρεύματος . Μειωμένες ΥΚΩ και μηδενικές χρεώσεις στο σύστημα μεταφοράς , διανομής

2 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Εαν είχα π.χ κανονικό μετρητη θα είχα ακριβότερη χρέωση? 

ναι , μπορείς να δεις τη διαφορά στο excel μέρας που δείχνει πόσο (περίπου) κερδίζεις απο τις ρυθμιζόμενες . Αυξάνοντας το ποσοστό (10%) βλέπεις όσο πιο πολύ εκμεταλλεύεσαι τις ώρες νυχτερινού τόσο περισσότερο κερδίζεις

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

βάζω και το νυχτερινό με την ευκαιρία

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι, τις ώρες του νυχτερινού ρεύματος . Μειωμένες ΥΚΩ και μηδενικές χρεώσεις στο σύστημα μεταφοράς , διανομής

ναι , μπορείς να δεις τη διαφορά στο excel μέρας που δείχνει πόσο (περίπου) κερδίζεις απο τις ρυθμιζόμενες . Αυξάνοντας το ποσοστό (10%) βλέπεις όσο πιο πολύ εκμεταλλεύεσαι τις ώρες νυχτερινού τόσο περισσότερο κερδίζεις

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

βάζω και το νυχτερινό με την ευκαιρία

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

 

Ωραία δεν το ήξερα αυτό.. 

Παρεμπιπτόντως στο nrg save40 που έκανα σήμερα δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση η έγκαιρη πληρωμή για να ισχύουν οι εκπτώσεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iliast33 είπε

Παρεμπιπτόντως στο nrg save40 που έκανα σήμερα δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση η έγκαιρη πληρωμή για να ισχύουν οι εκπτώσεις.. 

ναι , είναι τεράστιο ατού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

1.2860 ημέρας και 1256 νύχτα

2.1350 ημέρας και 450 νύχτας

3.1710 ημέρας και 530 νύχτας

Η έκπτωση του ΚΟΤ είναι 0.045  στην εκάστοτε τίμη ημέρας και νύχτας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

1.2860 ημέρας και 1256 νύχτα

2.1350 ημέρας και 450 νύχτας

3.1710 ημέρας και 530 νύχτας

Η έκπτωση του ΚΟΤ είναι 0.045  στην εκάστοτε τίμη ημέρας και νύχτας.

ξέχασα να σε ρωτήσω σημαντικό , τι όριο κατανάλωσης ΚΟΤ έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...