Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν είναι λάθος η θεωρία/σκέψη έγινε ένα λαθάκι στην πράξη αν και τα 30 50 ευρώ διαφορά που βγαίνανε ήταν πάντα για πολλά 4ψήφια και καταναλώσεις έτους...

Με τις καταναλώσεις έτους έχεις καλύτερη εικόνα όμως. Δεν είναι όλοι οι μήνες ίδιοι σε ενεργειακές ανάγκες. Γι' αυτό σου λέγαμε ότι είναι παραμορφωτικός φακός έτσι όπως το παρουσίαζες. Τώρα είναι καλύτερα τα πράγματα. Και βάλε και παραπάνω δεκαδικά. Μην τα τσιγκουνεύεσαι, τσάμπα είναι!

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αν η τιμή ειναι 0 πάει να πει τα 2 ποσά αυτά ειναι ίσα αν έχει διαφορά πάει να πει ότι λόγω στρογγυλοποίησης διαφέρουν οι τιμές. 

όχι γιατί εσωτερικά τα κελιά κρατάν τις τιμές (edit δεν κάνουν στρογγυλοποίηση δηλαδή στις πράξεις),

αλλά αν τα κάνεις με αριθμομηχανή χειροκίνητα θα δεις οτι έχεις και πάλι απόκλιση 20 με 30 ευρω .... επομένως είναι λάθος πάλι για σύγκριση

επίσης ελπίζω να κατάλαβες οτι αν βάλεις το 1/4 της κατανάλωσης που έβαλες δεν είναι το 1/4 της τελικής κιλοβατώρας που είχες άρα κάθε φορά πρέπει να βάζεις ακριβώς την κατανάλωση

επίσης ούτε μπορείς να πεις σε κάποιον οτι σε αυτή την εταιρία γενικά σα σύνολο βγαίνει τόσο η κιλοβατώρα ...

οκ ,για μέτρο σύγκρισης σε μια μέτρηση κατανάλωσης  ,αλλά και πάλι θέλει μεγαλύτερη ανάλυση (δεκαδικά)

Επίσης δεν κάνω πλάκα , τι είναι τα "τσιβάκια" ???? ούτε ο γούγλης δε μου βγαζει κάτι !

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Και βάλε και παραπάνω δεκαδικά. Μην τα τσιγκουνεύεσαι, τσάμπα είναι!

δεν χρειάζεται μιας και η διαφορά ειναι 0 η αμελητέα (κάτω του 0,1 cent που δεν θα χρειαστείς να πληρώσεις ετσι και αλλιώς αν και δεν βρήκα μη μηδενική διαφορά :P απλά λεω αν έχει θα ειναι τόσο ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

εδώ και το επίμαχο τροποποιημένο excel με όποιον θέλει να παίξει με τα νούμερα :P 

 

https://drive.google.com/file/d/1DxWEgLc2JNhGmK8wc0cN0Nf0x9KxPeJa/view

Δεν νομιζω να θελει κανεις να παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν νομιζω να θελει κανεις να παιξει.

οκ καταλάβαμε δεν σου αρέσει να βλέπεις τελικό κόστος κιλοβατώρας δεν χρειάζεται άλλα 100 ποστ για αυτό κανείς δεν σου έβαλε το μαχαίρι στον λαιμό να το κάνεις. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Επίσης δεν κάνω πλάκα , τι είναι τα "τσιβάκια" ???? ούτε ο γούγλης δε μου βγαζει κάτι !

https://el.wiktionary.org/wiki/τσιβί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

οκ καταλάβαμε δεν σου αρέσει να βλέπεις τελικό κόστος κιλοβατώρας δεν χρειάζεται αλλά 100 ποστ για αυτό κανείς δεν σου έβαλε το μαχαίρι στον λαιμό να το κάνεις. 

Οχι απλα δεν εχει καμια σχεση το τελικο κοστος κιλοβατωρας με αυτο που αναφερεις.

Ενω ολα ειναι πολυ απλα κι ευκολα τα κανεις πολυ πιο δυσκολα και δεν υπαρχει λογος.

Εκτος αν υπαρχει λογος και δεν τον ξερουμε.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Δεν νομιζω να θελει κανεις να παιξει.

σήμερα είσαι λίγο κακόκεφος μου φαίνεται 😁

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Νόμιζα εννοεί τζιβάκια ,τα μικρά ανθρωπάκια με τζίβες που μένουν ανα δύο στη μονοφασική μπρίζα και ανα τρία στη τριφασική μπρίζα.... μου το χάλασες !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, korakios είπε

αλλά αν τα κάνεις με αριθμομηχανή χειροκίνητα θα δεις οτι έχεις και πάλι απόκλιση 20 με 30 ευρω .... επομένως είναι λάθος πάλι για σύγκριση

Κάνοντας τα με το χέρι είδα αμελητέα διαφορά 

 

Zz1NYmt.png

 

Στο μεγάλο τετραψίφιο ποσό είδα ούτε 9 ευρώ (για 3284 ευρώ ετήσια κατανάλωση...)  

 

 

και στην μικρή κατανάλωση ούτε 6 λεπτά

και λόγω του squeeze theorem (ή ο νόμος του σάντουιτς όπως το μαθαίνουμε στην άλγεβρα του σχολείου)  σημαίνει πως οι ενδιάμεσες περιπτώσεις θα έχουν ενδιάμεσες τιμές απόκλισης μεταξύ των δύο αυτών άκρων . 

 

 

τέτοιες διακυμάνσεις δεν ειναι σημαντικές αν θες να σχηματίσεις μια γενική εικόνα 

 

29 λεπτά πριν, korakios είπε

επίσης ελπίζω να κατάλαβες οτι αν βάλεις το 1/4 της κατανάλωσης που έβαλες δεν είναι το 1/4 της τελικής κιλοβατώρας που είχες άρα κάθε φορά πρέπει να βάζεις ακριβώς την κατανάλωση

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

 

29 λεπτά πριν, korakios είπε

Επίσης δεν κάνω πλάκα , τι είναι τα "τσιβάκια" ???? ούτε ο γούγλης δε μου βγαζει κάτι !

Εξαρτάται το context μικρά μυτερά παλουκάκια ξυλάκια σημαίνει συνήθως αλλά δεν κατάλαβα πριν σε τι αναφερόσουν γιαυτό δεν το σχολίασα. 

29 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι απλα δεν εχει καμια σχεση το τελικο κοστος κιλοβατωρας με αυτο που αναφερεις.

 

Αν πολλαπλασιάζοντας την συνολική κατανάλωση με αυτό που ονομάζω "τελικό κόστος κιλοβατώρας" βγαίνει ίδια τιμή με το να προσθέσεις το συνολικό κόστος με ΦΠΑ + τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τότε έχει μια χαρά σχέση αν δεν θες να το καταλάβεις δεν μπορώ να κάνω κάτι

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

γιαυτό και φτάσαμε τόσες σελίδες , αλλά δεν πειράζει :), έχουν καταλάβει οι υπόλοιποι τουλάχιστον

6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

τέτοιες διακυμάνσεις δεν ειναι σημαντικές αν θες να σχηματίσεις μια γενική εικόνα 

είχα πάρει την εικόνα με πολλές κιλοβατώρες (12000/6000) ίσως γιαυτό και έβρισκα αποκλίσεις

τελικά στο nrg save 40% θα πας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αν πολλαπλασιάζοντας την συνολική κατανάλωση με αυτό που ονομάζω "τελικό κόστος κιλοβατώρας" βγαίνει ίδια τιμή με το να προσθέσεις το συνολικό κόστος με ΦΠΑ + τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τότε έχει μια χαρά σχέση αν δεν θες να το καταλάβεις δεν μπορώ να κάνω κάτι

Δεν χρειαστηκε να μπω στην διαδικασια να το καταλαβω γιατι καταλαβα τι θα γινει πριν συμβουν ολα αυτα.

Μπορω να καταλαβω τι θα συμβει πριν συμβει αν δεν καταλαβες τι εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΔΗΛΑΔΗ!!!:lol:

Φίλε @DrPepper δεν μπερδεύομαι σε τίποτα. Απλά δεν μπορώ να ακολουθήσω την οπτική σου γιατί είναι τελείως αντιπαραγωγική στο να βρεις ποιο πακέτο σε συμφέρει. Τόσο απλό. Και σόρρυ αλλά δεν μπορώ να κάψω άλλα εγκεφαλικά κύτταρα με αυτό το θέμα. Ό,τι είχα να καταθέσω σε φαιά ουσία το κατέθεσα το προηγούμενο διάστημα που έψαχνα από προσωπικό ενδιαφέρον. Άπαξ και τάχθηκα ορκισμένος ΕΛΤΑτζής -παρέα με τον συμπολεμιστή @ababa641- τελείωσα με τους υπολογισμούς μέχρι νεοτέρας!:D

Από εκείνη τη μέρα και πέρα απλά μπαίνω για να απολαμβάνω τον @korakios να βασανίζεται τηρώντας mindset μικρού Βούδα.
Α και για να μη μας ξεφύγει καμμια ξεγυρισμένη από τα ΕΛΤΑ με την τρισκατάρατη ΟΤΣ.😁

Σε περιμένουμε στην Solar 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, korakios είπε

είχα πάρει την εικόνα με πολλές κιλοβατώρες (12000/6000) ίσως γιαυτό και έβρισκα αποκλίσεις

ναι απόκλιση ούτε 9 ευρώ σε 3284 ευρώ λογαριασμό... 

Σε 3000 ημέρας και 700 νύχτας που ειναι κοντά στο default που έχεις στο excel η απόκλιση ειναι 1,04

 

27 λεπτά πριν, korakios είπε

γιαυτό και φτάσαμε τόσες σελίδες , αλλά δεν πειράζει :), έχουν καταλάβει οι υπόλοιποι τουλάχιστον

Όχι δεν μου φαίνεται να έχουν καταλάβει κιάλλοι. 

 

Αυτό που μου φαίνεται είναι ότι οι άλλοι που ειναι ευγνώμονες για τα στοιχεία που έβαλες στο excel (και καλά κάνουν και εγώ ευχαριστώ που το έκανες) νομίζουν ότι σου επιτίθεμαι ή πάω να σε διορθώσω και σε υποστηρίζουν  με το να ειρωνεύονται εμένα. 

 

Ενώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο εγώ δεν σου επιτίθεμαι απλά απο την άλλη δεν θα κάτσω να πω κάτι που δεν ισχύει (πχ όταν είπες ότι δεν λαμβάνω υπόψιν τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις) 

 

Όσο για αυτό που μου είπες με το 1/4 της κατανάλωσης δεν κατάλαβα τι εννοείς γιατί δεν καταλαβαίνω πως έχει σχέση με την στήλη που έβαλα.

 

Με την έννοια πως λες ότι πρέπει να βάζεις κάθε φορά ακριβώς την κατανάλωση. 

 

Όχι και εκει ειναι το θέμα, απλά εννοείται ότι αν συγκρίνεις δύο καταναλώσεις που απέχουν πολύ μεταξύ τους θα αλλάξει και το κόστος της τελικής κιλοβατώρας (και λογικό ειναι αυτό μιας και η τιμή του κελιού εξαρτάται απο το συνολικό κόστος και δεν αλλοιώνει κάποιο απο τα νούμερα σου ίσα ίσα τα χρησιμοποιεί) και το ίδιο πρέπει να κάνεις και χωρίς την στήλη μου δηλαδή αν αλλάξεις τις καταναλώσεις βλέπεις διαφορετικό κόστος με ΦΠΑ και ρυθμιζόμενες χρεώσεις!

 

Άρα δεν καταλαβαίνω γιατί το αναφέρεις δεν ειναι ότι δεν καταλαβαίνω τι είπες. 

 

Η ουσία του να κοιτάξεις το τελικό κόστος κιλοβατώρας είναι ότι με την ίδια συνολική κατανάλωση (η με κοντινές με αυτή καταναλώσεις τόσο προς τα πάνω όσο προς τα κάτω)  πράγμα λογικό να εξετάσεις μιας και μπορεί να μην είσαι σίγουρος για την πραγματική σου κατανάλωση ξέρεις όμως περίπου πόσο παίζει να καταναλώσεις και αυτές τις κοντινές καταναλώσεις θα δοκιμάσεις να βάλεις. 

 

Το τελικό κόστος κιλοβατώρας φαίνεται να ειναι το ίδιο (άντε να αλλάξει το 3ο δεκαδικό) και έτσι μπορείς να έχεις μια άλλη οπτική για το πόσο θα σου βγαίνει τελικά η κιλοβατώρα μεταξύ των εταιριών που συγκρίνεις. 

 

και ναι εγώ nrg θα βάλω γιατί θα κάνω μεγάλη κατανάλωση και με συμφέρει (επίσης η τελική κιλοβατώρα βγαίνει στα 0,20 για ΔΕΗ με την κατανάλωση μου και στα 0,163 με nrgy που ειναι και η μικρότερη σε σχέση με τις άλλες) 

 

και συμφωνεί με τα στατιστικά που βγάζουν παρεμπιπτόντως πχ https://bitcoinx.gr/ποιό-είναι-το-κόστος-της-κιλοβατώρας/

ή https://kantoliana.gr/blog/poso-kostizei-mia-kwh/ 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ναι απόκλιση ούτε 9 ευρώ σε 3284 ευρώ λογαριασμό... 

ναι κάπου έκανα λάθος, τώρα είναι <1% τελικά

29 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ενώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο εγώ δεν σου επιτίθεμαι

δεν νιώθω κάποια επίθεση...

29 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

απλά απο την άλλη δεν θα κάτσω να πω κάτι που δεν ισχύει (πχ όταν είπες ότι δεν λαμβάνω υπόψιν τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις) 

σου είπα οτι δεν λαμβάνεις υπόψιν την κλίμακα , αλλά για να το καταλάβεις πρέπει να ξαναδιαβάσεις

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58501629

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58501748

χωρίς να αλλάξεις την κατανάλωση ,  τώρα που αύξησες την ανάλυση , ναι είναι ένας τρόπος σύγκρισης

αλλά αυτό που σου λέω τόσες σελίδες είναι οτι δεν μπορείς να μου πεις

ο τάδε πάροχος έχει τόση τελική τιμή κιλοβατώρας , πήγαινε σε αυτόν...

μόνο για σύγκριση ,μόνο για συγκεκριμένη κατανάλωση

μη μου κάνεις παράθεση , παρα μόνο αν δεν καταλαβαίνεις κάτι απο τα λινκ με τα παραδείγματα που σου είχα δώσει και αγνόησες ....

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...