Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Ναι, αλλάζει το 11ο ψηφίο μόνο. 
Αφού ολοκληρωθεί η μετάβαση στο νέο πάροχο και επιβεβαιωθείς τηλεφωνικά από τον ΔΕΔΔΗΕ, 
στο ΚΕΑ δεν θα κάνεις τίποτα εως ότου λήξει το 6μηνο σου. Δεν θα το πειράξεις. 
Στο ΚΟΤ/idika για να σου φύγει η περιέργεια, θα βάλεις την παλιά παροχή και με τον "έλεγχο & αποθήκευση" θα αλλάξει μόνο του το τελευταίο 11ο ψηφίο! ;)
 

ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ Ν (με ΚΟΤ-Α εντός ορίου): 0,0840-0,075=0,009 χ 1600kwh (ή 1400 ανάλογα) = 14,4Ε + 4χ0,25Ε (4 μηνιαία πάγια) = 15,4Ε. 
Στα ΕΛΤΑ ΔΕΝ ισχύει η έκπτωση συνέπειας όταν έχεις ΚΟΤ. 
SOLAR OIKIANO S1Ν FIXED (με ΚΟΤ-Α εντός ορίου): 0,0895-0,075=0,0145 χ 1600kwh (ή 1400 ανάλογα) = 23,2E - 10% έκπτωση συνέπειας = 20,88Ε + 4χ1,5Ε (4 μηνιαία πάγια) = 26,88Ε. 
VOLTERRA ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΚΟΤ! 
ΕΛΙΝ Fixed! Οικιακό Νυχτερινό (με ΚΟΤ-Α εντός ορίου): 0,0950-0,075=0,02 χ 1600kwh (ή 1400 ανάλογα) = 32Ε - 10% έκπτωση συνέπειας = 28,8Ε + 4χ0,98Ε (4 μηνιαία πάγια) = 32,72Ε. 

Εντός ορίων ΚΟΤ, τα ΕΛΤΑ βγαίνουν φθηνότερα ακόμη ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ έκπτωση συνέπειας. 
Εκτός ορίων ΚΟΤ, δεν γνωρίζουμε ακόμη πώς τιμολογούνε οι πάροχοι, αν ακολουθάνε την τακτική της ΔΕΗ πχ. 
Γράψαμε πολλάκις πως τα κοριτσάκια στα ΕΛΤΑ δεν ξέρουν που πάνε τα 4, οι απαντήσεις που δίνουν είναι 3 πουλάκια κάθονται! Παρ'όλα αυτά υπάρχουν 3 insomniacs που πήγαν ΕΛΤΑ και αναμένουμε τους πρώτους λογαριασμούς. 
Στην Solar μας είπαν κι εμάς (2 insomniacs) πως ισχύει η έκπτωση συνέπειας. Παρ'όλα αυτά, κι εμείς αναμένουμε τη νεκροψία. 
Στην Volterra λένε πολλά ψέμματα. 
Η ΕΛΙΝ εδώ και καιρό είναι η πιο σοβαρή και σταθερή εταιρεία από όλες αυτές τις μικρές. 
 

Να πω την αλήθεια αυτό που με χαλάει αρκετά στα ΕΛΤΑ είναι πως δεν μπορώ να ολοκληρώσω - όπως είπαν - την αίτηση αποκλειστικά ψηφιακά, και πρέπει να έρθει ο κούριερ να υπογράψω χαρτιά κοκ, όταν όλοι οι άλλοι είπαν πως γίνεται ηλεκτρονικά/μέσω email εφόσον μπορώ αν προσθέσω ψηφιακά την υπογραφή μου στο έγγραφο της αίτησης.

...επειδή είμαι σε ευπαθή ομάδα κι επειδή σχεδόν σε κάθε επαφή με κούριερ δεν τηρούνται τα στοιχειώδη κι είμαι στο τσακ να κατεβάσω καντήλια, αυτό και μόνο είναι αρκετό για με΄να για να τους αποφύγω.

Τους είπα πως θέλω ψηφιακό μόνο λογαριασμό, λέει εμείς θα σας στέλνουμε κι έντυπο...ό,τι πείτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, definitio είπε

Να πω την αλήθεια αυτό που με χαλάει αρκετά στα ΕΛΤΑ είναι πως δεν μπορώ να ολοκληρώσω - όπως είπαν - την αίτηση αποκλειστικά ψηφιακά, και πρέπει να έρθει ο κούριερ να υπογράψω χαρτιά κοκ, όταν όλοι οι άλλοι είπαν πως γίνεται ηλεκτρονικά/μέσω email εφόσον μπορώ αν προσθέσω ψηφιακά την υπογραφή μου στο έγγραφο της αίτησης.

...επειδή είμαι σε ευπαθή ομάδα κι επειδή σχεδόν σε κάθε επαφή με κούριερ δεν τηρούνται τα στοιχειώδη κι είμαι στο τσακ να κατεβάσω καντήλια, αυτό και μόνο είναι αρκετό για με΄να για να τους αποφύγω.

Τους είπα πως θέλω ψηφιακό μόνο λογαριασμό, λέει εμείς θα σας στέλνουμε κι έντυπο...ό,τι πείτε.

Κι εγώ τα ΕΛΤΑ είχα Νο1 επιλογή αλλά όταν ήρθα σε επαφή με τα κοριτσάκια είπα "άσε καλύτερα, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε!" οπότε επέλεξα το Νο2 για μένα, την Solar. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Σημερινή περίπτωση ΚΟΤ-Α/ΚΕΑ: 
Στο ΚΕΑ από πριν η παροχή ήταν 1 23456789-01. Πήρε η κοπέλα το ρεύμα στο όνομα της και η νέα παροχή είναι 1 23456789-02. 
Μπήκα να κάνω το ΚΟΤ της, υποψιαζόμενος την διασταύρωση με το ΚΕΑ έβαλα το -01. 
Μετά τον έλεγχο και αποθήκευση η πλατφόρμα αυτόματα μόνη της έγραψε -02! 
Οπότε προχώρησα στην αίτηση και πήρε κανονικά ΚΟΤ-Α. 
Ούτως ή άλλως μετά το πέρας του 6μήνου πάλι θα χρειαστεί να παραδώσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά στον Δήμο για το νέο ΚΕΑ. 
 

Καλώς, θετικό ότι μπορώ να προχωρήσω κανονικά στην αλλαγή παρόχου άμεσα...

...η υπάλληλος στη τηλ.εξυπηρέτηση της Volterra μού είπε ότι αν έχω τώρα κοινωνικό τιμολόγιο μπορεί να μη με συμφέρει να πάω σε αυτούς επειδή θα το χάσω με αλλαγή αριθμού παροχής...

...δε θέλουν νέους πελάτες ίσως...

- Ελπίζω την επόμενη φορά να μη σκαλώσει το σύστημα και να μπορέσω να αολοκληρώσω τη διαδικασία διαδικτυακά.
- Να μη συμπέσει η επίσκεψη στο Δήμο με την άνοδο του 3ου κύματος με ενδιαφέρει...και να χρειαστεί επίσκεψη για την ενημέρωση του ΚΕΑ, μέχρι το Μάη μπορεί να έχουμε εμβολιαστεί.

Τέλος πάντων, το λήγω εδώ αυτό, γιατί είναι off topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, definitio είπε

...δε θέλουν νέους πελάτες ίσως...

To έχουν γράψει και άλλοι αυτό, δεν θέλουν πελάτες με ΚΟΤ! 

Βασικά, ΔΕΝ ισχύει το ΚΟΤ στην Volterra (ψευδώς αναγράφουν πως ισχύει), ΙΣΩΣ αν έχεις γνωστό κάποιον πελάτη τους ΜΠΟΡΕΙ να σε τιμολογήσουν με ΚΟΤ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Είχα στείλει κραξημο πριν κάνα 2 βδομάδες

Στην Volterra μην κανετε τον κοπο για ΚΟΤ , αν και γενικότερα ο τροπος τους ηταν αγενής και υπεροπτικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2021 στις 4:11 ΜΜ, Fallen333 είπε

Όσοι συνεννοήθηκαν και πήγαν στα ΕΛΤΑ είναι επειδή πρώτα κέρδισαν στο τζόκερ! :P
 

Αν είχα κερδίσει το τζόκερ δεν θα είχα ασχοληθεί με την αλλαγή παρόχου... τελικά είμαι εγώ τυχερός που δεν είχα πρόβλημα στην επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ ή εσείς άτυχοι...???

1 ώρα πριν, definitio είπε

Να πω την αλήθεια αυτό που με χαλάει αρκετά στα ΕΛΤΑ είναι πως δεν μπορώ να ολοκληρώσω - όπως είπαν - την αίτηση αποκλειστικά ψηφιακά, και πρέπει να έρθει ο κούριερ να υπογράψω χαρτιά κοκ, όταν όλοι οι άλλοι είπαν πως γίνεται ηλεκτρονικά/μέσω email εφόσον μπορώ αν προσθέσω ψηφιακά την υπογραφή μου στο έγγραφο της αίτησης.

...επειδή είμαι σε ευπαθή ομάδα κι επειδή σχεδόν σε κάθε επαφή με κούριερ δεν τηρούνται τα στοιχειώδη κι είμαι στο τσακ να κατεβάσω καντήλια, αυτό και μόνο είναι αρκετό για με΄να για να τους αποφύγω.

Τους είπα πως θέλω ψηφιακό μόνο λογαριασμό, λέει εμείς θα σας στέλνουμε κι έντυπο...ό,τι πείτε.

Εγώ στα ΕΛΤΑ τα έκανα όλα μέσω email...δεν ήρθε καμία κούριερ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, ababa641 είπε

τελικά είμαι εγώ τυχερός που δεν είχα πρόβλημα στην επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ ή εσείς άτυχοι...???

Μάλλον είσαι τυχερός μιας και είσαι ο μόνος που δεν είχε κανένα πρόβλημα επικοινωνίας ,

ο Down έστειλε την προηγούμενη Πέμπτη τη σύμβαση , άγνωστο αν του στείλανε πίσω για υπογραφές , @DownUNDERground ?

  

40 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Εγώ στα ΕΛΤΑ τα έκανα όλα μέσω email...δεν ήρθε καμία κούριερ...

Λογικά δεν έχουν προσωπικό που να ασχολείται μόνο για το ρεύμα και δε γνωρίζουν. Πχ εμένα (ανάμεσα απο πολλά άλλα) μου είπαν οτι δε γίνεται να βλέπω ηλεκτρονικά τους λογαριασμούς και με έκπληξη είδα οτι το myelta λειτουργεί κανονικά

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Αν είχα κερδίσει το τζόκερ δεν θα είχα ασχοληθεί με την αλλαγή παρόχου... τελικά είμαι εγώ τυχερός που δεν είχα πρόβλημα στην επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ ή εσείς άτυχοι...???

Προς το παρόν είσαι ο μόνος που δεν είχε θέμα επικοινωνίας με τα ΕΛΤΑ και έγινε γρήγορα η δουλειά σου. 
Πολλοί που προσπάθησαν/με, δεν κατάφεραν να βγάλουν άκρη με τα ΕΛΤΑ και τα παράτησαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Α ΟΙΚΙΑ Ν (με ΚΟΤ-Α εντός ορίου): 0,0840-0,075=0,009 χ 1600kwh (ή 1400 ανάλογα) = 14,4Ε + 4χ0,25Ε (4 μηνιαία πάγια) = 15,4Ε. 
Στα ΕΛΤΑ ΔΕΝ ισχύει η έκπτωση συνέπειας όταν έχεις ΚΟΤ. 


SOLAR OIKIANO S1Ν FIXED (με ΚΟΤ-Α εντός ορίου): 0,0895-0,075=0,0145 χ 1600kwh (ή 1400 ανάλογα) = 23,2E - 10% έκπτωση συνέπειας = 20,88Ε + 4χ1,5Ε (4 μηνιαία πάγια) = 26,88Ε. 
 

Στη πράξη όμως, λόγω πανδημίας/παραμονής στο σπίτι & ηλεκτρικής θέρμανσης, πέρσι έκαψα τις περισσότερες kwh εκτός ΚΟΤ, και φέτος μπορεί να συμβεί κάτι ανάλογο...

Αν κάνουμε τον υπολογισμό πχ για 8000kwh συνολικά, 5500kwh εντός ΚΟΤ & 2500 εκτός ΚΟΤ, η κατάταξη αλλάζει (ας τα υπολογίσουμε όλα με χρέωση ημέρας)

1) Στα ΕΛΤΑ θα έχω

  • ΕΝΤΟΣ ΚΟΤ: 0,084 - 0,075 = 0,009 * 2.500kwh = 22,5€
  • ΕΚΤΟΣ ΚΟΤ: 0,084 * 5.500kwh = 462€
  • Σύνολο: 484,5€

Βέβαια, δεν ξέρω αν, για τις kwh εκτός ΚΟΤ, τα ΕΛΤΑ θα εφαρμόσουν την έκπτωση συνέπειας, οπότε ο παραπάνω υπολογισμός γίνεται

  • ΕΝΤΟΣ ΚΟΤ: 0,084 - 0,075 = 0,009 * 2.500kwh = 22,5€
  • ΕΚΤΟΣ ΚΟΤ: 0,084 - 10% = 0,0756 * 5.500kwh = 415,8€
  • Σύνολο: 438,3,5€

2) Στη Solar Energy θα έχω

  • ΕΝΤΟΣ ΚΟΤ - Με Συνέπεια: 0,0895 - 0,075 = 0,0145 - 10% = 0,01305 * 2.500 = 32,625€
  • ΕΚΤΟΣ ΚΟΤ - Με Συνέπεια: 0,0895 - 10% =  0,08055 * 5.500 = 443,025€
  • Σύνολο: 475,65€

Οπότε οι δύο λύσεις είναι πρακτικά οι ίδιες στη πρώτη περίπτωση, κι αν δίνουν τα ΕΛΤΑ έκπτωση συνέπειας για τις κιλοβατώρες εκτός ΚΟΤ, τότε για λίγο συμφέρουν.

Πρακτικά, μεταξύ των δυο, η Solar με συμφέρει όσο η κατανάλωση αυξάνεται, ενώ τα ΕΛΤΑ όσο περισσότερο μένουν πιο κοντά στα όρια του ΚΟΤ.

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, definitio είπε

Στη πράξη όμως, λόγω πανδημίας/παραμονής στο σπίτι & ηλεκτρικής θέρμανσης, πέρσι έκαψα τις περισσότερες kwh εκτός ΚΟΤ, και φέτος μπορεί να συμβεί κάτι ανάλογο...

Αν κάνουμε τον υπολογισμό πχ για 8000kwh συνολικά, 5500kwh εντός ΚΟΤ & 2500 εκτός ΚΟΤ, η κατάταξη αλλάζει (ας τα υπολογίσουμε όλα με χρέωση ημέρας)

1) Στα ΕΛΤΑ θα έχω

  • ΕΝΤΟΣ ΚΟΤ: 0,084 - 0,075 = 0,009 * 2.500kwh = 22,5€
  • ΕΚΤΟΣ ΚΟΤ: 0,084 * 5.500kwh = 462€
  • Σύνολο: 484,5€

Βέβαια, δεν ξέρω αν, για τις kwh εκτός ΚΟΤ, τα ΕΛΤΑ θα εφαρμόσουν την έκπτωση συνέπειας, οπότε ο παραπάνω υπολογισμός γίνεται

  • ΕΝΤΟΣ ΚΟΤ: 0,084 - 0,075 = 0,009 * 2.500kwh = 22,5€
  • ΕΚΤΟΣ ΚΟΤ: 0,084 - 10% = 0,0756 * 5.500kwh = 415,8€
  • Σύνολο: 438,3,5€

2) Στη Solar Energy θα έχω

  • ΕΝΤΟΣ ΚΟΤ - Με Συνέπεια: 0,0895 - 0,075 = 0,0145 - 10% = 0,01305 * 2.500 = 32,625€
  • ΕΚΤΟΣ ΚΟΤ - Με Συνέπεια: 0,0895 - 10% =  0,08055 * 5.500 = 443,025€
  • Σύνολο: 475,65€

Οπότε οι δύο λύσεις είναι πρακτικά οι ίδιες στη πρώτη περίπτωση, κι αν δίνουν τα ΕΛΤΑ έκπτωση συνέπειας για τις κιλοβατώρες εκτός ΚΟΤ, τότε για λίγο συμφέρουν.

Πρακτικά, μεταξύ των δυο, η Solar με συμφέρει όσο η κατανάλωση αυξάνεται, ενώ τα ΕΛΤΑ όσο περισσότερο μένουν πιο κοντά στα όρια του ΚΟΤ.

 

Κατι εχεις γραψει λαθος ή κατι δεν καταλαβαινω εγω. Ποια ειναι τα ετησια ορια του ΚΟΤ σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, danaos7 είπε

Σε κάποιον άλλο έγινε αυτό η???

Screenshot_2021-02-19-22-18-58-314_com.google.android.gm.jpg

Έγινε και σε εμένα το ίδιο. Στο λογαριασμό ωστόσο είδα μεγαλύτερη έπιστροφή από το 50%, ενώ αποφεύγουν πεισματικά να μου κάνουν ανάλυση της χρέωσης όπως τους έχω ζητήσει.
Μου φαίνεται ότι βρίσκονται σε κατάσταση διάλυσης.

Παρεμπιπτόντως, διαβάζω μια περίπτωση στην Αμερική όπου κάτι ανάλογο με την ΟΤΣ πήγε από το 50 στο 9000 και έχουν έρθει κάτι λογαρισμοί δεκαχίλιαρα  στους καταναλωτές https://www.nbcnews.com/business/business-news/deep-freeze-subsides-texans-now-face-electricity-bills-10-000-n1258362

 

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@definitioκάτι έχεις μπερδέψει δυστυχώς. Δικαιούσαι απλά μέχρι 10% παραπάνω για ένα μόνο τετράμηνο με την προυπόθεση να μην έχεις ξεπεράσει το όριο στα άλλα τετράμηνα . Αν το ξεπεράσεις χάνεις την έκπτωση και εφαρμόζεται μόνο στην νυχτερινή κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, danaos7 είπε

Σε κάποιον άλλο έγινε αυτό η???

Screenshot_2021-02-19-22-18-58-314_com.google.android.gm.jpg

Το έστειλαν και σε μένα το μήνυμα και όντως στον εκκαθαριστικό μου έκαναν πίστωση. Αλλά ποτέ δεν μου εξήγησαν το νέο τρόπο υπολογισμού της ρήτρας και κυρίως γιατί δεν με είχαν ενημερώσει 60 μέρες πριν για την αλλαγή του, όπως προέβλεπε και η σύμβαση μου. Για τον λόγο αυτό έφυγα και πήγα στο NRG Save.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...