Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, vsk είπε

Μπορούν στις ρυθμιζόμενες να χρεώσουν τις κιλοβατώρες ενιαία σαν ημερήσιες ακυρώνοντας την ύπαρξη του νυχτερινού μετρητή;

Δε νομίζω να γίνεται .... το πιο πιθανό είναι να μπερδεύτηκε ο @Nextnetόταν του είπαν για έναν μετρητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, korakios είπε

...τρια πουλάκια κάθονταν  ....

:lol: 

Αφού σας το είπα: 3 πουλάκια κάθονται στα ΕΛΤΑ! 
Δεν ξέρουν πού τους πάνε τα 4!! 
Έλα στον Σουμπάση, εγώ, ο @Kzaxas, εσύ...αν βρούμε άλλον έναν μπορεί να μας δώσει έκπτωση για κανά μπουκάλι στον Σαλαμπάση!!! :P


 

26 λεπτά πριν, vsk είπε

Μπορούν στις ρυθμιζόμενες να χρεώσουν τις κιλοβατώρες ενιαία σαν ημερήσιες ακυρώνοντας την ύπαρξη του νυχτερινού μετρητή;

 

Fallen333.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Fallen333 Άπ' ό,τι βλέπω έχεις ΚΟΤ, οπότε χρεώνεσαι μόνο ΕΤΜΕΑΡ και λοιπές χρεώσεις που χρεώνονται όλες οι κιλοβατώρες ενιαία έτσι κι αλλιώς.

Edit: Με πρόλαβε ο @korakios !

Πάντως η ΡΑΕ λέει ξεκάθαρα εδώ για τις χρεώσεις που αφορούν στη χρήση του Εθνικού Συστήματος Μεταφοράς και του Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας ότι: "Από τις ανωτέρω χρεώσεις απαλλάσσονται οι Πελάτες που εντάσσονται σε αγροτικά τιμολόγια, οι νυχτερινές καταναλώσεις των Πελατών που εντάσσονται στα τιμολόγια Γ1Ν, Γ23 και Γ23Β, οι καταναλώσεις Πελατών χαμηλής τάσης με μετρητή φορτίου ζώνης που καταγράφονται στις προκαθορισμένες για τους μετρητές αυτούς ζώνες χαμηλού φορτίου, καθώς και οι νυχτερινές καταναλώσεις των Πελατών χαμηλής τάσης με ωριαίο μετρητή." 

Επεξ/σία από vsk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vsk είπε

@Fallen333 Άπ' ό,τι βλέπω έχεις ΚΟΤ, οπότε χρεώνεσαι μόνο ΕΤΜΕΑΡ και λοιπές χρεώσεις που χρεώνονται όλες οι κιλοβατώρες ενιαία έτσι κι αλλιώς.

Μισό να βρω με ΚΟΤ-Β και κανονικο χωρίς ΚΟΤ...
 

KOT-B (χωρίς νυχτερινό όμως!)

 

 

KOTB.jpg

Νυχτερινό (χωρίς ΚΟΤ)

ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΧΩΡΙΣ ΚΟΤ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, ισχύουν (τουλάχιστον στην ΔΕΗ) αυτά που λέμε, ότι στις χρεώσεις ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ και ΥΚΩ λαμβάνονται υπόψιν και χρεώνονται διαφορετικά ημερήσιες και νυχτερινές κιλοβατώρες.

Ελπίζω στην NRG να ισχύει το ίδιο και στο Save 40%, γιατί δεν το βλέπω στον παρακάτω πίνακα...

nrg_rythm.png.d69bdf503e358f7d3a678fb54355a404.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Θέλει προγραμματισμό ,βέβαια καλοκαίρι δε νομίζω να κάθομαι να βάζω πχ μεταμεσονύχτιο πλυντήριο

23:00 ξεκινάς στο γρήγορο πρόγραμμα, 00:00 και κάτι (αναλόγως το πλυντήριο) τελείωσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vsk είπε

Άρα, ισχύουν (τουλάχιστον στην ΔΕΗ) αυτά που λέμε, ότι στις χρεώσεις ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ και ΥΚΩ λαμβάνονται υπόψιν και χρεώνονται διαφορετικά ημερήσιες και νυχτερινές κιλοβατώρες.

Ελπίζω στην NRG να ισχύει το ίδιο και στο Save 40%, γιατί δεν το βλέπω στον παρακάτω πίνακα...

nrg_rythm.png.d69bdf503e358f7d3a678fb54355a404.png

Οι ρυθμιζόμενες δεν εξαρτώνται απο τον πάροχο , δε μπορεί δηλαδή να χρεώσει κάτι διαφορετικό , άρα απλά επειδή του είπανε για έναν μετρητή ξεκίνησε το μπέρδεμα.

@cambo99 έχεις νυχτερινό μήπως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Doubt είπε

23:00 ξεκινάς στο γρήγορο πρόγραμμα, 00:00 και κάτι (αναλόγως το πλυντήριο) τελείωσες.

Όντος το καλοκαιρινό είναι τότε .Το χειμερινό οικονομικό  είναι 02:00 με 08:00 και 15:00 με 17:00  .εγώ Πάντος έχω φτάσει 1/3 οικονομικό .πολύ καλά ...μένει να βρω και καλύτερο πάροχο.

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, korakios said:

Οι ρυθμιζόμενες δεν εξαρτώνται απο τον πάροχο , δε μπορεί δηλαδή να χρεώσει κάτι διαφορετικό , άρα απλά επειδή του είπανε για έναν μετρητή ξεκίνησε το μπέρδεμα.

@cambo99 έχεις νυχτερινό μήπως ?

Έχω νυχτερινό ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Έχω νυχτερινό ναι...

Σου έχει έρθει λογαριασμός ? Περισσότερο για να αποκλείσουμε

6 ώρες πριν, Nextnet είπε

Στο τωρινό μου πρόγραμμα Γ1Ν έχω νυχτερινό μετρητη κανονικά ... Η NRG σε επικοινωνία που έκανα μου είπε ότι όλες οι κιλοβατώρες θα καταγράφονται από έναν μετρητή (ουσιαστικά τον βασικό ή αν θέλετε τον ημερήσιο)...

το οποίο δεν πολυστέκει . Στο app λογικά δεν έχει επιλογή για να δώσεις ξεχωριστά ημερήσιες και ξεχωριστά νυχτερινές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, korakios said:

Σου έχει έρθει λογαριασμός ? Περισσότερο για να αποκλείσουμε

το οποίο δεν πολυστέκει . Στο app λογικά δεν έχει επιλογή για να δώσεις ξεχωριστά ημερήσιες και ξεχωριστά νυχτερινές ?

Δεν έχει έρθει ακόμη λογαριασμός. Όμως στο app έχει κανονικά να καταχωρώ για ημέρας και νύχτας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Δεν έχει έρθει ακόμη λογαριασμός. Όμως στο app έχει κανονικά να καταχωρώ για ημέρας και νύχτας.

Άρα 100% μπερδεύτηκε το παλικάρι ... κωδικούς κτλ πότε πήρες ? Μου ήρθε sms οτι έγινε η αίτηση αλλαγής και ενημερώθηκε ο ΔΕΔΔΗΕ και μπορώ να μπω στο my.nrg να βλέπω την εξέλιξη ,αλλά δεν έχω πάρει κάποιο κωδικό ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το που εγκρίθηκε η αίτηση και ήρθε sms έκανα εγγραφή με ΑΦΜ και αριθμό παροχής. Κωδικό βάζεις απ'ευθείας δικό σου.

Μπορείς να κάνεις και τώρα εγγραφή, αλλά δεν θα βλέπεις κάτι ιδιαίτερο... μόνο ότι έγινε η αίτηση. Απλά θα είσαι έτοιμος από τώρα. 😋

Αύριο - μεθαύριο θα είσαι και εσύ nrg !

Επεξ/σία από cambo99
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...