Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέποντας το excel που εχεις χάσει πολλές ωρες να το φταίξεις και μπράβο σου , περα απο το μικρότερο ποσό  δεν βλέπω χρονικές ρήτρες. Πρέπει να το κοιτάμε για χρονικές δεσμεύσεις ή δεν ισχύουν? Πινακάκια ναι εννοώ το excel. :) Το συγκεκριμένο πρόγραμμα της ngr είναι χωρίς ρήτρα ΟΤΣ στο excel, οπότε δεν θα χρεώνεσαι ρήτρα κόστους προμήθειας ή οτσ όπως συνηθίζεται? Aν είναι χωρίς ρήτρα γιατί το ενεργοποιούμε στον 5ο μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα της ngr είναι χωρίς ρήτρα ΟΤΣ στο excel, οπότε δεν θα χρεώνεσαι ρήτρα κόστους προμήθειας ή οτσ όπως συνηθίζεται?

Ειναι με ρητρα απλα τους πρωτους 4 μηνες σαν νεος πελατης δεν χρεωνεσαι ρητρα.

Απο τον 4ο μηνα και μετα ενεργοποιεις την υπηρεσια fixed και δεν θα χρεωνεσαι με ρητρα αναπροσαρμογης.

23 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

Aν είναι χωρίς ρήτρα γιατί το ενεργοποιούμε στον 5ο μήνα?

Με ρητρα ειναι και το ενεργοποιουμε για να μην εχουμε ρητρα.

20 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Παντως για καποιον που θα εχει ρευμα και αεριο μαζι, βλεπω καλο πακετο απο ζενιθ

image.png.4eea8fe085d52e3ef8d482c3f24bdf1b.png

ποια η αποψη σας? η ζενιθ χρεωνει ρητρα αναπροσαρμογης?

Δεν ειναι καλο πακετο.Δες πρωτα ποιο προγραμμα για το ρευμα σε συμφερει και μετα κοιτα για αεριο.

Η Ζενιθ στα περισσοτερα προγραμματα εχει ρητρα.

Δες το sticky και τα excel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ειναι με ρητρα απλα τους πρωτους 4 μηνες σαν νεος πελατης δεν χρεωνεσαι ρητρα.

Απο τον 4ο μηνα και μετα ενεργοποιεις την υπηρεσια fixed και δεν θα χρεωνεσαι με ρητρα αναπροσαρμογης.

Οκ το εχω τωρα. Ενεργοποιηση του fixed απο 5ο μηνα χρεωνεται κατι σαν παγιο ή επιπλεον (τα 6.5 δλδ τα πληρωνεις απο 5ο μηνα και μετα ενω τους 4 πρωτους μηνες οχι)?  Απο χρονικες δεσμευσεις στο προγραμμα αυτο τι παιζει? Απο οτι ειδα σε αρκετα προηγουμενες σελιδες ΗΕRTHAN εχεις βαλει το προγραμμα οποτε θα ξερεις καλυτερα.  :) 

Επεξ/σία από geopap-7-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

Οκ το εχω τωρα. Ενεργοποιηση του fixed απο 5ο μηνα χρεωνεται κατι σαν παγιο ή επιπλεον?  Απο χρονικες δεσμευσεις στο προγραμμα αυτο τι παιζει? Απο οτι ειδα σε αρκετα προηγουμενες σελιδες ΗΕRTHAN εχεις βαλει το προγραμμα οποτε θα ξερεις καλυτερα.  :) 

Το excel δεν το ειδες καθολου?

Γραφει εκει οτι εχει 24μηνη χρονικη δεσμευση.

Το fixed ειναι με επιπλεον χρεωση 4 ευρω καθε μηνα και στο excel ενσωματωμενο στο τελικο παγιο.

Σημερα μπηκα εγω στο συγκεκριμενο προγραμμα.

Καλυτερα να διαβαζετε πρωτα το sticky και το excel προσεκτικα αλλα και τις προηγουμενες σελιδες(εως εναν βαθμο γιατι ειναι και πολλες) και οποιαδηποτε αλλη απορια λυνεται απο πολλα παιδια εδω μεσα που γνωριζουν.

Στην τελικη εσεις υπογραφετε τα συμβολαια σας και ο καθενας παιρνει την ευθυνη γι'αυτα που διαβαζει και υπογραφει.Να μην επαναπαυεται κανει για οτι του απανταει ο καθενας εδω μεσα.Ειναι καποια πραγματα που αλλαζουν καθε μερα και δεν μπορουμε να τα ξερουμε ολα.

Διαβαστε τα παντα πριν υπογραψετε και οταν λεω τα παντα εννοω ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το excel δεν το ειδες καθολου?

 

 

Καλα λαθος excel βλέπω? Εχω δεί δυο excel, ένα με χρώματα και ενα χωρίς με σχόλια διπλα ναι.

 

12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

 

Στην τελικη εσεις υπογραφετε τα συμβολαια σας και ο καθενας παιρνει την ευθυνη γι'αυτα που διαβαζει και υπογραφει.Να μην επαναπαυεται κανει για οτι του απανταει ο καθενας εδω μεσα.Ειναι καποια πραγματα που αλλαζουν καθε μερα και δεν μπορουμε να τα ξερουμε ολα.

Διαβαστε τα παντα πριν υπογραψετε και οταν λεω τα παντα εννοω ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

 

Εννοείται δεν θα ρίξει κανείς ευθύνη σε σας αλλά με τόσο που ασχολείστε καλως ή κακως εμπνέετε γνώση. 

Επεξ/σία από geopap-7-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

Καλα λαθος excel βλέπω? Εχω δεί δυο excel, ένα με χρώματα και ενα χωρίς με σχόλια διπλα ναι.

 

Εννοείται δεν θα ρίξει κανείς ευθύνη σε σας αλλά με τόσο που ασχολείστε καλως ή κακως εμπνέετε γνώση. 

Δεν ξερω ποιο βλεπεις απλα καποια πραγματα που μπορει ο καθενας να τα βρει ευκολα και γρηγορα ειτε διαβαζοντας το sticky και μερικες σελιδες πιο πισω στο θεμα και τελος κανοντας ενα γρηγορο  ψαξιματακι στις σελιδες των προγραμματων ειναι πολυ ευκολο να λυθουν κατα μεγαλο ποσοστο ολες οι αποριες.

Τωρα αν υπαρχει καποια αλλη απορια βεβαιω να απαντηθει αλλα δεν μπορει κανενας να κατσει ν'απαντησει αναλυτικα σε 500 ερωτηματα επειδη δεν θελει η βαριεται η δεν τον κοβει να ψαξει.Εννοειται οτι δεν μιλαω για εσενα προσωπικα αλλα γενικα γιατι γινεται συχνα.

Εννοειται οτι ο καθενας εδω μεσα θα βοηθησει οπως μπορει τον διπλανο του αλλα το να γινονται ερωτησεις απο πολλους οι οποιες μπορουν ν'απαντηθουν με ενα γρηγορο ψαξιμο στο sticky ε τοτε ειναι μαλακια.

Μπαινουν πολλα ατομα εδω μεσα καθημερινα κι αν κανουν ενα ψαξιματακι κι ενα διαβασμα στο 80%-90% σ'αυτα που ανεφερα παραπανω τοτε το υπολοιπο το καλυπτουνε εδω οσα παιδια εχουν τις γνωσεις.

Θελει πολυ ψαξιμο και διαβασμα απο τον καθεναν που ψαχνει για παροχο γιατι η καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και δεν ισχυει για ολους το ιδιο.

Οτι λεω το λεω γενικα και δεν αναφερομαι προσωπικα σ'εσενα απλα πηρα πατημα απ'την κουβεντα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

Βλέποντας το excel που εχεις χάσει πολλές ωρες να το φταίξεις και μπράβο σου , περα απο το μικρότερο ποσό  δεν βλέπω χρονικές ρήτρες

είναι στη στήλη τέρμα δεξιά στα σχόλια (όντως πρέπει να φτιάξω μια ξεχωριστή για τους μήνες δέσμευσης)

59 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

το συγκεκριμένο πρόγραμμα της ngr είναι χωρίς ρήτρα ΟΤΣ στο excel, οπότε δεν θα χρεώνεσαι ρήτρα κόστους προμήθειας ή οτσ όπως συνηθίζεται?

την έχω υπολογίσει μαζί με το πάγιο την υπηρεσία fixed , όλα τα προγράμματα είναι χωρίς ρήτρες αναπροσαρμογής (ΟΤΣ)

1 ώρα πριν, geopap-7- είπε

Aν είναι χωρίς ρήτρα γιατί το ενεργοποιούμε στον 5ο μήνα?

όπως κατάλαβες το έχω υπολογισμένο απο τον 1ο μήνα. Η nrg ενημερώνει οτι την εφαρμόζει απο τον 5ο και μετά , αλλά καλό είναι να το έχει γραπτώς κάποιος να μην έχει δυσάρεστες εκπλήξεις

59 λεπτά πριν, waveparticle είπε

ποια η αποψη σας? η ζενιθ χρεωνει ρητρα αναπροσαρμογης?

ναι ,μετά το 6 μηνο , στην προηγούμενη σελίδα το ανέφερα ,τους δύσκολους μήνες είναι πανάκριβη  πλέον  (0,107 Δεκέμβριο με όλες τις εκπτώσεις μου βγήκε)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια εταιρία που να μην σου ακυρώνει το μου αν καις παραπάνω κιλοβατώρες; Για μεγάλες καταναλώσεις δηλαδή γίνεται να επωφεληθούμε από το Κοτ; Στην σελίδα του idika λέει ότι αν ξεπεραστεί το 10% σε ετήσια βάση χάνεται το Κοτ. Με πήρε τηλέφωνο όμως η ΔΕΗ και λέει ότι και να ξεπεραστούν, θα τιμολογηθω μόνο τις επιπλέον κιλοβατώρες με κανονική χρέωση και τις πρώτες πχ 2100 με Κοτ, ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LocoD είπε

Υπάρχει κάποια εταιρία που να μην σου ακυρώνει το μου αν καις παραπάνω κιλοβατώρες;

Τι ειναι το μου?

2 ώρες πριν, LocoD είπε

Στην σελίδα του idika λέει ότι αν ξεπεραστεί το 10% σε ετήσια βάση χάνεται το Κοτ. Με πήρε τηλέφωνο όμως η ΔΕΗ και λέει ότι και να ξεπεραστούν, θα τιμολογηθω μόνο τις επιπλέον κιλοβατώρες με κανονική χρέωση και τις πρώτες πχ 2100 με Κοτ, ισχύει;

Δες στο αλλο θεμα για το κοινωνικο τιμολογιο και θα παρεις ολες τις απαντησεις σου.

 

2 ώρες πριν, LocoD είπε

Για μεγάλες καταναλώσεις δηλαδή γίνεται να επωφεληθούμε από το Κοτ; 

Αν εχεις ΚΟΤ και ψαχνεις για παροχο τοτε να κοιτας παντα ποιος εχει την χαμηλοτερη αρχικη τιμη για να σε συμφερει.

Αυτη τη στιγμη την χαμηλοτερη αρχικη τιμη την εχει το προγραμμα NRG Save 40 οπως θα δεις και στο excel.To oποιο συνδυαζεται με ΚΟΤ.Σε αυτο πηγα κι εγω που εχω ΚΟΤ.

Δες ομως τα excel καλυτερα και βαλε την καταναλωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω απηυδησει. Περιμενω 1 απλα μηνα για να μου στειλει το αιτημα ο Ηρων στο ΔΕΔΔΗΕ για επανασυνδεση στο σπιτι? ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΥΤΑ? ΑΘΛΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛΈΦΩΝΟ. ΖΗΤΑΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΤΜΗΜΑ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΔΕΔΔΗΕ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ. ΑΘΛΙΑ ΑΠΛΑ ΑΘΛΙΑ ΕΜΠΕΙΡΑ. ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΡΕΥΜΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανόνας είναι :

Από 0 έως 1100 KWh  το 4μηνο  συμφέρει η ΔΕΗ

Από 1100 έως 1700 KWh  το 4μηνο  η διαφορά είναι κάτω από 3 €  (δηλαδή 3 Χ 2.5 λογαριασμούς = 7 € το έτος)

Από 1700 έως 2000 KWh  το 4μηνο  η διαφορά είναι κάτω από 10 €  (δηλαδή 5 Χ 2.5 λογαριασμούς = 25 €το έτος)

Από 2001 και πάνω KWh  το 4μηνο  η διαφορά αυξάνετε κατακόρυφα  και οι ιδιώτες είναι μονόδρομος

Προϋπόθεση όλων των ανωτέρων , αυτόματη εξόφληση μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής (να είμαστε καλοπληρωτές)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Neutraliser είπε

Ο κανόνας είναι :

Από 0 έως 1100 KWh  το 4μηνο  συμφέρει η ΔΕΗ

Από 1100 έως 1700 KWh  το 4μηνο  η διαφορά είναι κάτω από 3 €  (δηλαδή 3 Χ 2.5 λογαριασμούς = 7 € το έτος)

Από 1700 έως 2000 KWh  το 4μηνο  η διαφορά είναι κάτω από 10 €  (δηλαδή 5 Χ 2.5 λογαριασμούς = 25 €το έτος)

Από 2001 και πάνω KWh  το 4μηνο  η διαφορά αυξάνετε κατακόρυφα  και οι ιδιώτες είναι μονόδρομος

Προϋπόθεση όλων των ανωτέρων , αυτόματη εξόφληση μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής (να είμαστε καλοπληρωτές)

αυτά απο που βγαίνουν ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Neutraliser είπε

Ο κανόνας είναι :

Από 0 έως 1100 KWh  το 4μηνο  συμφέρει η ΔΕΗ

Από 1100 έως 1700 KWh  το 4μηνο  η διαφορά είναι κάτω από 3 €  (δηλαδή 3 Χ 2.5 λογαριασμούς = 7 € το έτος)

Από 1700 έως 2000 KWh  το 4μηνο  η διαφορά είναι κάτω από 10 €  (δηλαδή 5 Χ 2.5 λογαριασμούς = 25 €το έτος)

Από 2001 και πάνω KWh  το 4μηνο  η διαφορά αυξάνετε κατακόρυφα  και οι ιδιώτες είναι μονόδρομος

Προϋπόθεση όλων των ανωτέρων , αυτόματη εξόφληση μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής (να είμαστε καλοπληρωτές)

 

Ποιος κανονας ειναι αυτος?

Και γιατι η προυποθεση να ειναι παγια τραπεζικη εντολη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Και γιατι η προυποθεση να ειναι παγια τραπεζικη εντολη?

εννοεί μάλλον για τη συνέπεια , αλλά δε χρειάζεται μιας και απλά πληρώνει κάποιος λογαριασμό εμπρόθεσμα χωρίς να χρειάζεται πάγια εντολή

Για τα υπόλοιπα μάλλον δεν είδε το sticky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...