Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Τι διαφορες εχεις με το save?

Δεν θυμαμαι αν σε ειχα ξαναρωτησει.

Είναι όλα φλου ,αφού έβαλα νυχτερινό και δεν ξέρω κατα πόσο θα το αξιοποιήσω , φέτος καίω ξύλα αβέρτα μιας και είμαι συνέχεια σχεδόν σπίτι και δεν ανάβω κλιματιστικό και καλοκαίρι παίζει να λείψω κανα τρίμηνο

Δηλαδή παίζει να έχω πολύ χαμηλή κατανάλωση για να δικαιολογήσει 78 το χρόνο σε πάγια. Βέβαια είναι και τα 25Ε δώρο ,συν 16Ε απο 4 μήνες χωρίς fix (απο shell πόντους δε μαζεύω τίποτα μιας και καίω φυσικό αέριο στο αμάξι)

4 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Για την voltera

είχαν ζητήσει στο @HERTHANνα κάνει διακοπή πρώτα ,σε άλλο μέλος με    ΚΟΤ-Α ,ζήτησαν συστάσεις (!), κράτα τα υπόψιν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

Είναι όλα φλου ,αφού έβαλα νυχτερινό και δεν ξέρω κατα πόσο θα το αξιοποιήσω , φέτος καίω ξύλα αβέρτα μιας και είμαι συνέχεια σχεδόν σπίτι και δεν ανάβω κλιματιστικό και καλοκαίρι παίζει να λείψω κανα τρίμηνο

Δηλαδή παίζει να έχω πολύ χαμηλή κατανάλωση για να δικαιολογήσει 78 το χρόνο σε πάγια. Βέβαια είναι και τα 25Ε δώρο ,συν 16Ε απο 4 μήνες χωρίς fix (απο shell πόντους δε μαζεύω τίποτα μιας και καίω φυσικό αέριο στο αμάξι)

είχαν ζητήσει στο @HERTHANνα κάνει διακοπή πρώτα ,σε άλλο μέλος με    ΚΟΤ-Α ,ζήτησαν συστάσεις (!), κράτα τα υπόψιν

Πολύ σωστά,μου είπαν πως θα πρέπει να κάνω διακοπεί πρώτα αν φαίνεται στον λογαριασμό το ΚΟΤ,στην δική μου περίπτωση δεν χρειάζεται γιατί δεν έχει ακόμα ενεργοποιηθεί.

Μας αναστάτωσαν πρωί πρωί τα ΕΛΤΑ 😀

Μόλις τώρα, Kzaxas είπε

Πολύ σωστά,μου είπαν πως θα πρέπει να κάνω διακοπεί πρώτα αν φαίνεται στον λογαριασμό το ΚΟΤ,στην δική μου περίπτωση δεν χρειάζεται γιατί δεν έχει ακόμα ενεργοποιηθεί.

Μας αναστάτωσαν πρωί πρωί τα ΕΛΤΑ 😀

Θα τα βάλω πάλι κάτω να δω τη συμφέρει περισσότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kzaxas είπε

Μας αναστάτωσαν πρωί πρωί τα ΕΛΤΑ 😀

Βασικά το μεσημέρι στέλνω και nrg να μου στείλουν τη σύμβαση να την έχω έτοιμη για υπογραφή.

Θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο , (εννοώ σε πάροχο με ΚΟΤ) ,σε περίπτωση που δε βγάλεις άκρη με τα ΕΛΤΑ για να μη χάνεις χρόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kzaxas είπε

Δεύτερο και πιο δυνατό μετα από ερώτηση περί ΟΤΣ:

Σιγά σιγά θα την χρεώνουμε και εμείς αλλά δεν ξέρω σίγουρα

Έτσι πάει...

Πρώτα μαντρώνεις το κοπάδι και μετά αμολάς το λύκο.

Ρε ουστ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Βασικά το μεσημέρι στέλνω και nrg να μου στείλουν τη σύμβαση να την έχω έτοιμη για υπογραφή.

Θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο , (εννοώ σε πάροχο με ΚΟΤ) ,σε περίπτωση που δε βγάλεις άκρη με τα ΕΛΤΑ για να μη χάνεις χρόνο

Αυτο σου εγραφα τωρα να κανεις με την nrg.Να τους στειλεις τα δικαιολογητικα και να σου στειλουν την συμβαση ετοιμη προς υπογραφη.

Να εχεις ενα back up δηλαδη σε περιπτωση στραβης για να μην χασεις το save.

Αν θες να σου πω τι δικαιολογητικα ζητανε μου λες γιατι την εχω κανει την διαδικασια.

7 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Μας αναστάτωσαν πρωί πρωί τα ΕΛΤΑ 😀

Θα τα βάλω πάλι κάτω να δω τη συμφέρει περισσότερο 

Τις ξερεις τις επιλογες σου αν αποκλεισεις τον Ελτα.

Η πας Solar και Ηρων με ΚΟΤ η βαζεις το Nrg save και καις την αντλια διχως αυριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έτσι πάει...

Πρώτα μαντρώνεις το κοπάδι και μετά αμολάς το λύκο.

Ρε ουστ..

Καλά έχει και μια δόση αλήθειας μιας και πρώτη φορά φέτος ξεπέρασε το άνω όριο των 65 για τα ΕΛΤΑ. Αν συνεχιστεί θα κάνουν αναπροσαρμογή.

Εκεί είναι τώρα το θέμα . Αν δε βγαίνει άκρη με μια αίτηση , θα βγει με την αναπροσαρμογή?

Βέβαια παίζει και το ενδεχόμενο να μην κάνουν καθόλου αναπροσαρμογές μιας και θέλει μαθηματικές πράξεις ,τις οποίες δε φαίνεται να τις κατέχει κάποιος εκει μέσα...!

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έτσι πάει...

Πρώτα μαντρώνεις το κοπάδι και μετά αμολάς το λύκο.

Ρε ουστ..

Σωστος ετσι ακριβως.

Λες και που ειπαν οτι δεν χρεωνουν ΟΤΣ απο τον Ελτα ειναι σιγουρο?

Δεν υπαρχει και κανεις που να μπορει να το επιβεβαιωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν θες να σου πω τι δικαιολογητικα ζητανε μου λες γιατι την εχω κανει την διαδικασια.

είχα μιλήσει , τα έχω έτοιμα για αποστολή ωστε να μου στείλουν τη σύμβαση.

Στο μπαμ , με chat ,τηλέφωνο και μηνυμα , μέσα σε 10 λεπτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

είχα μιλήσει , τα έχω έτοιμα για αποστολή ωστε να μου στείλουν τη σύμβαση.

Στο μπαμ , με chat ,τηλέφωνο και μηνυμα , μέσα σε 10 λεπτά

Για μενα στο ειχα ξαναπει οτι επρεπε ηδη να ειχες κανει αιτηση στην nrg για το save.

Πολλες φορες δεν παιζει ρολο μονο η χαμηλη τιμη.

Χιλιες φορες σε ενα προγραμμα που θα πληρωσεις λιγο παραπανω και θα μπορεις να κανεις την δουλεια σου σε οτι χρειαστεις παρα σε ενα που μονο προβληματα θα εχεις.

Ειναι σαν να αγοραζεις ενα προ'ι'ον απο φυσικο καταστημα και ενα απο καταστημα που δουλευει μονο ιντερνετικα.Δεν γινεται αυτα τα δυο να εχουν την ιδια εξυπηρετηση(after sale) σε περιπτωση που χρειαστεις κατι.Φυσικα υπαρχουν κι εξαιρεσεις βεβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

οκ, εννοείται αλλαγή υπολογισμού είναι αλλαγή όρων και δυνατότητα να φύγεις ,αν το επιθυμείς φυσικά

Πάντως ετοιμάσου για φαρμάκια αν αλλάξανε και τα όρια σε τίποτα 35-45 χωρίς να το καταλάβεις

ποιος το έχει ?

edit τα νούμερα είναι ίδια με το volterra V1N

Ενημέρωση είχαμε?Όχι .γι'αυτό και το έγραψα στο μέιλ που τους έστειλα .Επίσης δεν μου απάντησαν σε όλα τα ερωτήματα παρά μόνο σε ένα .Θα δώσω μια βδομάδα διορία από το επόμενο πιο καταρτισμένο μέιλ μου και μετά θα κάνω επίσημη καταγγελία όπως προβλέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα μου ήρθε ο τελικός λογαριασμός απο ΔΕΗ, ευτυχώς πρόλαβα να μην πληρώσω εγγύηση για την αλλαγή ονόματος που είχα κάνει...
Περίοδος κατανάλωσης 02/12/2020 - 18/01/2021... λογικά είμαι στα ΕΛΤΑ πλέον... 16/1/2021 έστειλα την αίτηση ημέρα Σάββατο, 18/1/2021 έγινε μέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ... σφαίρα πάνε τα ΕΛΤΑ 😄

Άκυρο έχουν βάλει την μέτρηση που έστειλα στα ΕΛΤΑ στις 9/1/2021... δεν το κατάλαβα αυτό...

 

Επεξ/σία από ababa641
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλαν το συμβόλαιο ξανά διορθωμένο (αυθημερόν με το πονυ εξπρές λέμε!), αλλά ήδη έχω ξενερώσει με την όλη φάση ,

στην τελική φεύγω απο Ζενιθ που γενικά ήταν χαμηλή η χρέωση σε παλιότερο πρόγραμμα, είχε εφαρμογή στo κινητό με λογαριασμούς ιστορικό μηνών/χρόνων , ebill , online chat, απλά δεν έβγαλα άκρη με έναν λογαριασμό ,συγκεκριμένα με την ΟΤΣ.

Με τα ΕΛΤΑ που παω να μπλέξω σκέφτηκα και μόλις έστειλα NRG και περιμένω συμβόλαιο να υπογράψω να τελειώνουμε.

τέλος όβερ :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Άκυρο έχουν βάλει την μέτρηση που έστειλα στα ΕΛΤΑ στις 9/1/2021... δεν το κατάλαβα αυτό..

Πλέον  ο ΔΕΔΔΗΕ δεν πάει για ένδειξη σε αλλαγή παρόχου λόγω των πολλών μεταβολών που υπάρχουν σε σχέση με παλιότερα. Στο αίτημα που γίνεται στο ΘΑΛΗ στέλνεται η μέτρηση που δίνει ο πελάτης στην αίτηση του. 

Σχετικά με την ρήτρα στα ΕΛΤΑ, δεν χρέωναν αλλά πλέον θα χρεώνουν. Δεν ξέρω πότε ακριβως θα εφαρμοστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, denis_kos είπε

Σχετικά με την ρήτρα στα ΕΛΤΑ, δεν χρέωναν αλλά πλέον θα χρεώνουν. Δεν ξέρω πότε ακριβως θα εφαρμοστεί. 

Έχεις κάποια εσωτερική πληροφόρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Έχεις κάποια εσωτερική πληροφόρηση;

To έχω μαθει απο τρίτο που έχει γνώση του θέματος. Φανταζομαι δεν θα πεφτει έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...