Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοώ για το λογαριασμό που ανέβασες .

Δες και το συμβόλαιο για το πως υπολογίζουν τη ρήτρα , έχω περιέργεια να δω το πως φτάσανε στο συγκεκριμένο ποσό. Αν έχεις χρόνο φυσικά

πάντως και με το save , αν βάλεις τα 25 ευρώ και τα 16 επιπλέον δίνουν ένα 60άρι κέρδος. Και υπόψιν οτι δε μπορείς να προβλέψεις αν του χρόνου θα είναι καλύτερα ή χειρότερα , το συγκρίνεις με τις περσινές τιμές

image.png.631638478a5fedeabb96216f9f3f2bd1.pngαν εννοείς αυτός είναι ο ΔΕΚ '20. Παλεύω ώρα να βρω από που προέκυψε το -17,0. Ουσιαστικά το τότε πρόγραμμα ήταν το 30% εκπτωση (τιμή νυχτερινού όλη μέρα δηλαδή). Ωστόσο, τον υπολογισμό της ρήτρας δεν το καταλαβαίνω παιδιά με τίποτε. 

Και για να περπατάμε την κουβέντα, μπορεί σε σχέση με το καλύτερο fixed η διαφορά να μην είναι μεγάλη όπως φαίνεται αλλά η λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά είναι ότι το τι διαφημίζουν 451,97 με το τι δίνουν 481,81 (κοινώς η ΟΤΣ μου έφαγε 30 € και τελικά στο σύνολο της κατανάλωσης η κιλοβατώρα μου βγήκε 0,077 αντί για 0,06601 (Ωστόσο, δεν είναι και τραγικό, συμπεριλαμβανονται πάγια 12 μηνών)

image.png.fa7f8190827e8db5c9babeba6b36eb23.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου θυμίζει την ιστορία με τις τράπεζες 

 

Θα τους βάλουνε να γράφουν από κάτω 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, coyote2 είπε

Μου θυμίζει την ιστορία με τις τράπεζες 

 

Θα τους βάλουνε να γράφουν από κάτω 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ

Toυς βαζεις ιδεες αδερφε.😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παλεύω ώρα να βρω από που προέκυψε το -17,0.

ελα ντε...μήπως είναι απο προηγούμενο λογαριασμό συνέπεια?

Πάντως για Δεκέμβριο η προσαύξηση που σε χρέωσαν ήταν πολύ μικρή

8 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ωστόσο, τον υπολογισμό της ρήτρας δεν το καταλαβαίνω παιδιά με τίποτε. 

θέλει να δεις το συμβόλαιο πρώτα τι γράφει (όχι μόνο τα όρια ,αλλά τι περικλείει στην ΟΤΣ και αν πολλαπλασιάζει με συντελεστή)

μετά κοιτάς εδώ

11 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

και τελικά στο σύνολο της κατανάλωσης η κιλοβατώρα μου βγήκε 0,077

τόσο περίπου μου έβγαινε στη Ζενιθ (απο 0,06) ,αλλά σε έναν λογαριασμό έφτασε στα επίπεδα ΔΕΗ και έφυγα άμεσα .

Γενικά δε μπορώ να είμαι σε πρόγραμμα και η κιλοβατώρα να είναι μετοχή... δηλαδή θα προτιμούσα και κάτι ακριβότερο ,αλλά τουλάχιστον ξέρω τι ακριβώς χρεώνομαι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα στο τηλέφωνο με nrg. Αυτό το 40 % μου είπαν δεν υπάρχει σαν πρόγραμμα.

Διαλέγεις κάποιο πρόγραμμα και αν θέλεις fixed υπηρεσία είναι συνδρομή 5,5/μήνα και την βαζεις-βγαζεις οπότε γουσταρεις.

Βέβαια με αυτά και με αυτά φτάνω σε αυτούς πάγια 10 ευρώ που το λες και απαγορευτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Μίλησα στο τηλέφωνο με nrg. Αυτό το 40 % μου είπαν δεν υπάρχει σαν πρόγραμμα.

ίσα που πρόλαβα - προλάβαμε δηλαδή ???!

Αν το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος το βγάζω απο excel

edit: τρέχει ακόμα κανονικά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

έναν λογαριασμό έφτασε στα επίπεδα ΔΕΗ και έφυγα άμεσα .

Αυτό είχα πάθει πριν αρκετούς μηνους κ έλεγα που θα πάει ένας χρόνος είναι ακόμη αλλά από ότι βλέπω τελικά η επιβάρυνση δεν ήταν τόσο τραγική (όμως μπορεί να είναι στο μέλλον ποτέ δε ξέρεις) κ φαίνεται οι επιλογές στα fixed "λίγες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το Save 40% συνεχίζει να τρέχει για όσους ενδιαφέρονται .

Καλύτερα να μιλήσει κάποιος στο chat μιας και στο τηλέφωνο υπάρχει περίπτωση να μην έχουν το προωθητικό μπροστά τους.

Μου έδωσαν και 2 email αλλά δεν τα δημοσιεύω σε περίπτωση που θεωρηθεί spamιά

1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

αλλά από ότι βλέπω τελικά η επιβάρυνση δεν ήταν τόσο τραγική (όμως μπορεί να είναι στο μέλλον ποτέ δε ξέρεις) κ φαίνεται οι επιλογές στα fixed "λίγες"

είναι σαν να προχωράς σε πάροχο τηλεφωνίας με κυμαινόμενη χρέωση ...

εννοείται φυσικά τον καθένα όπως τον βολεύει

____________________________
Μου ήρθε ειδοποίηση απο Ζενιθ οτι βγήκε λογαριασμός , μάλλον ο τελικός.
Μπαίνω στο myzenith και έχουν διαγράψει το προφίλ , μπαίνω μέσω app άφαντος ο λογαριασμός 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

 

____________________________
Μου ήρθε ειδοποίηση απο Ζενιθ οτι βγήκε λογαριασμός , μάλλον ο τελικός.
Μπαίνω στο myzenith και έχουν διαγράψει το προφίλ , μπαίνω μέσω app άφαντος ο λογαριασμός 😁

Ουτε ενα αντιο ουτε ενα γεια 😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, korakios είπε

απλά το κατεβάζεις , συμπληρώνεις ετήσιες και κοιτάς κέρδος

 

20 ώρες πριν, korakios είπε

το μήνα 2 (edit χιλιάδες) κιλοβατ ? Αντλία θερμότητα έχεις και κάνεις κανα mining ?!!!

nrg save 40% μη το ψάχνεις

Πανω απο 2000 

 

Αλλά γιαυτό σου ειπα κατεβάζω  το excel και βάζω 24000 κιλοβατώρες ημέρας (2000 * 12) και 12000(1000*12) κιλοβατώρες νύχτας  γιατί έχεις ετήσιες κιλοβατώρες στο excel 

 

Τώρα γιατί 2000 +1000 κάθε μήνα γιατί είπαμε μιλάμε για 24/7 σταθερή κατανάλωση απο μηχανήματα και ειναι 8 ώρες συνολικά αυτές που μετράνε για νυχτερινές (η με άλλα λόγια 1/3 του 24ώρου) οπότε αν κάθε 24ωρο καίω 3000 κιλοβάτ το 1/3 θα μπει ως νυχτερινή  άρα 2000 σαν ημερήσιες και 1000 σαν νυχτερινές (*12 για να δώ το ετήσιο σύνολο) 

 

Και στο excel βγαίνει η elpedison home night fixed ως φθηνότερη

 

Εσύ όμως μου συστήνεις την energy 40% 

 

Δεν έχω κανένα λόγο να σε αμφισβητήσω αλλά και τις δύο συμβουλές μου τις έδωσες στο ίδιο ποστ (όπως βλέπεις απο τις παρενθέσεις πιο πάνω)  άρα τελικά τι με συμβουλεύεις να κάνω για πιο φθηνό λογαριασμό ; :P 

 

Nrg 40% και ας βγαίνει στο excel ακριβότερη; 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

 

Πανω απο 2000 

 

Αλλά γιαυτό σου ειπα κατεβάζω  το excel και βάζω 24000 κιλοβατώρες ημέρας (2000 * 12) και 12000(1000*12) κιλοβατώρες νύχτας  γιατί έχεις ετήσιες κιλοβατώρες στο excel 

 

Τώρα γιατί 2000 +1000 κάθε μήνα γιατί είπαμε μιλάμε για 24/7 σταθερή κατανάλωση απο μηχανήματα και ειναι 8 ώρες συνολικά αυτές που μετράνε για νυχτερινές (η με άλλα λόγια 1/3 του 24ώρου) οπότε αν κάθε 24ωρο καίω 3000 κιλοβάτ το 1/3 θα μπει ως νυχτερινή  άρα 2000 σαν ημερήσιες και 1000 σαν νυχτερινές (*12 για να δώ το ετήσιο σύνολο) 

 

Και στο excel βγαίνει η elpedison home night fixed ως φθηνότερη

 

Εσύ όμως μου συστήνεις την energy 40% 

 

Δεν έχω κανένα λόγο να σε αμφισβητήσω αλλά και τις δύο συμβουλές μου τις έδωσες στο ίδιο ποστ (όπως βλέπεις απο τις παρενθέσεις πιο πάνω)  άρα τελικά τι με συμβουλεύεις να κάνω για πιο φθηνό λογαριασμό ; :P 

 

Nrg 40% και ας βγαίνει στο excel ακριβότερη; 

 

 

Σ εμενα γιατι μου βγαζει το Save 200 ευρω διαφορα απ την Elpedison ο.Ο

 

Screenshot_17.png

Επεξ/σία από Incepted
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr_Pepper μου κάνει εντύπωση που δεν έβαλες νυχτερινό ακόμα.

Με τέτοιες καταναλώσεις μόνο απο το νυχτερινό γλίτωνες 500 ευρώ το χρόνο

Πάντως τα έβαλα στα excel και πάλι πρώτο βγαίνει το nrg save 40% ,μετά της elpedison το 24ώρες νυχτερινό

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/24-ores-nuhterino/

βασικά παίζει να κρατάς ρεκόρ κατανάλωσης 36000 kw το χρόνο ?

γιαυτό και πρέπει να ρωτήσω οτι είσαι σίγουρος οτι δεν είναι 3 χιλιάδες κιλοβατ το μήνα και όχι τριακόσια κιλοβατ και ελπίζω να μην εννοείς για επαγγελματικό πρόγραμμα γιατί αυτά που λέμε είναι οικιακά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Με τέτοιες καταναλώσεις μόνο απο το νυχτερινό γλίτωνες 500 ευρώ το χρόνο

 

Είναι σε χώρο που δεν υπήρχε κάποια κατανάλωση αρχικά και πρόσφατα έβαλα κάτι μηχανήματα και εγώ προσωπικά νοικιάζω οπότε δεν ασχολήθηκα ποτέ με την εγκατάσταση του νυχτερινού σε σπίτι στο σπίτι των γωνιών μου έχουμε αλλά δεν ξέρανε να μου πούνε και πολλά έχει χρόνια που μπήκε. 

 

Και τελικά ναι nrg 40% συμφέρει περισσότερο μάλλον είχα πατήσει πρίν λάθος τα νούμερα ή δεν είδα καλά. 

 

και άρα δηλαδή δεν χρειάζεται καν να βάλω νυχτερινό με την nrg γιατί έχει μια τιμή(είναι ίδιες οι τιμές νυχτερινή και ημερίσιας); 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_Pepper είπε

Είναι σε χώρο που δεν υπήρχε κάποια κατανάλωση αρχικά και πρόσφατα έβαλα κάτι μηχανήματα και εγώ προσωπικά νοικιάζω οπότε δεν ασχολήθηκα ποτέ με την εγκατάσταση του νυχτερινού σε σπίτι στο σπίτι των γωνιών μου έχουμε αλλά δεν ξέρανε να μου πούνε και πολλά έχει χρόνια που μπήκε. 

 

Και τελικά ναι nrg 40% συμφέρει περισσότερο μάλλον είχα πατήσει πρίν λάθος τα νούμερα ή δεν είδα καλά. 

 

και άρα δηλαδή δεν χρειάζεται καν να βάλω νυχτερινό με την nrg γιατί έχει μια τιμή(είναι ίδιες οι τιμές νυχτερινή και ημερίσιας); 

 

 

Να βάλεις νυχτερινό μετρητή. Οι νυχτερινές κιλοβατώρες δεν μετράνε στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις της ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Είναι σε χώρο που δεν υπήρχε κάποια κατανάλωση αρχικά και πρόσφατα έβαλα κάτι μηχανήματα και εγώ προσωπικά νοικιάζω οπότε δεν ασχολήθηκα ποτέ με την εγκατάσταση του νυχτερινού σε σπίτι στο σπίτι των γωνιών μου έχουμε αλλά δεν ξέρανε να μου πούνε και πολλά έχει χρόνια που μπήκε. 

 

Και τελικά ναι nrg 40% συμφέρει περισσότερο μάλλον είχα πατήσει πρίν λάθος τα νούμερα ή δεν είδα καλά. 

 

και άρα δηλαδή δεν χρειάζεται καν να βάλω νυχτερινό με την nrg γιατί έχει μια τιμή(είναι ίδιες οι τιμές νυχτερινή και ημερίσιας); 

 

 

Με αλλαγη απο Ημερησιο ΔΕΗ σε Νυχτερινο και NRG Save θα εχει γυρω στις 2500 ευρω οφελος / ετος για τις καταναλώσεις που ανεφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...