Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/3/2021 στις 1:18 ΜΜ, Αντώνης Τ. είπε

Να αναφέρω για Protergia ότι στο προηγούμενο πρόγραμμα που είχα 24/7/365 Νυχτερινο που είχα η ΟΤΣ ήταν στα 40-55. Πλέον τα παιδιά είδαν ότι δε βγαίνει και κατέβασαν το όριο χαμηλώνοντας την τιμή κιλοβατώρας για να έρθει η μια η άλλη όπως λέμε αλλά με τη δύναμη της διαφήμισης στον καταναλωτή μένει η αρχική τιμή κιλοβατώρας.

Εγώ αν και:

1. Βαριέμαι πολύ  τα διαδικαστικά αλλαγής

2. Βάζοντας τα κάτω σε σχέση με το πιο φθηνό fixed πρόγραμμα πλήρωσα για 2 έτη 20 ευρώ παραπάνω κατ'έτος που δε το λες και τραγικό

έκανα αίτηση για να μπω στο 40% Save της NRG γιατί

α. Όταν λέμε καλέστε με για ανανέωση δεν εννοούμε μια φορά και τέλος παίδες και να σας ψάχνω 3 μέρες (χάσατε ευκαιρία να εκμεταλλευτείτε τη βαρεμάρα για αλλαγή)

β. Μπορεί η διαφορά με την ΟΤΣ να μην ήταν μεγάλη αλλά ήταν (40-55) Στο καινούριο ο πρόγραμμα προσφέρατε (40-50). Άρα αφού δε καίγεστε κ εσείς γιατί να καίγομαι να τζογάρω? 

Ακόμη δεν πήγα στην NRG εχω να δηλώσω το πρώτο κακό συμπέρασμα. Η ενημέρωση έγινε μέσω chat και τα δικαιολογητικά εστάλησαν στον συγκεκριμένο εκπρόσωπο με τον οποίο μίλησα και στο chat. H δε αποστολή έγινε μετά απο 45-60 λεπτά.

α. Δεν έλαβα κάποιο ack οτι ελήφθησαν, ούτε αριθμό αίτησης προφανώς.

β. Αν ο φίλος σχόλασε και έφυγε σε άδεια θα περιμένω μάλλον να γυρίσει? Ρητορικό ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Αν ο φίλος σχόλασε και έφυγε σε άδεια θα περιμένω μάλλον να γυρίσει? Ρητορικό ερώτημα.

το ίδιο σκεφτόμουν ! σε 3 εργάσιμες όμως μου ήρθε το συμβόλαιο , πότε έκανες αίτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ετήσια κατανάλωση 4500kWh ημερήσιες και 2100kWh νυχτερινές (σύνολο 6200-7000kWh max) τι προτείνετε; Η μεγαλύτερη κατανάλωση είναι τη χειμερινή περίοδο λόγω αντλίας θερμότητας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

το ίδιο σκεφτόμουν ! σε 3 εργάσιμες όμως μου ήρθε το συμβόλαιο , πότε έκανες αίτηση ?

Παρασκευή, ελπιζωι μέσα στην εβδομάδα να έχω κάποια ειδοποίηση.

Όχι τίποτε άλλο έχει λήξει το συμβόλαιο με protergia και φαντάζομαι χρεώνομαι κανονικό τιμολόγιο τώρα (άλλο που με ΟΤΣ μπορεί να έρχεται η μία η άλλη αλλά κουβέντα να γίνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω κι εγώ όπως όλοι οι υπόλοιποι εδώ στο forum για φτηνό ρεύμα γιατί δεν την παλεύω άλλο οικονομικά. Κατ' αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ για τους ανθρώπους που μπήκαν στον κόπο να φτιάξουν αυτά τα πολύ βοηθητικά excel.

Από εσάς τους πιο παλιούς θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με το αν είναι σωστές οι ενδείξεις που διαβάζω σε σχέση με την ετήσια κατανάλωση που έχω. Μιλάμε για 7550 Kwh ανά έτος μόνο ημερήσια χρέωση (νυχτερινό δεν υπάρχει) και σαν καλύτερος προτεινόμενος πάροχος αυτή τη στιγμή μου βγαίνει με διαφορά η NRG Save 40%.
Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν όλοι οι πάροχοι (όπως η PROTERGIA που είμαι τώρα) και η οποία μου έκανε μια προσφορά με 0,055 στο πρόγραμμα MVP. Από την άλλη μεριά δεν έχω εμπιστοσύνη στη συγκεκριμένη. Έφυγα από ΔΕΗ για φθηνότερο ρεύμα και βλέπω ότι μέσα στη διετία πληρώνω πάνω κάτω τα ίδια (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω), βλέποντας μάλιστα ότι έχει αυξηθεί η κατανάλωσή μου χωρίς να έχω αλλάξει συνήθειες. 

Ελπίζω να μην κούρασα. Κάθε βοήθεια δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις πριν οτιδήποτε άλλο είναι να βάλεις νυχτερινό μετρητή. Αυτό ήδη θα σου γλυτώσει ένα σημαντικό ποσό από μόνο του.

Το πρόγραμμα που έχεις, προφανώς (χωρίς να κάτσω να το ψάξω) χρεώνει την περίφημη ρήτρα ΟΤΣ και γι' αυτό δεν το βλέπεις στο excel του korakios, καθώς αυτό περιλαμβάνει μόνο προγράμματα χωρίς ΟΤΣ. Λογικά για τον ίδιο λόγο (ΟΤΣ) καταλήγεις και να πληρώνεις πάνω κάτω τα ίδια με πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα....Απο οτι φαινεται  θα πρεπει οι πελατες να προσεχουν τους παροχους  να μην εχουν ΟΤΣ.

Γιατι βλεπω να αυξανονται τα τιμολογια τον επομενο καιρο..

https://energypress.gr/news/rekor-triminoy-epiase-kostos-stin-agora-exisorropisis-diamorfothike-sta-1310-eyro-ana

https://www.worldenergynews.gr/energeia/articles/522616/sta-ypsi-to-kostos-tis-agoras-eksisorropisis-evdomadiaio-alma-20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παρασκευή, ελπιζωι μέσα στην εβδομάδα να έχω κάποια ειδοποίηση.

Όχι τίποτε άλλο έχει λήξει το συμβόλαιο με protergia και φαντάζομαι χρεώνομαι κανονικό τιμολόγιο τώρα (άλλο που με ΟΤΣ μπορεί να έρχεται η μία η άλλη αλλά κουβέντα να γίνεται)

αφού έκανες αίτηση Παρασκευή , το αργότερο Τετάρτη θα σου έρθει το συμβόλαιο μέσω email , γενικότερα απο την άλλη εβδομάδα υπολόγισε να είσαι στην nrg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις πριν οτιδήποτε άλλο είναι να βάλεις νυχτερινό μετρητή. Αυτό ήδη θα σου γλυτώσει ένα σημαντικό ποσό από μόνο του.

Το πρόγραμμα που έχεις, προφανώς (χωρίς να κάτσω να το ψάξω) χρεώνει την περίφημη ρήτρα ΟΤΣ και γι' αυτό δεν το βλέπεις στο excel του korakios, καθώς αυτό περιλαμβάνει μόνο προγράμματα χωρίς ΟΤΣ. Λογικά για τον ίδιο λόγο (ΟΤΣ) καταλήγεις και να πληρώνεις πάνω κάτω τα ίδια με πριν.

Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω νυχτερινό μετρητή γιατί υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα στην κολώνα που είναι το ρολόι (δεν χωράει και νυχτερινός), διαφορετικά θα ήταν το πρώτο πράγμα που θα είχα κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggp είπε

δεν χωράει και νυχτερινός 

Τί εννοείς "και"; Αντικατάσταση δε θα γίνει; Είναι μεγαλύτεροι σε μέγεθος οι νυχτερινοί; Εγώ από τα παραδείγματα που έχω ξέρω πως όχι, αλλά δεν έχω και πλήρη εικόνα σε αυτό το κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggp είπε

Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω νυχτερινό μετρητή γιατί υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα στην κολώνα που είναι το ρολόι (δεν χωράει και νυχτερινός), διαφορετικά θα ήταν το πρώτο πράγμα που θα είχα κάνει. 

Πλέον μπαίνει ένας μετρητής (ψηφιακός) επόμενος κάνε αίτηση τώρα.

Στο excel μπορείς να δεις το κέρδος απο της ρυθμιζόμενες αν έβαζες νυχτερινό :)

Για τα υπόλοιπα με κάλυψε o @DownUNDERground , και για το mvp που λες δες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58503441

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Τί εννοείς "και"; Αντικατάσταση δε θα γίνει; Είναι μεγαλύτεροι σε μέγεθος οι νυχτερινοί; Εγώ από τα παραδείγματα που έχω ξέρω πως όχι, αλλά δεν έχω και πλήρη εικόνα σε αυτό το κομμάτι.

παλιά έμπαινε δεύτερος μετρητής και όντως ήθελε χώρο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Πλέον μπαίνει ένας μετρητής (ψηφιακός) επόμενος κάνε αίτηση τώρα.

Στο excel μπορείς να δεις το κέρδος απο της ρυθμιζόμενες αν έβαζες νυχτερινό :)

Για τα υπόλοιπα με κάλυψε o @DownUNDERground , και για το mvp που λες δες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58503441

παλιά έμπαινε δεύτερος μετρητής και όντως ήθελε χώρο

Θα παραποιήσω παλιά παροιμία λέγοντας «με όποιον ηλεκτρολόγο δουλέψεις, τέτοια αποτελέσματα θα πάρεις»
Δεν το ήξερα ότι πλέον μπαίνει ένας μετρητής και ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια, γιατί ο ηλεκτρολόγος μου, το είχε αποκλείσει οριστικά. Είδα και το σχετικό thread για το ανάλογο mvp πρόγραμμα και καταλαβαίνω ότι τελικά για να γλυτώσεις χρήματα σήμερα, θα πρέπει να έχεις αποκτήσει πτυχίο σε κάθε ειδικότητα που αφορά ένα σπίτι.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας κύριοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vaggp είπε

Δεν το ήξερα ότι πλέον μπαίνει ένας μετρητής και ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια, γιατί ο ηλεκτρολόγος μου, το είχε αποκλείσει οριστικά.

Καλό είναι να ρωτήσεις ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου μήπως είσαι σε κάποια περιοχή που έχουν ξεμείνει παλιά ρολόγια. Αν και δεν νομίζω μιας και έχει κάποια χρόνια που βάζουν ψηφιακούς, αλλά και πάλι αν ζητήσεις ψηφιακό δε νομίζω να αρνηθούν.

Καλύτερα κάνε απο τώρα την αίτηση για νυχτερινό μιας και Αθήνα πχ υπάρχει μεγάλη έλλειψη και αργούν κανα τρίμηνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ παράξενο όλα αυτά τα μαθηματικά και την πρόβλεψη να την έχουν μεταφέρει στον καταναλωτή 

 

Χωρίς να γνωρίζω πόσο εργάζονται στην ΡΑΕ μπορεί οι άνθρωποι να κάνουν παπάδες ... είναι τουλάχιστον άκομψο ή δύσκολο να κάνει ο καταναλωτής αυτές τις προβλέψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...