Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, GooFysGR είπε

Ο τελευταίος εκκαθαριστικός (από δική μου μηνιαία καταχώριση κατανάλωσης), στην εταιρεία ΗΡΩΝ:

1599863502_.jpg.b9e22da3c8e467c055ba3f19e6aab510.jpg

Έχω παρατηρήσει πως ένα τεράστιο ποσοστό του κόσμου απογοητεύεται όταν βλέπει τον πρώτο λογαριασμό του στον εναλλακτικό πάροχο, γιατί ακούν ενα ποσοστό -30% και περιμένουν μειωμένο το λογαριασμό συνολικά κατα 30%. Δεν έχουν καταλάβει πως υπολογίζονται οι χρεώσεις και το πιο σημαντικό δεν έχουν αντιληφθεί πως τα τέλη παραμένουν τα ίδια.

Την ΟΤΣ τη βάζει ακόμα στις λοιπές χρεώσεις ο ΗΡΩΝ για να μην την καταλαβαίνουν οι πελάτες;

5 ώρες πριν, guzel είπε

Έχω ακούσει, δεν ξέρω αν ισχύει, ότι η Ελίν αγοράζει ρεύμα από Ήρων.. 

Δεν λειτουργεί έτσι η αγορά. Κανείς πάροχος δεν επιλέγει παραγωγό. 

5 ώρες πριν, guzel είπε

Προχώρα! Elpedison, Ήρων, Protergia είναι παραγωγοι ρεύματος 

Δεν έχει καμία αξία για τον καταναλωτή αν είναι παραγωγός ή όχι ο πάροχος του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, papresa είπε

Και παραπάνω, εγώ έβαλα κατανάλωση kWh ενός έτους από τους λογαριασμούς allazorevma για πιο αντικειμενική αξιολόγηση, όσες φορές το έκανα μέχρι να πάρω την τελική απόφαση μου έβγαζε Volterra. Ενώ όταν έβαζα μικρότερα διαστήματα, μου έβγαζε διαφορετικές εταιρείες. Κατέληξα Volterra, αφού συνυπολόγησα και τους υπόλοιπους όρους και εδώ και ένα χρόνο είμαι ευχαριστημένος.

Μα και αυτήν την κατακρεούργησαν. Ενώ η Volterra και φθηνή και 10% έκπτωση συνέπειας.

Τώρα λέει η ΔΕΗ που έχασε το 30% των πελατών και κινδυνεύει (;;;) ΘΑ κάνει μειώσεις... Φέξε μου και γλύστρησα...

Η ΔΕΗ λειτουργούσε και λειτουργεί κυρίως για να κρατά ευχαριστημένους τους υπαλλήλους της. Η τσέπη της κεντρικής κυβέρνησης ήταν πάντα το μαξιλάρι όσο είχε μονοπώλιο. Τώρα που τα φέσια δε μαζεύονται έκοψε την έκπτωση συνέπειας για να αυξήσει τα έσοδα και έτσι έχασε κι άλλους πελάτες. Μύλος. Βέβαια η (πανάκριβη) έκθεση της McKinsey έλεγε και για περικοπή 1/3 του προσωπικού εκτος της κατάργησης των εκπτώσεων αλλά αυτό κάνουν πως δε το βλέπουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

Την ΟΤΣ τη βάζει ακόμα στις λοιπές χρεώσεις ο ΗΡΩΝ για να μην την καταλαβαίνουν οι πελάτες;

Δεν λειτουργεί έτσι η αγορά. Κανείς πάροχος δεν επιλέγει παραγωγό. 

Δεν έχει καμία αξία για τον καταναλωτή αν είναι παραγωγός ή όχι ο πάροχος του

Δεν με έχει χρεώσει ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Η ΔΕΗ λειτουργούσε και λειτουργεί κυρίως για να κρατά ευχαριστημένους τους υπαλλήλους της. Η τσέπη της κεντρικής κυβέρνησης ήταν πάντα το μαξιλάρι όσο είχε μονοπώλιο. Τώρα που τα φέσια δε μαζεύονται έκοψε την έκπτωση συνέπειας για να αυξήσει τα έσοδα και έτσι έχασε κι άλλους πελάτες. Μύλος. Βέβαια η (πανάκριβη) έκθεση της McKinsey έλεγε και για περικοπή 1/3 του προσωπικού εκτος της κατάργησης των εκπτώσεων αλλά αυτό κάνουν πως δε το βλέπουν...

 ενας απο τους λογους που εγιναν οι αυξησεις στη δεη ηταν και εκεινη η περιφημη εκθεση στα τελη σεπτεμβρη,που τελικα ομως δεν ηταν τοσο κακη οσο παραμυθιαζαν τον κοσμο https://www.liberal.gr/politics/k-chatzidakis-apofugame-ti-chreokopia-tis-dei-oristiko-telos-stin-epochi-tou-ligniti/267897

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Αναφέρθηκε πιο πάνω ότι η έκπτωση συνέπειας στη Volterra είναι 10%. Μπαίνοντας στη σελίδα τους βλέπω ότι έχουν έκπτωση συνέπειας 5%. Άρα έχει κάνει λάθος ο φίλος @papresa.

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν το 5% το παίρνεις αυτόματα ή το ζητάς με αίτηση, αν πληρώνεις με πάγια εντολή. Ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Αναφέρθηκε πιο πάνω ότι η έκπτωση συνέπειας στη Volterra είναι 10%. Μπαίνοντας στη σελίδα τους βλέπω ότι έχουν έκπτωση συνέπειας 5%. Άρα έχει κάνει λάθος ο φίλος @papresa.

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν το 5% το παίρνεις αυτόματα ή το ζητάς με αίτηση, αν πληρώνεις με πάγια εντολή. Ξέρει κανείς;

η volterra αλλαξε τις τιμες για νεους πελατες προς το χειροτερο την ιδια περιοδο με τις αυξησεις της ΔΕΗ,μειωσε και την ΟΤΣ,η εκπτωση συνεπειας συνηθως μπαινει στον επομενο λογαριασμο απο αυτον που πληρωνεις

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Αναφέρθηκε πιο πάνω ότι η έκπτωση συνέπειας στη Volterra είναι 10%. Μπαίνοντας στη σελίδα τους βλέπω ότι έχουν έκπτωση συνέπειας 5%. Άρα έχει κάνει λάθος ο φίλος @papresa.

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν το 5% το παίρνεις αυτόματα ή το ζητάς με αίτηση, αν πληρώνεις με πάγια εντολή. Ξέρει κανείς;

εγώ έχω 10% έκπτωση συνέπειας. Ίσως να δίνει 5% πλέον. Εγώ  είχα κάνει το συμβόλαιο πριν 2 χρόνια περίπου μέσω allazorevna. Οι τιμές στον site τους ήταν διαφορετικές τότε.

Αυτό που συμβαίνει πάντως με την έκπτωση συνέπειας είναι ότι σου επιστέφει αυτόματα το ποσό της στον επόμενο λογαριασμό, εφόσον έχεις εξοφλήσει έγκαιρα, δε χρειάζεται πάγια εντολή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, naive είπε

εγώ έχω 10% έκπτωση συνέπειας. Ίσως να δίνει 5% πλέον. Εγώ  είχα κάνει το συμβόλαιο πριν 2 χρόνια περίπου μέσω allazorevna. Οι τιμές στον site τους ήταν διαφορετικές τότε.

Αυτό που συμβαίνει πάντως με την έκπτωση συνέπειας είναι ότι σου επιστέφει αυτόματα το ποσό της στον επόμενο λογαριασμό, εφόσον έχεις εξοφλήσει έγκαιρα, δε χρειάζεται πάγια εντολή.

εχει μειωσει και την ΟΤΣ απο 70 απο οσο θυμαμαι σε 60 για νεους πελατες,δεν συμφερει πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, guzel είπε

Δεν με έχει χρεώσει ΟΤΣ

Το έχουμε ξανασυζητήσει, δε γίνεται να μη σε χρεώνει, βάλε ένα εκκαθαριστικό λογαριασμό σου, κατά προτίμηση χειμωνιάτικο να σου δείξω τη χρέωση ΟΤΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

Δεν έχει καμία αξία για τον καταναλωτή αν είναι παραγωγός ή όχι ο πάροχος του

Εχεις 2 φουρνους στην γειτονια σου.

Ο πρωτος εχει τη δικη του σοδεια, ζυμωνει, ψηνει και σου πουλαει το ψωμι.

Ο δευτερος παιρνει την ζυμη του πρωτου και απλα το ψηνει.

Βρες μου ποτε θα εχεις μεγαλυτερο προβλημα αν κλεισει ενας απο τους δυο. Οταν κλεισει ο πρωτος ή ο δευτερος?

Επισης πες μου, οι πιθανοτητες να κλεισουν ειναι ιδιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, naive είπε

Το έχουμε ξανασυζητήσει, δε γίνεται να μη σε χρεώνει, βάλε ένα εκκαθαριστικό λογαριασμό σου, κατά προτίμηση χειμωνιάτικο να σου δείξω τη χρέωση ΟΤΣ.

Έβαλα παραπάνω. Επίσης έχουν πακέτο χωρίς ΟΤΣ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εχεις 2 φουρνους στην γειτονια σου.

Ο πρωτος εχει τη δικη του σοδεια, ζυμωνει, ψηνει και σου πουλαει το ψωμι.

Ο δευτερος παιρνει την ζυμη του πρωτου και απλα το ψηνει.

Βρες μου ποτε θα εχεις μεγαλυτερο προβλημα αν κλεισει ενας απο τους δυο. Οταν κλεισει ο πρωτος ή ο δευτερος?

Επισης πες μου, οι πιθανοτητες να κλεισουν ειναι ιδιες?

Με ενδιαφέρει από ποιον ψωνίζω το φθηνότερο ψωμί (δεδομένου ότι πουλάνε ακριβώς το ίδιο).

Τη μέρα που θα κλείσει ο ένας θα πάω στον άλλο.

 

(Αν και το παράδειγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό, γιατί και οι δύο πουλάνε μέσω μεσάζοντα, κανείς δεν πουλάει το δικό του ψωμί)

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, naive είπε

εγώ έχω 10% έκπτωση συνέπειας. Ίσως να δίνει 5% πλέον. Εγώ  είχα κάνει το συμβόλαιο πριν 2 χρόνια περίπου μέσω allazorevna. Οι τιμές στον site τους ήταν διαφορετικές τότε.

Αυτό που συμβαίνει πάντως με την έκπτωση συνέπειας είναι ότι σου επιστέφει αυτόματα το ποσό της στον επόμενο λογαριασμό, εφόσον έχεις εξοφλήσει έγκαιρα, δε χρειάζεται πάγια εντολή.

Σε ποιο σημείο του εκκαθαριστικού φαίνεται η επιστροφή του 10% της έκπτωσης συνέπειας; Είναι εύκολο κάποιος να μου υποδείξει το πεδίο και την ένδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, naive είπε

Με ενδιαφέρει από ποιον ψωνίζω το φθηνότερο ψωμί (δεδομένου ότι πουλάνε ακριβώς το ίδιο).

Τη μέρα που θα κλείσει ο ένας θα πάω στον άλλο.

(Αν και το παράδειγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό, γιατί και οι δύο πουλάνε μέσω μεσάζοντα, κανείς δεν πουλάει το δικό του ψωμί)

το θεμα ειναι να ειναι ο φουρνος κοντα σου και να μη κλεισει γιατι αμα θες βενζινες για να πας φουρνο αστο😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, guzel είπε

Έβαλα παραπάνω. Επίσης έχουν πακέτο χωρίς ΟΤΣ

Δικός σου λογαριασμός είναι ο goofysgr?

Βάλε ολόκληρο έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό του περσινού χειμώνα αν όντως θες να σου δείξω τη χρέωση αν όντως δεν τη βρίσκεις

Μόλις τώρα, greengr21 είπε

το θεμα ειναι να ειναι ο φουρνος κοντα σου και να μη κλεισει γιατι αμα θες βενζινες για να πας φουρνο αστο😎

Δεν έχει εφαρμογή στην περίπτωση αυτή η παρομοίωση. Όλοι οι φούρνοι στην ίδια απόσταση βρίσκονται.

9 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Σε ποιο σημείο του εκκαθαριστικού φαίνεται η επιστροφή του 10% της έκπτωσης συνέπειας; Είναι εύκολο κάποιος να μου υποδείξει το πεδίο και την ένδειξη;

Η έκπτωση που αναφέρεται είναι.

IMG_20191224_214803.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...