Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, definitio είπε

Όσο καιρό έχω ΚΟΤ (2-3 χρόνια, πόσο είναι), πάντα είχα έκπτωση ΚΟΤ + συνέπειας.

Οπως το σκέφτομαι με Ηρων 0.0785 τιμη Kwh αν αφεραισεις την εκπτωση του ΚΟΤ - Α (0.075) καταληγεις σε τιμης KWh στα 0.0035 , ουσιαστικά μονο το πάγιο στα 7 ευρω το μηνα θα πληρώνεις οσον αφορά την κατανάλωση . 

 

Παντα ως προϋπόθεση οτι δεν ξεφεύγεις τα ορια καταναλωσης σου.

 

Μήπως πήρες την έκπτωση συνέπειας επειδή ειχες βγει απο τα ορια του ΚΟΤ στον προηγούμενο λογαριασμό;

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, alexiko είπε

Για τον ΗΡΩΝ εγώ ξέρω ότι δεν εφαρμόζει το όριο Kwh του ΚΟΤ. Δεν το έχω δει βέβαια κάπου γραμμένο.

Αναλογα το πρόγραμμα , στο only home είχε αναφέρει ο @HERTHAN οτι ισχυει κανονικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Λοιπόν για να ξεκινάω σιγά σιγά excel για ΚΟΤ έχω μαζέψει αυτά

ΔΕΗ,elpedison,ELTA , δεν εφαρμόζουν έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ ,σωστά ?

ΔΕΗ μ επιφύλαξη ; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Incepted είπε

ΔΕΗ μ επιφύλαξη ; 🤔

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58477001

Για ΔΕΗ ,το αναφέρουν απο το site :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

Λοιπόν για να ξεκινάω σιγά σιγά excel για ΚΟΤ έχω μαζέψει αυτά

ΔΕΗ,elpedison,ELTA , δεν εφαρμόζουν έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ ,σωστά ?

Volterra επισης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Incepted είπε

Αναλογα το πρόγραμμα , στο only home είχε αναφέρει ο @HERTHAN οτι ισχυει κανονικά

Πολυ σωστα και στο Ηρων only home αλλα και στο 24/7 Νυχτερινο αλλα με ΟΤΣ ισχυει κανονικα.

2 ώρες πριν, Incepted είπε

ΔΕΗ μ επιφύλαξη ; 🤔

Οχι με καμια επιφυλαξη.

Δεν εχει εκπτωση συνεπειας σε δικαιουχους ΚΟΤ.

Το ανεφερα και στην προηγουμενη σελιδα.

2 ώρες πριν, korakios είπε

Λοιπόν για να ξεκινάω σιγά σιγά excel για ΚΟΤ έχω μαζέψει αυτά

ΔΕΗ,elpedison,ELTA , δεν εφαρμόζουν έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ ,σωστά ?

Σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, HERTHAN είπε

ΥΚΩ χρεωθηκε λιγο μονο και μονο γιατι ξεπερασε καποια ορια και δεν του υπολογιστηκαν ολες οι κιλοβατωρες με την εκπτωση ΚΟΤ.

Θα επρεπε να χασει τελειως την εκπτωση του ΚΟΤ για να του υπολογισουν την εκπτωση συνεπειας.Λογικα θα εγινε στον προηγουμενο λογαριασμο αυτο και γι'αυτο του την εχουν υπολογισει.

 

Σε ολους τους λογαριασμους ειχες?

Μηπως ειχες την εκπτωση συνεπειας γιατι στον προηγουμενο λογαριασμο ειχες ξεπερασει τα ορια και δεν σου υπολογισαν την εκπτωση ΚΟΤ?

Στο προηγούμενο λογαριασμό είχα χάσει το ΚΟΤ, πράγματι, αλλά θυμάμαι ότι ίσχυε και παλιότερα, αλλά δεν έχω ψηφιακούς λογαριασμούς/αντίτυπα από τότε.

Ισως ψάξω στο κουτί που τους φυλάω για να βεβαιωθώ.

16 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ναι σωστα.

Για μενα οι επιλογες που εχει ειναι κατα σειρα:Ελτα(με ΟΤΣ) Solar,Ηρων,Ελιν.

Αναμεσα σε αυτες πρεπει να δει τι τον συμφερει τι τον αρεσει περισσοτερο και ν'αποφασισει.

Πρεπει να υπολογισει ταυτοχρονα και τις τιμες που θα χρεωνεται οταν θα χανει την εκπτωση του ΚΟΤ.

Θελει μερικους υπολογισμους να κανει.

 

12 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Καλημέρα στο φόρουμ! 
https://www.energycost.gr/search-compare/el/search-compare/electricity/compare
Στο Βήμα-2 θα επιλέξεις τιμολόγια χωρίς πρόσθετες ρήτρες αφήνοντας μέσα μόνο το CO2 για να έχεις και την ΔΕΗ στον τελικό πίνακα προς σύγκριση και στο Βήμα-3 να μην συμπεριληφθούν εκπτώσεις. 
Στον τελικό πίνακα από την τελική χρέωση ενέργειας, θα αφαιρέσεις και τις πιθανές πρόσθετες εκπτώσεις. 
Στα ΕΛΤΑ όμως ΔΕΝ ισχύει η έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ οπότε ΔΕΝ αφαιρείς τις πρόσθετες εκπτώσεις. (συν του οτι ΔΕΝ ξέρουμε ΑΝ θα εφαρμόσει ΟΤΣ) 
Η Volterra έχει θέμα με ΚΟΤ. 
Στην Solar που είμαστε, θα δείξει η νεκροψία (υποτίθεται ισχύουν όλα). 
ΕΛΙΝ η πιο σοβαρή εταιρεία, ισχύουν όλα κανονικά. 
Με τις καταναλώσεις που έχεις, το κέρδος σου μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 20Ε/μήνα. 
Σημειωτέον όμως οτι η ΔΕΗ με ΚΟΤ-Α σου δίνει πολύ μακρινές ημερομηνίες λήξης των δίμηνων λογαριασμών και δεν υπάρχει περίπτωση να σου κόψει το ρεύμα ακόμη και πάνω από 500Ε χρέος! 
Το ΚΟΤ υπολογίζεται πάντα επί της αρχικής ονομαστικής τιμής της kwh και μετά γίνεται η οποιαδήποτε τυχόν έκπτωση συνέπειας. 
Πχ, Solar: 0,0895-0,075=0,0145E/kwh και μετά με 10% έκπτωση συνέπειας πάει στα 0,01305Ε/kwh. 
Τιμολόγια με 0,065-0,066-0,067 κλπ αρχική ονομαστική τιμή κιλοβατώρας ΚΑΙ που να ισχύει και το ΚΟΤ ταυτόχρονα, ΔΕΝ υπάρχουν! 
Εκτός άν έχουν 500 ρήτρες, 24μηνες δεσμεύσεις και πάγια 10Ε/μήνα. 
Στην Volton πχ που αναφέρθηκε, 7Ε/μήνα πάγιο = 28Ε/4μηνο. 28Ε/1400kwh (εντός ορίου ΚΟΤ)=0,02Ε/kwh μόνο με το πάγιο > από Solar=0,0145E/kwh. 
 

Ευχαριστώ για το σύνδεσμο.

Οι επιλογές που μου δίνει εκεί  είναι οι ακόλουθες

- ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ: ΔΕΝ υποστηρίζουν ΚΟΤ-Α + Εκπτωση Συνέπειας...τιμή κιλοβατώρας 0,0840 / 0,0661 (Με ΣΥΝΕΠΕΙΑ θα ήταν 0,0756 / 0,05949)

....αλλά μού είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο ότι σε αυτους δεν χάνω το ΚΟΤ αν υπερβώ τη κατανάλωση...να πω την αλήθεια δεν εμπιστεύομαι τόσο τη δήλωση, επειδή φαινόταν πως έψαχνε για κάθε τί που τη ρωτούσα...

- SOLAR ENERGY: Υποστηρίζουν ΚΟΤ-Α + Έκπτωση Συνέπειας...τιμή κιλοβατώρας 0,0895 / 0,0661 > (με ΣΥΝΕΠΕΙΑ) 0,08055

- ΕΛΙΝ/ELECTRICON: Υποστηρίζουν ΚΟΤ-Α + Έκπτωση Συνέπειας...τιμή κιλοβατώρας 0,0950 / 0,0661 > (με ΣΥΝΕΠΕΙΑ) 0,0855

...να πω εδώ ότι η ιστοσελίδα εμφανίζει για κάποιους παρόχους κι έκπτωση στο νυχτερινό τιμολόγιο, για κάποιους όχι...πχ για ΕΛΤΑ-Volterra εμφανίζεται έκπτωση κ στο νυχτερινό, σε Solar/Elin όχι...

Όταν ρώτησα στη Solar για το ΚΟΤ+Συνέπεια, δεν ήξερε ο υπάλληλος, με κάλεσε μετά από 2-3 λεπτά και επιβεβαίωσε ότι ισχύει, αλλά δεν ξέρω αν θα έπρεπε καλου-κακού να ζητήσω και γραπτή απάντηση.

Απ' αυτά που βλέπω, με συμφέρει η Solar Energy, αφού έχει χαμηλότερη χρέωση ημέρας, κι αν χάσω το ΚΟΤ λόγω κατανάλωσης πάλι θα έχω καλή χρέωση.

Βέβαια δεν είναι τόσο γνωστή όσο άλλες, δεν έχω εικόνα για την αξιοπιστία της....αλλά χωρίς δέσμευση συμβολαίου, μπορείς να φύγεις χωρίς πολλα-πολλά.

...

Αν αλλάξω όμως πάροχο, δεν θα αλλάξουν ψηφία στον αριθμό παροχής, ώστε να χρειαστεί αλλαγή στο ΚΕΑ/ΚΟΤ;

search_compare I Κόστος Ενέργειας - ΡΑΕ - 19-02-2021 - 19-26-00.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, definitio είπε

Αν αλλάξω όμως πάροχο, δεν θα αλλάξουν ψηφία στον αριθμό παροχής, ώστε να χρειαστεί αλλαγή στο ΚΕΑ/ΚΟΤ;

Ναι θα πρεπει να κανεις ακυρωση της αιτησης ΚΟΤ και να ξανακανεις καινουρια με τον νεο αριθμο παροχης.

Εδω γραφει και την διαδικασια.

16. Διαδικασία αλλαγής παρόχου.

Όταν μεταφέρεστε σε άλλο πάροχο Ηλεκτρικής ενέργειας θα πρέπει να ακολουθήσετε τα κάτωθι βήματα σε περίπτωση που θέλετε να συνεχιστεί το Κοινωνικό Τιμολόγιο αν είστε δικαιούχος.

  1. Ολοκληρώστε την διαδικασία μεταφοράς της παροχής σας στο νέο πάροχο.
  2. Βεβαιωθείτε καλώντας στο 11500 (ΔΕΔΔΗΕ) ότι η παροχή σας (πιθανόν νέο νούμερο), είναι συνδεδεμένη με το ΑΦΜ σας.
  3. Ακυρώστε την παλιά αίτηση ΚΟΤ που είχατε στον προηγούμενο πάροχό σας και κάντε νέα αίτηση.
  4. Σε περίπτωση που σας βγάζει λάθος με τον αριθμό παροχής , ακολουθήστε πάλι το βήμα 2.
34 λεπτά πριν, definitio είπε

- SOLAR ENERGY: Υποστηρίζουν ΚΟΤ-Α + Έκπτωση Συνέπειας...τιμή κιλοβατώρας 0,0895 / 0,0661 > (με ΣΥΝΕΠΕΙΑ) 0,08055

 

- ΕΛΙΝ/ELECTRICON: Υποστηρίζουν ΚΟΤ-Α + Έκπτωση Συνέπειας...τιμή κιλοβατώρας 0,0950 / 0,0661 > (με ΣΥΝΕΠΕΙΑ) 0,0855

Αφου δεν μονο προγραμμα χωρις δεσμευση η γνωμη μου ειναι να δεις ενα απο αυτα τα δυο.Τις Ηρων τον only home εχει 24μηνη δεσμευση οποτε το αποκλειεις φανταζομαι.

Απο τις τιμες αυτες θα πρεπει οπως ειπαμε πρωτα να αφαιρεσεις την εκπτωση ΚΟΤ και μετα την εκπτωση συνεπειας.

Καντο αυτο για να δεις τ'αποτελεσματα και να βρεις τι σε συμφερει.

37 λεπτά πριν, definitio είπε

Όταν ρώτησα στη Solar για το ΚΟΤ+Συνέπεια, δεν ήξερε ο υπάλληλος, με κάλεσε μετά από 2-3 λεπτά και επιβεβαίωσε ότι ισχύει, αλλά δεν ξέρω αν θα έπρεπε καλου-κακού να ζητήσω και γραπτή απάντηση.

Απ' αυτά που βλέπω, με συμφέρει η Solar Energy, αφού έχει χαμηλότερη χρέωση ημέρας, κι αν χάσω το ΚΟΤ λόγω κατανάλωσης πάλι θα έχω καλή χρέωση.

Σωστα το σκεφτεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι θα πρεπει να κανεις ακυρωση της αιτησης ΚΟΤ και να ξανακανεις καινουρια με τον νεο αριθμο παροχης.

Εδω γραφει και την διαδικασια.

16. Διαδικασία αλλαγής παρόχου.

Όταν μεταφέρεστε σε άλλο πάροχο Ηλεκτρικής ενέργειας θα πρέπει να ακολουθήσετε τα κάτωθι βήματα σε περίπτωση που θέλετε να συνεχιστεί το Κοινωνικό Τιμολόγιο αν είστε δικαιούχος.

  1. Ολοκληρώστε την διαδικασία μεταφοράς της παροχής σας στο νέο πάροχο.
  2. Βεβαιωθείτε καλώντας στο 11500 (ΔΕΔΔΗΕ) ότι η παροχή σας (πιθανόν νέο νούμερο), είναι συνδεδεμένη με το ΑΦΜ σας.
  3. Ακυρώστε την παλιά αίτηση ΚΟΤ που είχατε στον προηγούμενο πάροχό σας και κάντε νέα αίτηση.
  4. Σε περίπτωση που σας βγάζει λάθος με τον αριθμό παροχής , ακολουθήστε πάλι το βήμα 2.

Αφου δεν μονο προγραμμα χωρις δεσμευση η γνωμη μου ειναι να δεις ενα απο αυτα τα δυο.Τις Ηρων τον only home εχει 24μηνη δεσμευση οποτε το αποκλειεις φανταζομαι.

Απο τις τιμες αυτες θα πρεπει οπως ειπαμε πρωτα να αφαιρεσεις την εκπτωση ΚΟΤ και μετα την εκπτωση συνεπειας.

Καντο αυτο για να δεις τ'αποτελεσματα και να βρεις τι σε συμφερει.

Σωστα το σκεφτεσαι.

Η τρέχουσα εγκεκριμένη αίτηση ΚΕΑ θα συνεχίσει να ισχύει; Αυτό με απασχολεί κυρίως...Θα υπέθετα πως κι αν αλλάξει ο αριθμός παροχής, μπορεί η αίτηση ΚΕΑ να ισχύει για το 6μηνο και μετά να θέλει ενημέρωση,

...αλλά αν για υποβολή νέας ΚΟΤ πρέπει τα στοιχεία ΚΟΤ-ΚΕΑ να ταυτίζονται και στο 11ο ψηφίο, θα χρειαστεί νέα αίτηση ΚΕΑ.

...συνήθως δεν έχω θέμα με τη ΚΕΑ, αλλά πριν κάνω τη τελευταία αίτηση τέλη Νοεμβρίου, αρχικά - μετά τη λήξη σύμβασης και πέρας εξαμήνου - δεν μου υπολόγιζε σωστά το ΚΕΑ (εμφάνιζε πως είχα πάρει το τελευταίο μισθό 1 μηνα αργότερα), και μετά τρελάθηκε τελείως το διαδικτυακό εργαλείο και δεν με έβλεπε καν ως δικαιούχο...

..θα ήθελα να αποφύγω την επίσκεψη στο Δήμο Θεσ/νίκης - εν μέσω πανδημίας - για να ξαναβγάλω αίτηση ΚΕΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, definitio είπε

Αν αλλάξω όμως πάροχο, δεν θα αλλάξουν ψηφία στον αριθμό παροχής, ώστε να χρειαστεί αλλαγή στο ΚΕΑ/ΚΟΤ;

search_compare I Κόστος Ενέργειας - ΡΑΕ - 19-02-2021 - 19-26-00.jpg

Ναι, αλλάζει το 11ο ψηφίο μόνο. 
Αφού ολοκληρωθεί η μετάβαση στο νέο πάροχο και επιβεβαιωθείς τηλεφωνικά από τον ΔΕΔΔΗΕ, 
στο ΚΕΑ δεν θα κάνεις τίποτα εως ότου λήξει το 6μηνο σου. Δεν θα το πειράξεις. 
Στο ΚΟΤ/idika για να σου φύγει η περιέργεια, θα βάλεις την παλιά παροχή και με τον "έλεγχο & αποθήκευση" θα αλλάξει μόνο του το τελευταίο 11ο ψηφίο! ;)
 

ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ Ν (με ΚΟΤ-Α εντός ορίου): 0,0840-0,075=0,009 χ 1600kwh (ή 1400 ανάλογα) = 14,4Ε + 4χ0,25Ε (4 μηνιαία πάγια) = 15,4Ε. 
Στα ΕΛΤΑ ΔΕΝ ισχύει η έκπτωση συνέπειας όταν έχεις ΚΟΤ. 
SOLAR OIKIANO S1Ν FIXED (με ΚΟΤ-Α εντός ορίου): 0,0895-0,075=0,0145 χ 1600kwh (ή 1400 ανάλογα) = 23,2E - 10% έκπτωση συνέπειας = 20,88Ε + 4χ1,5Ε (4 μηνιαία πάγια) = 26,88Ε. 
VOLTERRA ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΚΟΤ! 
ΕΛΙΝ Fixed! Οικιακό Νυχτερινό (με ΚΟΤ-Α εντός ορίου): 0,0950-0,075=0,02 χ 1600kwh (ή 1400 ανάλογα) = 32Ε - 10% έκπτωση συνέπειας = 28,8Ε + 4χ0,98Ε (4 μηνιαία πάγια) = 32,72Ε. 

Εντός ορίων ΚΟΤ, τα ΕΛΤΑ βγαίνουν φθηνότερα ακόμη ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ έκπτωση συνέπειας. 
Εκτός ορίων ΚΟΤ, δεν γνωρίζουμε ακόμη πώς τιμολογούνε οι πάροχοι, αν ακολουθάνε την τακτική της ΔΕΗ πχ. 
Γράψαμε πολλάκις πως τα κοριτσάκια στα ΕΛΤΑ δεν ξέρουν που πάνε τα 4, οι απαντήσεις που δίνουν είναι 3 πουλάκια κάθονται! Παρ'όλα αυτά υπάρχουν 3 insomniacs που πήγαν ΕΛΤΑ και αναμένουμε τους πρώτους λογαριασμούς. 
Στην Solar μας είπαν κι εμάς (2 insomniacs) πως ισχύει η έκπτωση συνέπειας. Παρ'όλα αυτά, κι εμείς αναμένουμε τη νεκροψία. 
Στην Volterra λένε πολλά ψέμματα. 
Η ΕΛΙΝ εδώ και καιρό είναι η πιο σοβαρή και σταθερή εταιρεία από όλες αυτές τις μικρές. 
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, definitio είπε

Η τρέχουσα εγκεκριμένη αίτηση ΚΕΑ θα συνεχίσει να ισχύει; Αυτό με απασχολεί κυρίως...Θα υπέθετα πως κι αν αλλάξει ο αριθμός παροχής, μπορεί η αίτηση ΚΕΑ να ισχύει για το 6μηνο και μετά να θέλει ενημέρωση,

...αλλά αν για υποβολή νέας ΚΟΤ πρέπει τα στοιχεία ΚΟΤ-ΚΕΑ να ταυτίζονται και στο 11ο ψηφίο, θα χρειαστεί νέα αίτηση ΚΕΑ.

...συνήθως δεν έχω θέμα με τη ΚΕΑ, αλλά πριν κάνω τη τελευταία αίτηση τέλη Νοεμβρίου, αρχικά - μετά τη λήξη σύμβασης και πέρας εξαμήνου - δεν μου υπολόγιζε σωστά το ΚΕΑ (εμφάνιζε πως είχα πάρει το τελευταίο μισθό 1 μηνα αργότερα), και μετά τρελάθηκε τελείως το διαδικτυακό εργαλείο και δεν με έβλεπε καν ως δικαιούχο...

..θα ήθελα να αποφύγω την επίσκεψη στο Δήμο Θεσ/νίκης - εν μέσω πανδημίας - για να ξαναβγάλω αίτηση ΚΕΑ

Θα παρεις να ζητήσεις το αριθμό παροχης σου οταν γίνει η αλλαγή και θα κανεις νεα αίτηση για ΚΟΤ , στο δικό μου ειδα οτι αλλαξε αυτόματα αλλα αυτο λεει το Υδικα , αυτο εκανα. 

Στο ΚΟΤΒ όποτε θέλεις ακυρωνεις την αίτηση και κανεις νεα , οποτε δεν πιστεύω να εχεις θεμα και στο Α .

Ολες οι KWhs χρεώνονται με τη χρεωση της ημερήσιας όταν εισαι στο κοτ , οπότε πρακτικά το νυχτερινό θα το χρεωθεις μονο οταν βγει απο υο όριο . 

Οσο γι αυτο που σου είπαν στα Ελτα δεν ισχύει γιατί όλες οι εταιρείες εχουν το ιδιο έντυπο για το ΚΟΤ , που λεει πως αν περασεις την ετήσια κατανάλωση πάνω απο 10% τότε αυτόματα χρεώνεσαι χωρις την έκπτωση για ολες τις KWhs , αλλιώς αν είσαι κατω του 10% παιρνεις την έκπτωση για οσες Kwh ειναι μεσα στο οριο και οο υπόλοιπες χρεώνονται με το κανονικο τιμολόγιο .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, definitio είπε

Η τρέχουσα εγκεκριμένη αίτηση ΚΕΑ θα συνεχίσει να ισχύει; Αυτό με απασχολεί κυρίως...Θα υπέθετα πως κι αν αλλάξει ο αριθμός παροχής, μπορεί η αίτηση ΚΕΑ να ισχύει για το 6μηνο και μετά να θέλει ενημέρωση,

...αλλά αν για υποβολή νέας ΚΟΤ πρέπει τα στοιχεία ΚΟΤ-ΚΕΑ να ταυτίζονται και στο 11ο ψηφίο, θα χρειαστεί νέα αίτηση ΚΕΑ.

...συνήθως δεν έχω θέμα με τη ΚΕΑ, αλλά πριν κάνω τη τελευταία αίτηση τέλη Νοεμβρίου, αρχικά - μετά τη λήξη σύμβασης και πέρας εξαμήνου - δεν μου υπολόγιζε σωστά το ΚΕΑ (εμφάνιζε πως είχα πάρει το τελευταίο μισθό 1 μηνα αργότερα), και μετά τρελάθηκε τελείως το διαδικτυακό εργαλείο και δεν με έβλεπε καν ως δικαιούχο...

..θα ήθελα να αποφύγω την επίσκεψη στο Δήμο Θεσ/νίκης - εν μέσω πανδημίας - για να ξαναβγάλω αίτηση ΚΕΑ

Σημερινή περίπτωση ΚΟΤ-Α/ΚΕΑ: 
Στο ΚΕΑ από πριν η παροχή ήταν 1 23456789-01. Πήρε η κοπέλα το ρεύμα στο όνομα της και η νέα παροχή είναι 1 23456789-02. 
Μπήκα να κάνω το ΚΟΤ της, υποψιαζόμενος την διασταύρωση με το ΚΕΑ έβαλα το -01. 
Μετά τον έλεγχο και αποθήκευση η πλατφόρμα αυτόματα μόνη της έγραψε -02! 
Οπότε προχώρησα στην αίτηση και πήρε κανονικά ΚΟΤ-Α. 
Ούτως ή άλλως μετά το πέρας του 6μήνου πάλι θα χρειαστεί να παραδώσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά στον Δήμο για το νέο ΚΕΑ. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...