Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, sultankarachotza είπε

elpedison "24 ωρες νυχτερινο"

Υπάρχει πιθανότητα αναπροσαρμογής χρεώσεων, σύμφωνα με όσα ορίζονται στους όρους της Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας.
 
Για να απολαμβάνετε σταθερές χρεώσεις, χωρίς αναπροσαρμογές, για όλη τη διάρκεια του συμβολαίου σας, προσθέστε την υπηρεσία ELPEDISON Fixed (σταθερής τιμής) με κόστος μόλις 6,30€/μήνα.
 
Διάβασε αναλυτικά το συμβόλαιο σου στο Γ. ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ!
 
Επεξ/σία από doll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sultankarachotza Ενδεχομένως να σε συμφέρει και να αλλάξεις πρόγραμμα και να πας στο ElectricityHome Day Fixed με 0,076075€ ανά kWh (αν είσαι συνεπής) και πάγιο μόνο 3,5 €/μήνα.

Δεν ξέρω αν θα σε χρεώσουν για την αλλαγή προγράμματος όμως.

 

Επεξ/σία από vsk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Στα παρακάτω λινκ είναι 2 αρχεία excel που περιέχουν προγράμματα σταθερής χρέωσης μόνο.

Αφορά  οικιακά και όχι επαγγελματικά προγράμματα

Ανάλογα το τιμολόγιο που έχετε ,επιλέγετε και το αντίστοιχο αρχείο (ημερήσιο ή νυχτερινό)

Ημέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

 

Νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

 

Το κατεβάζετε και το ανοίγετε με αντίστοιχο πρόγραμμα ή αν είστε συνδεδεμένοι σε λογαριασμό google μπορείτε να το αποθηκεύσετε στο drive σας και να το ανοίξετε ως google έγγραφα.

Ανάλογα την παροχή σας, μονοφασική 1Φ ή τριφασική 3Φ ,επιλέγετε και το αντίστοιχο φύλλο στο αρχείο.

Συμπληρώνετε τις κιλοβατώρες στο αντίστοιχο πεδίο ,οι οποίες αντιστοιχούν για την κατανάλωση που κάνετε ανά έτος και όχι ανα μήνα ή τετράμηνο .

Στη στήλη Όφελος/έτος βλέπουμε το ποσό που μπορούμε να εξοικονομήσουμε ανα έτος

Ο υπολογισμός είναι τέτοιος ώστε να περιλαμβάνει τη μέγιστη έκπτωση ,συνήθως είναι η έκπτωση συνέπειας και ΔΕΝ περιλαμβάνει τη διπλανή στήλη “Επιπλέον Έκπτωση/έτος”

Στα σχόλια υπάρχουν χρήσιμες πληροφορίες που συγκεντρώθηκαν από όρους συμβολαίων και σχόλια στο φόρουμ

 

Απο το νέο έτος 2021 ξεκίνησε μια νέα χρέωση ΕΛΑΠΕ ,η οποία προς το παρών δεν υπολογίζεται στα excel μιας και είναι άγνωστο πόσοι πάροχοι την εφαρμόζουν ή την απορροφούν . Η χρέωση είναι της τάξεως 0,002 ευρώ η κιλοβατώρα

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ίδιες για όλους τους πάροχους ,έχει γίνει μια προσπάθεια εκτίμησης αλλά καλό είναι να μη θεωρείται ακριβείας . Στο excel που αφορά ημερήσιο πρόγραμμα υπάρχει και ένας υπολογισμός εξοικονόμησης χρημάτων ενεργοποιώντας νυχτερινό τιμολόγιο απο τη ΔΕΔΔΗΕ . Αφορά το ποσό που θεωρητικά θα μπορούσαμε να γλυτώσουμε αποκλειστικά και μόνο απο τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις με χρήση νυχτερινού 10%. Συνήθως μπορούμε άνετα να πάμε στο 20% και αρκετοί το φτάνουν αρκετά παραπάνω με το να χρησιμοποιούν ενεργοβόρες συσκευές αποκλειστικά τις ώρες του νυχτερινού τιμολογίου

https://www.deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/ (Ωράριο)

Στο ίδιο το site μπορούμε επίσης να δώσουμε τις κιλοβατώρες που έχουμε κάψει ,αν ο πάροχος δε δίνει τη δυνατότητα και να παίρνουμε ανα δίμηνο εκκαθαριστικό ,αντί ανα τετράμηνο

https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/

(κάτω στο ΕΙΣΟΔΟΣ)

 

Τα παραπάνω excel αφορούν μόνο προγράμματα που ΔΕΝ εφαρμόζουν ρήτρα αναπροσαρμογής (ΟΤΣ).

 

Η ρητρα αναπροσαρμογής ουσιαστικά είναι επιπλέον χρέωση που εφαρμόζεται στην αρχική τιμή κιλοβατώρας και εξαρτάται απο τη χοντρική ρεύματος που αγοράζει ο προμηθευτής . Αν αγοράζει ρεύμα ακριβότερα τότε μετακυλά το κόστος (παραπάνω χρέωση ) στον καταναλωτή .

Ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής συνήθως είναι κρυμμένος στους γενικούς όρους του προγράμματος

 

Καλό είναι να αποφεύγουμε τέτοια προγράμματα μιας και

1. Το ρεύμα είναι πιο ακριβό όταν υπάρχει στην Ελλάδα μεγάλη ζήτηση όπως πχ χειμερινούς μήνες , τότε όμως καίμε και το περισσότερο ρεύμα

2. Είναι δύσκολο να παρακολουθούμε τη χοντρική ρεύματος σαν απλοί καταναλωτές

3. Είναι ακόμα πιο δύσκολο να επαληθεύσουμε την ορθότητα υπολογισμού της επιπλέον χρέωσης του πάροχου

4. Είναι σχεδόν αδύνατο και χρονοβόρο να αμφισβητήσουμε τη χρέωση απο τον πάροχο

 

Εννοείται οτι κάποιος μπορεί να θέλει μεταβαλλόμενο κόστος και να θεωρεί οτι συμφέρει περισσότερο .

ο @vsk είχε την καλοσύνη να φτιάξει ένα excel για νυχτερινό τιμολόγιο που περιλαμβάνει και προγράμματα που αναπροσαρμόζουν τις τιμές

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/

 

Παρακολουθώντας απο τον ΑΔΜΗΕ την Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς ,μπορούμε να συμπληρώσουμε τα αντίστοιχα πεδία

ΜΕΣΗ ΟΤΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ* & ΜΕΣΟΣΤΑΘΜΙΚΗ ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ*

(*τα πεδία είναι και λινκ απο το site του ΑΔΜΗΕ και μπορούμε να κατεβάσουμε το αρχείο για το έτος που μας ενδιαφέρει)

Αυτόματα υπολογίζεται και η αναπροσαρμογή του πάροχου και βάζοντας την κατανάλωση του μήνα (προσοχή εδώ είναι μηνιαία κατανάλωση) βλέπουμε τι μας συμφέρει .

Φυσικά περιλαμβάνονται και τα προγράμματα σταθερής χρέωσης χωρίς αναπροσαρμογές

 

Κλείνοντας κάποιες συμβουλές:

Τα αρχεία αυτά φτιάχτηκαν από εμάς για εμάς και μπορεί να έχουν κάποια λάθη . Γιαυτό πάντα μα πάντα να διαβάζετε τους όρους του συμβολαίου και για οποιαδήποτε απορία να αποφεύγετε τηλεφωνική επικοινωνία ,μόνο μέσω email ώστε να έχετε ξεκάθαρες αλλά και γραπτές απαντήσεις

 

Έχει αναφερθεί σε άλλο φόρουμ πως μετά από προσφυγή στον ΣτΚ , μπορεί κάποιος να σπάσει συμβόλαιο χωρίς πέναλτυ αποχώρησης εφόσον το πρόγραμμα εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Υπάρχει και μια οδηγία-σύσταση της ΡΑΕ

https://energypress.gr/sites/default/files/media/document_50.pdf

Το ψηφίζω για sticky

@Thresh

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το ψηφίζω για sticky

@Thresh

Εννοείται μου λέτε τι να προσθαφαιρέσω :)

Και σήμερα διαπίστωσα οτι έχω λάθος τις ΥΚΩ στο νυχτερινό 🤭

Φαντάζομαι δεν κοιτά κανείς τις ρυθμιζόμενες 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω αντί να απαντάμε σε κάθε καινούργιο που μπαίνει και επαναλαμβάνει τα ίδια ερωτήματα, από εδώ και στο εξής να τον παραπέμπουμε απλά στο μήνυμα του korakios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Προτείνω αντί να απαντάμε σε κάθε καινούργιο που μπαίνει και επαναλαμβάνει τα ίδια ερωτήματα, από εδώ και στο εξής να τον παραπέμπουμε απλά στο μήνυμα του korakios.

Και ανάλογα τις ερωτήσεις και προτάσεις θα διαμορφώνεται , ως ένα σημείο βέβαια γιατί αν έχει πολλές πληροφορίες μετά δε θα το διαβάζει κάποιος

  _____________________________________________________________________

2 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Είμαι ανάμεσα στο ΗΡΩΝ UP & το ΗΡΩΝ HOME 1, έχει κάποιος feedback?

Σου έδωσα links όταν ξαναρώτησες που δείχνουν τις επιπλέον χρεώσεις σε λογαριασμούς που ανέβασαν κάποια άτομα. Μπορείς και να τους ρωτήσεις

1 ώρα πριν, leonidas_fs είπε

ΥΓ: Τo excel έχει το ΗΡΩΝ only home, οπότε αδίκως το χαρακτηρίζεις πεθαμένο

Ωπ , παραπληροφόρηση alert, για τα 2 συγκεκριμένα προγράμματα που ανέφερες ο ίδιος ,πήγαινε το "πεθαμένο" και φυσικά δεν περιέχονται στο excel.

1 ώρα πριν, leonidas_fs είπε

Δεν με ενδιαφέρει (όπως φαντάζομαι το 99% εδω μέσα) να μάθω απο ποια εταιρεία θα γλιτώσω και το τελευταιο ευρώ,  μας ενδιαφέρει να μην την πατήσουμε όπως ο φίλος @sultankarachotza, που εφυγε απο την ΔΕΗ και το μετάνιωσε! 

Προφανώς δεν ήξερε ο άνθρωπος για τη ρήτρα αναπροσαρμογής . Τώρα έμαθε κάποια πράγματα και ήταν και ευγενικότατος .Εσύ όμως?

1 ώρα πριν, leonidas_fs είπε

Για όλους όσους δεν βοηθάνε, και απαντάνε μονο για να απαντήσουν και να κάνουν το κομμάτι τους

Αν τώρα περιμένεις σαν βοήθεια να σου πει κάποιος οτι αξίζει πχ το Up ρώτα τον @Depeche3, είμαι σίγουρος οτι είναι 100% ευχαριστημένος απο Ηρών

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω που ειμαι κοντα 5 μηνες με Watt & Volt με εχουν ταραξει στην ρητρα αναπροσαρμογης. Οτι κερδιζω απο την χαμηλη τιμολογιση της κιλοβατωρας, μου το τρωνε υπερδιπλασιο απο εκει. Ψαχνω να φυγω χθες κιολας

Επεξ/σία από Necrogeddon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το  να λέμε εδώ ότι δεν βοηθάνε κάποιοι είναι λίγο άδικο.Εγω προσωπικά είχα μεγάλη βοήθεια από όλους απλά πρέπει να μπει και κάποιος στον κόπο να διαβάσει κάποια πράγματα εδώ μέσα προγενέστερα και δεν αναφέρομαι μόνο σε 2-3 σελίδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Εννοείται μου λέτε τι να προσθαφαιρέσω :)

Και σήμερα διαπίστωσα οτι έχω λάθος τις ΥΚΩ στο νυχτερινό 🤭

Φαντάζομαι δεν κοιτά κανείς τις ρυθμιζόμενες 😁

Δεν κοιταει κανεις τις ρυθμιζομενες οντως.

Ισως να τονισουμε κατι που ειναι πολυ σημαντικο για ολους......ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ.

Και θα κερδισουν σε κιλοβατωρες αλλα και στις ρυθμιζομενες χρεωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Δεν κοιταει κανεις τις ρυθμιζομενες οντως.

Καλά ,ούτε εγώ τις κοιτούσα ! Τώρα το διόρθωσα , στο νυχτερινό είχα τις ίδιες κλίμακες των ΥΚΩ με της ημέρας.

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ισως να τονισουμε κατι που ειναι πολυ σημαντικο για ολους......ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ.

Έχω το πεδίο στο ημερήσιο "Υπολογισμός Ρυθμιζόμενων σε περίπτωση νυχτερινού" ,εννοείς να το τονίσω στο ποστ με τα λινκ ?

Σε μικρές καταναλώσεις πάντως και για όσους δεν "σπρώχνουν" την κατανάλωση στις ώρες του νυχτερινού ,νομίζω  δεν έχει και πολύ νόημα το νυχτερινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Έχω το πεδίο στο ημερήσιο "Υπολογισμός Ρυθμιζόμενων σε περίπτωση νυχτερινού" ,εννοείς να το τονίσω στο ποστ με τα λινκ ?

Σε μικρές καταναλώσεις πάντως και για όσους δεν "σπρώχνουν" την κατανάλωση στις ώρες του νυχτερινού ,νομίζω  δεν έχει και πολύ νόημα το νυχτερινό

Ναι να το τονισεις στο link γιατι ειναι πολλοι που δεν εχουν νυχτερινο και δεν γνωριζουν τα ποσα που γλιτωνεις ειτε απο τις κιλοβατωρες ειτε απο τις ρυθμιζομενες χρεωσεις.

Και μικρες καταναλωσεις να εχουν κατι μπορει να γλιτωσουν σε ετησια βαση.Ας αποφασισουν οι ιδιοι αν τους συμφερει η οχι στην τελικη.

Ποσο κοστιζει να βαλει καποιος νυχτερινο τωρα?

Να βαλουμε και την τιμη αν ειναι να ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...