Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Incepted είπε

Το Save για να βαλεις Fixed δεν πληρωνεις αλλα 4 ευρω; Και πας στα 10.50 παγιο; ή εγώ κανω λάθος

Οχι στο Save το παγιο με ebill ειναι στα 2,50 ευρω ανα μηνα κι αν βαλεις το fixed με 4 ευρω τοτε το παγιο διαμορφωνεται στα 6,50 ευρω.

Το εχει ενσωματωμενο το fixed ο korakios στο excel.

3 λεπτά πριν, Incepted είπε

Για το πως εφαρμόζουν την Έκπτωση του ΚΟΤ σε 10-15 μερες πιστευω θα το δω και στον εκκαθαριστικό , αν λενε αληθεια δηλαδη ή οχι

Αν το εφαρμοζουν μετα την εκπτωση τοτε βγαινεις εσυ κερδισμενος.

Δεν παυει ομως να ειναι λαθος γιατι η αφαιρεση του ΚΟΤ γινεται παντα στην αρχικη τιμη της κιλοβατωρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Οχι στο Save το παγιο με ebill ειναι στα 2,50 ευρω ανα μηνα κι αν βαλεις το fixed με 4 ευρω τοτε το παγιο διαμορφωνεται στα 6,50 ευρω.

Το εχει ενσωματωμενο το fixed ο korakios στο excel.

Α λαθος μου τότε νομιζα πως ηταν 6.50 + 4 . Τότε αλλάζουν λιγο τα δεδομενα . Περιμένω εκκαθαριστικό να δουμε. Παντως αν ισχύουν οσα ειπαν ειναι ενα απο τα πιο οικονομικά πολυ κοντα στο Save.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Incepted είπε

Α λαθος μου τότε νομιζα πως ηταν 6.50 + 4 . Τότε αλλάζουν λιγο τα δεδομενα . Περιμένω εκκαθαριστικό να δουμε. Παντως αν ισχύουν οσα ειπαν ειναι ενα απο τα πιο οικονομικά πολυ κοντα στο Save.

Δεν ξερω αν ειναι ενα απο τα πιο οικονομικα κοντα στο Save γιατι δεν υπαρχει πουθενα σαν προγραμμα για να το δουμε και να το αναλυσουμε.Θα πρεπει φυσικα να μπει στο excel και να διαβασουμε και τους ορους ωστε να βγαλουμε ενα σωστο συμπερασμα.

Τωρα το τι σου λενε και το τι ισχυει στην πραγματικοτητα αλλα και στην συμβαση εχει μεγαλη διαφορα.

Το περιεργο ειναι οτι εσυ αλλο υπεγραψες και αλλου εισαι χωρις να σ'ενημερωσουν αρχικα.Αυτο απο μονο του κατι λεει πιστευω μιας και δεν θα επρεπε να γινει χωρις να σ'ενημερωσουν.Το αν σε συμφερει η οχι ειναι αλλο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε μνμ από Nrg ότι η αίτηση μου καταχωρήθηκε επιτυχώς στο σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ,λογικά μιλώντας από βδομάδα θα ενεργοποιηθώ στην nrg?

από Heron κανένα νέο μέχρι στιγμής και μάλλον δεν προβλέπεται να έχω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

 

@Αντώνης Τ. μπλέξιμο , δε μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάνε με τη μέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ αφού σε κανέναν δε χρειάστηκε . Φωτογραφία απο το ρολόι δεν τους αρκούσε ?

(edit: τους είχες στείλει φωτό?)

Και φωτό τους είχα στείλει στην αρχή κ τους πρότεινα για να τελειώνουμε να κατέβω να τους δώσω την τρέχουσα ένδειξη με φωτό κ πάλι δε το δέχτηκαν. Με παρότρυναν δε να μιλήσω κατ' ιδίαν με ΔΕΔΔΗΕ....

έχω απλά να προσθέσω πως αν δέχονταν από Protergia να μείνω στο ίδιο πρόγραμμα θα ακυρωνα την νέα αίτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Luciferia είπε

Σήμερα μου ήρθε μνμ από Nrg ότι η αίτηση μου καταχωρήθηκε επιτυχώς στο σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ,λογικά μιλώντας από βδομάδα θα ενεργοποιηθώ στην nrg?

από Heron κανένα νέο μέχρι στιγμής και μάλλον δεν προβλέπεται να έχω!

Υπαρχει πιθανοτητα και μεχρι την Παρασκευη να γινει η ενεργοποιηση.Διαφορετικα την Δευτερα.

Απο την ΗΡΩΝ μην περιμενεις νεα οταν υπαρχει προβλημα.Θα περασει καιρος μεχρι ν'απαντησουν.Τουλαχιστον μ'εμενα ετσι γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Και φωτό τους είχα στείλει στην αρχή κ τους πρότεινα για να τελειώνουμε να κατέβω να τους δώσω την τρέχουσα ένδειξη με φωτό κ πάλι δε το δέχτηκαν. Με παρότρυναν δε να μιλήσω κατ' ιδίαν με ΔΕΔΔΗΕ....

έχω απλά να προσθέσω πως αν δέχονταν από Protergia να μείνω στο ίδιο πρόγραμμα θα ακυρωνα την νέα αίτηση. 

Καλησπέρα. Θα πρέπει  να περάσει  ο Δεδδηε για πάρει  την ένδειξη. Αυτό  κάνει  συνήθως  3-4 μέρες  αφού δώσει  την εντολή ο παροχος στον Δεδδηε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα. Θα πρέπει  να περάσει  ο Δεδδηε για πάρει  την ένδειξη. Αυτό  κάνει  συνήθως  3-4 μέρες  αφού δώσει  την εντολή ο παροχος στον Δεδδηε. 

το πρόβλημα είναι οτι έχει ήδη πάρει μέτρηση

επίσης δε χρειάζεται να γίνει μέτρηση, μια φωτό στέλνεις , βλέπουν και προηγούμενο λογαριασμό και όλα οκ, τώρα γιατί σκάλωσαν στην NRG άγνωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

το πρόβλημα είναι οτι έχει ήδη πάρει μέτρηση

επίσης δε χρειάζεται να γίνει μέτρηση, μια φωτό στέλνεις , βλέπουν και προηγούμενο λογαριασμό και όλα οκ, τώρα γιατί σκάλωσαν στην NRG άγνωστο

Εμένα κάτι μου λέει ότι αν πάρω τηλ στον ΔΕΔΔΗΕ να τους δώσω μέτρηση εγώ τηλεφωνικά για να μην τρέχουν, δε θα μου πούνε όχι. θα κάνω δοκιμή αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Εμένα κάτι μου λέει ότι αν πάρω τηλ στον ΔΕΔΔΗΕ να τους δώσω μέτρηση εγώ τηλεφωνικά για να μην τρέχουν, δε θα μου πούνε όχι. θα κάνω δοκιμή αύριο.

Απο τη στιγμή που πήραν επιτόπου , απλά θέλει να ενημερώσουν την NRG , τώρα πως έμπλεξες έτσι δεν έχω καταλάβει ακόμα. Μήπως να ζητούσες να μιλήσεις με κανα πιο υπεύθυνο στη NRG ?

Απο ΔΕΔΔΗΕ δέχονται μετρήσεις συγκεκριμένες ημερομηνίες νομίζω, τώρα βέβαια μπορεί να είναι διαφορετική περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Εμένα κάτι μου λέει ότι αν πάρω τηλ στον ΔΕΔΔΗΕ να τους δώσω μέτρηση εγώ τηλεφωνικά για να μην τρέχουν, δε θα μου πούνε όχι. θα κάνω δοκιμή αύριο.

Έπρεπε να το έχεις κάνει πρώτα απ' όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Δεν ξερω αν ειναι ενα απο τα πιο οικονομικα κοντα στο Save γιατι δεν υπαρχει πουθενα σαν προγραμμα για να το δουμε και να το αναλυσουμε.Θα πρεπει φυσικα να μπει στο excel και να διαβασουμε και τους ορους ωστε να βγαλουμε ενα σωστο συμπερασμα.

Τωρα το τι σου λενε και το τι ισχυει στην πραγματικοτητα αλλα και στην συμβαση εχει μεγαλη διαφορα.

Το περιεργο ειναι οτι εσυ αλλο υπεγραψες και αλλου εισαι χωρις να σ'ενημερωσουν αρχικα.Αυτο απο μονο του κατι λεει πιστευω μιας και δεν θα επρεπε να γινει χωρις να σ'ενημερωσουν.Το αν σε συμφερει η οχι ειναι αλλο θεμα.

Προφανώς θα επρεπε να υπαρχει ενημερωση ειναι και το 1ο που ειπα στο 1ο ποστ. Θεωρώ οτι απλα ειναι η πολιτική της εταιρειας για το ΚΟΤ και καλα θα ηταν να το κοινοποιησουν σαν προγραμμα . 
 

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Incepted είπε

Προφανώς θα επρεπε να υπαρχει ενημερωση ειναι και το 1ο που ειπα στο 1ο ποστ. Θεωρώ οτι απλα ειναι η πολιτική της εταιρειας για το ΚΟΤ και καλα θα ηταν να το κοινοποιησουν σαν προγραμμα . 
 

Εννοειται γιατι ειναι μαλακια τωρα να προχωρανε στην ουσια σε αλλαγη προγραμματος χωρις να σ'εχουν ενημερωσει.Θα μπορουσαν απο την αρχη να σου πουνε οτι τι ισχυει.

Αλλα εχεις υπογραψει εσυ στην συμβαση σου κι αλλο προγραμμα εχεις τωρα.

Ισως να σου βγει σε καλο βεβαια εσενα οποτε μικρο το κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Εμένα κάτι μου λέει ότι αν πάρω τηλ στον ΔΕΔΔΗΕ να τους δώσω μέτρηση εγώ τηλεφωνικά για να μην τρέχουν, δε θα μου πούνε όχι. θα κάνω δοκιμή αύριο.

Δυσκολο να γινει αυτο... Δεν ειναι απλο αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2021 στις 2:28 ΜΜ, korakios είπε

Αν είσαι σε καθολική υπηρεσία λόγω μη ρύθμισης οφειλών δε νομίζω να γίνεται να περάσεις σε ιδιωτικό

Υπόψιν οι ιδιώτες δίνουν πιο γρήγορα σε σχέση με τη ΔΕΗ εντολή διακοπής ηλεκτροδότησης

πλεον ειναι σε ρυθμιση απο τον νοεμβριο το χρεος!!εχω επιλογες για ιδιωτικη εταιρεια?αν μεινω σε δεη εχω την εντυπωση πως θα ειμαι 15% πανω λογο καθολικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...