Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Ποτε την εκανες την συμβαση?

Ούτε edit δεν πρόλαβα να κάνω ρε Λούκυ λουκς του νήματος.

Από 20 Μαρτίου έγινε η αίτηση κ αναμενω μήνυμα για εκπροσώπηση, μέχρι κ από Protergia με κάλεσαν ότι έλαβαν μέτρηση από Δεδδηε αλλά από NRG δεν έχω λάβει καμία ενημέρωσηγια οποιοδήποτε πρόβλημα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ούτε edit δεν πρόλαβα να κάνω ρε Λούκυ λουκς του νήματος.

lucky luke animation GIF

4 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Από 20 Μαρτίου έγινε η αίτηση κ αναμένω μήνυμα για εκπροσώπηση,

chat , τηλ ? τι λένε? οι περισσότεροι σε 5-6 εργάσιμες μπήκαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλεσα μόλις κ μου είπαν ότι αναμένουν ένδειξη από ΔΕΔΔΗΕ κ μόλις ανέφερα ότι ο ΔΕΔΔΗΕ έδωσε ήδη ένδειξη στον προηγούμενο πάροχο νόμιζα ότι ο φίλος στη γραμμή λιποθυμισε. 

Θα επικοινωνήσουν με ΔΕΔΔΗΕ κ βλέπουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Κάλεσα μόλις κ μου είπαν ότι αναμένουν ένδειξη από ΔΕΔΔΗΕ κ μόλις ανέφερα ότι ο ΔΕΔΔΗΕ έδωσε ήδη ένδειξη στον προηγούμενο πάροχο νόμιζα ότι ο φίλος στη γραμμή λιποθυμισε. 

Θα επικοινωνήσουν με ΔΕΔΔΗΕ κ βλέπουμε.

Περίεργο , εγώ απλά έστειλα φωτό απο το ρολόι , μακάρι να μην έχεις άλλη καθυστέρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον τον ενδιαφερει μολις μιλησα με τον Ηρων στο προγραμμα UP οποιος εχει ΚΟΤ  παιρνει και την εκπτωση συνεπειας 45% και την εκπτωση ΚΟΤ που δικαιουται συν 20 ευρω στο τελος του χρονου σαν πιστωση παραμονης εναν χρονο. Ακομα μου ειπαν οτι στο ΚΟΤ δεν υπαρχει ΟΤΣ και καμια αλλη ρητρα και οτι το συμβολαιο ειναι αοριστου χρονου . Νομιζω οτι ειναι η χαμηλοτερη τιμη που υπαρχει στην αγορα με αυτες τις προυποθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2021 στις 6:11 ΜΜ, Luciferia είπε

Οπότε σήμερα πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω το κόστος αποχώρησης και μου είπαν 40€ (έχουμε πάγιο 4,90/μήνα) οπότε χμμμ ,τέλοσπαντων ψάχνοντας το περαιτέρω,προσφέρθηκε μέσω τηλεφώνου το nrg save 40% ,το οποίο οφείλω να ομολογήσω πως μας συμφέρει αρκετά σύμφωνα με τις καταναλώσεις μας και ο κύριος στο τηλέφωνο μου είπε κιόλας να ενεργοποιήσω το fixed από Σεπτέμβρη και πως έτσι δεν θα έχουμε "περίεργες" χρεώσεις!

Ομοιοπαθής από τον ΗΡΩΝΑ...Εγώ ξεκίνησα από την ΡΑΕ με καταγγελία γιατί τους τάχω μαζεμένα!!!

Καταρχήν δεν ξέρουν πότε λήγει η σύμβαση, που δεν υφίσταται πιστεύω, γιατί η γυναίκα μου - είναι στο ονομά της- ούτε έχει υπογράψει τίποτα αλλά ούτε έχει στείλει mail. Aνανέωσα εγώ σε αλλο ακίνητο που είναι στο ονομά μου και έβαλαν σφήνα φαίνεται κι αυτό.

Στο δικό μου ακίνητο που έχει ελάχιστη κατανάλωση καθυστέρησαν 4 ολόκληρους μήνες να αλλάξουν το λάθος πρόγραμμα με την δικαιολογία ότι περιμένουν επίσημη καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ για να μου φάνε 4 πάγια επί 4,50 ευρώ + το ΦΠΑ.

Την δική μου μέτρηση δεν την δέχτηκαν ..ήταν ανεπίσημη 😀

Τώρα ανέβασαν, με την πατέντα της "αναπροσαρμογής εκκαθάρισης αγοράς" την kWh στα επίπεδα της ΔΕΗ αν συνυπολογίσουμε και τα πάγια. Όταν τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν και το κορυφαίο ότι θα με χρεώσουν με ποινή ρήτρας πρόωρης αποχώρησης ακόμη κι αν επιλέξω δικό τους πρόγραμμα χωρίς χρονική δέσμευση. Πρέπει να πάω σε 24μηνο.

Αναμένω την απάντηση της ΡΑΕ κι έφυγα κι εγώ για nrg save 40%. Έχω ήδη μιλήσει και δεν μου είπαν για επιβάρυνση αν ξεχάσεις να πληρώσεις εγκαίρως. Το FIXED με τα συν 4 ευρώ στο πάγιο μπαίνει αυτοβούλως όποτε νομίζεις πως θα ανέβει η τιμή της Mwh , παίρνεις 25 ευρώ με κάθε νέα σύμβαση συν το όφελος από τους επιπλέον πόντους στην κάρτα Smart Club της Shell.

2 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Για οποιον τον ενδιαφερει μολις μιλησα με τον Ηρων στο προγραμμα UP οποιος εχει ΚΟΤ  παιρνει και την εκπτωση συνεπειας 45% και την εκπτωση ΚΟΤ που δικαιουται συν 20 ευρω στο τελος του χρονου σαν πιστωση παραμονης εναν χρονο. Ακομα μου ειπαν οτι στο ΚΟΤ δεν υπαρχει ΟΤΣ και καμια αλλη ρητρα και οτι το συμβολαιο ειναι αοριστου χρονου . Νομιζω οτι ειναι η χαμηλοτερη τιμη που υπαρχει στην αγορα με αυτες τις προυποθεσεις.

Mακριά κι αλάργα λένε στο χωριό μου...διάβασε πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Ομοιοπαθής από τον ΗΡΩΝΑ...Εγώ ξεκίνησα από την ΡΑΕ με καταγγελία γιατί τους τάχω μαζεμένα!!!

Καταρχήν δεν ξέρουν πότε λήγει η σύμβαση, που δεν υφίσταται πιστεύω, γιατί η γυναίκα μου - είναι στο ονομά της- ούτε έχει υπογράψει τίποτα αλλά ούτε έχει στείλει mail. Aνανέωσα εγώ σε αλλο ακίνητο που είναι στο ονομά μου και έβαλαν σφήνα φαίνεται κι αυτό.

Στο δικό μου ακίνητο που έχει ελάχιστη κατανάλωση καθυστέρησαν 4 ολόκληρους μήνες να αλλάξουν το λάθος πρόγραμμα με την δικαιολογία ότι περιμένουν επίσημη καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ για να μου φάνε 4 πάγια επί 4,50 ευρώ + το ΦΠΑ.

Την δική μου μέτρηση δεν την δέχτηκαν ..ήταν ανεπίσημη 😀

Τώρα ανέβασαν, με την πατέντα της "αναπροσαρμογής εκκαθάρισης αγοράς" την kWh στα επίπεδα της ΔΕΗ αν συνυπολογίσουμε και τα πάγια. Όταν τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν και το κορυφαίο ότι θα με χρεώσουν με ποινή ρήτρας πρόωρης αποχώρησης ακόμη κι αν επιλέξω δικό τους πρόγραμμα χωρίς χρονική δέσμευση. Πρέπει να πάω σε 24μηνο.

Αναμένω την απάντηση της ΡΑΕ κι έφυγα κι εγώ για nrg save 40%. Έχω ήδη μιλήσει και δεν μου είπαν για επιβάρυνση αν ξεχάσεις να πληρώσεις εγκαίρως. Το FIXED με τα συν 4 ευρώ στο πάγιο μπαίνει αυτοβούλως όποτε νομίζεις πως θα ανέβει η τιμή της Mwh , παίρνεις 25 ευρώ με κάθε νέα σύμβαση συν το όφελος από τους επιπλέον πόντους στην κάρτα Smart Club της Shell.

Mακριά κι αλάργα λένε στο χωριό μου...διάβασε πιο πάνω.

Εγω ρε παιδια ειμαι απο Ιουλιο κ δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα το ιδιο κ αλλοι 5 στην οικοδομη που εχουν ρευμα και αεριο μαζι ειδαν διαφορα σε σχεση με ΔΕΗ και ΖΕΝΙΘ  που ειμασταν ολοι , τι να πω .....

Παντως δεν δει μια εταιρια που να μην εχει προβλημα καποιος , κ η nrg που ολοι μιλανε εδω μεσα εχω 2 φιλους μου που την εβριζαν μερα νυχτα εφυγαν πληρωσαν κ ρητρα αποχωρησης και τους κραζουν παντου οπως και την ζενιθ τωρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία απάντηση δεν έχω λάβει από τον Ηρων μέχρι στιγμής,όσον αφορά το email που τους έστειλα για την χρέωση που είχαμε στον τελευταίο λογαριασμό!

Εμείς υπογράψαμε ήδη τα χαρτιά για την nrg και τώρα αναμένω ενημέρωση μέσω sms ότι συνδεθήκαμε ,είμαι περίεργη να δω πόσο χρόνο θα πάρει!

Το λογαριασμό πάντως που έστειλε ο Ηρων (εκκαθαριστικός) έδωσα απλά ένα μικρό ποσό και θα το αφήσω να βγεί στο τέλος ,για να μην έχουμε περαιτέρω μπερδέματα και εκεί θα δω και ποιά είναι τελικά το σωστό ποσό ρήτρας αποχώρησης,40 μου είπαν από τον Ηρωνα ,27 μου είπαν από την nrg,θα δείξει..

@Depeche3 μάλλον είναι μέχρι να σου κάτσει η στραβή ,προσωπικά δεν στο εύχομαι!

 

 

Επεξ/σία από Luciferia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Luciferia είπε

Καμία απάντηση δεν έχω λάβει από τον Ηρων μέχρι στιγμής,όσον αφορά το email που τους έστειλα για την χρέωση που είχαμε στον τελευταίο λογαριασμό!

Εμείς υπογράψαμε ήδη τα χαρτιά για την nrg και τώρα αναμένω ενημέρωση μέσω sms ότι συνδεθήκαμε ,είμαι περίεργη να δω πόσο χρόνο θα πάρει!

Το λογαριασμό πάντως που έστειλε ο Ηρων (εκκαθαριστικός) έδωσα απλά ένα μικρό ποσό και θα το αφήσω να βγεί στο τέλος ,για να μην έχουμε περαιτέρω μπερδέματα και εκεί θα δω και ποιά είναι τελικά το σωστό ποσό ρήτρας αποχώρησης,40 μου είπαν από τον Ηρωνα ,27 μου είπαν από την nrg,θα δείξει..

@Depeche3 μάλλον είναι μέχρι να σου κάτσει η στραβή ,προσωπικά δεν στο εύχομαι!

 

 

Το ιδιο και σε εσενα ευχομαι φιλε μακαρι να σου πανε ολα καλα στην εταιρια που διαλεξες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Ηρων στο προγραμμα UP οποιος εχει ΚΟΤ  παιρνει και την εκπτωση συνεπειας 45% και την εκπτωση ΚΟΤ που δικαιουται συν 20 ευρω στο τελος του χρονου σαν πιστωση παραμονης εναν χρονο.

Δε λέει γιατί η αρχική τιμή είναι 0,11

38 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Νομιζω οτι ειναι η χαμηλοτερη τιμη που υπαρχει στην αγορα με αυτες τις προυποθεσεις.

0,017652 (nrg) vs 0,03575 (ηρών) για ΚΟΤ Β με 0,045 έκπτωση.

37 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Ακομα μου ειπαν οτι στο ΚΟΤ δεν υπαρχει ΟΤΣ και καμια αλλη ρητρα και οτι το συμβολαιο ειναι αοριστου χρονου .

αν το γράφει κάπου το συμβόλαιο τότε οκ. Αν το έχεις γραπτώς σε email το ρισκάρεις μιας και σε καταγγελία δικαιώνεσαι .

Αν στο είπαν απο το τηλέφωνο , ούτε καν δεν το λαμβάνεις υπόψιν

____________________________________________________________
Μπήκαν σήμερα και τα χρωστούμενα απο Ζενιθ , τέλος αυτό το κεφάλαιο :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciferia είπε

Καμία απάντηση δεν έχω λάβει από τον Ηρων μέχρι στιγμής,όσον αφορά το email που τους έστειλα για την χρέωση που είχαμε στον τελευταίο λογαριασμό!

Το ιδιο ακριβως συμβαινει και μ'εμενα....τους στελνω email και μπορει να περασουν και 20 ημερες μεχρι ν'απαντησουν.

 

25 λεπτά πριν, korakios είπε

0,017652 (nrg) vs 0,03575 (ηρών) για ΚΟΤ Β με 0,045 έκπτωση.

Ναι ειναι πανακριβο το προγραμμα με διπλασια τιμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω τα φωτα σας!

Θα μπω σε νεο σπιτι και θα κανω συνδεση πρωτη φορα, αν παω σε εναλλακτικο παροχο εκτος δεη θα πληρωσω παλι την εγγυηση 130$???

Αν οχι ποιον παροχο μου προτεινε βαση των εμπειριων σας??

Διαβασα μια ωρα το νημα και απο τα σχολια σας μαλλον προς Ελτα η Solar η Ελιν σκεφτομαι ??

Τι προτεινε εσεις ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

Δε λέει γιατί η αρχική τιμή είναι 0,11

0,017652 (nrg) vs 0,03575 (ηρών) για ΚΟΤ Β με 0,045 έκπτωση.

αν το γράφει κάπου το συμβόλαιο τότε οκ. Αν το έχεις γραπτώς σε email το ρισκάρεις μιας και σε καταγγελία δικαιώνεσαι .

Αν στο είπαν απο το τηλέφωνο , ούτε καν δεν το λαμβάνεις υπόψιν

____________________________________________________________
Μπήκαν σήμερα και τα χρωστούμενα απο Ζενιθ , τέλος αυτό το κεφάλαιο :)

Η τιμή στο UP με όλες τις εκπτώσεις είναι 0.110 μείον 45 % μας κάνει 0.06050 αν αφαιρέσουμε και το 45 από ΚΟΤ Β μας κάνει 0.015 κ αν αφαιρέσουμε 75 έχουμε πίστωση άρα είναι η πιο χαμηλή κ με πάγιο ενός έτους 34.80 - 20 =14.80 /12=1.23 συν ότι είναι αορίστου χρόνου άρα δεν μπαίνουμε σε διαδικασίες καταγγελιών νομίζω ότι είναι πολύ χαμηλό . Το μόνο που θέλει προσοχή είναι η εμπροθεσμη πληρωμή που με τέτοιες εκπτώσεις δεν νομίζω κάποιος να έχει θέμα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

αν παω σε εναλλακτικο παροχο εκτος δεη θα πληρωσω παλι την εγγυηση 130$???

όχι απαραίτητα , αρκετοί πάντως έχουν μηδενική με πάγια εντολή

9 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Αν οχι ποιον παροχο μου προτεινε βαση των εμπειριων σας??

διάβασε το sticky και βάλε (περίπου) στο excel τις κιλοβατώρες που νομίζεις οτι θα καις το χρόνο

Δυστυχώς δεν έχει ποσό εγγύησης , επίσης τα ΕΛΤΑ είναι εκτός λόγω πιθανής εφαρμογής ρήτρας αναπροσαρμογής

Μόλις τώρα, Depeche3 είπε

Η τιμή στο UP με όλες τις εκπτώσεις είναι 0.110 μείον 45 % μας κάνει 0.06050 αν αφαιρέσουμε και το 45 από ΚΟΤ Β μας κάνει 0.015

απο την αρχική τιμή εφαρμόζεται πάντα η έκπτωση ΚΟΤ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...