Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

πόσες μέρες πέρασαν για να γίνει η αλλαγή από τη μέρα της αίτησης;

Λιγότερο απο 10 μέρες . Εγώ το καθυστέρησα γιατί δεν έβαζα σε κάποια πεδία υπογραφές (και μου έστειλε τη σύμβαση 2 φορές 😁) .

Πιστεύω σε μια εβδομάδα το πολύ γίνεται η μεταφορά . 3 για το αίτημα εκπροσώπησης στη ΔΕΔΔΗΕ και 2 μέρες για την ολοκλήρωση μεταφοράς

Στο save 40% δεν παίρνεις 50Ε δωροεπιταγή shell πάντως (αν σε ενδιαφέρει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έστειλαν αίτηση από ΕΛΤΑ για υπογραφή. Θα ανεβάσω τους όρους εντός της ημέρας...

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Μου έστειλαν αίτηση από ΕΛΤΑ για υπογραφή. Θα ανεβάσω τους όρους εντός της ημέρας...

Μην τους στείλεις και εσύ κατευθείαν την αίτηση υπογεγραμμένη , θα πάθουν καμια υπερκόπωση με τόσες αιτήσεις 😛

Λογικά οι όροι είναι οι ίδιοι που έχουν και στο site. Απο Ιούλιο του 2018 έχουν να τους ενημερώσουν!

https://eltaenergeia.gr/wp-content/uploads/2018/07/ΑΙΤΗΣΗ-ΓΙΑ-ΧΤ.doc-ΟΙΚΙΑΚΟΥ.pdf

Αν αλλάζει κάτι εννοείται μας λες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

Λιγότερο απο 10 μέρες . Εγώ το καθυστέρησα γιατί δεν έβαζα σε κάποια πεδία υπογραφές (και μου έστειλε τη σύμβαση 2 φορές 😁) .

Πιστεύω σε μια εβδομάδα το πολύ γίνεται η μεταφορά . 3 για το αίτημα εκπροσώπησης στη ΔΕΔΔΗΕ και 2 μέρες για την ολοκλήρωση μεταφοράς

Στο save 40% δεν παίρνεις 50Ε δωροεπιταγή shell πάντως (αν σε ενδιαφέρει)

Ναι 25€ επιστροφή έχεις νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, artshadows είπε

Το ΕΛΤΑ Ν ΕΧΕΙ ΟΤΣ ; ΠΟΣΟ ΠΑΓΙΟ ; ΕΧΕΙ ΚΟΤ ;ΠΕΡΝΑΕΙ μόνο του η κάνεις ακύρωση  και αίτηση ξανά ;Την εγγύηση 50€  την παίρνεις πίσω;

Ρήτρα 12μηνη;

1) Έχει ΟΤΣ αλλά είναι μεγάλη και λένε πως δεν εφαρμόζεται. 

2) 0,25Ε/μήνα πάγιο. 

3) Έχει ΚΟΤ αλλά με ΚΟΤ δεν δικαιούσαι έκπτωση συνέπειας 10%. 

4) Κανείς δεν ξέρει, κάνεις τέστ και δοκιμάζεις. 

5) Δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά αλλά νομίζω πως δεν παίρνεις πίσω την εγγύηση! 

6) Χωρίς ρήτρα αποχώρησης. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, fredd0 said:

αυτα παλια, πλεον κι η ΔΕΗ κοβει ... μη πατε με τη λογικη πληρωνω οποτε θελω γιατι θα βρεθειτε χωρις ρευμα και θα τρεχετε στον Αυτια να λετε ειμαι ευαλωτος και μου κοψανε το ρευμα. Εχει ακουστει οτι το 500ρικο φεσι που "καταπινε" η ΔΕΗ εχει πλεον γινει το μισο.

Στα 150Ε και πλέον βάζει δικηγόρους και εισπρακτικές η ΔΕΗ. 

Μόνο ΚΟΤ αφήνει χαλαρά στα 500Ε...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να ακούσω το προϊόν σου αλλά έχω την εντύπωση πως παραβαίνουμε τους κανόνες του φόρουμ! 
Για αυτό μάλλον και σε διαγράφουν τα σχόλια.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω προλάβει να τη διαβάσω με την ησυχία μου. Είδα στην τελευταία σελίδα μια αναφορά για 12μηνη διάρκεια σύμβασης. Δεν πρέπει να φύγει αυτό; 🤔

Στο 10.2 ο υπολογισμός της ΟΤΣ.

Κάτι άλλο περίεργο δε βρήκα. Ρίξτε κι εσείς μια ματιά παρακαλώ και πείτε μου αν δείτε τίποτα περίεργο.

2DbBeCr.png
GsFjRoX.png
OiwZMUj.png
9cE8poa.png
m1xaDy1.png
oj5pB0H.png
LdmRdQv.png

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Πείτε μου αν δείτε τίποτα περίεργο. Δεν έχω προλάβει να τη διαβάσω με την ησυχία μου. Είδα στην τελευταία σελίδα μια αναφορά για 12μηνη διάρκεια σύμβασης.🤔

6.2 μπορείς να την κάνεις όποια στιγμή θέλεις εκτός αν περιγράφουν κάτι άλλο οι ειδικοί όροι που δεν σου στείλανε 🙃

α, σου στείλανε , δε λένε κάτι άλλο ,οπότε κομπλέ είσαι :)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

6.2 μπορείς να την κάνεις όποια στιγμή θέλεις εκτός αν περιγράφουν κάτι άλλο οι ειδικοί όροι που δεν σου στείλανε 🙃

α, σου στείλανε , δε λένε κάτι άλλο ,οπότε κομπλέ είσαι :)

Οκ, δεν είχα προλάβει να δω το άρθρο 6.

"Σωστή" δε φαίνεται κατά τ' άλλα; Θα ρίξω και αύριο μια ματιά μόλις βρω χρόνο.

Ναι, οι ειδικοί όροι είναι η τελευταία σελίδα.

@ababa641 τα ίδια σου έστειλαν;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν χτες πήρα εκκαθαριστικό λογαριασμό από Ήρων . Έχω το πρόγραμμα 24/7 νυχτερινό με τιμή 0.078 σταθερή κ ΚΟΤ Β, είμαι ήδη πελάτης από Ιούλιο κ ακόμη ΟΤΣ δεν είδα άρα λογικά με ΚΟΤ ο Ήρων δεν χρεώνει ΟΤΣ στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Η περίοδος κατανάλωσης ήταν μέχρι Ιανουάριο άρα είχε κ Νοέμβριο κ Δεκέμβριο που ήταν υψηλότερη η τιμή νομίζω.

Screenshot_20210223-022658.jpg

Screenshot_20210223-022721.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Depeche3 είπε

Λοιπόν χτες πήρα εκκαθαριστικό λογαριασμό από Ήρων . Έχω το πρόγραμμα 24/7 νυχτερινό με τιμή 0.078 σταθερή κ ΚΟΤ Β, είμαι ήδη πελάτης από Ιούλιο κ ακόμη ΟΤΣ δεν είδα άρα λογικά με ΚΟΤ ο Ήρων δεν χρεώνει ΟΤΣ στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Η περίοδος κατανάλωσης ήταν μέχρι Ιανουάριο άρα είχε κ Νοέμβριο κ Δεκέμβριο που ήταν υψηλότερη η τιμή νομίζω.

Υπάρχει περίπτωση σε ΚΟΤ να μην εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής που αλλάζει πολλά δεδομένα. Ο μόνος τρόπος να φανεί είναι απο λογαριασμούς

Αλλά το εξάμηνο που διατηρούσε ο Ηρών χωρίς αναπροσαρμογή τελειώνει Ιανουάριο ουσιαστικά. Δηλαδή όταν πάρεις λογαριασμό που να έχει και Φεβρουάριο μέσα τότε θα φανεί . Όπως στον Ηρών πλέον είναι και ο @HERTHANσε ΚΟΤ και ΟΤΣ , οπότε και εκεί θα δούμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ τώρα παρατήρησα καλύτερα ότι παρ' όλο που ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ Ν και Solar Energy S1N Fixed ξεκινάνε με την ίδια νυχτερινή χρέωση (€0,0661/kWh), η solar παρέχει έκπτωση συνέπειας 10% μόνο στην ημερήσια χρέωση, σε αντίθεση με τα ΕΛΤΑ που την εφαρμόζει στο σύνολο της κατανάλωσης.

Απλά το σημειώνω για όσους ακόμα συγκρίνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Υπάρχει περίπτωση σε ΚΟΤ να μην εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής που αλλάζει πολλά δεδομένα. Ο μόνος τρόπος να φανεί είναι απο λογαριασμούς

Oχι δεν παιζει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Υπάρχει περίπτωση σε ΚΟΤ να μην εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής που αλλάζει πολλά δεδομένα. Ο μόνος τρόπος να φανεί είναι απο λογαριασμούς

Αλλά το εξάμηνο που διατηρούσε ο Ηρών χωρίς αναπροσαρμογή τελειώνει Ιανουάριο ουσιαστικά. Δηλαδή όταν πάρεις λογαριασμό που να έχει και Φεβρουάριο μέσα τότε θα φανεί . Όπως στον Ηρών πλέον είναι και ο @HERTHANσε ΚΟΤ και ΟΤΣ , οπότε και εκεί θα δούμε .

Δεν ισχύει αυτό που λένε για 6μηνη περίοδο στον Ήρων , έχω δει λογαριασμό 3 Μήνου οικιακό με ΟΤΣ , άρα άκυρο νομίζω . Πήρα και τηλέφωνο στον Ήρων κ μου είπαν ότι δεν ισχύει το 6μηνο που λένε . Αν είναι έτσι τότε νομίζω είμαι καλά σε αυτό το πρόγραμμα . Ο HERTHAN ποιο πρόγραμμα έκανε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...