Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Αύριο - μεθαύριο θα είσαι και εσύ nrg !

Ποιό πρόγραμμα επέλεξες? Τηλεφωνικά έγινε η αίτηση? Τι δικαιολογιτικά έστειλες? Επέλεξες Fix από τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, doll said:

Ποιό πρόγραμμα επέλεξες? Τηλεφωνικά έγινε η αίτηση? Τι δικαιολογιτικά έστειλες? Επέλεξες Fix από τώρα?

Nrg save 40% . Η αίτηση έγινε μέσω τρίτης εταιρείας "mbc" ... και μόνο μέσω τηλεφώνου και email. Fix δεν έβαλα ακόμη. Στους 2 μήνες το βλέπω πάλι.

Ερώτηση : Fix μόνο μια φορά μπορούμε να βάλουμε; Έχει διάρκεια μόνο για 4 μήνες; Είναι το ίδιο σε όλες τις εταιρίες που έχουν fix πρόγραμμα;

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Ερώτηση : Fix μόνο μια φορά μπορούμε να βάλουμε; Έχει διάρκεια μόνο για 4 μήνες; Είναι το ίδιο σε όλες τις εταιρίες που έχουν fix πρόγραμμα;

Τους 4 πρώτους μήνες δε χρειάζεται το fix ,αρκεί να σε ενημέρωσαν οτι δεν αναπροσαρμόζουν την τιμή γιαυτό το διάστημα.

Τον 5ο και μετά χρειάζεται ενεργοποίηση. Τώρα δεν ξέρω ακριβώς πότε πρέπει να το ενεργοποιήσεις, το σίγουρο είναι οτι μπορείς ανα πάσα στιγμή.

 Το ύψος της συνδρομής «nrg Fixed» εξαρτάται από τη χρήση και συμφωνηθείσα ισχύ έκαστης παροχής. Για όσο χρονικό διάστημα ο Πελάτης διατηρεί ενεργή τη σχετική Συνδρομή nrg Fixed, αναστέλλεται η δυνατότητα του Προμηθευτή για αναπροσαρμογή των χρεώσεων προμήθειας του προγράμματός που έχει επιλέξει ο Πελάτης δυνάμει του όρου 6.4 των Γενικών Ορων. Για το διάστημα αυτό ο Πελάτης θα τιμολογείται για το σύνολο της ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνει, και δη ανεξαρτήτως της διακυμάνσεως της τιμής (Y) της παραγράφου 6.4 των Γενικών Ορων, αποκλειστικά και μόνο βάσει των χρεώσεων προμήθειας του Προγράμματος ή/και της Προωθητικής Ενέργειας που έχει επιλέξει, όπως αυτές αναγράφονται στον παρόντα Γενικό Τιμοκατάλογο ή/και τον Τιμοκατάλογο Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων του Προμηθευτή. Η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της Συνδρομής nrg Fixed διενεργείται ελεύθερα από τον Πελάτη, οποτεδήποτε και
καθόλη τη διάρκεια ισχύος της Σύμβασής του.
Σε περίπτωση διακοπής εκ μέρους του Πελάτη της Συνδρομής nrg Fixed στο μέσο περιόδου εκκαθάρισης, η επιβολή της Συνδρομής nrg Fixed υπολογίζεται αναλογικά με
αναγωγή αυτής σε διάστημα 30 ημερών.

Το τελευταίο με το αναλογικά και αναγωγή δεν το πολυκαταλαβαίνω αλλά δεν έχω σκοπό να κόψω το fix , εκτός και αν τύχει να είμαι εκτός για μεγάλο διάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, korakios είπε

Τους 4 πρώτους μήνες δε χρειάζεται το fix ,αρκεί να σε ενημέρωσαν οτι δεν αναπροσαρμόζουν την τιμή γιαυτό το διάστημα.

Τον 5ο και μετά χρειάζεται ενεργοποίηση. Τώρα δεν ξέρω ακριβώς πότε πρέπει να το ενεργοποιήσεις, το σίγουρο είναι οτι μπορείς ανα πάσα στιγμή.

 

Παίδες πέρα από την ΟΤΣ/Fix υπάρχει κάποια άλλη παράμετρος που επιρεάζει τον λογαριασμό? και αν ναι υπάρχει περίπτωση να γίνει και αυτή σταθερή?

Επεξ/σία από doll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doll είπε

Παίδες πέρα από την ΟΤΣ/Fix υπάρχει κάποια άλλη παράμετρος που επηρεάζει τον λογαριασμό? και αν ναι υπάρχει περίπτωση να γίνει και αυτή σταθερή?

Εννοείς για το nrg save συγκεκριμένα? Η χρέωση της κιλοβατώρας με ενεργοποίηση fixed είναι σταθερή

Οι ΥΚΩ φυσικά μεταβάλλονται ανάλογα την κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, doll είπε

Παίδες πέρα από την ΟΤΣ/Fix υπάρχει κάποια άλλη παράμετρος που επιρεάζει τον λογαριασμό? και αν ναι υπάρχει περίπτωση να γίνει και αυτή σταθερή?

Το παγιο...υπαρχουν εταιριες με σουπερ υψηλα παγια τυπου 6-6μιση ευρο τον μηνα. Ενω αλλες εχουν ακομα και 2 ευρο ισως και πιο κατω. Οποτε μεσα στο ετος μπορει να εχεις ανετα διαφορες 50-60 ευρο που θα ειναι στανταρ ασχετως καταναλωσης και ΟΤΣ κτλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Εννοείς για το nrg save συγκεκριμένα? Η χρέωση της κιλοβατώρας με ενεργοποίηση fixed είναι σταθερή

Οι ΥΚΩ φυσικά μεταβάλλονται ανάλογα την κατανάλωση

Μπορεί πχ η nrg να αλλάξει την τιμή ή το πάγιο? το έψαξε στο συμβόλαιο της αυτό κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, doll είπε

Μπορεί πχ η nrg να αλλάξει την τιμή ή το πάγιο? το έψαξε στο συμβόλαιο της αυτό κανείς?

Όλες οι εταιρίες (και τηλεφωνίας) μπορούν ανα πάσα στιγμή να αλλάξουν ότι θέλουν με ειδοποίηση 60 ημερών . Η αλλαγή όρων του συμβολαίου σου δίνει τη δυνατότητα να φύγεις αζημίως σε κάθε περίπτωση

Στο συμβόλαιο του nrg save 40% δεν αναφέρει πάντως κάποια μεταβολή στη χρέωση (αν δεν εφαρμόζεται η ρήτρα αναπροσαρμογής με την ενεργοποίηση του Fixed), ούτε στο πάγιο . Πχ στo WeFree της WeEnergy αναφέρει αύξηση της τιμής μετά τους 6 μήνες

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε σας παρακαλω τον τελευταιο λογαριασμο και πειτε μου οι γνωστες αν βλεπετε κατι περιεργο, κρυφη χρεωση , υψηλη τιμη μοναδας, οτιδηποτε.

 

 

1612874068903.jpg

1612874068899.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

25€ έξτρα από ΟΤΣ; Ή 47€ το σύνολο των έξτρα; Μου διαφεύγει τι γίνεται με το ΕΤΜΕΑΡ...

Για να απαντήσουν και οι άλλοι γιατί τα είδα στο πόδι και δεν είμαι σίγουρος.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, james9tito είπε

Δειτε σας παρακαλω τον τελευταιο λογαριασμο και πειτε μου οι γνωστες αν βλεπετε κατι περιεργο, κρυφη χρεωση , υψηλη τιμη μοναδας, οτιδηποτε.

 

 

1612874068903.jpg

1612874068899.jpg

Οχι δεν βλεπω κατι το περιεργο.

Το προγραμμα fixed εχεις οπου δεν χρεωνεσαι ρητρα ανπροσαρμογης(ΟΤΣ).

Αυτο που δεν βλεπω στο προγραμμα που εισαι ειναι η εκπτωση συνεπειας 15% που θα επρεπε να ειχες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, το πάγιο για 47 ημέρες δεν καταλαβαίνω πως βγήκε 2.35

30 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

25€ έξτρα από ΟΤΣ; Ή 47€ το σύνολο των έξτρα; Μου διαφεύγει τι γίνεται με το ΕΤΜΕΑΡ...

Για να απαντήσουν και οι άλλοι γιατί τα είδα στο πόδι και δεν είμαι σίγουρος.

όχι , ΕΤΜΕΑΡ είναι ρυθμιζόμενες ταρίφες , δε βλέπω και πως βγάζουν τις ΥΚΩ, χαζομάρα αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...