Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Luciferia είπε

Υποτίθεται πως τότε το επιλέξαμε γιατί είχε "σταθερή" τιμή υποτίθεται (πάγιο 4,90/μήνα) και πριν λίγο τσέκαρα και τους προηγούμενους εκκαθαριστικούς,είχε σε άλλους 2 αναπροσαρμογή τιμής ήταν όμως πολύ μικρό το ποσό πχ 7 και 8 ευρώ και έτσι δεν το είχαμε προσέξει,τώρα όμως φάνηκε έντονα ,γιατί 35€ είναι ένα σημαντικό ποσό!

Λίγο έχει μείνει ακόμη για να λήξει η σύμβαση,αλλά ένα mail θα το στείλω να δω τι θα μου πούν.

Λίγο δεν το λες , έχεις 6μηνο ακόμα....

Διάβασε το sticky , προς το τέλος γράφει γιαυτό που σου είπα

πχ στη Ζενιθ πλέον το γράφουνε καθαρά

Αναφορά σε κείμενο

Τα τέλη πρόωρης αποχώρησης, προβλέπονται στις συμβάσεις «σταθερού τιμολογίου», που συνάπτονται για προκαθορισμένη διάρκεια (συμβάσεις ορισμένου χρόνου).

Τα τέλη πρόωρης αποχώρησης είναι αντιστρόφως ανάλογά του χρόνου εκπροσώπησης του καταναλωτή από τον Προμηθευτή και κατά τον τελευταίο μήνα της Σύμβασης Προμήθειας ορισμένου χρόνου, η προκύπτουσα χρέωση έχει εκμηδενιστεί.

Στα προϊόντα ηλεκτρικής ενέργειας που ενεργοποιείται το Άρθρο 11 των ΓΟΣΠ – Αναπροσαρμογή ΟΤΣ, δεν ισχύουν τέλη πρόωρης αποχώρησης.

 

https://www.zenith.gr/syxnes-erwthseis-symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε

Λίγο δεν το λες , έχεις 6μηνο ακόμα....

Διάβασε το sticky , προς το τέλος γράφει γιαυτό που σου είπα

πχ στη Ζενιθ πλέον το γράφουνε καθαρά

 

https://www.zenith.gr/syxnes-erwthseis-symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias/

χμμμ,διαβάζω τώρα το συμβόλαιο και γράφει αυτό που θα δεις στην εικόνα,σχετικά με τις τιμές του συμβολαίου μου,πιο κάτω στο συμβόλαιο βέβαια αναφέρει πως ο πάροχος έχει την ευχέρεια να αναπροσαρμόσει τις τιμές,βέβαια αυτό ήταν το 2018.

Θα ξεψαχνίσω το site τους,για να δω αν γράφουν και εκείνοι κάτι σχετικά!και κάτι σχετικό-άσχετο,σήμερα τους καλούσα στο σταθερό τηλέφωνο που υποχρεωτικά πρέπει να έχουν διαθέσιμο και δεν δούλευε,τελικά αναγκάστηκα να καλέσω στο 5ψηφιο

***δεν αναφέρει τίποτα σχετικά στο site τους***

 

heron.jpg

Επεξ/σία από Luciferia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην παίρνεις τηλέφωνα , μόνο email να έχεις γραπτή απάντηση

Λογικά στον ειδικό όρο Ε2.2 αναφέρεται και η ρήτρα αναπροσαρμογής

Στο site τους δεν ξέρω αν βγάλεις άκρη . Εδώ άλλαξαν τους όρους χωρίς ειδοποίηση για φυσικό αέριο και τους κοινοποίησαν ένα μήνα αργότερα αφου τους άλλαξαν και χωρίς καμια ενημέρωση στους πελάτες (για να μην το μάθουν και ασκήσουν νόμιμο δικαίωμα αποχώρησης)

Υποκειμενικά είναι απο τις χειρότερες εταιρίες (όχι οτι άλλοι πάροχοι είναι άγιοι!)

Τώρα πρόσεξα οτι γράφεις 2018 , έκανες ανανέωση και υπέγραψες κάπου νέο συμβόλαιο ?

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

Μην παίρνεις τηλέφωνα , μόνο email να έχεις γραπτή απάντηση

Λογικά στον ειδικό όρο Ε2.2 αναφέρεται και η ρήτρα αναπροσαρμογής

Στο site τους δεν ξέρω αν βγάλεις άκρη . Εδώ άλλαξαν τους όρους χωρίς ειδοποίηση για φυσικό αέριο και τους κοινοποίησαν ένα μήνα αργότερα αφου τους άλλαξαν και χωρίς καμια ενημέρωση στους πελάτες (για να το μάθουν και  ασκήσουν νόμιμο δικαίωμα αποχώρησης)

Υποκειμενικά είναι απο τις χειρότερες εταιρίες (όχι οτι άλλοι πάροχοι είναι άγιοι!)

Τώρα πρόσεξα οτι γράφεις 2018 , έκανες ανανέωση και υπέγραψες κάπου νέο συμβόλαιο ?

 

 

πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω κάτι σχετικά με άλλο πρόγραμμα που ήθελα!

Στο site δεν αναφέρουν τίποτα με αποχώρηση αζημίως,αναφέρουν βέβαια λεπτομερώς για τη ρήτρα Ο.Τ.Σ τι είναι και τα σχετικά.

Συγνώμη,έκανα λάθος,Οκτώβρη του '19 φύγαμε από ΔΕΗ και πήγαμε Ηρων,24μηνο συμβόλαιο το οποίο λήγει σε 6 μήνες ,όπως σωστά ανέφερες,ήταν ο 1ος πάροχος που πήγαμε και έχω αρχίσει τώρα να ψάχνομαι για τον επόμενο αν και "νωρίς"

Στο συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου στο 2.2 γράφει αυτό

Στα νέα τους συμβόλαιο που έχουν αναρτημένα στο κάθε πρόγραμμα αναφέρεται πως αν αλλάξει η τιμή εντός του 24μηνου τότε ο καταναλωτής έχει δικαίωμα να αποχωρήσει αζημίως,μόλις τώρα το τσέκαρα για το πρόγραμμα Only Home.Ενω στο δικό μου συμβόλαιο ,δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο,μάλιστα!

 

heron2.jpg

Επεξ/σία από Luciferia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Luciferia είπε

και έχω αρχίσει τώρα να ψάχνομαι για τον επόμενο αν και "νωρίς"

καλά κάνεις , αλλά ρώτα μέσω email αναφέροντας και τη σύσταση της ΡΑΕ αν μπορείς να φύγεις αζημίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά κάνεις , αλλά ρώτα μέσω email αναφέροντας και τη σύσταση της ΡΑΕ αν μπορείς να φύγεις αζημίως

θα στείλω email γιατί ξεκάθαρα απ'ότι βλέπω δεν θα έπρεπε να κάνουν αναπροσαρμογή τιμής από τη στιγμή που έχω σταθερό (υποτίθεται) τιμολόγιο για 24 μήνες !!!

Οπότε θα αρχίσω να ψάχνω για πάροχους χωρίς O.T.Σ και fixed τιμές ,σωστά?Τουλάχιστον αν όντως μπορέσω να φύγω,να έχω μια ιδέα στο που να πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Luciferia είπε

σήμερα τους καλούσα στο σταθερό τηλέφωνο που υποχρεωτικά πρέπει να έχουν διαθέσιμο και δεν δούλευε,τελικά αναγκάστηκα να καλέσω στο 5ψηφιο

Το παραπάνω να το συμπεριλάβεις σε τυχόν καταγγελία σου.

Επίσης σιγούρεψε ότι δε σε έχουν ενημερώσει με τίποτα ψιλά γράμματα σε κανένα προηγούμενο λογαριασμό, οπότε και θα είναι καλυμμένοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Το παραπάνω να το συμπεριλάβεις σε τυχόν καταγγελία σου.

Επίσης σιγούρεψε ότι δε σε έχουν ενημερώσει με τίποτα ψιλά γράμματα σε κανένα προηγούμενο λογαριασμό, οπότε και θα είναι καλυμμένοι.

Σωστά,θα το κάνω και αυτό ,αν και ελπίζω να μη χρειαστεί να φτάσουμε εκεί,

Απ'ότι βλέπω καμία ειδοποίηση δεν υπάρχει,απλά βλέπω μόνο τη χρέωση στους λογαριασμούς,τίποτε άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luciferia είπε

θα στείλω email γιατί ξεκάθαρα απ'ότι βλέπω δεν θα έπρεπε να κάνουν αναπροσαρμογή τιμής από τη στιγμή που έχω σταθερό (υποτίθεται) τιμολόγιο για 24 μήνες !!!

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής , δύσκολο μιας και περιγράφεται στους όρους , βέβαια σαν καταναλωτής έχεις καθε δικαίωμα να την αμφισβητήσεις (ως παραπλάνηση) απο τη στιγμή που δεν ενημερώθηκες και σου πλασάρανε μόνο τη χαμηλή κιλοβατώρα (ως σταθερή κιόλας).

Μακάρι και να μπορέσεις να πάρεις επιστροφή και να φύγεις πρόωρα αζημίως.

Καλή επιτυχία και ενημέρωσέ μας για εξελίξεις

3 λεπτά πριν, Luciferia είπε

αν και ελπίζω να μη χρειαστεί να φτάσουμε εκεί,

τώρα το είδα, εννοείται με καταγγελία μέσω ΣτΚ και κοινοποίηση ΡΑΕ δυστυχώς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, koukou είπε

Έχει να προτείνει κάποιος εταιρεία για επιχείρηση με μικρή κατανάλωση(γραφείο);

Κοιτάω τη Nrg προς το παρόν.

Καλύτερα δες προγράμματα με μηδενικό πάγιο ή έστω μικρό μιας και δεν έχεις κατανάλωση
Φυσικά χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ρήτρα είχατε στον εκκαθαριστικό λογαριασμό συνολικά μαζί με τους έναντι στο 4μηνο; Αναφέρεται πρόγραμμα και ρητρα ανά κιλοβατώρα ώστε να μπορεί κάποιος να αποφασίσει.

Volterra Γ1 0,016€/kw  χωρις ΦΠΑ

Επεξ/σία από kkkk1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kkkk1 είπε

Τι ρήτρα είχατε στον εκκαθαριστικό λογαριασμό συνολικά μαζί με τους έναντι στο 4μηνο; Αναφέρεται πρόγραμμα και ρητρα ανά κιλοβατώρα ώστε να μπορεί κάποιος να αποφασίσει.

Volterra Γ1 0,016€/kw 

0,023275€/kWh σε πρόγραμμα ΝΧ 24/7 GOLD R του ΗΡΩΝΑ !!!!

Κάτσε όπως είσαι, εγώ την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια !!!

Με την ευκαιρία, επειδή σκέφτομαι σοβαρά για το volterra V1 που δεν έχει και ρήτρα ΟΤΣ, είσαι ικανοποιημένος από την εταιρία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

0,023275€/kWh σε πρόγραμμα ΝΧ 24/7 GOLD R του ΗΡΩΝΑ !!!!

Κάτσε όπως είσαι, εγώ την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια !!!

Με την ευκαιρία, επειδή σκέφτομαι σοβαρά για το volterra V1 που δεν έχει και ρήτρα ΟΤΣ, είσαι ικανοποιημένος από την εταιρία? 

Καλη εταιρεια ειναι η volterra δεν σε ενοχλει. τωρα με την ρητρα ΟΤΣ ή θα παω στο v1 χωρις ρητρα ή θα παω φυσικο αεριο ΟΙΚΙΑΚΟ ή στο ΜΑΧΙ αλλα δεν ξερω τι παιζει με ρητρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...