Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Δεν ξέρω τι παίζει με αυτήν την ένδειξη έναντι,στον επόμενο θα  δώσω εγω την ένδειξη και θα ξεκαθαρίσει το θέμα.2300 έχω για το 4μηνο.

Μπορουσες να δωσεις ενδειξη πριν εκδοθει ο 1ος λογαριασμος?

Μου εκανε επισης εντυπωση οτι δεν εκανες ακυρωση του ΚΟΤ και υποβολη νεας αιτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε επαγγελματικό χώρο η τελευταία κατανάλωση 4μήνου (εκκαθαριστικός ΔΕΗ Γ21 επαγγελματικό) ήταν στα 12.800 kwh.
Σήμερα είχα μια επίσκεψη από Sales Advisors της Voltron. Τρέχουν μια καμπάνια για επιχειρήσεις με χαμηλότερες χρεώσεις από τους ήδη τρέχων τιμοκαταλόγους.
Εν ολίγοις μου προσφέρουν
(ΜΕ ΟΤΣ) 0,058 την KWH     5,90€ πάγιο
(ΧΩΡΙΣ ΟΤΣ) 0,078   7€ πάγιο
έναντι του 0,122 της ΔΕΗ. 
Οι υπόλοιπες χρεώσεις ίδιες με πολύ μικρή αναλογική(?) διαφορά.
Μιλάμε για 500+ ευρώ διαφορά στον εκκαθαριστικό με το πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ.


Μου φαίνεται τεράστια διαφορά, υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει; Κάποια ψιλά γράμματα που δεν μου είπανε; 
Δεν ασχολήθηκα ποτέ με ιδιωτικό πάροχο λόγω χρόνου, απειρίας και εμπιστοσύνης μιας και μιλάμε για επαγγελματικό χώρο που δουλεύει 349 μέρες τον χρόνο και φοβάμαι το παραμικρό.
 

 

158240814_139472034651656_5612696420853565768_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τιμή κιλοβατώρας 0,078 μάλλον (οκ τώρα διάβασα αναλυτικά) σου έχουν προτείνει πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ αλλά με 24 μηνη δέσμευση (πράγμα το οποίο επίσης θα ήταν καλό να αποφύγεις).

Εγώ θα κοίταζα και αυτό:
https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-tin-epicheirisi-ilektriko-reyma/fixed-business-1-reyma/

0,0855€/kWh αλλά χωρίς πάγιο 7χ12=84€ και χωρίς ΟΤΣ ή δέσμευση. Και μάλλον σοβαρότερη εταιρεία από τη Volton, η οποία νομίζω ότι έχει τα περισσότερα μπινελίκια στις κριτικές.😄

Ή αν είναι να πας σε δέσμευση πήγαινε σε κάτι τέτοιο με 12μηνη δέσμευση και ακόμα χαμηλότερη κιλοβατώρα (0,0639) και πάγιο (6,5€):
https://www.senergy.gr/gia-tin-epixeirisi/epaggelmatiko-programma-s21-plus/

Της Volton δεν το βρίσκω στη σελίδα τους εν τω μεταξύ. Ούτε το πακέτο που σου έχουν κυκλώσει στην εκτύπωση βγάζει τα νούμερα που σου έγραψαν με το χέρι νομίζω. Πώς προκύπτουν; 0,05840 βλέπω το ξεκινάει στον πίνακα. Πώς καταλήγουν στο 0,078;

Γενικά τη volton θα την απέφευγα όπως ο διάολος το λιβάνι προσωπικά. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είναι από τις πιο αναξιόπιστες και με κακή εξυπηρέτηση (πολύ κράξιμο για αγενές call center).

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Μπορουσες να δωσεις ενδειξη πριν εκδοθει ο 1ος λογαριασμος?

Μου εκανε επισης εντυπωση οτι δεν εκανες ακυρωση του ΚΟΤ και υποβολη νεας αιτησης.

Το είχα προτείνει αρχικά αλλά είπαμε να περιμένουμε να βγει πρώτα ο πρώτος λογαριασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kSiS είπε

Σε επαγγελματικό χώρο η τελευταία κατανάλωση 4μήνου (εκκαθαριστικός ΔΕΗ Γ21 επαγγελματικό) ήταν στα 12.800 kwh.
Σήμερα είχα μια επίσκεψη από Sales Advisors της Voltron. Τρέχουν μια καμπάνια για επιχειρήσεις με χαμηλότερες χρεώσεις από τους ήδη τρέχων τιμοκαταλόγους.
Εν ολίγοις μου προσφέρουν
(ΜΕ ΟΤΣ) 0,058 την KWH     5,90€ πάγιο
(ΧΩΡΙΣ ΟΤΣ) 0,078   7€ πάγιο
έναντι του 0,122 της ΔΕΗ. 
Οι υπόλοιπες χρεώσεις ίδιες με πολύ μικρή αναλογική(?) διαφορά.
Μιλάμε για 500+ ευρώ διαφορά στον εκκαθαριστικό με το πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ.


Μου φαίνεται τεράστια διαφορά, υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει; Κάποια ψιλά γράμματα που δεν μου είπανε; 
Δεν ασχολήθηκα ποτέ με ιδιωτικό πάροχο λόγω χρόνου, απειρίας και εμπιστοσύνης μιας και μιλάμε για επαγγελματικό χώρο που δουλεύει 349 μέρες τον χρόνο και φοβάμαι το παραμικρό.
 

 

158240814_139472034651656_5612696420853565768_n.jpg

Only Business - ΗΡΩΝ (heron.gr)

 

Νομιζω αν εχεις μεγαλη καταναλωση χωρις ΟΤΣ εισαι εδω με δεσμευση αλλα με πολυ χαμηλη τιμη νομιζω η πιο χαμηλη αν εχεις μεγαλη καταναλωση ξαναλεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Μπορουσες να δωσεις ενδειξη πριν εκδοθει ο 1ος λογαριασμος?

Μου εκανε επισης εντυπωση οτι δεν εκανες ακυρωση του ΚΟΤ και υποβολη νεας αιτησης.

Νομιζω πως γενικα δεν ειναι αναγκαίο αν και το λενε στο idika , εμενα αλλαξε απο μονο του το τελευταιο ψηφειο του αριθμού παροχης στην ηδη υπαρχουσα αιτηση.

22 ώρες πριν, kSiS είπε

Σε επαγγελματικό χώρο η τελευταία κατανάλωση 4μήνου (εκκαθαριστικός ΔΕΗ Γ21 επαγγελματικό) ήταν στα 12.800 kwh.
Σήμερα είχα μια επίσκεψη από Sales Advisors της Voltron. Τρέχουν μια καμπάνια για επιχειρήσεις με χαμηλότερες χρεώσεις από τους ήδη τρέχων τιμοκαταλόγους.
Εν ολίγοις μου προσφέρουν
(ΜΕ ΟΤΣ) 0,058 την KWH     5,90€ πάγιο
(ΧΩΡΙΣ ΟΤΣ) 0,078   7€ πάγιο
έναντι του 0,122 της ΔΕΗ. 
Οι υπόλοιπες χρεώσεις ίδιες με πολύ μικρή αναλογική(?) διαφορά.
Μιλάμε για 500+ ευρώ διαφορά στον εκκαθαριστικό με το πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ.


Μου φαίνεται τεράστια διαφορά, υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει; Κάποια ψιλά γράμματα που δεν μου είπανε; 
Δεν ασχολήθηκα ποτέ με ιδιωτικό πάροχο λόγω χρόνου, απειρίας και εμπιστοσύνης μιας και μιλάμε για επαγγελματικό χώρο που δουλεύει 349 μέρες τον χρόνο και φοβάμαι το παραμικρό.
 

 

158240814_139472034651656_5612696420853565768_n.jpg

Toυ Ηρών καλό φαινεται που ποσταρε ο @Depeche3 αν δεν εχει ΟΤΣ ,κ αυτο της Volton μια χαρα θα ειναι αν αλλαξει η τιμη KWh εχει δικαιωμα να φυγεις , οποτε δε βρισκω λογο να σε ανησυχει η δεσμευση . Αν το Only Business ειναι χωρις ΟΤΣ λογω μεγαλης καταναλωσης τα 11 ευρω παγιο δε νομιζω να φανουν καν στο λογαριασμο σε σχεση με τα 7 της Volton .

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Incepted είπε

Νομιζω πως γενικα δεν ειναι αναγκαίο αν και το λενε στο idika , εμενα αλλαξε απο μονο του το τελευταιο ψηφειο του αριθμού παροχης στην ηδη υπαρχουσα αιτηση.

Δεν ξερω αν δεν ειναι αναγκαιο αλλα εγω το πηγα κατα γραμμα γιατι σε περιπτωαη στραβης δεν ηθελα να μου πουνε οτι δεν εκανα κατι.

Αλλωστε και απο την Ηρων μου ειχαν αναφερει οτι πρεπει να κανω την συγκεκριμενη διαδικασια και δεν ηθελα να το διακυνδυνευσω.

Και να ξαναλλαξω παροχο παλι το ιδιο θα κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Δεν ξερω αν δεν ειναι αναγκαιο αλλα εγω το πηγα κατα γραμμα γιατι σε περιπτωαη στραβης δεν ηθελα να μου πουνε οτι δεν εκανα κατι.

Αλλωστε και απο την Ηρων μου ειχαν αναφερει οτι πρεπει να κανω την συγκεκριμενη διαδικασια και δεν ηθελα να το διακυνδυνευσω.

Και να ξαναλλαξω παροχο παλι το ιδιο θα κανω.

Kαι εγω εκανα κανονικα τι διαδικασια αλλα τσεκάρωντας την παλια αιτηση ειδα οτι ειχε αλλαξει ο αριθμος αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Incepted είπε

Kαι εγω εκανα κανονικα τι διαδικασια αλλα τσεκάρωντας την παλια αιτηση ειδα οτι ειχε αλλαξει ο αριθμος αυτοματα.

Εμενα δεν ειχε αλλαξει.

Οπως και να'χει δεν προκειται να το ρισκαρω εφοσον λεει συγκεκριμενα ποια ειναι η διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Εμενα δεν ειχε αλλαξει.

Οπως και να'χει δεν προκειται να το ρισκαρω εφοσον λεει συγκεκριμενα ποια ειναι η διαδικασια.

Tωρα στο διμηνο λογικα περιμενεις λογαριασμο ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις συνέχεια.

Στο πρόγραμμα nrg save 40% το πάγιο είναι σταθερό χωρίς μεταβολή λόγω λόγω όγκου κατανάλωσης? Σωστά?

Επίσης με την σύνδεση θα πρέπει να γίνει ξανά ηλεκτρολογικό σχέδιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, doll είπε

Ερωτήσεις συνέχεια.

Στο πρόγραμμα nrg save 40% το πάγιο είναι σταθερό χωρίς μεταβολή λόγω λόγω όγκου κατανάλωσης? Σωστά?

ναι

10 λεπτά πριν, doll είπε

Επίσης με την σύνδεση θα πρέπει να γίνει ξανά ηλεκτρολογικό σχέδιο?

αν δεν έχει λήξει, δες εδω

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/#

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2021 στις 1:42 ΠΜ, kSiS είπε

Σε επαγγελματικό χώρο η τελευταία κατανάλωση 4μήνου (εκκαθαριστικός ΔΕΗ Γ21 επαγγελματικό) ήταν στα 12.800 kwh.
Σήμερα είχα μια επίσκεψη από Sales Advisors της Voltron. Τρέχουν μια καμπάνια για επιχειρήσεις με χαμηλότερες χρεώσεις από τους ήδη τρέχων τιμοκαταλόγους.
Εν ολίγοις μου προσφέρουν
(ΜΕ ΟΤΣ) 0,058 την KWH     5,90€ πάγιο
(ΧΩΡΙΣ ΟΤΣ) 0,078   7€ πάγιο
έναντι του 0,122 της ΔΕΗ. 
Οι υπόλοιπες χρεώσεις ίδιες με πολύ μικρή αναλογική(?) διαφορά.
Μιλάμε για 500+ ευρώ διαφορά στον εκκαθαριστικό με το πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ.


Μου φαίνεται τεράστια διαφορά, υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει; Κάποια ψιλά γράμματα που δεν μου είπανε; 
Δεν ασχολήθηκα ποτέ με ιδιωτικό πάροχο λόγω χρόνου, απειρίας και εμπιστοσύνης μιας και μιλάμε για επαγγελματικό χώρο που δουλεύει 349 μέρες τον χρόνο και φοβάμαι το παραμικρό.
 

 

158240814_139472034651656_5612696420853565768_n.jpg

Εγώ σαν οικιακός πελάτης θα συμφωνούσα με το σχόλιο κάτω από το δικό σου όσον αφορά την ελιν. Σοβαρή και ξεκάθαρη εταιρία σε ότι υπογραφεις κ έτσι δε βρίσκεσαι προ δυσάρεστων εκπλήξεων. Επίσης η εξυπηρέτηση της είναι άριστη. 

Screenshot_20210314_032133_com.google.android.apps.pdfviewer.jpg

Screenshot_20210314_031904_com.google.android.apps.pdfviewer.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και εμένα ο λογαριασμός της nrg εκκαθαριστικός με ρήτρα αναπροσαρμογής 107 ευρώ δεν είχα προλάβει να βάλω το fixed. Με 4503 κιλοβατώρες ημέρας και 275 κιλοβατώρες νύχτας το νυχτερινό το έβαλα τον τελευταίο μήνα για αυτό και είναι τόσο λίγο 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...