Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

καλα θα ηταν...εγω με 1600 kwh/4μηνο ειμαι στα 15ευρο το 4μηνο οφελος!

Σε ποιον πάροχο ? Με Ελιν πχ θα ήσουν στα 50€ το τετράμηνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, korakios είπε

Σε ποιον πάροχο ? Με Ελιν πχ θα ήσουν στα 50€ το τετράμηνο 

elpedison-protergia-ΗΡΩΝ-volton

τοσα πολλα? 

Για πες μου ποσο παγιο και τι kwh εχει να δουμε...

 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

κανείς δεν ξέρει..

εγω ακόμη δεν εχω δει εναν να ποσταρει λογαριασμο χωρις εκπτωσεις εγγραφής κλπ που να έχει σημαντική διαφορά απο εναν ιδιο της δεη. Σημαντική δεν ειναι τα 10 ευρω το 2μηνο στα 120 ευρω. Για τετοια λέφτα δεν αξιζει να κανεις συμβολαιο με κανέναν.

Έχω ποσταρει εγώ εκκαθαριστικο. Η διαφορά με ΔΕΗ είναι χαοτική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

elpedison-protergia-ΗΡΩΝ-volton

τοσα πολλα? 

Για πες μου ποσο παγιο και τι kwh εχει να δουμε...

Πάγιο ,ΟΤΣ δεν έχει ,γιαυτο την προτείνω .


0.0765 την κιλοβατώρα με την έκπτωση 10% . Η ΔΕΗ έχει 0,105051 με 5% έκπτωση ,άρα 

0,028551 διαφορά την κιλοβατώρα ,επί 1600 

46,7€ συν το πάγιο της ΔΕΗ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

@Themos3 για το σπιτι με τις πολυ λιγες kwh πρεπει να ψαξεις καποιον παροχο που εχει συγκεκριμενο προγραμμα για τοσο λιγες kwh...Με κυμαινομενο παγιο κτλπ.

Για το σπιτι με τις 2000kwh η διαφορα σου απο την ΔΕΗ θα ειναι κανα 50-60αρι τον χρονο ισως λιγα παραπανω ισως λιγα παρακατω...Τωρα η ΖΕΝΙΘ σε σχεση με τους αλλους δεν εχει και τοσες τρελες διαφορες. Εγω θα τα εβαζα στο double play της ΖΕΝΙΘ να εχω το κεφαλι μου ησυχο με εναν λογαριασμο και τελος. 

Ωστοσο οντως απο το καπνισμα θα γλιτωσεις πολυ παραπανω λεφτα σε σχεση με το αν θα πας σε εναλλακτικο xP 

Είναι πολλά παραπάνω ευρώ από 50-60 που αναφέρεις. Αξίζει με χίλια να φύγεις από ΔΕΗ 

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

εντυπωσιακο θα ελεγα...αλλα κατι μου βρωμαει.

Πως κα ιδεν εχουν παει ολοι εκει?

Σχεδόν όλοι έχουν προγράμματα χωρίς ΟΤΣ. Πχ ο Ήρων έχει χωρίς οτσ με 1.5 πάγιο και 0.078 την kwh 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αλεξανδρος A.92 είπε

εντυπωσιακο θα ελεγα...αλλα κατι μου βρωμαει.

Πως κα ιδεν εχουν παει ολοι εκει?

Στο άλλο φόρουμ (adslgr) στο αντίστοιχο θέμα οι περισσότεροι εκεί πάνε , 

Το έχω αναφέρει ,η μόνη παγίδα μιας και δεν έχει δέσμευση είναι ότι μπορεί να σου αυξήσει την κιλοβατώρα . Σε ειδοποιεί 2 μήνες πριν.

Και πάλι δε νομίζω να γίνει ποτέ υψηλό . Εγώ έχω σχεδόν 1 χρόνο ακόμα στη ζενίθ και σκέφτομαι να φύγω πρόωρα αν το πέναλτυ είναι <50€ και να πάω Ελιν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

Στο άλλο φόρουμ (adslgr) στο αντίστοιχο θέμα οι περισσότεροι εκεί πάνε , 

Το έχω αναφέρει ,η μόνη παγίδα μιας και δεν έχει δέσμευση είναι ότι μπορεί να σου αυξήσει την κιλοβατώρα . Σε ειδοποιεί 2 μήνες πριν.

Και πάλι δε νομίζω να γίνει ποτέ υψηλό . Εγώ έχω σχεδόν 1 χρόνο ακόμα στη ζενίθ και σκέφτομαι να φύγω πρόωρα αν το πέναλτυ είναι <50€ και να πάω Ελιν 

που ειναι το εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

που ειναι το εκει?

Elin 

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Από Ελιν ποιο είναι καλύτερο το electricon ΟΙΚΙΑΚΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ η το electricon Νυχτερινό 365.

Κατανάλωση 3000kwh τετραμηνία.

χοντρικα το παγιο εξισώνετε πανω απο τις 1000kwh. Αν τα υπολόγισα σωστα στα γρηγορα οποτε σε συμφαιρει το μονιμο νυχτερινο με παγιο 0.15 την ημέρα. δεν υπολόγισα την συνέπεια ομως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Από Ελιν ποιο είναι καλύτερο το electricon ΟΙΚΙΑΚΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ η το electricon Νυχτερινό 365.

Κατανάλωση 3000kwh τετραμηνία.

Με τέτοια κατανάλωση (θερμοπομπούς έχεις ?) σκέψου αν αξίζει να δίνεις 30€ παραπάνω το τετράμηνο χωρίς πάγιο δέσμευση ή να μπεις σε 2 χρόνια συμβόλαιο με 54€ το χρόνο πάγιο αλλά το κάνεις απόσβεση σε 2 τετράμηνα .

Η διαφορά με τη ΔΕΗ είναι χαοτική πάντως και απορώ που κάθεσαι ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

αν πατησεις το θελω να αλλαξω συμπληρώνεις τα στοιχειά σου κ αναλαμβάνουν αυτοι (allazoreuma.gr) σα μεσάζοντες οποτε εγώ σαν κλασικος Ελληναρας υποθέτω παίρνουν καποια προμήθεια σα πωλητές απο το σιτε... οπότε γτ να μη βαζουν οτι νάνε κέρδος για να τσιμπησεις?

Δικαίωμα σου να υποψιάζεσαι. Αν θέλουν να είναι σωστοί και υπεράνω υποψίας ας δημοσιεύουν σε μια γραμμή τον αριθμητικό υπολογισμό και τέλος. Αλλά δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

χοντρικα το παγιο εξισώνετε πανω απο τις 1000kwh. Αν τα υπολόγισα σωστα στα γρηγορα οποτε σε συμφαιρει το μονιμο νυχτερινο με παγιο 0.15 την ημέρα. δεν υπολόγισα την συνέπεια ομως. 

 

45 λεπτά πριν, korakios είπε

Με τέτοια κατανάλωση (θερμοπομπούς έχεις ?) σκέψου αν αξίζει να δίνεις 30€ παραπάνω το τετράμηνο χωρίς πάγιο δέσμευση ή να μπεις σε 2 χρόνια συμβόλαιο με 54€ το χρόνο πάγιο αλλά το κάνεις απόσβεση σε 2 τετράμηνα .

Η διαφορά με τη ΔΕΗ είναι χαοτική πάντως και απορώ που κάθεσαι ακόμα 

 

Είναι 2 σπίτια σχεδόν,με ένα ρολόι για αυτό και αυτή η κατανάλωση.

Δεν νομίζω ότι τα νυχτερινά προγράμματα Ελιν έχουν έκπτωση εάν είσαι καλοπληρωτής.

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με απλά λόγια αν το καταλαβαίνω σωστά, πηγαίνοντας στο παρακάτω κερδίζεις 0,028551 ανά kWh χωρίς να έχεις καμιά δέσμευση/πάγιο/κρυφή χρέωση και μπορείς ΟΠΟΤΕ γουστάρεις να γυρίσεις με απλό τρόπο στην ΔΕΗ ή να πας σε άλλο πάροχο?
Άρα στο σπίτι με τις 2000 kWh ανά τετράμηνο θα γλυτώνω περίπου 60ε το 4μηνο... δεν ειν κακό αν είναι αληθινό...


image.png.01c28be9924707b5894e9e354e9d5eb8.png

Επεξ/σία από Themos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...