Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την αλλαγή παρόχου, βέβαια, οι εκπτώσεις εμπρόθεσμης εξόφλησης θα εφαρμοσθούν στο 2ο εξάμηνο και μετά, σωστά; Για ρεφάρισμα σε 

Δε νομίζω ότι το energycost.gr τα υπολογίζει σωστά.

Οι ακριβείς καταναλώσεις μου το τελευταίο έτος ήταν, ακριβώς: 6.535kwh ημερήσιας χρέωσης / 2.084kwh νυχτερινές και 2.077kwh υπολογίσθηκαν με ΚΟΤ.

Βάζοντας τα στοιχεία στο πίνακα σύγκρισης, είτε επιλέξω ΚΟΤ είτε όχι, μου βγάζει ακριβώς τα ίδια ποσά....βέβαια, επειδή τα υπολογίζει συγκεντρωτικά, όχι κατά 4μηνο, μάλλον αγνοεί το ΚΟΤ, αφού γίνεται υπέρβαση των ορίων.

Στο νέο Excel μού βγαίνει ~60€ κέρδος με ΕΛΤΑ, αλλά δίπλα κάνει λόγο για αναπροσαρμογή...ειπώθηκε κάτι που μού ξέφυγε σε σχέση με τα ΕΛΤΑ και τον υπολογισμό της χρέωσης;

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, definitio είπε

αλλά δίπλα κάνει λόγο για αναπροσαρμογή...ειπώθηκε κάτι που μού ξέφυγε σε σχέση με τα ΕΛΤΑ και τον υπολογισμό της χρέωσης;

Τα ΕΛΤΑ κανονικότατα εφαρμόζουν ρήτρα αναπροσαρμογής σύμφωνα με το συμβόλαιο που υπογράφει και συμφωνεί κάποιος. Το οτι δεν έχουν εφαρμόσει αναπροσαρμογή μέχρι σήμερα όπως υποστηρίζουν απο ΕΛΤΑ, ή δεν υπήρχε χρέωση σε έναν λογαριασμό που ανέβηκε πρόσφατα είναι άλλο θέμα...

7 λεπτά πριν, definitio είπε

οι εκπτώσεις εμπρόθεσμης εξόφλησης θα εφαρμοσθούν στο 2ο εξάμηνο και μετά, σωστά;

τι εννοείς ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί να εννοώ; Πώς θα μπει έκπτωση συνέπειας στους πρώτους-πρώτους λογαριασμούς μετά την αλλαγή παρόχου; Εφόσον εξοφληθούν εμπρόθεσμα στο πρώτο 4μηνο (για μένα έστω που με ΚΟΤ λαμβάνω Εναντι/Εκκαθαριστικό ανα 2 μήνες), η έκπτωση θα εφαρμοσθεί στον επόμενο λογαριασμό. 

Δεν έχεις εξοφλήσει εμπρόθεσμα λογαριασμό, ακόμη, όταν πρωτο-αλλάζεις πάροχο.

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, definitio είπε

Εφόσον εξοφληθούν εμπρόθεσμα στο πρώτο 4μηνο (για μένα έστω που λόγω ΚΟΤ λαμβάνω Εναντι/Εκκαθαριστικό ανα 2 μήνες), η έκπτωση θα εφαρμοσθεί στον επόμενο λογαριασμό. 

Δεν ξέρω ειδικά για ΚΟΤ τι παίζει , αλλά κάποιοι πάροχοι εφαρμόζουν άμεσα τη συνέπεια στον επόμενο λογαριασμό, δηλαδή και στον επόμενο μήνα.

Δες και το sticky ,αναφέρει και καταχώρηση κατευθείαν στο ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν ξέρω ειδικά για ΚΟΤ τι παίζει , αλλά κάποιοι πάροχοι εφαρμόζουν άμεσα τη συνέπεια στον επόμενο λογαριασμό, δηλαδή και στον επόμενο μήνα.

Δες και το sticky ,αναφέρει και καταχώρηση κατευθείαν στο ΔΕΔΔΗΕ

Εφόσον δεν πληρώνεις ανά μήνα, η έκπτωση εφαρμόζεται στον εκκαθαριστικό, μετά την έγκαιρη εξόφληση των προηγούμενων.

Κακώς το έθεσα έτσι, με στενή αναφορά στη περίπτωσή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, definitio είπε

Με την αλλαγή παρόχου, βέβαια, οι εκπτώσεις εμπρόθεσμης εξόφλησης θα εφαρμοσθούν στο 2ο εξάμηνο και μετά, σωστά;

Kαθε μηνα μπορεις να την παρεις την εκπτωση αν δινεις εσυ τις ενδειξεις του μετρητη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, definitio είπε

Βάζοντας τα στοιχεία στο πίνακα σύγκρισης, είτε επιλέξω ΚΟΤ είτε όχι, μου βγάζει ακριβώς τα ίδια ποσά....βέβαια, επειδή τα υπολογίζει συγκεντρωτικά, όχι κατά 4μηνο, μάλλον αγνοεί το ΚΟΤ, αφού γίνεται υπέρβαση των ορίων.

Σωστά σου βγάζει τα ίδια ποσά! 
ΈΤΥΧΕ, επαναλαμβάνω, ΈΤΥΧΕ, στο ένα τετράμηνο να είσαι ακριβώς πάνω στο όριο του ΚΟΤ(=1400kwh), στα άλλα 2 τετράμηνα είσαι μακράν πέραν του ΚΟΤ, οπότε συνολικά στον χρόνο είσαι στην ουσία ΕΚΤΟΣ ΚΟΤ!! 
ΑΝ συνεχίσεις έτσι, συνειδητοποίησε οτι ΔΕΝ έχεις ΚΟΤ στην πραγματικότητα. 
Έλα στην Solar, έχουμε ντέρμπυ με τα ΕΛΤΑ, μας ισοφάρισε ο @DownUNDERgroundστις καθυστερήσεις!!! :P 


 

17 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Kαθε μηνα μπορεις να την παρεις την εκπτωση αν δινεις εσυ τις ενδειξεις του μετρητη σου.

Στην Solar δεν μπορείς να δίνεις ενδείξεις κάθε μήνα! 

Θα τους πω όμως να βάζουν 250kwh ενδεικτική μέτρηση αφού σπάνια ξεπερνώ τα 1200kwh-1400kwh/τετράμηνο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, definitio είπε

Στο νέο Excel μού βγαίνει ~60€ κέρδος με ΕΛΤΑ

Τώρα το πρόσεξα , έβαλα τις μετρήσεις που έδωσες στο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58480670

(σύνολο 6788 & 1831) και βγάζει ~260€ τα ΕΛΤΑ όχι 60 ....

ανα χρόνο (με τη προϋπόθεση οτι δε θα εφαρμοστεί αναπροσαρμογή)

 

7 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Θα τους πω όμως να βάζουν 250kwh ενδεικτική μέτρηση αφού σπάνια ξεπερνώ τα 1200kwh-1400kwh/τετράμηνο.

στη χειρότερη δινεις ανα 2μηνο μέσω ΔΕΔΔΗΕ

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2021 στις 2:23 ΠΜ, DownUNDERground είπε

Οκ, δεν είχα προλάβει να δω το άρθρο 6.

"Σωστή" δε φαίνεται κατά τ' άλλα; Θα ρίξω και αύριο μια ματιά μόλις βρω χρόνο.

Ναι, οι ειδικοί όροι είναι η τελευταία σελίδα.

@ababa641 τα ίδια σου έστειλαν;

σόρυ φίλε έτρεχα αυτές τις μέρες και τώρα μπήκα... ναι τα ίδια μου έστειλαν κι εμένα.

Δεν θα έχεις θέμα με την 12μηνη παραμονή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Στην Solar δεν μπορείς να δίνεις ενδείξεις κάθε μήνα! 

Θα τους πω όμως να βάζουν 250kwh ενδεικτική μέτρηση αφού σπάνια ξεπερνώ τα 1200kwh-1400kwh/τετράμηνο. 

Οχι δεν μιλησα για την Solar απαντησα στο αρχικο μηνυμα που μιλουσε γενικα.

Κι εγω νομιζα οτι μπορουσες στην Solar να δωσεις ενδειξεις.Παντως αν μπορουν να το κανουν αυτο που τους ειπες θα ειναι πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

Τώρα το πρόσεξα , έβαλα τις μετρήσεις που έδωσες στο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58480670

(σύνολο 6788 & 1831) και βγάζει ~260€ τα ΕΛΤΑ όχι 60 ....

ανα χρόνο (με τη προϋπόθεση οτι δε θα εφαρμοστεί αναπροσαρμογή)

 

στη χειρότερη δινεις ανα 2μηνο μέσω ΔΕΔΔΗΕ

Σε σύγκριση με Solar Energy έλεγα...

πώς βγάζεις τους αριθμούς αυτούς (6788 & 1831) από τα 6535 ημέρας και 2084 νύχτας που έδωσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, definitio είπε

Σε σύγκριση με Solar Energy έλεγα...

οκ, τώρα κατάλαβα 

5 λεπτά πριν, definitio είπε

πώς βγάζεις τους αριθμούς αυτούς (6788 & 1831) από τα 6535 ημέρας και 2084 νύχτας που έδωσα;

Από το προηγούμενο λινκ , βάζοντας τις μετρήσεις που έδωσες στους εκκαθαριστικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Σωστά σου βγάζει τα ίδια ποσά! 
ΈΤΥΧΕ, επαναλαμβάνω, ΈΤΥΧΕ, στο ένα τετράμηνο να είσαι ακριβώς πάνω στο όριο του ΚΟΤ(=1400kwh), στα άλλα 2 τετράμηνα είσαι μακράν πέραν του ΚΟΤ, οπότε συνολικά στον χρόνο είσαι στην ουσία ΕΚΤΟΣ ΚΟΤ!! 
ΑΝ συνεχίσεις έτσι, συνειδητοποίησε οτι ΔΕΝ έχεις ΚΟΤ στην πραγματικότητα. 
Έλα στην Solar, έχουμε ντέρμπυ με τα ΕΛΤΑ, μας ισοφάρισε ο @DownUNDERgroundστις καθυστερήσεις!!! :P 


 

Στην Solar δεν μπορείς να δίνεις ενδείξεις κάθε μήνα! 

Θα τους πω όμως να βάζουν 250kwh ενδεικτική μέτρηση αφού σπάνια ξεπερνώ τα 1200kwh-1400kwh/τετράμηνο. 

 

Γιατί σωστά; Είπαμε 2077κιλοβατώρες βγήκαν με τιμές ΚΟΤ...όπως είπα, μάλλον το energycost λαμβάνει υπόψη τις συνολικές χρεώσεις.

...επίσης ενώ μπορεί να επιλέγω ΚΟΤ, εμφανίζει δυνητικές εκπτώσεις από έκπτωση συνέπειας, που δεν υφίστανται για τα ΕΛΤΑ+ ΚΟΤ (ακόμη και στους λογαριασμούς που το ΚΟΤ δεν εφαρμόζεται).

Πανδημία + συγκατοίκηση με γονείς μεγάλο διάστημα = μεγάλες καταναλώσεις...δεν ξέρω πώς θα συνεχιστεί...για τη φετινή χρονιά, χωρίς μεγάλες αποκλίσεις, μάλλον.

Και πέρα απ' αυτό, δεν είναι λίγο το κέρδος όταν το 1/4 της κατανάλωσης είναι με τιμές ΚΟΤ...σαφώς θα μπορούσε να είναι αρκετά μεγαλύτερο, αλλά και πάλι.

8 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Στην Solar δεν μπορείς να δίνεις ενδείξεις κάθε μήνα! 

Θα τους πω όμως να βάζουν 250kwh ενδεικτική μέτρηση αφού σπάνια ξεπερνώ τα 1200kwh-1400kwh/τετράμηνο. 

 

 

8 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Kαθε μηνα μπορεις να την παρεις την εκπτωση αν δινεις εσυ τις ενδειξεις του μετρητη σου.

Νομίζω ότι για ΚΟΤ το φορμάτ είναι αυτό, να εκδίδονται λογαριασμοί ανά δίμηνο (έναντι/εκκαθαριστικός), ώστε να ελέγχεται η εφαρμογή των ορίων κατανάλωσης 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, definitio είπε

Γιατί σωστά; Είπαμε 2077κιλοβατώρες βγήκαν με τιμές ΚΟΤ...όπως είπα, μάλλον το energycost λαμβάνει υπόψη τις συνολικές χρεώσεις.

...επίσης ενώ μπορεί να επιλέγω ΚΟΤ, εμφανίζει δυνητικές εκπτώσεις από έκπτωση συνέπειας, που δεν υφίστανται για τα ΕΛΤΑ+ ΚΟΤ (ακόμη και στους λογαριασμούς που το ΚΟΤ δεν εφαρμόζεται).

Πανδημία + συγκατοίκηση με γονείς μεγάλο διάστημα = μεγάλες καταναλώσεις...δεν ξέρω πώς θα συνεχιστεί...για τη φετινή χρονιά, χωρίς μεγάλες αποκλίσεις, μάλλον.

Και πέρα απ' αυτό, δεν είναι λίγο το κέρδος όταν το 1/4 της κατανάλωσης είναι με τιμές ΚΟΤ...σαφώς θα μπορούσε να είναι αρκετά μεγαλύτερο, αλλά και πάλι.

 

Νομίζω ότι για ΚΟΤ το φορμάτ είναι αυτό, να εκδίδονται λογαριασμοί ανά δίμηνο (έναντι/εκκαθαριστικός), ώστε να ελέγχεται η εφαρμογή των ορίων κατανάλωσης 

Σωστά στο ΚΟΤ σε οποια εταιρεια και να πας ισχυει 2μηνο εναντι(η εισαγωγη μετρησης στο site του ΔΕΔΔΗΕ) 4μηνο εκκαθαριστικός, οπότε λογικά τη συνεπεια θα τη δουμε στο 4μηνο αφου εχει πληρωθει ο εναντι εγκαιρως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...