Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο ΔΕΗ φθηνότερα πιστεύω θα σου βγει .

Απλά ξαναναφέρω οτι

5 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Οπότε στο τέλος της διετίες θα τους χαιρετίσουμε σε κάποια καλύτερη προσφορά.

μπορείς να φύγεις νωρίτερα αν δεις υπερβολικές χρεώσεις με προσφυγή στο ΣτΚ

6 λεπτά πριν, coyote2 είπε

παρών Γενικός Όρος δεν εφαρμόζεται πριν από την πάροδο εξαμήνου από την έναρξη της εκπροσώπησης του μετρητή της Εγκατάστασης από τον Προμηθευτή.

απο Νοέμβριο με Φεβρουάριο είναι η περίοδος αιχμής , τότε βλέπεις

επειδή αναφέρεις το πάγιο που σου φαίνεται υψηλό , τι ετήσια κατανάλωση έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

απο ΔΕΗ φθηνότερα πιστεύω θα σου βγει .

Απλά ξαναναφέρω οτι

μπορείς να φύγεις νωρίτερα αν δεις υπερβολικές χρεώσεις με προσφυγή στο ΣτΚ

απο Νοέμβριο με Φεβρουάριο είναι η περίοδος αιχμής , τότε βλέπεις

επειδή αναφέρεις το πάγιο που σου φαίνεται υψηλό , τι ετήσια κατανάλωση έχεις ?

1200-1300 έχω το τετράμηνο

Δε πειράζει έχω κάνει τα κουμάντα μου. Απλά αν δω ότι είναι πολύ απάτη... κάτι θα αλλάξω στην πορεία.

ΤΟ ένα σπίτι αέριο το άλλο ΔΕΗ. Βλέπουμε και κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, coyote2 είπε

1200-1300 έχω το τετράμηνο

Δε πειράζει έχω κάνει τα κουμάντα μου. Απλά αν δω ότι είναι πολύ απάτη... κάτι θα αλλάξω στην πορεία.

ΤΟ ένα σπίτι αέριο το άλλο ΔΕΗ. Βλέπουμε και κάνουμε

Δες και τα excel να δεις τι παίζει αν αλλάξεις στο άλλο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, coyote2 είπε

το 

(55,532+8,397)*1,1343-55 / 1000 = 0,017515

0.0764 τελική . (για το μήνα Ιανουάριο) 

 

που έχεις υπολογίσει είναι η κιλοβατώρα της μέρας ή της νύχτας?

Αρχική 0,05885+0,017515=0.076365

Σε είχα ξαναρωτήσει ,το maxi δεν έχεις ? Ίδια τιμή έχει σε ημέρας και νύχτας (edit δεν έχει τελικα)

Η προσαύξηση θα είναι

(συνολικές κιλοβατώρες που έκαψες) επί 0,017515

στο συγκεκριμένο παράδειγμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

Αρχική 0,05885+0,017515=0.076365

Σε είχα ξαναρωτήσει ,το maxi δεν έχεις ? Ίδια τιμή έχει σε ημέρας και νύχτας

Η προσαύξηση θα είναι

(συνολικές κιλοβατώρες που έκαψες) επί 0,017515

στο συγκεκριμένο παράδειγμα

όχι έχω το επόμενο

με το νυχτερινό συγνώμη για την παρανόηση 

https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-nychterino-maxi/?product-category=household

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coyote2 είπε

όχι έχω το επόμενο

με το νυχτερινό 

α, οκ , ξέχνα τη τελική κιλοβατώρας και κράτα το

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Η προσαύξηση θα είναι

(συνολικές κιλοβατώρες που έκαψες) επί 0,017515

στο συγκεκριμένο παράδειγμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν που λέτε σκέφτομαι να πάω στην elpedison στο πρόγραμμα home night fixed  το κάνω γιατί καταναλώνω πολύ ρεύμα τώρα τελευταία και η ΔΕΗ πετσοκόβει ειδικά αν υπερβείς τις 2000kwh 

 

Στο Home night fixed έχουν περίπου 0,7 την κανονική και 0,5 ή κάπου εκει την νυχτερινή.

 

Και έχω κάποιες απορίες 

 

1) Βασική, καλά κάνω ή υπάρχει κάτι οικονομικότερο; 

2) Εγώ με την ΔΕΗ αυτή την στιγμή δεν έχω νυχτερινό μετρητή όντως κοστίζει η όλη διαδικασία να βάλω μόνο 35 ευρώ;

2β) Λέτε να βάλω μετρητή όταν πια μπώ στην elpedison ή να βάλω μετρητή νυχτερινό πριν μπω σε αυτή; (πχ ειναι πιο ακριβή η ΔΕΗ ή η elpedison στο να βάλουν νυχτερινό μετρητή;) 

3) αυτό με το "fixed" δεν το πολυκατάλαβα (έχει σκέτο home night και home night fixed) με χρεώνουν λέει 3,5 ευρώ για αυτό απότι διάβασα αλλά δεν ειμαι σίγουρος τι πλεονεκτήματα έχει μιας και απότι κατάλαβα η τιμή της κιλοβατώρας ειναι η ίδια μεταξύ των δύο... το fixed πάει να πει ότι δεν θα αλλάξει η τιμή όσο έχω το συμβόλαιο; 

3) Υπάρχουν τίποτα κρυφές χρεώσεις που θα πρέπει να λάβω υπόψιν μου μιας και αντίστοιχες δεν υπάρχουν στην ΔΕΗ;

πχ ο πατέρας μου μου είπε ότι στην Γερμανία οι ιδιωτικές κάθε φορά που κάνουν καταμέτρηση το ρολόι σε χρεώνουν για την επίσκεψη, θα το κάνει αυτό η elpedison ; αν ναι ειναι κάποιο σοβαρό ποσό ή τίποτα μονοψήφιο μικρό; 

Και γενικά υπάρχει κάποια άλλη "κρυφή χρέωση/πάγιο" ; με την έννοια:

      α) αντίστοιχη χρέωση να μην κάνει η ΔΕΗ ή της ΔΕΗ να ειναι αρκετά μικρότερη

      β) να μην πάει ο νους ότι θα υπάρξει αυτή η χρέωση σε έναν άσχετο σαν εμένα (δηλαδή μην παραλείψετε αν                   ξέρετε κάτι επειδή θεωρείτε φυσιολογικό να το ξέρει κάποιος) 

 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας την έρευνά μου, προέκυψε και το fixed της Protergia οπου είμαι ήδη και το σκέφτομαι. Ψάχνω να βρω περισσότερες πληροφορίες για να συγκρίνω με του στίκυ.

Ερώτημα: Για να υπολογίσω πόσο πλήρωνα έως τώρα την κιλοβατώρα με το ΟΤΣ αρκεί να προσθέσω στην τιμή του ρεύματος την επιβάρυνση από ΟΤΣ και να διαιρέσω με τις κιλοβατώρες? Πρέπει να λάβα και κάποια άλλη παράμετρο υπόψιν μου? 

έχω και νυχτερινό.

δείγμα από λογαριασμό αν θέλει να βοηθήσει κάποιος.

image.png.0ce03df1b5258a93fea6d23d2024d9fe.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ερώτημα: Για να υπολογίσω πόσο πλήρωνα έως τώρα την κιλοβατώρα με το ΟΤΣ αρκεί να προσθέσω στην τιμή του ρεύματος την επιβάρυνση από ΟΤΣ και να διαιρέσω με τις κιλοβατώρες? Πρέπει να λάβα και κάποια άλλη παράμετρο υπόψιν μου? 

Βασικά σου λέει 22,04 Ε/ΜΚw ,δηλαδή είναι 0,02204 η ρήτρα αναπροσαρμογής

Τώρα αν θες να το σπάσεις σε ημερήσια και νυχτερινή (αν και δεν έχει και πολύ νόημα) κάνεις ημέρας/σύνολο επί ρήτρα και νύχτα/σύνολο επι ρήτρα

0,01674+0,0943=0,11104

0,00529+0,0661=0,07139

Η γνώμη μου για το fixed της Protergia είναι οτι είναι μάπα και δεν το έχω καθόλου στα excel . Επίσης είναι για ένα χρόνο η "προνομιακή τιμή!" και έχει και κλίμακα στις 2000Kw .... Ίσως το βάλω με volton και watt&volt να φανεί η διαφορά με άλλα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Βασικά σου λέει 22,04 Ε/ΜΚw ,δηλαδή είναι 0,02204 η ρήτρα αναπροσαρμογής

Τώρα αν θες να το σπάσεις σε ημερήσια και νυχτερινή (αν και δεν έχει και πολύ νόημα) κάνεις ημέρας/σύνολο επί ρήτρα και νύχτα/σύνολο επι ρήτρα

0,01674+0,0943=0,11104

0,00529+0,0661=0,07139

Η γνώμη μου για το fixed της Protergia είναι οτι είναι μάπα και δεν το έχω καθόλου στα excel . Επίσης είναι για ένα χρόνο η "προνομιακή τιμή!" και έχει και κλίμακα στις 2000Kw .... Ίσως το βάλω με volton και watt&volt να φανεί η διαφορά με άλλα

 

Είσαι ωραίος, ευχαριστώ. Εδώ και η εικόνα της χρέωσης ΟΤΣ, εντελώς συμπτωματικά η χρέωση είνια ελάχιστη ή ελαφρώς (σαν πούπουλο) αρνητική μόνο τους "ψόφιους μήνες". Εκεί που θέλω το χειμώνα λόγω κλιματιστικών καλύτερη χρέωση βαράνε κανονικά.

image.png.a5192e4cccb3819489428609a3909f9d.png

 

Μιας και είσαι ΤΟΣΟ καλός και έχεις ασχοληθεί , κάποιος πάροχος από το excel με μηνιαία εκκαθάριση και app?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Βασικά σου λέει 22,04 Ε/ΜΚw ,δηλαδή είναι 0,02204 η ρήτρα αναπροσαρμογής

Τώρα αν θες να το σπάσεις σε ημερήσια και νυχτερινή (αν και δεν έχει και πολύ νόημα) κάνεις ημέρας/σύνολο επί ρήτρα και νύχτα/σύνολο επι ρήτρα

0,01674+0,0943=0,11104

0,00529+0,0661=0,07139

Η γνώμη μου για το fixed της Protergia είναι οτι είναι μάπα και δεν το έχω καθόλου στα excel . Επίσης είναι για ένα χρόνο η "προνομιακή τιμή!" και έχει και κλίμακα στις 2000Kw .... Ίσως το βάλω με volton και watt&volt να φανεί η διαφορά με άλλα

 

Thanks ψάχνοντας για αυτό που έγραψες κατάλαβα τι ειναι το "fixed" στη δική μου ερώτηση :) πληρώνω δηλαδή 3,5 ευρώ αλλά δεν έχω ρήτρα αναπροσαρμογής.

 

Οι λοιπές ερωτήσεις μένουν όμως για να δουμε αν υπάρχει κανένας με elpedison να απαντήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

1) Βασική, καλά κάνω ή υπάρχει κάτι οικονομικότερο; 

Δες τα excel στο sticky

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

2) Εγώ με την ΔΕΗ αυτή την στιγμή δεν έχω νυχτερινό μετρητή όντως κοστίζει η όλη διαδικασία να βάλω μόνο 35 ευρώ;

Διάβασε το sticky

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

2β) Λέτε να βάλω μετρητή όταν πια μπώ στην elpedison ή να βάλω μετρητή νυχτερινό πριν μπω σε αυτή; (πχ ειναι πιο ακριβή η ΔΕΗ ή η elpedison στο να βάλουν νυχτερινό μετρητή;) 

ούτε η ΔΕΗ ούτε η elpedison βάζουν μετρητή, μόνο ο ΔΕΔΔΗΕ

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

το fixed πάει να πει ότι δεν θα αλλάξει η τιμή όσο έχω το συμβόλαιο; 

ουσιαστικά σε γλυτώνει απο

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

τίποτα κρυφές χρεώσεις που θα πρέπει να λάβω υπόψιν μου μιας και αντίστοιχες δεν υπάρχουν στην ΔΕΗ;

κοινώς ρήτρα ΟΤΣ (διάβασε το sticky) που δεν εφαρμόζεται με το fix

αλλά δες τα excel στα σχόλια για elpedison

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

πχ ο πατέρας μου μου είπε ότι στην Γερμανία οι ιδιωτικές κάθε φορά που κάνουν καταμέτρηση το ρολόι σε χρεώνουν για την επίσκεψη, θα το κάνει αυτό η elpedison ;

μόνο ο ΔΕΔΔΗΕ κάνει μετρήσεις

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Και γενικά υπάρχει κάποια άλλη "κρυφή χρέωση/πάγιο" ; με την έννοια:

      α) αντίστοιχη χρέωση να μην κάνει η ΔΕΗ ή της ΔΕΗ να ειναι αρκετά μικρότερη

ίσως χρεωθείς ΕΛΑΠΕ (διάβασε στο sticky)

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

β) να μην πάει ο νους ότι θα υπάρξει αυτή η χρέωση σε έναν άσχετο σαν εμένα (δηλαδή μην παραλείψετε αν                   ξέρετε κάτι επειδή θεωρείτε φυσιολογικό να το ξέρει κάποιος) 

συνήθως όλοι την πατάνε με την ΟΤΣ ,ρήτρα αναπροσαρμογής , με το fixed δε θα χρεωθείς .

_________________________________________________________

10 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

κάποιος πάροχος από το excel με μηνιαία εκκαθάριση και app?

η ζενιθ (δε λέει και πολλά το πρόγραμμά της) , nrg αν και δεν κατέβασα ακόμα το app. Για άλλες δε γνωρίζω ,όχι οτι δε θα προσφέρουν

10 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Εδώ και η εικόνα της χρέωσης ΟΤΣ, εντελώς συμπτωματικά η χρέωση είνια ελάχιστη ή ελαφρώς (σαν πούπουλο) αρνητική μόνο τους "ψόφιους μήνες". Εκεί που θέλω το χειμώνα λόγω κλιματιστικών καλύτερη χρέωση βαράνε κανονικά.

Ανεβαίνει η ζήτηση άρα και η χοντρική στο ρεύμα, δεν είναι συμπτωματικό δηλαδή. Δυστυχώς τότε που χρειαζόμαστε ρεύμα τότε το χρυσοπληρώνει κάποιος με τις ρήτρες.

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Λοιπόν που λέτε σκέφτομαι να πάω στην elpedison στο πρόγραμμα home night fixed  το κάνω γιατί καταναλώνω πολύ ρεύμα τώρα τελευταία και η ΔΕΗ πετσοκόβει ειδικά αν υπερβείς τις 2000kwh 

 

Στο Home night fixed έχουν περίπου 0,7 την κανονική και 0,5 ή κάπου εκει την νυχτερινή.

 

Και έχω κάποιες απορίες 

 

1) Βασική, καλά κάνω ή υπάρχει κάτι οικονομικότερο; 

2) Εγώ με την ΔΕΗ αυτή την στιγμή δεν έχω νυχτερινό μετρητή όντως κοστίζει η όλη διαδικασία να βάλω μόνο 35 ευρώ;

2β) Λέτε να βάλω μετρητή όταν πια μπώ στην elpedison ή να βάλω μετρητή νυχτερινό πριν μπω σε αυτή; (πχ ειναι πιο ακριβή η ΔΕΗ ή η elpedison στο να βάλουν νυχτερινό μετρητή;) 

3) αυτό με το "fixed" δεν το πολυκατάλαβα (έχει σκέτο home night και home night fixed) με χρεώνουν λέει 3,5 ευρώ για αυτό απότι διάβασα αλλά δεν ειμαι σίγουρος τι πλεονεκτήματα έχει μιας και απότι κατάλαβα η τιμή της κιλοβατώρας ειναι η ίδια μεταξύ των δύο... το fixed πάει να πει ότι δεν θα αλλάξει η τιμή όσο έχω το συμβόλαιο; 

3) Υπάρχουν τίποτα κρυφές χρεώσεις που θα πρέπει να λάβω υπόψιν μου μιας και αντίστοιχες δεν υπάρχουν στην ΔΕΗ;

πχ ο πατέρας μου μου είπε ότι στην Γερμανία οι ιδιωτικές κάθε φορά που κάνουν καταμέτρηση το ρολόι σε χρεώνουν για την επίσκεψη, θα το κάνει αυτό η elpedison ; αν ναι ειναι κάποιο σοβαρό ποσό ή τίποτα μονοψήφιο μικρό; 

Και γενικά υπάρχει κάποια άλλη "κρυφή χρέωση/πάγιο" ; με την έννοια:

      α) αντίστοιχη χρέωση να μην κάνει η ΔΕΗ ή της ΔΕΗ να ειναι αρκετά μικρότερη

      β) να μην πάει ο νους ότι θα υπάρξει αυτή η χρέωση σε έναν άσχετο σαν εμένα (δηλαδή μην παραλείψετε αν                   ξέρετε κάτι επειδή θεωρείτε φυσιολογικό να το ξέρει κάποιος) 

 

Ευχαριστώ. 

Συγκρίνωντας λιγο τα Excel αν βαλεις νυχτερινό με (20% νυχτερινο) και πας απο ΔΕΗ -> Elpedison ΗομεΝιγητ Fixed , εχεις οφελος 83.73(ρυθμιζόμενες) + 173 για το ρευμα  = 256 /ετος. Οχι κι ασχημα.

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

Δες τα excel στο sticky (όσο αφορά την ερώτηση μου για το αν υπάρχει τίποτα οικονομικότερο) 

Καταρχήν σε ευχαριστώ που απάντησες :) 

 

Το είχα διαβάσει το sticky αλλά λέω μήπως εκτός απο τιμές κιλοβατώρας πρέπει να προσέξω κάτι άλλο (το ΟΤΣ/αναπροσαρμογή  το παραλείπουμε μιας και το πρόγραμμα ειναι fixed και δεν θα έχει)  γιατί μόνο με τιμές κιλοβατώρας  φαίνεται πως ειναι με διαφορά καλύτερο απο όλα τα άλλα (αν μόνο κοιτάει κάποιος τις κιλοβατώρες) οπότε παραξενεύομαι πως και δεν έχουν το μεγαλύτερο κομμάτι της αγοράς μήπως δηλαδή αγνοώ κάτι. 

15 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε το sticky (όσο αφορά την ερώτηση για κόστος νυχτερινού μετρητή)

Ναι το έκανα όπως έγραψα πιο πάνω αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος για τους εξής λόγους:

 

1) Στο sticky λέει 47 ενώ σε πολλές σελίδες που googλαρα λέει 35

2) Επίσης σε κάποιο άλλο φόρουμ διάβασα πως χρειάζεται να βγεί και σχέδιο για τον πίνακα άρα κόστος ηλεκτρολόγου; πόσο πάει το μαλλί; ή δεν χρειάζεται; 

 

15 λεπτά πριν, korakios είπε

ίσως χρεωθείς ΕΛΑΠΕ (διάβασε στο sticky)

Καλά αυτό εντάξει δεν πειράζει γιατί απότι καταλαβαίνω αν μπεί τελικά αυτή η χρέωση θα την έχουν όλοι οι πάροχοι μαζί και η ΔΕΗ οπότε δεν γλυτώνω σωστά;

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...