Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, NoiSy MaN είπε

Γ21 έχω. Εγώ να τα ψάξω αλλά εδώ γίνεται χαμός, δεν είναι 3-4 όπως οι πάροχοι σταθερής τηλεφωνίας, γι'αυτό λέω δεν υπάρχει κάποια γενική γνώση από το σύλονο των εμπειριών εδώ μέσα? Όλοι δηλαδή είναι το ίδιο οικομικοί, εξυπηρετικοί, διαφανείς με τις χρεώσεις τους κτλ? Έτσι ώστε να αποκλειστούν πιθανώς μερικοί και να ξεψαχνίσω τους υπόλοιπους. Τέτοια πράγματα θέλω να μάθω από άτομα που έχουν κάνει ήδη την έρευνα τους ή πήγαν κάπου κι έμειναν ευχαριστημένοι/δυσαρεστημένοι.

Αν υπήρχε μία περιεκτική και εύκολη απάντηση για όλους το τόπικ δε θα ήταν 416 σελίδες αλλά 4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

https://www.zenith.gr/power-home-star/

https://www.zenith.gr/syxnes-erwthseis-symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias/

Το καινούριο αυτό πρόγραμμα μαζί με τους όρους της ΟΤΣ συμφέρει ;;;

Αμέσως αμέσως υπάρχει όριο στις κιλοβατώρες, 5500 το έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αμέσως αμέσως υπάρχει όριο στις κιλοβατώρες, 5500 το έτος.

1800 είναι το τετράμηνο, παραπάνω με αέριο δεν πηγαίνω ,για όποιον πηγαίνει δεν συμφέρει . Το θέμα είναι η ΟΤΣ πόσο βγαίνει ;;;

Έχει κ υψηλό πάγιο βλέπω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά να ρωτήσω κάτι ;

Mου έρχονται το τελευταίο καιρό υπερφουσκωμένοι οι λογαριαμσοί, πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. είμαι δύο χρόνια στο σπίτι ο  ιδιοκτήτης μου έιχε watt+volt και την κράτησα, δεν ειμαι ομως καθόλου ευχαριστημένος ούτε απο τις τιμες ουτε απο την επικοινωνάι ουτε απο τιποτα. Σκέφτομαι τα εξής:

A) το πρώτο ενδεχόμενο που έχω σκεφτεί είναι το ρολόι να έχει θέμα, υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα ο μετρητής; που μπορώ να πάω τηλέφωνο ; υπάρχουν ειδικά μαστόρια για αυτη τη δουλειά η πρέπει να πληρώσω για ιδιωτική υπηρεσία  κάπιον υπάλληλο της ΔΕΗ?

B)το δεύτερο είναι κάποια ή καποιοες συσσευεύς μου να εχουν προβλημα. Αυτο πως μπορω να το τσεάρω πχ φούρνος η θερμοσίφνας.

Γ) Επίσης για μένα που πάω ψηλα στο ρεύμα το χειμώνα κοντά 300 ευρω εναντι και 600 εκαθαρισιτκός στο τέλος (1200-1300 μόνο ο χειμώνας) τι εταιρία να πάω? υπάρχει καμάι εταιρία καλή για μεγάλες καταναλώσεις? Που εχετε καταλήξει?

 

 

Επεξ/σία από Tony_Montana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Αν υπήρχε μία περιεκτική και εύκολη απάντηση για όλους το τόπικ δε θα ήταν 416 σελίδες αλλά 4.

Εγώ βέβαια ρώτησα για μια γενική εικόνα, οι 416 σελίδες μπορεί και να γέμισαν από συγκεκριμένες απορίες ή προβλήματα του καθενός. Τέλος πάντων εκτός από τη δική σου πήρα και δύο χρήσιμες απαντήσεις οπότε κάτι βγήκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tony_Montana είπε

Επίσης για μένα που πάω ψηλα στο ρεύμα το χειμώνα κοντά 300 ευρω εναντι και 600 εκαθαρισιτκός στο τέλος (1200-1300 μόνο ο χειμώνας) τι εταιρία να πάω? υπάρχει καμάι εταιρία καλή για μεγάλες καταναλώσεις? Που εχετε καταλήξει?

Διάβασε το sticky και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες στο αντίστοιχο excel 

 

1 ώρα πριν, Tony_Montana είπε

Mου έρχονται το τελευταίο καιρό υπερφουσκωμένοι οι λογαριαμσοί, πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. είμαι δύο χρόνια στο σπίτι ο  ιδιοκτήτης μου έιχε watt+volt και την κράτησα, δεν ειμαι ομως καθόλου ευχαριστημένος ούτε απο τις τιμες ουτε απο την επικοινωνάι ουτε απο τιποτα.

Λογικά θα σου χρεώνουν ρήτρα αναπροσαρμογής , νομίζω η watt&volt το έχει βαπτίσει «χρέωση κόστους προμήθειας»

αν θες ανέβασε λογαριασμό χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία 

1 ώρα πριν, Depeche3 είπε

Το θέμα είναι η ΟΤΣ πόσο βγαίνει ;;;

https://www.zenith.gr/syxnes-erwthseis-symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias/
 

Μετα από καταγγελία στη ΡΑΕ , πάλι αλλάζουν τους συντελεστές ανά μήνα , απλά τώρα το αναφέρουν ......

Χειμώνα ο συντελεστής β ήταν 19 , τώρα είναι 9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, NoiSy MaN είπε

Εγώ βέβαια ρώτησα για μια γενική εικόνα, οι 416 σελίδες μπορεί και να γέμισαν από συγκεκριμένες απορίες ή προβλήματα του καθενός. Τέλος πάντων εκτός από τη δική σου πήρα και δύο χρήσιμες απαντήσεις οπότε κάτι βγήκε. 

Η γενική εικόνα (των μελών που συμμετέχουν στο τόπικ τακτικά) είναι να επιλέξεις πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να συμπληρώσεις το excel του sticky για να δεις ποιοι πάροχοι σου βγαίνουν οικονομικότεροι με βάση τη δική σου κατανάλωση.

Από 'κει και πέρα συζητήσεις έχουν γίνει πιο πίσω για τακτικές εταιρειών, αλλά το να κάτσουμε να φτιάξουμε μια λίστα με ποιες είναι "καλές" και ποιες "κακές", μακροπρόθεσμα μπορεί να θεωρηθεί πονηρό από τρίτους (εδώ έχουμε ήδη κρούσματα κομητών που μπαίνουν και κράζουν το excel που είναι ό,τι πιο διαφανές). Φυσικά ο καθένας έχει μερικές εταιρείες στο μυαλό του που δε γουστάρει ή άλλες που εμπιστεύεται περισσότερο. Αλλά μεγαλύτερη σημασία έχει να έχεις γραπτές απαντήσεις σε τυχόν "γκρίζες ζώνες" σε όποια εταιρεία και να πας, έτσι ώστε να μπορείς να τις επικαλεστείς σε τυχόν λαμογιά που θα κάνουν και να μπορείς να αποχωρήσεις αζημίως (αν διαλέξεις συμβόλαιο με χρονική δέσμευση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε το sticky και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες στο αντίστοιχο excel 

 

Λογικά θα σου χρεώνουν ρήτρα αναπροσαρμογής , νομίζω η watt&volt το έχει βαπτίσει «χρέωση κόστους προμήθειας»

αν θες ανέβασε λογαριασμό χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία 

 

μου μετράνε πολύ αραιά και έιμαι σίγουρος οτι κατι δεν παει καλά , με τις μετρησεις

είτε στο ρολόι εκτός αν κάπποα συσκευή ή συσκευες εχουν προβλημα.

 

endiximetriti.png

Επεξ/σία από Tony_Montana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tony_Montana είπε

 

μου μετράνε πολύ αραιά και έιμαι σίγουρος οτι κατι δεν παει καλά , με τις μετρησεις

είτε στο ρολόι εκτός αν κάπποα συσκευή ή συσκευες εχουν προβλημα.

Screenshot 2021-04-14 at 5.59.16 PM.png

Αυτό είναι άλλο θέμα και δεν αφορά πάροχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε το sticky και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες στο αντίστοιχο excel 

 

Λογικά θα σου χρεώνουν ρήτρα αναπροσαρμογής , νομίζω η watt&volt το έχει βαπτίσει «χρέωση κόστους προμήθειας»

αν θες ανέβασε λογαριασμό χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία 

https://www.zenith.gr/syxnes-erwthseis-symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias/
 

Μετα από καταγγελία στη ΡΑΕ , πάλι αλλάζουν τους συντελεστές ανά μήνα , απλά τώρα το αναφέρουν ......

Χειμώνα ο συντελεστής β ήταν 19 , τώρα είναι 9

Για να καταλαβω με τον συντελεστη 19 πληρωνουμε παραπανω;;; 

κ το οριο που λεει 40-50 ;;;

20 λεπτά πριν, Tony_Montana είπε

 

μου μετράνε πολύ αραιά και έιμαι σίγουρος οτι κατι δεν παει καλά , με τις μετρησεις

είτε στο ρολόι εκτός αν κάπποα συσκευή ή συσκευες εχουν προβλημα.

 

endiximetriti.png

Απο οτι βλεπω πληρωνεις τιμη κιλοβατωρας 0,119 περιπου ......στην δεη ειναι με εκπτωση 0,104 νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

@DownUNDERgroundεπαγγελματικό έχει , το excel είναι για οικιακά 

Σωστός, το είχα διαβάσει αλλά το ξέχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

 

Απο οτι βλεπω πληρωνεις τιμη κιλοβατωρας 0,119 περιπου ......στην δεη ειναι με εκπτωση 0,104 νομιζω

δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς είναι η δευτερη στήλη και πως από το 5500 * 480 προσθέτουν αλλα 560 ευρώ και βγαινει 0,2 σχεδόν

Επεξ/σία από Tony_Montana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...