Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Depeche3 είπε

Η τιμή στο UP με όλες τις εκπτώσεις είναι 0.110 μείον 45 % μας κάνει 0.06050 αν αφαιρέσουμε και το 45 από ΚΟΤ Β μας κάνει 0.015 κ αν αφαιρέσουμε 75 έχουμε πίστωση άρα είναι η πιο χαμηλή κ με πάγιο ενός έτους 34.80 - 20 =14.80 /12=1.23 συν ότι είναι αορίστου χρόνου άρα δεν μπαίνουμε σε διαδικασίες καταγγελιών νομίζω ότι είναι πολύ χαμηλό . Το μόνο που θέλει προσοχή είναι η εμπροθεσμη πληρωμή που με τέτοιες εκπτώσεις δεν νομίζω κάποιος να έχει θέμα .....

Κ για την ΟΤΣ μου είπαν δεν χρεώνουμε κ στο κατάστημα που πήγα αλλά κ τηλεφωνικός αλλά κ το έχω δει στο πρόγραμμα που έχουμε κ εγώ κ ο αδερφός μου κ η μητέρα μου από Ιούλιο δεν έχει χρεωθεί .

2 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι απαραίτητα , αρκετοί πάντως έχουν μηδενική με πάγια εντολή

διάβασε το sticky και βάλε (περίπου) στο excel τις κιλοβατώρες που νομίζεις οτι θα καις το χρόνο

Δυστυχώς δεν έχει ποσό εγγύησης , επίσης τα ΕΛΤΑ είναι εκτός λόγω πιθανής εφαρμογής ρήτρας αναπροσαρμογής

απο την αρχική τιμή εφαρμόζεται πάντα η έκπτωση ΚΟΤ

Λάθος η έκπτωση εφαρμόζεται από το 0.06050 έχω δει σε γνωστό μου . Κ εγώ αυτό πίστευα κ έκανα το νυχτερινό με 0.078 αρχική τιμή αλλά μου το έδειξε κ τρελάθηκα ....κ έχει κ ΚΟΤ Α αυτός , μείον έλεγε για το ρεύμα του , είχε κ έκπτωση συνέπειας κ έκπτωση κοτ α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Depeche3 είπε

Κ για την ΟΤΣ μου είπαν δεν χρεώνουμε κ στο κατάστημα που πήγα αλλά κ τηλεφωνικός αλλά κ το έχω δει στο πρόγραμμα που έχουμε κ εγώ κ ο αδερφός μου κ η μητέρα μου από Ιούλιο δεν έχει χρεωθεί .

αν δεν το έχει κάποιος γραπτά , τα σουπα μουπες είναι περιττά

Επίσης σου απάντησα πριν γιατί η τιμή που βγάζεις είναι λάθος

Α,  αν η τιμή κιλοβατώρας βγαίνει αρνητική ,φυσικά δεν πιστώνεται (σιγά μη μας πληρώνουν κιόλας) , απλά μηδενίζεται .
Περισσότερες λεπτομέρειες στο αντίστοιχο θέμα περι ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δεν το έχει κάποιος γραπτά , τα σουπα μουπες είναι περιττά

Επίσης σου απάντησα πριν γιατί η τιμή που βγάζεις είναι λάθος

Α,  αν η τιμή κιλοβατώρας βγαίνει αρνητική ,φυσικά δεν πιστώνεται (σιγά μη μας πληρώνουν κιόλας) , απλά μηδενίζεται .
Περισσότερες λεπτομέρειες στο αντίστοιχο θέμα περι ΚΟΤ

Το έχω δει ότι έχει πίστωση , δεν είναι μηδέν κ από το προηγούμενο πρόγραμμα του Ήρων με 0.06590 είχε έκπτωση κοτ α κ δεν το πίστευε ότι του επιστρέφανε χρήματα . Θα ζητήσω λογαριασμό από το κοτ β με το up κ θα σας φέρω να τον δείτε . 

Όσον αφορά την οτς εγώ που έχω 10 μήνες σχεδόν δεν λέει κάτι με την ΟΤΣ στον Θεό από Νοεμβρίο μέχρι Φεβρουάριο;;;; 

Δεν με πιστεύεις δηλ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Depeche3 είπε

Όσον αφορά την οτς εγώ που έχω 10 μήνες σχεδόν δεν λέει κάτι με την ΟΤΣ στον Θεό από Νοεμβρίο μέχρι Φεβρουάριο;;;; 

Δεν με πιστεύεις δηλ;;;

Δεν έχει σχέση με το αν σε πιστεύω ή όχι. Είναι όπως τα ΕΛΤΑ , γράφουν ρήτρα αναπροσαρμογής στο συμβόλαιο, μπορεί να μην εφαρμόζουν αλλά αναγράφεται

Έτσι και ο Ηρών με το ΚΟΤ. Μπορεί όντως να μην εφαρμόζει .

Αλλά σε περίπτωση που εφαρμόσει είναι καλυμμένοι.

6 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Το έχω δει ότι έχει πίστωση , δεν είναι μηδέν κ από το προηγούμενο πρόγραμμα του Ήρων με 0.06590 είχε έκπτωση κοτ α κ δεν το πίστευε ότι του επιστρέφανε χρήματα . Θα ζητήσω λογαριασμό από το κοτ β με το up κ θα σας φέρω να τον δείτε . 

Πάλι σε πιστεύω ,αλλά σύμφωνα με το νόμο είναι λάθος μιας και μηδενίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν έχει σχέση με το αν σε πιστεύω ή όχι. Είναι όπως τα ΕΛΤΑ , γράφουν ρήτρα αναπροσαρμογής στο συμβόλαιο, μπορεί να μην εφαρμόζουν αλλά αναγράφεται

Έτσι και ο Ηρών με το ΚΟΤ. Μπορεί όντως να μην εφαρμόζει .

Αλλά σε περίπτωση που εφαρμόσει είναι καλυμμένοι.

Πάλι σε πιστεύω ,αλλά σύμφωνα με το νόμο είναι λάθος μιας και μηδενίζεται.

Ο νόμος λέει αλλά μπορεί να περνάει από το πρόγραμμα κ να το δέχεται όπως τώρα με το up που δεν το ήξερα κ είδα κ σε αυτό πιστωτικό λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδρομητής Ζενιθ, μετά από τον τελευταίο λογαριασμό με τις χρεώσεις ΟΤΣ άρχισα να διαβάζω και να ψάχνω αλλαγή παρόχου, καθώς είχα φάει τον παπά με τις εκπτώσεις και τα dual energy και μπήκα σε πρόγραμμα με ΟΤΣ. Θα κινηθώ και σε αλλαγή αερίου, μόλις λήξει το συμβόλαιο.

Ευχαριστώ για τη καλή δουλειά και τις πληροφορίες.

Έκανα αίτηση για νυχτερινό, καθώς το είχα αμελήσει για πολύ καιρό και με κατανάλωση κοντά στις 6000KWH το χρόνο αποφάσισα να πάω στην NRG.

Μια ερώτηση, λίγο πριν συμπληρωθούν οι 4 μήνες επικοινωνούμε και ζητάμε αλλαγή σε fixed για την αποφυγή χρεώσεων ΟΤΣ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έβγαλαν φιρμάνι από Protergia 200 κατοσταρικα για ένα μήνα, με χρέωσαν και εγγύηση 50 ευρώ! Εκδικητικοί τύποι.

edit: Λογικό εφόσον απενεργοποίησα την πάγια εντολή.

Από NRG τα ρίχνουν στον ΔΕΔΔΗΕ (προφανώς) και στον εσωτερικό μετρητή που χρειάζεται ραντεβού για να πάρει μέτρηση. Βέβαια στην απάντηση ότι ο ΔΕΔΔΗΕ πήρε μέτρηση και την έδωσε στην πρωτέργια για να βγάλει λογαριασμό και όχι σε αυτούς η απάντηση ήταν ότι χρειάζονται 5-10 εργάσιμες για να τους δώσουν τη μέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ, στο ερώτημα γιατί άλλοι χρήστες ενεργοποιήθηκαν σε 5 εργάσιμες όλες και όλες η απάντηση ήταν ότι φταίει ο εσωτερικός μετρητής.

Ευγενικά παιδιά πολύ, αλλά η όλη διαδικασία δε με γεμίζει και αυτοπεποίθηση για την συνεργασία μας ΑΝ και όποτε ξεκινήσει ποτέ.

Η αίτηση έγινε 13/3, από λάθος μου δεν έστειλα το υπογεγραμμένο συμβόλαιο στο σωστό άτομο αλλά σε μια γενική διεύθυνση επικοινωνίας, όπου δεν ασχολήθηκε κανείς, στις 19/3 διόρθωσα το λάθος και έκτοτε περιμένω. 

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφτασε και ο 1ος εναντι (για καποιο περίεργο λογω ενός μηνα και οχι 2 αν και ΚΟΤ, μαλλον θα βγαινουν μηνιαιοι εναντι και 4μηνιαιος Εκαθαριστικός). Αυτο που κανει η Εφα το οποιο βεβαια δεν μου το ειπε κανεις ειναι να βαζει στο πιο οικονομικό της προγραμμα με 0.065(με συνέπεια 12%) λεπτα μερα/νυχτα την KWh  και 7 ευρω(6.20 με συνεπεια) μηνιαιο παγιο σε πελάτες ΚΟΤ και δεν χρεώνει ρήτρα . Το προγραμμα αναφέρεται σαν Power KΟΤ B/A . Σε σχεση με το Εfa Fixed που ειχα υπογραψει οι οροι του ειναι πιο καλοι για τις δικές μου καταναλώσεις και ερχεται στα ιδια ή και φθηνότερα με το Nrg Save. Ρίξτε το μια ματιά οσοι ειστε ΚΟΤ. Ουσιαστικά ειναι το Efa Power Home χωρις ρητρα με 7 ευρω παγιο.


Ο πιο κάτω λογαριασμός ειναι Εναντι οπότε δεν εχει την εκπτωση του ΚΟΤ ουτε εκπτωση συνεπειας η οποια θα εφαρμοστει στον εκκαθαριστικό που λογικα θα εκδοθει σε 10-15 μερες και θα επανέλθω τοτε.

Screenshot_26.png

Screenshot_25.png

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Incepted είπε

Αυτο που κανει η Εφα το οποιο βεβαια δεν μου το ειπε κανεις ειναι να βαζει στο πιο οικονομικό της προγραμμα με 0.065(με συνέπεια 12%) λεπτα μερα/νυχτα την KWh  και 7 ευρω(6.20 με συνεπεια) μηνιαιο παγιο σε πελάτες ΚΟΤ και δεν χρεώνει ρήτρα . Το προγραμμα αναφέρεται σαν Power KΟΤ B/A . Σε σχεση με το Εfa Fixed που ειχα υπογραψει οι οροι του ειναι πιο καλοι για τις δικές μου καταναλώσεις και ερχεται στα ιδια ή και φθηνότερα με το Nrg Save. Ρίξτε το μια ματιά οσοι ειστε ΚΟΤ. Ουσιαστικά ειναι το Efa Power Home χωρις ρητρα με 7 ευρω παγιο.

Πως ερχεται στα ιδια και φθηνοτερα με το save μπορεις λιγο να το εξηγησεις και να δωσεις ενα παραδειγμα?

6 ώρες πριν, wendor είπε

Μια ερώτηση, λίγο πριν συμπληρωθούν οι 4 μήνες επικοινωνούμε και ζητάμε αλλαγή σε fixed για την αποφυγή χρεώσεων ΟΤΣ?

Ναι ετσι ακριβως φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Incepted είπε

Το προγραμμα αναφέρεται σαν Power KΟΤ B/A . Σε σχεση με το Εfa Fixed που ειχα υπογραψει οι οροι του ειναι πιο καλοι για τις δικές μου καταναλώσεις και ερχεται στα ιδια ή και φθηνότερα με το Nrg Save. Ρίξτε το μια ματιά οσοι ειστε ΚΟΤ. Ουσιαστικά ειναι το Efa Power Home χωρις ρητρα με 7 ευρω παγιο.

το έψαξα ,αλλά δεν το βρήκα κάπου, υπάρχει κάποιο λινκ?

@Αντώνης Τ. μπλέξιμο , δε μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάνε με τη μέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ αφού σε κανέναν δε χρειάστηκε . Φωτογραφία απο το ρολόι δεν τους αρκούσε ?

(edit: τους είχες στείλει φωτό?)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Πως ερχεται στα ιδια και φθηνοτερα με το save μπορεις λιγο να το εξηγησεις και να δωσεις ενα παραδειγμα?

Με τις δικές μου KWh γυρω στις 2500 το Save βγαινει στα 86,13 / τετραμηνο(αφου βαλεις το fixed) . Αν ισχυει αυτο που μου ειπαν οτι η εκπτωση του ΚΟΤ εφαρμόζεται πανω στην KWh με τη συνεπεια δηλαδη στο 0.065 που παεει 0.02 , η τελικη τιμη με 2500 Kwh και 6.20 παγιο ειναι 77.05 . Αν απο την αλλη παει το κλασικό (0.073 - 0.045) * (1 - 0,12) * 2500 + 6.2 * 4 = 86.82 στα ιδια δηλαδη με το Save . Με λιγότερες KWh θα συμφερει και περισσότερο λογω της διαφοράς του παγίου σε σχεση με το Save ειναι 4ευρω/μηνα η διαφορα.

20 λεπτά πριν, korakios είπε

το έψαξα ,αλλά δεν το βρήκα κάπου, υπάρχει κάποιο λινκ?

Δεν το χουνε πουθενά κ εμένα που ζήτησα να μου δώσουν όρους κλπ μου ειπαν οτι δεν υπάρχει καπου αναρτημένο για να μου το στειλουν , αλλα να δω και τον εκκαθαριστικό και αν υπάρχει πρόβλημα το ξανασυζηταμε. Αν στον εκκαθαριστικό δω οτι ειναι ολα καλα με τις τιμές θα ζητήσω να μου στείλουν ενα εγγραφο οτι δεν χρεώνεται ρήτρα σε αυτο το προγραμμα να χω και το κεφαλι μου ησυχο.

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Incepted είπε

θα ζητήσω να μου στείλουν ενα εγγραφο οτι δεν χρεώνεται ρήτρα σε αυτο το προγραμμα να χω και το κεφαλι μου ησυχο.

αυτό εννοείται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Incepted είπε

Με τις δικές μου KWh γυρω στις 2500 το Save βγαινει στα 86,13 / τετραμηνο(αφου βαλεις το fixed) . Αν ισχυει αυτο που μου ειπαν οτι η εκπτωση του ΚΟΤ εφαρμόζεται πανω στην KWh με τη συνεπεια δηλαδη στο 0.065 που παεει 0.02 , η τελικη τιμη με 2500 Kwh και 6.20 παγιο ειναι 77.05 . Αν απο την αλλη παει το κλασικό (0.073 - 0.045) * (1 - 0,12) * 2500 + 6.2 * 4 = 86.82 στα ιδια δηλαδη με το Save . Με λιγότερες KWh θα συμφερει και περισσότερο λογω της διαφοράς του παγίου σε σχεση με το Save ειναι 4ευρω/μηνα η διαφορα.

Το βασικο και το σιγουρο ειναι οτι η εκπτωση του ΚΟΤ αφαιρειται απο την αρχικη τιμη της κιλοβατωρας προ των εκπτωσεων.

Δηλαδη αν η αρχικη τιμη του προγραμματος ειναι 0,073 πανω σε αυτην θα γινει η αφαιρεση του ΚΟΤ(0,045).Η τελικη τιμη δηλαδη μετα την αφαιρεση του ΚΟΤ θα ειναι 0,028 και πανω σε αυτην την τιμη θα υπολογιστει η εκπτωση του 12%.Δηλαδη η τελικη τιμη με της εκπτωση του 12% θα ειναι 0,02464 οταν της NRG ειναι 0,01765.

Αν τωρα αυτοι αφαιρουν την εκπτωση του ΚΟΤ μετα την εκπτωση συνεπειας τοτε η τελικη τιμη της κιλοβατωρας θα ειναι στα 0,01924.Και παλι δηλαδη ακριβοτερη απο το προγραμμα της NRG.Δεν νομιζω ομως να το κανουν αυτο γιατι ειναι λαθος.Μακαρι ομως να στο κανουν γιατι εσυ κερδιζεις και αυτοι κανουν.Οπως και να το κανουν ομως παλι το Save βγαινει φθηνοτερο σε οτι αφορα τις κιλοβατωρας.

Στο παγιο τωρα της NRG ειναι 6,5 και της EFA ειναι 6,20 ανα μηνα.Αυτο που ειπες με λιγοτερες οτι βγαινει διαφορα 4 ευρω ανα μηνα δεν ξερω πως βγαινει γιατι δεν ξερω και αναλυτικα το προγραμμα της EFA.Το σιγουρο ειναι ομως οτι απο ενα οριο κιλοβατωρων και κατω(και μιλαω για χαμηλες καταναλωσεις) δεν συμφερει κανενα απο τα δυο προγραμματα λογω του μεγαλου παγιου.Δεν θυμαμαι βεβαια ακριβως το οριο αλλα ειχε αναφερθει σε προηγουμενες σελιδες κι αν δεν κανω λαθος πρεπει να φαινεται κιολας στα excel με τις ΟΤΣ.

Το σιγουρο ειναι παντως οτι απο ενα οριο κιλοβατωρων και πανω το προγραμμα που συμφερει περισσοτερο απ'ολα εχεις δεν εχεις ΚΟΤ ειναι το NRG SAVE 40.Nα σημειωσω εδω οτι δεν το λεω γιατι πηγα εγω στην NRG τωρα αλλα επειδη τα νουμερα αυτο λενε.Ο καθενας βεβαια για να δει τι τον συμφερει θα πρεπει να βαλει τα νουμερα της καταναλωσης του στο excel και μετα ν'αποφασισει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το βασικο και το σιγουρο ειναι οτι η εκπτωση του ΚΟΤ αφαιρειται απο την αρχικη τιμη της κιλοβατωρας προ των εκπτωσεων.

Δηλαδη αν η αρχικη τιμη του προγραμματος ειναι 0,073 πανω σε αυτην θα γινει η αφαιρεση του ΚΟΤ(0,045).Η τελικη τιμη δηλαδη μετα την αφαιρεση του ΚΟΤ θα ειναι 0,028 και πανω σε αυτην την τιμη θα υπολογιστει η εκπτωση του 12%.Δηλαδη η τελικη τιμη με της εκπτωση του 12% θα ειναι 0,02464 οταν της NRG ειναι 0,01765.

Αν τωρα αυτοι αφαιρουν την εκπτωση του ΚΟΤ μετα την εκπτωση συνεπειας τοτε η τελικη τιμη της κιλοβατωρας θα ειναι στα 0,01924.Και παλι δηλαδη ακριβοτερη απο το προγραμμα της NRG.Δεν νομιζω ομως να το κανουν αυτο γιατι ειναι λαθος.Μακαρι ομως να στο κανουν γιατι εσυ κερδιζεις και αυτοι κανουν.Οπως και να το κανουν ομως παλι το Save βγαινει φθηνοτερο σε οτι αφορα τις κιλοβατωρας.

Στο παγιο τωρα της NRG ειναι 6,5 και της EFA ειναι 6,20 ανα μηνα.Αυτο που ειπες με λιγοτερες οτι βγαινει διαφορα 4 ευρω ανα μηνα δεν ξερω πως βγαινει γιατι δεν ξερω και αναλυτικα το προγραμμα της EFA.Το σιγουρο ειναι ομως οτι απο ενα οριο κιλοβατωρων και κατω(και μιλαω για χαμηλες καταναλωσεις) δεν συμφερει κανενα απο τα δυο προγραμματα λογω του μεγαλου παγιου.Δεν θυμαμαι βεβαια ακριβως το οριο αλλα ειχε αναφερθει σε προηγουμενες σελιδες κι αν δεν κανω λαθος πρεπει να φαινεται κιολας στα excel με τις ΟΤΣ.

Το σιγουρο ειναι παντως οτι απο ενα οριο κιλοβατωρων και πανω το προγραμμα που συμφερει περισσοτερο απ'ολα εχεις δεν εχεις ΚΟΤ ειναι το NRG SAVE 40.Nα σημειωσω εδω οτι δεν το λεω γιατι πηγα εγω στην NRG τωρα αλλα επειδη τα νουμερα αυτο λενε.Ο καθενας βεβαια για να δει τι τον συμφερει θα πρεπει να βαλει τα νουμερα της καταναλωσης του στο excel και μετα ν'αποφασισει.

Το Save για να βαλεις Fixed δεν πληρωνεις αλλα 4 ευρω; Και πας στα 10.50 παγιο; ή εγώ κανω λάθος;. Για το πως εφαρμόζουν την Έκπτωση του ΚΟΤ σε 10-15 μερες πιστευω θα το δω και στον εκκαθαριστικό , αν λενε αληθεια δηλαδη ή οχι

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...