Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, korakios είπε

@definitioκάτι έχεις μπερδέψει δυστυχώς. Δικαιούσαι απλά μέχρι 10% παραπάνω για ένα μόνο τετράμηνο με την προυπόθεση να μην έχεις ξεπεράσει το όριο στα άλλα τετράμηνα . Αν το ξεπεράσεις χάνεις την έκπτωση και εφαρμόζεται μόνο στην νυχτερινή κατανάλωση.

Φέτος η μείωση δεν εφαρμόστηκε σε όλους τους λογαριασμούς, όσο είδα τώρα από τη συνολική ετήσια κατανάλωση υπολογίστηκαν γύρω στις 2000kwh συνολικά με τιμή ΚΟΤ-Α.

Χονδρικα το έγραψα, για να πω ότι ο υπολογισμός της πιο συμφέρουσας επιλογής παρόχου βάσει μόνο τιμολογίου ΚΟΤ δεν ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα της κατανάλωσης...

...κι αν υπολογισθεί η κατανάλωση εκτος ΚΟΤ, τότε μάλλον συμφέρει καλύτερα πάροχος που προσφέρει και έκπτωση συνέπειας (όπως έγραψα δεν ξέρω αν στην ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ θα υπολογιζόταν έκπτωση συνέπειας, όταν θα έχανα το ΚΟΤ)

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 hours ago, naive said:

Έγινε και σε εμένα το ίδιο. Στο λογαριασμό ωστόσο είδα μεγαλύτερη έπιστροφή από το 50%, ενώ αποφεύγουν πεισματικά να μου κάνουν ανάλυση της χρέωσης όπως τους έχω ζητήσει.
Μου φαίνεται ότι βρίσκονται σε κατάσταση διάλυσης.

Παρεμπιπτόντως, διαβάζω μια περίπτωση στην Αμερική όπου κάτι ανάλογο με την ΟΤΣ πήγε από το 50 στο 9000 και έχουν έρθει κάτι λογαρισμοί δεκαχίλιαρα  στους καταναλωτές https://www.nbcnews.com/business/business-news/deep-freeze-subsides-texans-now-face-electricity-bills-10-000-n1258362

 

σε πιο σημείο στο λογαριασμό σας είδατε την έκπτωση?

 

βλέπω για αλλα προγράμματα χωρίς ΟΤΣ.


Αλλα με 0,079 μέρας 0,0661 νύχτα, 10% συνέπειας επιπλέον, χωρίς πάγιο και ΟΤΣ 55-70 που έχει το παλιό συμβόλαιο μου από Volterra, μέχρι να μου το καταργήσουν δεν βλέπω να με συμφέρει να αλλάξω ακόμα και με 4-5 μήνες ΟΤΣ το χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

σε πιο σημείο στο λογαριασμό σας είδατε την έκπτωση?

 

βλέπω για αλλα προγράμματα χωρίς ΟΤΣ.


Αλλα με 0,079 μέρας 0,0661 νύχτα, 10% συνέπειας επιπλέον, χωρίς πάγιο και ΟΤΣ 55-70 που έχει το παλιό συμβόλαιο μου από Volterra, μέχρι να μου το καταργήσουν δεν βλέπω να με συμφέρει να αλλάξω ακόμα και με 4-5 μήνες ΟΤΣ το χρόνο

Στο "ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ/ΦΟΡΟΙ", το έχουν περάσει με αρνητικό προσημο.
Ναι, το συμβόλαιο είναι πολύ καλό, αλλά το 55-70 δεν το τηρούν τελικά και σου χρεώνουν ό,τι τους λείπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, definitio είπε

Φέτος η μείωση δεν εφαρμόστηκε σε όλους τους λογαριασμούς, όσο είδα τώρα από τη συνολική ετήσια κατανάλωση υπολογίστηκαν γύρω στις 2000kwh συνολικά με τιμή ΚΟΤ-Α.

Χονδρικα το έγραψα, για να πω ότι ο υπολογισμός της πιο συμφέρουσας επιλογής παρόχου βάσει μόνο τιμολογίου ΚΟΤ δεν ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα της κατανάλωσης...

...κι αν υπολογισθεί η κατανάλωση εκτος ΚΟΤ, τότε μάλλον συμφέρει καλύτερα πάροχος που προσφέρει και έκπτωση συνέπειας (όπως έγραψα δεν ξέρω αν στην ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ θα υπολογιζόταν έκπτωση συνέπειας, όταν θα έχανα το ΚΟΤ)

Αν δεν κανω λαθος το κατωτατο οριο τετραμηνιαιας καταναλωσης ειναι 1400Κwh . Οποτε 1400 * 3 = 4200KWh το χρονο στη χειροτερη , αλλα για να μη μιλαμε στον αερα τσεκαρε πανω πανω το λογαριασμο σου ,γραφει , Κοινωνικο Οικιακό Τιμολογιο - Α και ταδε Kwh διπλα

37 λεπτά πριν, korakios είπε

Η έκπτωση συνέπειας είναι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολεί

Όταν οι ημερήσιες υπερβούν το όριο ΚΟΤ ,δεν εφαρμόζεται καμία έκπτωση ΚΟΤ στις ημερήσιες .

ΚΟΤ θα εφαρμοστεί μόνο στις νυχτερινές μέχρι το όριο που έχεις

παράδειγμα όριο 1600Kw

καις 3000Kw ημέρας και 1700Kw νύχτας

Χρεώνεσαι 3000Kw κανονικά

Παίρνεις έκπτωση 1600Kw

Χρεώνεσαι 100Kw νυχτερινές κανονικά

παράδειγμα 2ο πάλι όριο 1600Kw

Καις 2000Kw ημέρας και 800Kw νύχτας

Χρεώνεσαι 2000Kw κανονικά

Παίρνεις ΚΟΤ για 800Kw

Εχω την εντυπωση οτι δεν ισχυει αυτο . Αν περασεις τα ορια καταναλωσης του ΚΟΤ +10% δεν παιρνεις καθολου την εκπτωση , δεν παει απλα στις νυχτερινες . Απλα αν εισαι κατω απο τα ορια του ΚΟΤ τοτε παιρνεις την εκπτωση και στις νυχτερινες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, naive said:

Στο "ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ/ΦΟΡΟΙ", το έχουν περάσει με αρνητικό προσημο.
Ναι, το συμβόλαιο είναι πολύ καλό, αλλά το 55-70 δεν το τηρούν τελικά και σου χρεώνουν ό,τι τους λείπει.

έκανα τις πράξεις στο Excel με βάση τον λογαριασμό με την ΟΤΣ , και πάλι βγαίνει 8.5e φθηνότερο (για ένα μήνα!) από όλη τη λίστα.

στο volterramou στο "Η ενέργειά μου" στο γράφημα κάτω τι σου έχει για τα όρια? εμένα 55-66

 

 

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Incepted είπε

Αν περασεις τα ορια καταναλωσης του ΚΟΤ +10% δεν παιρνεις καθολου την εκπτωση , δεν παει απλα στις νυχτερινες

όχι, πάει στις νυχτερινές

(edit: είχες δίκαιο τελικά)

11 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

έκανα τις πράξεις στο Excel με βάση τον λογαριασμό με την ΟΤΣ , και πάλι βγαίνει 8.5e φθηνότερο από όλη τη λίστα.

Πρακτικά πάρε όλους τους λογαριασμούς και κάνε το άθροισμα για ένα χρόνο, τότε μόνο θα καταλάβεις τι χρεώθηκες για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

όχι, πάει στις νυχτερινές

 

To Διαβάζω τωρα στο εντυπο του Ηρών εχεις δικιο

"
Σε περίπτωση δικαιούχου Κ.Ο.Τ. µε µετρητή κατανάλωσης νυχτερινού ρεύµατος: α) Αν το άθροισµα της ηµερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ηµερήσιας κατανάλωσης εφαρµόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθµιζόµενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιµολογίου. β) Αν το άθροισµα της ηµερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης υπερβαίνει τα όρια ηµερήσιας κατανάλωσης η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθµιζόµενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιµολογίου εφαρµόζονται για τη νυχτερινή κατανάλωση εντός των ως άνω ορίων και η υπερβάλλουσα νυχτερινή κατανάλωση τιµολογείται µε το ισχύον οικιακό νυκτερινό τιµολόγιο του ΗΡΩΝΑ µε τις κλίµακες της συνολικής κατανάλωσης. Για την εφαρµογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύµφωνα µε τα παραπάνω, ως χρέωση προµήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προµήθειας για την κατανάλωση ηµέρας του ΗΡΩΝΑ. Εάν η κατανάλωση είναι µικρότερη από την αναφερόµενη στην προϋπόθεση 2 ανωτέρω, τότε για το συγκεκριµένο τετράµηνο δεν εφαρµόζεται το Κ.Ο.Τ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

Η έκπτωση συνέπειας είναι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολεί

Όταν οι ημερήσιες υπερβούν το όριο ΚΟΤ ,δεν εφαρμόζεται καμία έκπτωση ΚΟΤ στις ημερήσιες .

ΚΟΤ θα εφαρμοστεί μόνο στις νυχτερινές μέχρι το όριο που έχεις

παράδειγμα όριο 1600Kw

καις 3000Kw ημέρας και 1700Kw νύχτας

Χρεώνεσαι 3000Kw κανονικά

Παίρνεις έκπτωση 1600Kw

Χρεώνεσαι 100Kw νυχτερινές κανονικά

παράδειγμα 2ο πάλι όριο 1600Kw

Καις 2000Kw ημέρας και 800Kw νύχτας

Χρεώνεσαι 2000Kw κανονικά

Παίρνεις ΚΟΤ για 800Kw

Καθόλου ΚΟΤ χρέωση/έκπτωση δε βλέπω στους λογαριασμούς που έγινε μεγάλη υπέρβαση του ΚΟΤ.

Είμαι στη κατηγορία των 1400kwh/τετράμηνο και καταναλώθηκαν ετησίως 8000+

Από τους λογαριασμούς άθροισα τις κιλοβατώρες για τις οποίες αναφέρεται ρητά ότι χρεώθηκαν με τιμολόγιο ΚΟΤ κι είναι συνολικά στο έτος ~2000.

Με βάση αυτό έκανα ένα χονδρικό υπολογισμό....

Πώς να μην με απασχολεί η έκπτωση συνέπειας, όταν μπορεί να είναι η μόνη έκπτωση που θα λαμβάνω για τη μεγάλη πλειοψηφία των kwh που θα καταναλωθούν;

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, definitio είπε

Καθόλου ΚΟΤ χρέωση/έκπτωση δε βλέπω στους λογαριασμούς που έγινε μεγάλη υπέρβαση του ΚΟΤ.

Είμαι στη κατηγορία των 1400kwh/τετράμηνο και καταναλώθηκαν ετησίως 8000+

Από τους λογαριασμούς άθροισα τις κιλοβατώρες για τις οποίες αναφέρεται ρητά ότι χρεώθηκαν με τιμολόγιο ΚΟΤ κι είναι συνολικά στο έτος ~2000.

Με βάση αυτό έκανα ένα χονδρικό υπολογισμό....

Πώς να μην με απασχολεί η έκπτωση συνέπειας, όταν μπορεί να είναι η μόνη έκπτωση που θα λαμβάνω για τη μεγάλη πλειοψηφία των kwh που θα καταναλωθούν;

Απο αυτα που λες ψαχνεις προγραμμα με χαμηλη τιμη KWh που και να μην εφαρμόζεται το ΚΟΤ δεν θα σ ενοχλουσε και ιδιαιτερα . Αν μπορεσεις καπως να βρεις το NRG - Save ισως να ηταν η καλυτερη επιλογη. 

Ειδάλλως παιζεις εκει με Elpedison - Voltera - Ελιν - Solar και ΕFA παντα για fixed τιμολογια

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, korakios said:

όχι, πάει στις νυχτερινές

Πρακτικά πάρε όλους τους λογαριασμούς και κάνε το άθροισμα για ένα χρόνο, τότε μόνο θα καταλάβεις τι χρεώθηκες για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα

για 12 μήνες βγαίνει (μαζί με ΟΤΣ 2 μήνες) 3.7ε φτηνότερο από το nrg save 40% (που μου βγάζει το μεγαλύτερο Όφελος/έτος)

άμα βάλεις και τα 12,5ε έκπτωση της NRG γλυτώνω 8,8 το χρόνο, οπότε άμα μου κάνουν κόλπα, για εκεί με κόβω.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, definitio είπε

Καθόλου ΚΟΤ χρέωση/έκπτωση δε βλέπω στους λογαριασμούς που έγινε μεγάλη υπέρβαση του ΚΟΤ.

Κανονικά έπρεπε να έχεις στις νυχτερινές (edit έκανα λάθος)

11 ώρες πριν, definitio είπε

Πώς να μην με απασχολεί η έκπτωση συνέπειας, όταν μπορεί να είναι η μόνη έκπτωση που θα λαμβάνω για τη μεγάλη πλειοψηφία των kwh που θα καταναλωθούν;

Εννοούσα οτι όπως τα υπολόγισες πριν ,βάζοντας έκπτωση ΚΟΤ παντού μέχρι το όριο ακόμα και αν ξεπερνούσες το όριο , ήταν λάθος και θα έχεις μεγάλες αποκλίσεις στην πραγματικότητα.

Βασικά προσπάθησε να βγάλεις άκρη με τα ΕΛΤΑ , έχει καλές χρεώσεις και αν αρχίζει να εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής φεύγεις άνετα αφού δεν έχει δέσμευση .

11 ώρες πριν, Incepted είπε

Αν μπορεσεις καπως να βρεις το NRG - Save ισως να ηταν η καλυτερη επιλογη

Με αυτό όμως χάνει 0,075 έκπτωση στις νυχτερινές (τουλάχιστον μεχρι το όριο) , θέλει σπάσιμο ανα τετράμηνα και υπολογισμό με το χέρι

11 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

για 12 μήνες βγαίνει (μαζί με ΟΤΣ 2 μήνες) 3.7ε φτηνότερο από το nrg save 40% (που μου βγάζει το μεγαλύτερο Όφελος/έτος)

άμα βάλεις και τα 12,5ε έκπτωση της NRG γλυτώνω 8,8 το χρόνο, οπότε άμα μου κάνουν κόλπα, για εκεί με κόβω.   

αυτό βάση excel ή βρήκες τους λογαριασμούς και τα υπολόγισες ? αυτό εννοούσα πριν

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Με αυτό όμως χάνει 0,075 έκπτωση στις νυχτερινές (τουλάχιστον μεχρι το όριο) , θέλει σπάσιμο ανα τετράμηνα και υπολογισμό με το χέρι

Γενικά ειναι μπλέξιμο ειναι πολλες οι μεταβλητές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, korakios said:

αυτό βάση excel ή βρήκες τους λογαριασμούς και τα υπολόγισες ? αυτό εννοούσα πριν

σύγκρινα 12 λογαριασμούς μου με το excel

τώρα βλέπω όμως ότι έχει γίνει NRG 4U με 35% έκπτωση συνέπειας
και το πάγιο άμα περνάς τα 2000kwh (η περίπτωση μου)  είναι 6.5 το μήνα + 4 το fixxed 

που στην τελική βγαίνει πολύ ακριβότερο 

 

άλλο το ένα άλλο το άλλο

Επεξ/σία από Dark_son20
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

έκανα τις πράξεις στο Excel με βάση τον λογαριασμό με την ΟΤΣ , και πάλι βγαίνει 8.5e φθηνότερο (για ένα μήνα!) από όλη τη λίστα.

στο volterramou στο "Η ενέργειά μου" στο γράφημα κάτω τι σου έχει για τα όρια? εμένα 55-66

 

 

Το Δεκέμβριο ήταν το το πρόβλημα. Το Δεκέμβριο δεν ήταν μόνο η ΟΤΣ, αλλά της πρόσθεσαν τα ΛΠ2, ΛΠ3 που ήταν γύρω στα +25, πότε το σύνολο πήγε κοντά στα 85. Μετά, δεν χρησιμοποιήσαν το όριο των 70 αλλά μάλλον των 55 και έβαλαν μια επιβάρυνση γύρω στα 3 λεπτά την KWh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...