Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που δείχνει σε μένα ως έκτπωση συνέπειας είναι λάθος λογικά. Συμπίπτει ακριβώς με το ποσό που καλούμε να πληρώσω ουσιαστικά, συν την εγγύηση 50€. 0€ έπρεπε να λέει εκεί. Δεν είναι ότι έχουν χρεώσει κάτι λάθος, απλά τα έχουν κάνει σαλάτα στην αναφορά.

Φαντάζομαι έκπτωση συνέπειας θα φαίνεται το -10% από τον δεύτερο εκκαθαριστικό. Εσύ έχεις λάβει έναν εκκαθαριστικό και έναν έναντι;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δες στο sticky το excel που εχει προγραμματα χωρις ΟΤΣ και καταχωρησε την καταναλωση σου.

Θα σου βγαλει σε ποιον παροχο εχεις το μεγαλυτερο οφελος.

Σε Ευχαριστω πολυ .γενικα οταν εχουμε υψηλές καταναλώσεις ειναι προτιμότερο να εχουμε συμβόλαιο χωρίς ΟΤΣ?? Εγω λόγο αντλίας θερμότητας εχω υψηλή κατανάλωση Ρο χειμώνα και φυσιολογικά τους υπόλοιπους μήνες . Την περσινή χρόνια έκαψα απο 20Νοέμβρη έως 20 Μαρτίου 3900kw και τους υπόλοιπους 8 μήνες αλλες 1900kw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panthrax2 είπε

Σε Ευχαριστω πολυ .γενικα οταν εχουμε υψηλές καταναλώσεις ειναι προτιμότερο να εχουμε συμβόλαιο χωρίς ΟΤΣ?? Εγω λόγο αντλίας θερμότητας εχω υψηλή κατανάλωση Ρο χειμώνα και φυσιολογικά τους υπόλοιπους μήνες . Την περσινή χρόνια έκαψα απο 20Νοέμβρη έως 20 Μαρτίου 3900kw και τους υπόλοιπους 8 μήνες αλλες 1900kw

Προτιμοτερο ειναι να εχουμε προγραμμα χωρις ΟΤΣ και καθε αλλη ρητρα σε καθε περιπτωση ειτε εχουμε μικρη καταναλωση ειτε μεγαλη.

Εσενα ποιο προγραμμα σου βγαζει το excel με το μεγαλυτερο οφελος?

Λογικα το Save 40% της NRG σου βγαζει μιας κι εχεις σχετικα μεγαλη καταναλωση.

18 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Και στους 2 λογαριασμούς σε μένα στην έκπτωση συνέπειας είχε 0,00€ για να δούμε στον τρίτο... ή εγώ είμαι τυχερός και μου πάνε όλα καλά με τα ΕΛΤΑ ή εσείς άτυχοι...

@HERTHANξέρω τι σκέφτεσαι ...😝

Μια χαρα τυχεροι ειμαστε ολοι μας.:ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Αυτό που δείχνει σε μένα ως έκτπωση συνέπειας είναι λάθος λογικά. Συμπίπτει ακριβώς με το ποσό που καλούμε να πληρώσω ουσιαστικά, συν την εγγύηση 50€. 0€ έπρεπε να λέει εκεί. Δεν είναι ότι έχουν χρεώσει κάτι λάθος, απλά τα έχουν κάνει σαλάτα στην αναφορά.

Φαντάζομαι έκπτωση συνέπειας θα φαίνεται το -10% από τον δεύτερο εκκαθαριστικό. Εσύ έχεις λάβει έναν εκκαθαριστικό και έναν έναντι;

Ο πρώτος ήταν εκκαθαριστικός όπως και σε σένα, ο δεύτερος έναντι, στον τρίτο έχω στείλει μέσω ΔΕΔΔΗΕ τις καταναλώσεις και περιμένω να σκάσει σε καμιά βδομάδα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας. Ειμαι στην ΔΕΗ με τριφασικο ρευμα, νυχτερινό και κοινωνικό τιμ. Αξιζει να παω σε αλλο παροχο και αν ναι υπαρχει καποια φορμα για σύγκριση τιμων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ThodorisFel είπε

Καλημερα σας. Ειμαι στην ΔΕΗ με τριφασικο ρευμα, νυχτερινό και κοινωνικό τιμ. Αξιζει να παω σε αλλο παροχο και αν ναι υπαρχει καποια φορμα για σύγκριση τιμων;

Ναι φιλε μου υπαρχει ενα excel που μπορεις να καταχωησεις τις καταναλωσεις σου.

Διαβασε αρχικα το sticky οπου εκει θα δεις και τα excel με τα προγραμματα χωρις ΟΤΣ.Εχει και excel συγκεκριμενα γι τριφασικο και νυχτερινο.

Δεν ξερω την καταναλωση σου αλλα επειδη ειμαι στην ιδια περιπτωση μ'εσενα με νυχτερινο τριφασικο και ΚΟΤ εγω επελεξα να παω στο προγραμμα NRG Save 40 συμφωνα με την καταναλωση μου.Μπορει να σε συμφερει αν εχεις μεγαλη καταναλωση αλλα καλυτερα θα ειναι να τις καταχωρησεις στο excel και μετα ν'αποφασισεις.

Δεν το excel και ξαναρωτας εδω στο θεμα αν εχεις καμια απορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Incepted είπε

@korakios To excel του KOT δεν επιτρέπεται να μπει στο sticky?

είναι να το ενσωματώσω κάποια στιγμή ,

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KVaecdLpC3vZQtwZie4VKOqiLJCGyb-8-VvMxujN-Dw/edit?usp=sharing

Εντωμεταξύ όσοι ξεμείναν στην Πετρογκαζ είναι να αλλάξουν πάροχο μιας και κλείνει

https://energypress.gr/news/egkataleipei-tin-promitheia-reymatos-kai-aerioy-i-petrogkaz-sto-teleytaio-katafygio-pernane-oi

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ναι φιλε μου υπαρχει ενα excel που μπορεις να καταχωησεις τις καταναλωσεις σου.

Διαβασε αρχικα το sticky οπου εκει θα δεις και τα excel με τα προγραμματα χωρις ΟΤΣ.Εχει και excel συγκεκριμενα γι τριφασικο και νυχτερινο.

Δεν ξερω την καταναλωση σου αλλα επειδη ειμαι στην ιδια περιπτωση μ'εσενα με νυχτερινο τριφασικο και ΚΟΤ εγω επελεξα να παω στο προγραμμα NRG Save 40 συμφωνα με την καταναλωση μου.Μπορει να σε συμφερει αν εχεις μεγαλη καταναλωση αλλα καλυτερα θα ειναι να τις καταχωρησεις στο excel και μετα ν'αποφασισεις.

Δεν το excel και ξαναρωτας εδω στο θεμα αν εχεις καμια απορια.

Ευχαριστω πολυ θα το ψαξω λιγο γιατι σαν να μου φαινεται λιγο δυσκολος ο υπολογισμος του ετσι με το excel. Νομιζα οτι υπαρχει καποιο link που απλα θα εβαζα τα στοιχεια και θα μου εβγαζε αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ThodorisFel είπε

Ευχαριστω πολυ θα το ψαξω λιγο γιατι σαν να μου φαινεται λιγο δυσκολος ο υπολογισμος του ετσι με το excel. Νομιζα οτι υπαρχει καποιο link που απλα θα εβαζα τα στοιχεια και θα μου εβγαζε αποτελεσματα.

Bαζεις απλα ημερησια και νυχτερινη καταναλωση του ετους και τελειωσες.

Ειναι το πιο ευκολο και το πιο γρηγορο που υπαρχει.

Τι σε δυσκολευει στο να καταχωρησεις 2 νουμερα και να δεις τι σε συμφερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Bαζεις απλα ημερησια και νυχτερινη καταναλωση του ετους και τελειωσες.

Ειναι το πιο ευκολο και το πιο γρηγορο που υπαρχει.

Τι σε δυσκολευει στο να καταχωρησεις 2 νουμερα και να δεις τι σε συμφερει?

Ειμουν ετοιμος να κλείσω με volton unique flexi plus και εκανα το excel και τελικά θα εχω ένα Καλο όφελος αν επιλέξω το solar fixed n καθωσ Εχω αρκετά μαγκες καταναλώσεις τον χειμώνα . Ερώτηση . Πατάω καταναλώσεις χωρίς ρήτρα ΟΤΣ στο energy cost και μου βγάζει στην Σόλαρ 800 ευρω . Μετα βαζω τις ίδιες καταναλώσεις στο excel και μου βγάζει 640 ευρω . Απο που προκύπτει αυτή η διαφορα ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, panthrax2 είπε

Ειμουν ετοιμος να κλείσω με volton unique flexi plus και εκανα το excel και τελικά θα εχω ένα Καλο όφελος αν επιλέξω το solar fixed n καθωσ Εχω αρκετά μαγκες καταναλώσεις τον χειμώνα . Ερώτηση . Πατάω καταναλώσεις χωρίς ρήτρα ΟΤΣ στο energy cost και μου βγάζει στην Σόλαρ 800 ευρω . Μετα βαζω τις ίδιες καταναλώσεις στο excel και μου βγάζει 640 ευρω . Απο που προκύπτει αυτή η διαφορα ;; 

Δεν το γνωριζω το προγραμμα της volton......λογικα θα ειναι με ρητρες αναπροσαρμογης.Πως και θες να πας σε προγραμμα με ρητρες?

Δεν ξερω απο που προκυπτουν οι διαφορες με το energycost.Εμπιστευομαι περισσοτερο να σου πω την αληθεια την δουλεια του korakiou με τα excel παρα το energycost.Οχι οτι το energycost δεν ειναι εμπιστοσυνης αλλα μπορει να υπαρχουν και λαθη.

Εχεις νυχτερινο η τριφασικο?

Επισης τι ετησιες καταναλωσεις εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν το γνωριζω το προγραμμα της volton......λογικα θα ειναι με ρητρες αναπροσαρμογης.Πως και θες να πας σε προγραμμα με ρητρες?

Δεν ξερω απο που προκυπτουν οι διαφορες με το energycost.Εμπιστευομαι περισσοτερο να σου πω την αληθεια την δουλεια του korakiou με τα excel παρα το energycost.Οχι οτι το energycost δεν ειναι εμπιστοσυνης αλλα μπορει να υπαρχουν και λαθη.

Εχεις νυχτερινο η τριφασικο?

Επισης τι ετησιες καταναλωσεις εχεις?

Ναι ειναι με ρήτρα ΟΤΣ το προγραμμα της βολτον  . Σκαιφτομουν να το επιλέξω Γιατι αυτο μου έβγαλε ως το πιο οικονομικό το energy cost .επισης δινει τον 1ο κ 13ο μήνα δωρεάν την κατανάλωση ρεύματος .  Εχω μονοφασικο με νυχτερινό μετρητή . Οι καταναλώσεις έτους ειναι περίπου 6500-7000. Σημερα δοκίμασα  για πρώτη φορα το excel του korakiou και ειδα οτι με συμφέρει να παω σε προγραμμα χωρίς ΟΤΣ. Επισης με ενδιαφέρει να βαζω την μέτρηση μονος μου ώστε να εχω εκκαθαριστικό κάθε μήνα . Το δέχονται όλες οι εταιρίες αυτο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panthrax2 είπε

Ναι ειναι με ρήτρα ΟΤΣ το προγραμμα της βολτον  . Σκαιφτομουν να το επιλέξω Γιατι αυτο μου έβγαλε ως το πιο οικονομικό το energy cost .επισης δινει τον 1ο κ 13ο μήνα δωρεάν την κατανάλωση ρεύματος .  Εχω μονοφασικο με νυχτερινό μετρητή . Οι καταναλώσεις έτους ειναι περίπου 6500-7000. Σημερα δοκίμασα  για πρώτη φορα το excel του korakiou και ειδα οτι με συμφέρει να παω σε προγραμμα χωρίς ΟΤΣ. Επισης με ενδιαφέρει να βαζω την μέτρηση μονος μου ώστε να εχω εκκαθαριστικό κάθε μήνα . Το δέχονται όλες οι εταιρίες αυτο ;;

Και γιατι δεν επιλεγεις ενα προγραμμα χωρις ΟΤΣ για να πληρωνεις πιθανοτατα λιγοτερα χρηματα αλλα και για να ξερεις τι πληρωνεις?

Αν διαβασεις παλιοτερες αναρτησεις ολοι ψαχνονται και ρωτανε για ποιο λογο πληρωνουν πολλα ενω η κιλοβατωρα ειναι η πιο χαμηλη της αγορας.Μετα μπλεκουν με καταγγελιες κλπ. για το πως βγαινει το ποσο της ρητρας.Αν θες να πας σε αυτο καλα θα κανεις απλα σου επισημαινω τ'αρνητικα.Απο εκει και περα ειναι δικη σου η αποφαση.

Απο τις καταναλωσεις σου ετησιως ποσες ειναι οι ημερησιες και ποσες οι νυχτερινες?Ετσι οπως τις ειπες συγκεντρωτικα δεν υπαρχει καποιο νοημα.

Σε καποιους παροχους εχεις την δυνατοτητα να δινεις εσυ την μετρηση ενω σε σε καποιους αλλους οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, panthrax2 είπε

Ερώτηση . Πατάω καταναλώσεις χωρίς ρήτρα ΟΤΣ στο energy cost και μου βγάζει στην Σόλαρ 800 ευρω . Μετα βαζω τις ίδιες καταναλώσεις στο excel και μου βγάζει 640 ευρω . Απο που προκύπτει αυτή η διαφορα ;; 

στο enrgycost , δε βάζει την έκπτωση συνέπειας στη πρώτη στήλη. Στη δεύτερη βάζει σύνολο και ρυθμιζόμενες ,τουλάχιστον έτσι κατάλαβα . 

Πάντως στο excel δύσκολο να είναι κάτι λάθος μιας και έχει απλά κιλοβατώρα*έκπτωση συν πάγιο . Αντί να τα κάνεις με αριθμομηχανή τα πετάει αυτόματα

10 λεπτά πριν, panthrax2 είπε

Το δέχονται όλες οι εταιρίες αυτο ;;

όχι όλες

10 λεπτά πριν, panthrax2 είπε

Ναι ειναι με ρήτρα ΟΤΣ το προγραμμα της βολτον  . Σκαιφτομουν να το επιλέξω Γιατι αυτο μου έβγαλε ως το πιο οικονομικό το energy cost

στη προηγούμενη σελίδα έχω λινκ που δείχνει την επιπλέον χρέωση αναλυτικά για τους προηγούμενους μήνες.

αλλά για ΟΤΣ ισχύουν αυτά που ανέφερε ο @HERTHAN πριν ,καθώς και αυτά στο sticky

14 λεπτά πριν, panthrax2 είπε

Οι καταναλώσεις έτους ειναι περίπου 6500-7000.

λογικά το save 40% θα σου βγαίνει πιο φθηνό αλλά έχει 24μήνες δέσμευση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...