Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, kleomenis76 είπε

Για ΟΤΣ τα ελτα εχουν 65 κι δεν εχουν πατησει ποτε τη σκανδαλη

το 65 είναι το πλασματικό επειδή είναι συντελεστής απωλειών 1,1343*ΟΤΣ ,

το πραγματικό άνω όριο είναι 57,3  (65/1,1343)

και είναι άγνωστο αν με ΟΤΣ εννοεί την Αγορά Επόμενης Μέρας ή Σύνολο (Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας )  απο

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

Επομένως μάλλον απορροφάνε το κόστος :)

Μάλλον θα βάλω και τα ΕΛΤΑ στο excel μέχρι να εφαρμόσουν ρήτρα

4 ώρες πριν, z3et είπε

και σου δίνουν επιλογες για να είναι σταθερές οι χρεώσεις, ή να πληρωνεις ένα έξτρα πάγιο το μήνα ή να προπληρώνεις κλπ κλπ.

Αρα έχουν ή δεν εχουν ΟΤΣ αυτα; Ή δεν είναι αυτό το ΟΤΣ και μπερδεύομαι;

κάποια είναι προγράμματα με ΟΤΣ ,αλλά δίνουν τη δυνατότητα με έξτρα πάγιο να μην εφαρμόζουν . Το κόστος περιλαμβάνεται στο excel και ενσωματώνεται στο πάγιο

1 ώρα πριν, Joe22 είπε

Δεν είναι έναντι.

Η nrg ζήτησε στις 15 μέρες να στείλουμε τις ενδείξεις των μετρητών και το κάναμε

 

2 ώρες πριν, Joe22 είπε

Ο πρώτος λογαριασμός που μας ήρθε (για 15 μέρες διάστημα από την αλλαγή του προηγούμενου παρόχου στη Nrg) αναγράφει κατανάλωση σε kWh που συνήθως γίνεται σε 1-1,5 μήνα...

Μήπως φταίει κάτι άλλο;

Σαν τι να φταίει , αφου δώσατε οι ίδιοι τις κιλοβατώρες . ...

Τα νούμερα που δώσατε δεν είναι αυτά που αναγράφονται στο λογαριασμό?

Αν όχι μήπως πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ για μέτρηση?

Δείτε τις κιλοβατώρες στο ρολόι ,είναι οι ίδιες ?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Συμφωνώ ότι μάλλον αυτό σας έχει φάει. Τα αερόθερμα είναι από τις πιο κοστοβόρες πηγές θέρμανσης. Δεν έχετε εναλλακτικές;

ειμαστε σε μεγαλο ενιαιο χωρο στο σαλονι -γραφειο- κουζινα που δυσκολα ζεταινεται και χωρις αυτονομη θερμανση στο κτηριο. Παιδια στην εφηβεια με κλειστα σχολεια, μετακυλησε η θερμανση απο τα σχολεια στο σπιτι. Θα βελτιωθει ομως η κατασταση

Επεξ/σία από kleomenis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Joe22 είπε

Ναι, ο ΔΕΔΔΗΕ φέρεται να μέτρησε αλλά δεν είμαι σίγουρος

Δεν είναι έναντι.

Η nrg ζήτησε στις 15 μέρες να στείλουμε τις ενδείξεις των μετρητών και το κάναμε

Ανέβασε αν μπορείς τον λογαριασμό, εννοείται κρύβοντας όλα τα προσωπικά στοιχεία να σου πούμε. Ακούγεται περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, κάποια πρόταση για επιλογή παροχου για επαγγελματικο χώρο? Στον τελευταίο έναντι βλέπω σε 56 ημέρες η κατανάλωση ήταν 1075 kwh, μας ενδιαφέρει το ρεύμα ημέρας. Κάνω κι εγώ το ψάξιμο μου αλλά είναι ψιλοχάος και οι προτάσεις που βρίσκεις αφορούν συνήθως σπίτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NoiSy MaN είπε

Καλησπέρα παιδιά, κάποια πρόταση για επιλογή παροχου για επαγγελματικο χώρο? Στον τελευταίο έναντι βλέπω σε 56 ημέρες η κατανάλωση ήταν 1075 kwh, μας ενδιαφέρει το ρεύμα ημέρας. Κάνω κι εγώ το ψάξιμο μου αλλά είναι ψιλοχάος και οι προτάσεις που βρίσκεις αφορούν συνήθως σπίτια.

Πρεπει να δεις τι τιμολογιο εχεις καταρχην(Γ21,Γ22 κλπ.) και μετα να τα ψαξεις ολα ενα ενα για να δεις τι σε συμφερει αναλογα με την καταναλωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, κάλεσα ΔΕΔΔΗΕ και μου είπαν ότι έπρεπε να το έχω κάνει νωρίτερα για να δώσω μέτρηση τηλεφωνικά και φωτό με email.

Ωστόσο, πρέπει να έγινε "δουλειά" από NRG υπογείως και χθες πήρα μήνυμα ότι έχει γίνει εκπροσώπηση από 1η Απριλίου. Οπότε πιθανολογώ ότι έγινε η δουλειά με την μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ που πήγε και στην Protergia.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, alexiko είπε

Ανέβασε αν μπορείς τον λογαριασμό, εννοείται κρύβοντας όλα τα προσωπικά στοιχεία να σου πούμε. Ακούγεται περίεργο.

Δε θα καταλάβεις κάτι από το λογαριασμό.

Το θέμα μου είναι αν πράγματι μέτρησε (και πως) ο Δεδδηε.

Η αναγραφόμενη μέτρηση του είναι ένα νούμερο που δημιουργεί κατανάλωση 15 ημερών που με βάση τις συνήθειες του σπιτιού θα έπρεπε να είναι η μισή.

Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως ο Δεδδηε δεν μέτρησε καθόλου ή έδωσε μικρότερο νούμερο kWh (και η τελική κατανάλωση 15 ημερών διαμορφώθηκε σαν ολόκληρου μήνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μου απαντησαν με chat απο nrg

 Τα χαρακτηριστικά του προγράμματος είναι τα εξής: • Σταθερή τιμή 0,10442 €/kWh, η οποία διαμορφώνεται στα 0,06265 €/kWh, προσφέροντας 40% έκπτωση • Χωρίς e-bill: Σταθερό Πάγιο στα 2,95 €/μήνα το οποίο διαμορφώνεται στα 2,50 €/μήνα με ενεργοποίηση e-bill • Δώρο 25,00€ στον πρώτο λογαριασμό • Διάρκεια Σύμβασης 24 μήνες Επιπλέον διευκρινήσεις: • Προσφέρονται κανονικά πόντοι Smart αλλά ΔΕΝ προσφέρεται δωροκάρτα 50€ • Ρήτρα πρόωρης αποχώρησης τα υπολειπόμενα πάγια έως τη λήξη της σύμβασης. • Αναφορικά με την εγγραφή στο e-bill: Το πάγιο ξεκινά να τιμολογείται στα 2,50 €/μήνα. Παρέχεται η δυνατότητα ενεργοποίησης του e-bill σε κάθε νέο οικιακό πελάτη του παρόντος προγράμματος εντός ενός (1) μήνα από την ημερομηνία έναρξης εκπροσώπησης της παροχής.

Παντως παιδια αυτο που βλπεω τωρα μαλλον δεν ειναι το fixed. Θα επικοινωνησω και με τηλ για να γινει δουλεια

 

Επεξ/σία από kleomenis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Δε θα καταλάβεις κάτι από το λογαριασμό.

Το θέμα μου είναι αν πράγματι μέτρησε (και πως) ο Δεδδηε.

Η αναγραφόμενη μέτρηση του είναι ένα νούμερο που δημιουργεί κατανάλωση 15 ημερών που με βάση τις συνήθειες του σπιτιού θα έπρεπε να είναι η μισή.

Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως ο Δεδδηε δεν μέτρησε καθόλου ή έδωσε μικρότερο νούμερο kWh (και η τελική κατανάλωση 15 ημερών διαμορφώθηκε σαν ολόκληρου μήνα).

Καλημερα... Θα πρεπει να μετρησε ο Δεδδηε... Αυτη η εντολη υπαρχει... Οι παροχοι απο εκει περνουν τις ενδειξεις...Περιοχη;;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joe22 είπε

Το θέμα μου είναι αν πράγματι μέτρησε (και πως) ο Δεδδηε.

Η αναγραφόμενη μέτρηση του είναι ένα νούμερο....

Όπως ξαναέγραψα , πολύ εύκολα μπορείς να το εξακριβώσεις

1. Συγκρίνεις τις κιλοβατώρες που έδωσες ο ίδιος με αυτές που αναγράφονται στο λογαριασμό

2. Αν δεν έδωσες ο ίδιος και πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ , βλέπεις στο ρολόι σου τι γράφει και συγκρίνεις πάλι με αυτές του λογαριασμού σου.

1 ώρα πριν, kleomenis76 είπε

Παντως παιδια αυτο που βλπεω τωρα μαλλον δεν ειναι το fixed. Θα επικοινωνησω και με τηλ για να γινει δουλεια

Θα το δεις στη σύμβαση , έχει επιλογή να βάλεις fixed στο πρόγραμμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Μόλις έλαβα λογαριασμό από nrg για περίοδο από 26-3 έως 31-3!

1) Εχει τα -25,00 αλλά μου βάζει και εγγύηση 52,00. Γιατί το κάνει αυτό αφού στην ΔΕΗ είχα 52,00 εγγύηση. Δεν μεταφέρονται από εκεί?

2) Χρώσεις έβαλε ρεύμα έναντι.

Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Θα πρεπει να μετρησε ο Δεδδηε... Αυτη η εντολη υπαρχει... Οι παροχοι απο εκει περνουν τις ενδειξεις...Περιοχη;;

Εντολές υπάρχουν πολλές...

Πόσες και πως τηρούνται δε ξέρουμε.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, doll είπε

Δεν μεταφέρονται από εκεί?

οχι, θα σου επιστραφεί απο τη ΔΕΗ

1 λεπτό πριν, doll είπε

2) Χρώσεις έβαλε ρεύμα έναντι.

είχες δώσει κατανάλωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Όπως ξαναέγραψα , πολύ εύκολα μπορείς να το εξακριβώσεις

1. Συγκρίνεις τις κιλοβατώρες που έδωσες ο ίδιος με αυτές που αναγράφονται στο λογαριασμό

2. Αν δεν έδωσες ο ίδιος και πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ , βλέπεις στο ρολόι σου τι γράφει και συγκρίνεις πάλι με αυτές του λογαριασμού σου.

Θα το δεις στη σύμβαση , έχει επιλογή να βάλεις fixed στο πρόγραμμα.

Τις τελικές kWh (στο τέλος των 15 ημερών) που έδωσα ο ίδιος την προβλεπόμενη ημερομηνία [κι αναγράφονται στο λογαριασμό] σαφώς και τις επιβεβαιώνω.

Για τις αρχικές kWh (στην έναρξη των 15 ημερών, που φέρεται να έδωσε (?) ο Δεδδηε) έχω τις αμφιβολίες μου (δεν τις τσέκαρα στο μετρητή εκείνη την περίοδο λόγω απουσίας μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...