Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, definitio είπε

Αν δλδ για κατανάλωση ημέρας είναι 0,075 το ΚΟΤ-Α κι ο πάροχος αναφέρει πχ 0,068, πρακτικά πώς η χρέωση θα υπολογιστεί με βάση τη δεύτερη τιμή;

όχι η χρέωση γίνεται μηδέν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, definitio είπε

Στη ΔΕΗ σαφώς και υπήρχε/υπάρχει, τόσους λογαριασμους έχω με έκπτωση συνέπειας + ΚΟΤ-Α

Πρωτη φορα το ακουω και βλεπω απο καποιον να το λεει αυτο.

Ειμαι κι εγω στο ΚΟΤ και δεν ειχα ποτε εκπτωση συνεπειας.

Δες εδω τι ισχυει:

2.  Σε ποιους εφαρμόζεται η έκπτωση;

Στους συνεπείς πελάτες με τιμολόγιο: Οικιακό: Γ1, Γ1Ν & Επαγγελματικό: Γ21, Γ22, Γ23, στη Χαμηλή Τάση και ΒΓ, ΒΧ ή ΒΥ στη Μέση Τάση.

Δεν περιλαμβάνονται οι πελάτες που απολαμβάνουν ήδη τιμολογιακών προνομίων, όπως πελάτες ενταγμένοι στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο, Τιμολόγιο Υπηρεσιών Αλληλεγγύης,  Αγροτικό Τιμολόγιο και οι Αυτοπαραγωγοί με Ενεργειακό Συμψηφισμό (net metering).

Εντούτοις, εάν οι δικαιούχοι του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ), κάποιο συγκεκριμένο τετράμηνο, λόγω υπέρβασης των ορίων κατανάλωσης της κατηγορίας τους, δεν λάβουν την έκπτωση του ΚΟΤ, αλλά τιμολογηθούν με κάποιο από τα Οικιακά Τιμολόγια (Γ1 ή Γ1Ν), εφόσον είναι συνεπείς τότε θα λάβουν το ποσό της έκπτωσης 5% για τον συγκεκριμένο εκκαθαριστικό λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, definitio είπε

Εχω αναφερει τη κατανάλωση, μπορεί να τη συμπληρώσει κάποιος και να δει κι ο ίδιος τις διαφορες μεταξύ των δύο εγγράφων...ανέφερα εξάλλου τόσο τις διαφορές κατάταξης, αλλά και την αναφερόμενη μείωση ή ποσοστό επί τοις εκατό κέρδους.

σε πιστεύω ,αλλά δε νομίζω να ασχοληθώ με του @vsk το excel ,ούτε ο ίδιος με τα δικά μου αν δεν πει κάποιος στον ταδε πάροχο υπάρχει αυτή η διαφορά :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, definitio είπε
  1. Τί γίνεται όταν η τιμή KWh που αναφέρεται είναι πιο φτηνή από εκείνη του ΚΟΤ-Α;.

Θα κοιτας παντα την αρχικη τιμη κιλοβατωρας και πανω σε αυτην θα υπολογιζεις την εκπτωση του ΚΟΤ.

Αν ενα προγραμμα εχει τιμη κιλοβατωρας για παραδειγμα 0,050 με εκπτωση 50% και αρχικη τιμη 0,10 εσυ την εκπτωση θα την υπολογισεις πανω στο 0,10 και οχι στο 0,050.Και μετα θα υπολογιζεις την εκπτωση του 50% εφοσον ισχυει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν ισχυει η εκπτωση συνεπειας για πελατες ΚΟΤ.

Είναι που λέγαμε κλασσικά οτι εδώ δε θα μιλούσαμε για ΚΟΤ 😁

Εννοείς στη ΔΕΗ συγκεκριμένα φαντάζομαι

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πρωτη φορα το ακουω και βλεπω απο καποιον να το λεει αυτο.

Ειμαι κι εγω στο ΚΟΤ και δεν ειχα ποτε εκπτωση συνεπειας.

Δες εδω τι ισχυει:

2.  Σε ποιους εφαρμόζεται η έκπτωση;

Στους συνεπείς πελάτες με τιμολόγιο: Οικιακό: Γ1, Γ1Ν & Επαγγελματικό: Γ21, Γ22, Γ23, στη Χαμηλή Τάση και ΒΓ, ΒΧ ή ΒΥ στη Μέση Τάση.

Δεν περιλαμβάνονται οι πελάτες που απολαμβάνουν ήδη τιμολογιακών προνομίων, όπως πελάτες ενταγμένοι στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο, Τιμολόγιο Υπηρεσιών Αλληλεγγύης,  Αγροτικό Τιμολόγιο και οι Αυτοπαραγωγοί με Ενεργειακό Συμψηφισμό (net metering).

Εντούτοις, εάν οι δικαιούχοι του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ), κάποιο συγκεκριμένο τετράμηνο, λόγω υπέρβασης των ορίων κατανάλωσης της κατηγορίας τους, δεν λάβουν την έκπτωση του ΚΟΤ, αλλά τιμολογηθούν με κάποιο από τα Οικιακά Τιμολόγια (Γ1 ή Γ1Ν), εφόσον είναι συνεπείς τότε θα λάβουν το ποσό της έκπτωσης 5% για τον συγκεκριμένο εκκαθαριστικό λογαριασμό

Ιδού...έκπτωση ΚΟΤ + έκπτωση Συνέπειας....λογαριασμός εκδοθείς 7/8/2020

ίσως κάτι άλλαξε πολύ πρόσφατα, δεν ξέρω...αυτός ήταν ο κανόνας όσο καιρό έχω ΚΟΤ.

 

kot-synepeia-2.jpg

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, definitio είπε

Το θέμα είναι, πάντως, ότι σε 2-3 λογαριασμούς του έτους αναμένεται, έτσι κι αλλιώς, να χάσω τελείως τη προνομιακή τιμή ΚΟΤ-Α (αν είναι πράγματι προνομιακή έναντι της προσφερόμενης, υπολογιζόμενης μαζί με τη Συνέπεια), οπότε ο ακριβής υπολογισμός είναι δύσκολος.

Τσεκαρε και στο energycost.gr να δεις τι σου βγαζει.Βαλε τις καταναλωσεις σου και θα δεις τ'αποτελεσματα.

Εγω για παραδειγμα κοιτουσα το Ηρων Only Home που εχει πολυ χαμηλη αρχικη τιμη κιλοβατωρας 0,0785 αλλα εχι παγιο 6,90/μηνα.Η τιμη ομως της κιλοβατωρας στο προγραμμα αυτο εσενα θα σου βγαινει 0,035.Ξεφτιλα δηλαδη.

Σου εδωσα ενα παραδειγμα για να καταλαβεις πως ειναι κι απο εκει και περα αναλογα με το τι σε συμφερει κι αναλογα με τα θελω σου μπορεις να επιλεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Θα κοιτας παντα την αρχικη τιμη κιλοβατωρας και πανω σε αυτην θα υπολογιζεις την εκπτωση του ΚΟΤ.

Αν ενα προγραμμα εχει τιμη κιλοβατωρας για παραδειγμα 0,050 με εκπτωση 50% και αρχικη τιμη 0,10 εσυ την εκπτωση θα την υπολογισεις πανω στο 0,10 και οχι στο 0,050.Και μετα θα υπολογιζεις την εκπτωση του 50% εφοσον ισχυει.

 

Καλώς, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, korakios είπε

Είναι που λέγαμε κλασσικά οτι εδώ δε θα μιλούσαμε για ΚΟΤ 😁

Εννοείς στη ΔΕΗ συγκεκριμένα φαντάζομαι

 

Ναι για την ΔΕΗ.

Δεν γινεται συζητηση για αιτηση στο ΚΟΤ ουτε αν ειναι δικαιουχος η οχι.Αφου ειναι μπλεγμενο το ΚΟΤ με τους παροχους και με την  αναζητηση παροχου λογικο ειναι να συζητιουνται καποια πραγματα.

Οταν μπλεκετε το ενα με το αλλο ειναι λογικο να γινει αυτο.

Η πρεπει να παραμεινει εδω η πρεπει να γινει νεο θεμα με αναζητηση παροχων αλλα μονο για δικαιουχους ΚΟΤ.

Στο αλλο θεμα δεν μπορει να παει γιατι δεν εχει σχεση με αναζητηση παροχου.

Καταλαβαινεις πως το λεω και πως τα γραφω ετσι?

Προς αποφυγη παρεξηγησης στο ρωταω.

22 λεπτά πριν, definitio είπε

Ιδού...έκπτωση ΚΟΤ + έκπτωση Συνέπειας....λογαριασμός εκδοθείς 7/8/2020

ίσως κάτι άλλαξε πολύ πρόσφατα, δεν ξέρω...αυτός ήταν ο κανόνας όσο καιρό έχω ΚΟΤ.

 

Πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο φιλε μου αληθεια σου λεω.

Δεν ειχα ποτε εκπτωση συνεπειας και ξερω κι απο αλλους οτι δεν ειχαν ουτε αυτοι.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι για την ΔΕΗ.

Δεν γινεται συζητηση για αιτηση στο ΚΟΤ ουτε αν ειναι δικαιουχος η οχι.Αφου ειναι μπλεγμενο το ΚΟΤ με τους παροχους και με την  αναζητηση παροχου λογικο ειναι να συζητιουνται καποια πραγματα.

Οταν μπλεκετε το ενα με το αλλο ειναι λογικο να γινει αυτο.

Η πρεπει να παραμεινει εδω η πρεπει να γινει νεο θεμα με αναζητηση παροχων αλλα μονο για δικαιουχους ΚΟΤ.

Στο αλλο θεμα δεν μπορει να παει γιατι δεν εχει σχεση με αναζητηση παροχου.

Καταλαβαινεις πως το λεω και πως τα γραφω ετσι?

Προς αποφυγη παρεξηγησης στο ρωταω.

Πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο φιλε μου αληθεια σου λεω.

Δεν ειχα ποτε εκπτωση συνεπειας και ξερω κι απο αλλους οτι δεν ειχαν ουτε αυτοι.

Όσο καιρό έχω ΚΟΤ (2-3 χρόνια, πόσο είναι), πάντα είχα έκπτωση ΚΟΤ + συνέπειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Καταλαβαινεις πως το λεω και πως τα γραφω ετσι?

Προς αποφυγη παρεξηγησης στο ρωταω.

Σου γυρνάω την πλάτη και σου κρατάω μούτρα ...!

Κοιτάω το λογαριασμό και βλέπω οτι είναι 2μηνος ,δεν καλύφτηκαν όλες οι ημερήσιες και έχει χρεωθεί και ΥΚΩ, μήπως ήταν στο 10% ?

Α, και μήπως στον προηγούμενο είχαν ξεπεραστεί τα όρια ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Κοιτάω το λογαριασμό και βλέπω οτι είναι 2μηνος ,δεν καλύφτηκαν όλες οι ημερήσιες και έχει χρεωθεί και ΥΚΩ, μήπως ήταν στο 10% ?

Α, και μήπως στον προηγούμενο είχαν ξεπεραστεί τα όρια ?

ΥΚΩ χρεωθηκε λιγο μονο και μονο γιατι ξεπερασε καποια ορια και δεν του υπολογιστηκαν ολες οι κιλοβατωρες με την εκπτωση ΚΟΤ.

Θα επρεπε να χασει τελειως την εκπτωση του ΚΟΤ για να του υπολογισουν την εκπτωση συνεπειας.Λογικα θα εγινε στον προηγουμενο λογαριασμο αυτο και γι'αυτο του την εχουν υπολογισει.

 

13 λεπτά πριν, definitio είπε

Όσο καιρό έχω ΚΟΤ (2-3 χρόνια, πόσο είναι), πάντα είχα έκπτωση ΚΟΤ + συνέπειας.

Σε ολους τους λογαριασμους ειχες?

Μηπως ειχες την εκπτωση συνεπειας γιατι στον προηγουμενο λογαριασμο ειχες ξεπερασει τα ορια και δεν σου υπολογισαν την εκπτωση ΚΟΤ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Θα επρεπε να χασει τελειως την εκπτωση του ΚΟΤ για να του υπολογισουν την εκπτωση συνεπειας.Λογικα θα εγινε στον προηγουμενο λογαριασμο αυτο και γι'αυτο του την εχουν υπολογισει.

Ναι , τώρα θα έκανα edit

με βάση την έκπτωση ο προηγούμενος ήταν 314,4 ευρώ , σίγουρα ήταν εκτός ορίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι , τώρα θα έκανα edit

με βάση την έκπτωση ο προηγούμενος ήταν 314,4 ευρώ , σίγουρα ήταν εκτός ορίων

Ναι σωστα.

Για μενα οι επιλογες που εχει ειναι κατα σειρα:Ελτα(με ΟΤΣ) Solar,Ηρων,Ελιν.

Αναμεσα σε αυτες πρεπει να δει τι τον συμφερει τι τον αρεσει περισσοτερο και ν'αποφασισει.

Πρεπει να υπολογισει ταυτοχρονα και τις τιμες που θα χρεωνεται οταν θα χανει την εκπτωση του ΚΟΤ.

Θελει μερικους υπολογισμους να κανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, definitio είπε

Καλώς, ευχαριστώ.

Καλημέρα στο φόρουμ! 
https://www.energycost.gr/search-compare/el/search-compare/electricity/compare
Στο Βήμα-2 θα επιλέξεις τιμολόγια χωρίς πρόσθετες ρήτρες αφήνοντας μέσα μόνο το CO2 για να έχεις και την ΔΕΗ στον τελικό πίνακα προς σύγκριση και στο Βήμα-3 να μην συμπεριληφθούν εκπτώσεις. 
Στον τελικό πίνακα από την τελική χρέωση ενέργειας, θα αφαιρέσεις και τις πιθανές πρόσθετες εκπτώσεις. 
Στα ΕΛΤΑ όμως ΔΕΝ ισχύει η έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ οπότε ΔΕΝ αφαιρείς τις πρόσθετες εκπτώσεις. (συν του οτι ΔΕΝ ξέρουμε ΑΝ θα εφαρμόσει ΟΤΣ) 
Η Volterra έχει θέμα με ΚΟΤ. 
Στην Solar που είμαστε, θα δείξει η νεκροψία (υποτίθεται ισχύουν όλα). 
ΕΛΙΝ η πιο σοβαρή εταιρεία, ισχύουν όλα κανονικά. 
Με τις καταναλώσεις που έχεις, το κέρδος σου μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 20Ε/μήνα. 
Σημειωτέον όμως οτι η ΔΕΗ με ΚΟΤ-Α σου δίνει πολύ μακρινές ημερομηνίες λήξης των δίμηνων λογαριασμών και δεν υπάρχει περίπτωση να σου κόψει το ρεύμα ακόμη και πάνω από 500Ε χρέος! 
Το ΚΟΤ υπολογίζεται πάντα επί της αρχικής ονομαστικής τιμής της kwh και μετά γίνεται η οποιαδήποτε τυχόν έκπτωση συνέπειας. 
Πχ, Solar: 0,0895-0,075=0,0145E/kwh και μετά με 10% έκπτωση συνέπειας πάει στα 0,01305Ε/kwh. 
Τιμολόγια με 0,065-0,066-0,067 κλπ αρχική ονομαστική τιμή κιλοβατώρας ΚΑΙ που να ισχύει και το ΚΟΤ ταυτόχρονα, ΔΕΝ υπάρχουν! 
Εκτός άν έχουν 500 ρήτρες, 24μηνες δεσμεύσεις και πάγια 10Ε/μήνα. 
Στην Volton πχ που αναφέρθηκε, 7Ε/μήνα πάγιο = 28Ε/4μηνο. 28Ε/1400kwh (εντός ορίου ΚΟΤ)=0,02Ε/kwh μόνο με το πάγιο > από Solar=0,0145E/kwh. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...