Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα αρχισω μια μινι ερευνα για να δω ποια εναλλακτικη συμφερει. Προκειται για μεγαλο σπιτι, με υψηλη καταναλωση (~2500 kWh/τετραμηνο). 
Το αν εχει παγιο ή οχι λιγο με απασχολει, απο την στιγμη πυο η καταναλωση ειναι υψηλη οποτε ολα θα παιχτουν στην χρεωση kwh.
Ποιες να κοιταξω; Ποια συμφερει σε περιπτωση σαν αυτην;
 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, haHa είπε

Θα αρχισω μια μινι ερευνα για να δω ποια εναλλακτικη συμφερει. Προκειται για μεγαλο σπιτι, με υψηλη καταναλωση (~2500 kWh/τετραμηνο). 
Το αν εχει παγιο ή οχι λιγο με απασχολει, απο την στιγμη πυο η καταναλωση ειναι υψηλη οποτε ολα θα παιχτουν στην χρεωση kwh.
Ποιες να κοιταξω; Ποια συμφερει σε περιπτωση σαν αυτην;
 

5 προηγούμενες σελιδούλες να διάβαζε ο καθένας .....

προγράμματα χωρίς ρήτρες αναπροσαρμογής

μέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

άνοιγμα με google έγγραφα online  ή τα κατεβάζετε και τα ανοίγετε με εφαρμογή

ΔΕΝ περιέχει ακόμα τη χρέωση ΕΛΑΠΕ 0,002Ε/Kw μιας και δεν είναι ακόμα ξεκάθαρο πόσοι εφάρμοσαν τη χρέωση

 

πιο πίσω έχει και άλλο λινκ απο τον @vsk που έχει όλους τους πάροχους (και μαζί με ρήτρες αναπροσαρμογής)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

Επεξ/σία από korakios
vsk link, ΕΛΑΠΕ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, korakios είπε

μου ήρθε την επόμενη ....να στείλω email στο support..... ή ταχυδρομικώς 😛

Αν δε στηρίξεις το σπίτι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, korakios είπε

 

το διασκεδάζεις μου φαίνεται 😄

Για τον χαβαλε.....!

Μακαρρι να πανε ολα οκ ειτε ειναι για τον Ελτα ειτε για οποιαδηποτε αλλο παροχο.

Ολοι να γλιτωσουμε χρηματα θελουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.
Σήμερα άρχισε κανονικά η εκπροσώπηση από την nrg μετά την αίτηση αλλαγης παρόχου που έκανα προ ημερών. 
Ενεργοποιήθηκε η εφαρμογή, όλα οκ. 

Από τα κεντρικά της  elpedison δεν με ενόχλησαν καθόλου, γιατί φεύγω κλπ, ίσως γιατί  τους είχα ήδη ενημερώσει τηλεφωνικά. Μου τηλεφωνούν όμως καθημερινά διάφοροι ντίλερς, και όταν τους λέω ότι έφυγα από την elpedison επειδή μου κατάργησε το πρόγραμμα που είχα,  μου κλείνουν το τηλ χωρίς ούτε γεια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μόλις και την αίτηση για ΚΟΤ-Β και τελικά έχω όριο τις 2200kwh αντί 2300kwh αλλά πάλι νομίζω είναι διαχειρισιμο.

Περιμένω τώρα την επιβεβαίωση της αίτησης από ΕΛΤΑ και είμαστε μια χαρά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stsp είπε

Γεια σας.
Σήμερα άρχισε κανονικά η εκπροσώπηση από την nrg μετά την αίτηση αλλαγης παρόχου που έκανα προ ημερών. 
Ενεργοποιήθηκε η εφαρμογή, όλα οκ. 

Από τα κεντρικά της  elpedison δεν με ενόχλησαν καθόλου, γιατί φεύγω κλπ, ίσως γιατί  τους είχα ήδη ενημερώσει τηλεφωνικά. Μου τηλεφωνούν όμως καθημερινά διάφοροι ντίλερς, και όταν τους λέω ότι έφυγα από την elpedison επειδή μου κατάργησε το πρόγραμμα που είχα,  μου κλείνουν το τηλ χωρίς ούτε γεια. 

Καλησπερα.. Περασαν απο τον Δεδδηε για ληφθει η ενδειξη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προς korakiοs.Πηρα λογαριασμό Ελίν με χρέωση Ελαπε 0,002 ευρώ/kwh. Η φάση είναι ότι χρεώθηκα για τις  345  από τις 788 kwh δηλαδή 0,69 ευρώ, δεν ξέρω γιατί. Επίσης αναφέρεται στο λογαριασμό ότι μπορώ να φύγω αζημιως εντός 30 ημερών(Εχω συμβολαιο). Ακόμη δεν είδα  την επιστροφή του 25% της εγγύησης λόγω εμπροθεσμης πληρωμής με τη συμπλήρωση ενός χρόνου.Κανουν τη παλαβή αλλά θα πέσει τηλέφωνο για να το θυμηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

11 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Πηρα λογαριασμό Ελίν με χρέωση Ελαπε 0,002 ευρώ/kwh

Elin Ναι

Ζενίθ όχι

13 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Η φάση είναι ότι χρεώθηκα για τις  345  από τις 788 kwh δηλαδή 0,69 ευρώ, δεν ξέρω γιατί.

λογικά θεώρησαν τις 788 πριν το νέο έτος ,όπου και τότε ξεκίνησε το ΕΛΑΠΕ

15 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Επίσης αναφέρεται στο λογαριασμό ότι μπορώ να φύγω αζημιως εντός 30 ημερών(Εχω συμβολαιο)

λογικό ,αφού υπήρξε αλλαγή στο συμβόλαιο

15 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Ακόμη δεν είδα  την επιστροφή του 25% της εγγύησης λόγω εμπροθεσμης πληρωμής με τη συμπλήρωση ενός χρόνου.Κανουν τη παλαβή αλλά θα πέσει τηλέφωνο για να το θυμηθούν.

το έχουν αναφέρει και άλλοι δυστυχώς και όντως θέλει τηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kzaxas είπε

Έκανα μόλις και την αίτηση για ΚΟΤ-Β και τελικά έχω όριο τις 2200kwh αντί 2300kwh αλλά πάλι νομίζω είναι διαχειρισιμο.

Περιμένω τώρα την επιβεβαίωση της αίτησης από ΕΛΤΑ και είμαστε μια χαρά.

Πολυ καλα εκανες.

Εκανες αυτο που επρεπε για εμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Λες να πάω nrg save 40%  τώρα που έχω ευκαιρία ή να κατσω στα αυγά μου?

Αναλογα τι καταναλωσεις εχεις.

Αν δεις οτι σε συμφερει η γνωμη μου ειναι να πας.

Ειναι πολυ καλο προγραμμα για οσους εχουν μεγαλουτσικες καταναλωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ μετά το Email που έστειλα στην NRG περί καταγγελίας της σύμβασης λόγω αδιαφάνειας χρεώσεων μου έστειλαν σχεδόν αμέσως ένα κατεβατο με την αναλυτική χρέωση και ότι η ΟΤΣ Νοεμβρίου να έχει εκτοξευθεί στα 81,770€ και πολλά ακόμα.

Αυτό πάντως να έχει εκτοξευθεί τόσο μου φαίνεται πολύ περίεργο,άλλο να πάει από τα 50 στο 60 η ακόμα και στα 70 αλλά 80 είναι τεράστιο άλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Εντωμεταξύ μετά το Email που έστειλα στην NRG περί καταγγελίας της σύμβασης λόγω αδιαφάνειας χρεώσεων μου έστειλαν σχεδόν αμέσως ένα κατεβατο με την αναλυτική χρέωση και ότι η ΟΤΣ Νοεμβρίου να έχει εκτοξευθεί στα 81,770€ και πολλά ακόμα.

Αυτό πάντως να έχει εκτοξευθεί τόσο μου φαίνεται πολύ περίεργο,άλλο να πάει από τα 50 στο 60 η ακόμα και στα 70 αλλά 80 είναι τεράστιο άλμα.

εξαρτάται πως τα μετράει στο συμβόλαιο . Η ΟΤΣ (ΑΓΟΡΑ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ) δεν ήταν 81,770 αλλά 55,960 το σύνολο όμως "ΜΕΣΟΣΤΑΘΜΙΚΗ ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ"  με όλα τα ΛΠ ΜΜΚΘΣΣ και λοιπές ταρίφες ήταν 81,770 και ετοιμάσου για Δεκέμβριο με 85,720 αν τα βάζει όλα
ΜΕΣΟΣΤΑΘΜΙΚΗ ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...