Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, antykaps είπε

Εχει ΟΤΣ πολυ χαμηλη  50

ολοι οι πάροχοι... εχουν καποιο προγραμμα (είναι υποχρεωμένοι) που υποστηρίζει  κοινωνικό τιμολογιο ...

Απλά δεν σου δινουν ελκυστικά προγραμματα ή δεν δινουν εκπτωση συνέπειας

Ο Ήρων έχει κανονικά ΚΟΤ με το πρόγραμμα νυχτερινή 24/7

Επίσης μέχρι στιγμής δεν με έχει χρεώσει ΟΤΣ και έχω επιλογή για πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ οπότε θελήσω 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

περσι τετοιο καιρο εκανα αλλαγη απο δεη σε βολτερρα .0,080 ημερησιο και 0,061 νυχτερινο +το 10 % εκπτωση συνεπειας βγαινει 7,2 λεπτα/kw και 5.5 λεπτα /kw νυχτερινο .χωρις ελαχιστη παραμονη οθτε αλλο ορο .Το θεμα ειναι οτι απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα προχτες οπου ρωτησα τι γινετε με το πακετο αυτο που ηταν προσφορα τι θα γινει αν θα συνεχισει η κατι αλλο ,δεν ππηρα μια σαφη απαντηση .Αυτο που ειπε ο υπαλληλος ειναι περιμενε να ρθει ο επομενος λογαριασμος και τοτε βλεπετε τι θα κανετε...εχει καποιος εμπειρια τι γινετε σε τετοιες περιπτωσεις?

Μιας και τρεχουν καλες ασ πουμε προσφορες τωρα στιςε γιορτες .Απλα  ενημερωτικα καιω περιπου 300- 400 kw ημερησιο και 150-200 νυχτε το μηνα αλλα το χειμωνα παω 500 -700kw και 150-200 νυχτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, danaos7 είπε

περσι τετοιο καιρο εκανα αλλαγη απο δεη σε βολτερρα .0,080 ημερησιο και 0,061 νυχτερινο +το 10 % εκπτωση συνεπειας βγαινει 7,2 λεπτα/kw και 5.5 λεπτα /kw νυχτερινο .χωρις ελαχιστη παραμονη οθτε αλλο ορο .Το θεμα ειναι οτι απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα προχτες οπου ρωτησα τι γινετε με το πακετο αυτο που ηταν προσφορα τι θα γινει αν θα συνεχισει η κατι αλλο ,δεν ππηρα μια σαφη απαντηση .Αυτο που ειπε ο υπαλληλος ειναι περιμενε να ρθει ο επομενος λογαριασμος και τοτε βλεπετε τι θα κανετε...εχει καποιος εμπειρια τι γινετε σε τετοιες περιπτωσεις?

Μιας και τρεχουν καλες ασ πουμε προσφορες τωρα στιςε γιορτες .Απλα  ενημερωτικα καιω περιπου 300- 400 kw ημερησιο και 150-200 νυχτε το μηνα αλλα το χειμωνα παω 500 -700kw και 150-200 νυχτ

Το ίδιο έχω και εγώ και έχω περάσει τα 2 χρόνια  Προφανώς συνεχίζει το πακέτο μέχρι να σου στείλουν ότι αλλάζει και να αποδεχθεις άλλο συμβόλαιο. Που το βλέπω απίθανο να συμβεί γιατί θα σου δώσει έναυσμα να ψάξεις για άλλο πάροχο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, naive είπε

Το ίδιο έχω και εγώ και έχω περάσει τα 2 χρόνια  Προφανώς συνεχίζει το πακέτο μέχρι να σου στείλουν ότι αλλάζει και να αποδεχθεις άλλο συμβόλαιο. Που το βλέπω απίθανο να συμβεί γιατί θα σου δώσει έναυσμα να ψάξεις για άλλο πάροχο.

αρα μενουμε μεχρι νεοτερη διαταγη χεχεχε.πλακα πλακα εχουμε το πιο φτηνο προγραμμα στην αγορα?

ρωτησα για να μην βρεθω προ εκπληξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, danaos7 είπε

αρα μενουμε μεχρι νεοτερη διαταγη χεχεχε.πλακα πλακα εχουμε το πιο φτηνο προγραμμα στην αγορα?

ρωτησα για να μην βρεθω προ εκπληξεων.

Δεδομένου ότι η ΟΤΣ είναι στο 70 και δεν υπάρχει πάγιο ή δέσμευση είναι πολύ καλό. Όταν το είχα επιλέξει, το είχα ψάξει αρκετά, δεν ξέρω αν έχει βγει κανένα καλύτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2019 στις 11:00 ΜΜ, kastoria74 είπε

Με είχε βοηθήσει να κάνω την επιλογή μου.

Στα προγράμματα έχει λινκ για τη σελίδα της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2019 στις 10:38 ΠΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Το προβλημα ομως που εξεταζουμε εδω δεν ειναι αν θα παραχθει αρκετη ενεργεια και ποσο θα πουληθει. Προφανως και ειναι ενα παρακλαδι του προβληματος παρολαυτα θεωρω οτι ειναι το δενδρο και οχι το δασος. 

Προσωπικα σαν καταναλωτης οποιουδηποτε αγαθου, οταν εχω την δυνατοτητα να το παιρνω απευθειας απο τον παραγωγο του για καποιον ανεξηγητο λογο τον προτιμω απο εναν που απλα κανει τον μεσολαβητη. 

Σκεψου τι εγινε με τις ετερειες τηλεφωνιας...Ποσες ξεπεταχτηκαν και τελικα ποσες πουληθηκαν η ενωθηκαν με τις μεγαλες. Και τωρα πια εχουμε 3 ουσιαστικα μεγαλες εταιριες.

Θεωρω οτι καπως ετσι θα γινει και με την ενεργεια. Επειδη ομως προκειται για πολυ σοβαροτερο αγαθο απο το να μην εχεις τηλεφωνο η wifi, δεν μπορω να μπω στην λογικη να παω σε εναν που αγοραζει και δεν παραγει το ρευμα. 

Τωρα οσον αφορα το κερδος που θα εχουμε σαν καταναλωτες και τις εκπτωσεις, ενοειται οτι ειναι σημαντικες δεν ειναι το παν ομως. Η εμπειρια μου στα της τηλεφωνιας με εναλλακτικους ηταν πολυ κακη. Απο 2005 ημουν σε εναλλακτικους για να φυγω απο τον ρημαδι τον οτε που χρεωνε τοτε τα μαλλια τις κεφαλης του και τελικα κατεληξα στον ΟΤΕ και οταν μου κανουν προσφορες οι αλλοι γελαω. Και τοτε μιλαμε για διαφορες της ταξεω των 30-40 ευρο ανα μηνα...Οχι εδω που ψαχνουμε αν θα εχουμε 100 ευρο διαφορα τον χρονο και αν. 

Β+Α=ΒΑ

Λοιπόν.

Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση η παραγωγή ρεύματος, με την εμπορία/προμήθεια.

Πάμε πάλι.

Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση η παραγωγή ρεύματος, με την εμπορία/προμήθεια.Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση η παραγωγή ρεύματος, με την εμπορία/προμήθεια.Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση η παραγωγή ρεύματος, με την εμπορία/προμήθεια.

Το εμπεδώσαμε?

Υπάρχει εταιρεία που είναι παραγωγός και βγάζει ζημιές 20 μύρια το έτος. Υπάρχει μη παραγωγός (που εισάγει ρεύμα) που βγάζει 5-6 μύρια.

Ποια εταιρεία θα επιβιώσει με οικονομικούς όρους?

 

Επίσης, αααααααν κλείσει αύριο μία οποιαδήποτε εταιρεία ρεύματος (παραγωγός ή όχι), ούτε ΕΝΑΣ καταναλωτής δε θα μείνει χωρίς ρεύμα. Ακόμα και στο μεγάλο σκάνδαλο energa/hellas power, κανείς δεν έμεινε χωρίς ρεύμα (Αντίθετα, αρκετοί ωφελήθηκαν, αφού δεν πλήρωσαν τους τελευταίους λογ/σμους τους).

Επιτέλους, αν θέλετε να το παίζετε ψαγμένοι, ψάξτε το πραγματικά, και όχι με hoaxes.

Τέλος, επειδή αναφερόμαστε στις τηλεπικοινωνίες... Θυμάται κανείς πριν το 2004, τι είχαμε? αναλογικό τηλέφωνο, και ιντερνετ Pstn. Τιμές στο θεό, και χρεώσεις με το λεπτό... Λάθη στις κλήσεις, και 1002 προβλήματα.

Που είμαστε 15 χρόνια μετά? Τιμές πολύ χαμηλότερες, απεριόριστες κλήσεις, ιντερνετ 100αρι κ 200αρι, κλπ. Ο ανταγωνισμός προκάλεσε προβλήματα (Στην αρχή), ναι, αλλά τελικά, βοήθησε πολύ στην ανάπτυξη...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, antreaslam είπε

Υπάρχει εταιρεία που είναι παραγωγός και βγάζει ζημιές 20 μύρια το έτος. Υπάρχει μη παραγωγός (που εισάγει ρεύμα) που βγάζει 5-6 μύρια.

Ποια εταιρεία θα επιβιώσει με οικονομικούς όρους?

100-0 η πρωτη...Ειναι σαν να μου λες οτι η Ελλαδιτσα που δεν παραγει ουτε βιδα αν ειχε θετικο προσημο στα οικονομικα της θα μπορουσε να ανταγωνιστει σε καποιον βαθμο την Αμερικη που ενω παραγει τα παντα φαινεται να χρωσταει και μαλιστα πολλα...

12 λεπτά πριν, antreaslam είπε

Που είμαστε 15 χρόνια μετά? Τιμές πολύ χαμηλότερες, απεριόριστες κλήσεις, ιντερνετ 100αρι κ 200αρι, κλπ. Ο ανταγωνισμός προκάλεσε προβλήματα (Στην αρχή), ναι, αλλά τελικά, βοήθησε πολύ στην ανάπτυξη...

ναι επειδη οι εταιριες μας λυπηθηκαν φτασαμε εδω που φτασαμε. Οχι γιατι αναγκαστηκαν απο Ευρωπαικους θεσμους, οχι γιατι κανουν μια συναντηση με τον υπουργο και την επομενη εβδομαδα παιρνεις απεριοριστο ιντερνετ για 10 μερες η τρελες προσφορες GB.

Ειναι σαν αυτο που λενε μερικοι, ναι αλλα με την χουντα γιναν εργα...Μαντεψε, τα εργα θα γινοντουσαν ετσι και αλλιως!!!

Δεν γκρινιαζει ο κοσμος που το 1gb κοστιζει δεν ξερω και εγω ποσα ευρο. Δεν ειναι οτι εχουμε τα πιο ακριβα πακετα στην ευρωπη και απο τα πιο ακριβα στον κοσμο. Δεν ειναι οτι σε καθε θεμα με τους 3 παροχους διαβαζεις γκρινια και για κλικες-μαφιες. Δεν ειναι οτι ξεκινησαν 10-15 παροχοι και μειναν 3...(Οπως θα γινει και στην ενεργεια)

12 λεπτά πριν, antreaslam είπε

Επίσης, αααααααν κλείσει αύριο μία οποιαδήποτε εταιρεία ρεύματος (παραγωγός ή όχι), ούτε ΕΝΑΣ καταναλωτής δε θα μείνει χωρίς ρεύμα. Ακόμα και στο μεγάλο σκάνδαλο energa/hellas power, κανείς δεν έμεινε χωρίς ρεύμα (Αντίθετα, αρκετοί ωφελήθηκαν, αφού δεν πλήρωσαν τους τελευταίους λογ/σμους τους).

 

Μολις αναγραφει το συμβολαιο μου τετοιον ορο ισως να τον δεχτω για 10 ευρο και ΑΝ μειωση τον μηνα...Μεχρι τοτε το μονο που ξερω ειναι οτι θα με ριξει στην ΔΕΗ με πολυ χειροτερους ορους απο αυτους που ειχα...

 

Καλη Χρονια να έχουμε. 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, antreaslam είπε

 

Που είμαστε 15 χρόνια μετά? Τιμές πολύ χαμηλότερες, απεριόριστες κλήσεις, ιντερνετ 100αρι κ 200αρι, κλπ. Ο ανταγωνισμός προκάλεσε προβλήματα (Στην αρχή), ναι, αλλά τελικά, βοήθησε πολύ στην ανάπτυξη...

Nαι ολοι 100αρια και 200αρια εχουμε, εδω σε κεντρο πολης και ειμαι ακομα με 10αρα ταχυτητα ¨εως 24¨,ξεφτιλικια τι να λεμε...α ξεχασα η cosmote εφερε το fiber σε 2500 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΣΠΙΤΙΑ στη Σπαρτη,μιλαμε για μεγαλη επιτυχια τωρα,μεγαλη αναπτυξη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, antreaslam είπε

Β+Α=ΒΑ

Λοιπόν.

Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση η παραγωγή ρεύματος, με την εμπορία/προμήθεια.

Πάμε πάλι.

Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση η παραγωγή ρεύματος, με την εμπορία/προμήθεια.Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση η παραγωγή ρεύματος, με την εμπορία/προμήθεια.Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση η παραγωγή ρεύματος, με την εμπορία/προμήθεια.

Το εμπεδώσαμε?

Υπάρχει εταιρεία που είναι παραγωγός και βγάζει ζημιές 20 μύρια το έτος. Υπάρχει μη παραγωγός (που εισάγει ρεύμα) που βγάζει 5-6 μύρια.

Ποια εταιρεία θα επιβιώσει με οικονομικούς όρους?

Επίσης, αααααααν κλείσει αύριο μία οποιαδήποτε εταιρεία ρεύματος (παραγωγός ή όχι), ούτε ΕΝΑΣ καταναλωτής δε θα μείνει χωρίς ρεύμα. Ακόμα και στο μεγάλο σκάνδαλο energa/hellas power, κανείς δεν έμεινε χωρίς ρεύμα (Αντίθετα, αρκετοί ωφελήθηκαν, αφού δεν πλήρωσαν τους τελευταίους λογ/σμους τους).

Επιτέλους, αν θέλετε να το παίζετε ψαγμένοι, ψάξτε το πραγματικά, και όχι με hoaxes.

Τέλος, επειδή αναφερόμαστε στις τηλεπικοινωνίες... Θυμάται κανείς πριν το 2004, τι είχαμε? αναλογικό τηλέφωνο, και ιντερνετ Pstn. Τιμές στο θεό, και χρεώσεις με το λεπτό... Λάθη στις κλήσεις, και 1002 προβλήματα.

Που είμαστε 15 χρόνια μετά? Τιμές πολύ χαμηλότερες, απεριόριστες κλήσεις, ιντερνετ 100αρι κ 200αρι, κλπ. Ο ανταγωνισμός προκάλεσε προβλήματα (Στην αρχή), ναι, αλλά τελικά, βοήθησε πολύ στην ανάπτυξη...

Τρολαρεις; που είδες τις 100-200αρες γραμμές; Στα 5 στενά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, guzel είπε

Τρολαρεις; που είδες τις 100-200αρες γραμμές; Στα 5 στενά;

100Mbit γραμμές έχουν χιλιάδες συνδρομητές αυτή τη στιγμή με K/V ενεργοποιημένα σε Vectoring. Σταματήστε να μιλάτε στο Internet λες και μιλάτε σε τραπέζι με θείους σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, EuphangeL είπε

100Mbit γραμμές έχουν χιλιάδες συνδρομητές αυτή τη στιγμή με K/V ενεργοποιημένα σε Vectoring. Σταματήστε να μιλάτε στο Internet λες και μιλάτε σε τραπέζι με θείους σας

"χιλιαδες συνδρομητες" μας τρολαρεις και εσυ μου φαινεται,μεγαλε εδω δε μπορω να εχω ουτε 30αρα σπιτι τι μου λες τωρα

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
59 minutes ago, greengr21 said:

"χιλιαδες συνδρομητες" μας τρολαρεις και εσυ μου φαινεται,μεγαλε εδω δε μπορω να εχω ουτε 30αρα σπιτι τι μου λες τωρα

Αυτό δεν αλλάζει ότι γεγονός ότι ειναι χιλιάδες οι συνδρομητές 100Mbps κι άνω, με συνολικό αριθμό συνδρομητών 4.000.000 και κάτι ψιλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αυτό δεν αλλάζει ότι γεγονός ότι ειναι χιλιάδες οι συνδρομητές 100Mbps κι άνω, με συνολικό αριθμό συνδρομητών 4.000.000 και κάτι ψιλά...

https://www.mobilenews.gr/eett-broadband/

1,1% το ποσοστο των συνδρομητων με 100mbps και ανω αφου μιλαμε για νουμερα

Υ.Γ. για δες και το ποσοστο με 30mbps και ανω...

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, greengr21 said:

https://www.mobilenews.gr/eett-broadband/

1,1% το ποσοστο των συνδρομητων με 100mbps και ανω αφου μιλαμε για νουμερα

Και πόσο είναι το 1.1% των 4.000.000? 

Πέρα από την πλάκα, η Cosmote ανακοίνωσε 150.000 γραμμές (διαθεσιμότητα, όχι συνδρομητές) FTTH, μέχρι το σπίτι δλδ, όχι μέχρι το ΚΑΦΑΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...