Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα!. Μπήκα και γω στη διαδικασία να αλλάξω πάροχο, όντας από τις 19/05/2019 στο power home 1Φ, (σήμερα έκανα αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ για μετατροπή σε νυχτερινό ρεύμα).

Το ποσό που έδωσα το 2020 ήταν 670 ευρώ, βάσει της εφαρμογής της Ζενίθ με χρέωση 0,0899 €/kWh και κατανάλωση ~4500 kWh ετησίως. 

Από ό,τι βλέπω στους λογαριασμούς, εφαρμόζεται κανονικά ΟΤΣ, ενώ δεν βλέπω κάποια έκπτωση συνέπειας (εξόφληση με πάγια εντολή.) 

Χρησιμοποιώντας το Excel του @korakios (είσαι ωραίος, μαν!) είδα, αν διαβάζω καλά το Excel, ότι με το energy save 40% έχω ένα όφελος της τάξης των 57 ευρώ τον χρόνο. Αυτό κάνοντας μια συντηρητική(?) πρόβλεψη για χρήση του 20% της τωρινής κατανάλωσης μου το βράδυ. Αν και από ο,τι καταλαβαίνω δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στο nrg save 40% καθώς η τιμές είναι ίδιες ανεξαρτήτως νυχτερινής κατανάλωσης. 

Υπάρχει κάτι που δεν υπολογίζω σωστά; έχετε κάποιο tip για την αλλαγή; η όλη διαδικασία θα γίνει μέσω email για να έχω γραπτώς αποδεικτικά οτιδήποτε χρειαστεί στο μέλλον. 

Να αναφέρω ότι η εξόφληση θα γίνεται σταθερά με πάγια εντολή, αν υπάρχει δυνατότητα να μην έρχεται χαρτί στο σπίτι αλλά να το παίρνω ιντερνετικα, θα τη χρησιμοποιήσω καθώς και δεν δικαιούμαι ΚΟΤ

Σας ευχαριστώ πολύ για τη δουλειά που κάνετε στο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Demis είπε

Καλησπέρα!. Μπήκα και γω στη διαδικασία να αλλάξω πάροχο, όντας από τις 19/05/2019 στο power home 1Φ, (σήμερα έκανα αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ για μετατροπή σε νυχτερινό ρεύμα).

Το ποσό που έδωσα το 2020 ήταν 670 ευρώ, βάσει της εφαρμογής της Ζενίθ με χρέωση 0,0899 €/kWh και κατανάλωση ~4500 kWh ετησίως. 

Από ό,τι βλέπω στους λογαριασμούς, εφαρμόζεται κανονικά ΟΤΣ, ενώ δεν βλέπω κάποια έκπτωση συνέπειας (εξόφληση με πάγια εντολή.) 

Χρησιμοποιώντας το Excel του @korakios (είσαι ωραίος, μαν!) είδα, αν διαβάζω καλά το Excel, ότι με το energy save 40% έχω ένα όφελος της τάξης των 57 ευρώ τον χρόνο. Αυτό κάνοντας μια συντηρητική(?) πρόβλεψη για χρήση του 20% της τωρινής κατανάλωσης μου το βράδυ. Αν και από ο,τι καταλαβαίνω δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στο nrg save 40% καθώς η τιμές είναι ίδιες ανεξαρτήτως νυχτερινής κατανάλωσης. 

Υπάρχει κάτι που δεν υπολογίζω σωστά; έχετε κάποιο tip για την αλλαγή; η όλη διαδικασία θα γίνει μέσω email για να έχω γραπτώς αποδεικτικά οτιδήποτε χρειαστεί στο μέλλον. 

Να αναφέρω ότι η εξόφληση θα γίνεται σταθερά με πάγια εντολή, αν υπάρχει δυνατότητα να μην έρχεται χαρτί στο σπίτι αλλά να το παίρνω ιντερνετικα, θα τη χρησιμοποιήσω καθώς και δεν δικαιούμαι ΚΟΤ

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη δουλειά που κάνετε στο θέμα. 

 

Kαλα κανεις και βαζεις νυχτερινο μιας και θα γλιτωσεις απο τις ρυθμιζομενες χρεωσεις για τις κιλοβατωρες που καις το βραδυ.

Μιλα μαζι τους(NRG) και με email θα γινει η ολη διαδικασια.Θα τους στειλεις τα δικαιολογητικα και θα σου στειλουν την συμβαση.Οτι θελεις η οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα τους μεσω email για να εχεις και την απαντηση τους γραπτως.

Αν ενεργοποιησεις το ebill το παγιο σου θα ειναι στα 2,50 ευρω/μηνα και ο λογαριασμος θα σου ερχεται ηλεκτρονικα μεσω email αλλα θα τον βλεπεις και στο ebill.Μετα το 4μηνο θα ενεργοποιησεις την υπηρεσια ebill με επιπλεον 4 ευρω τον μηνα στο παγιο για να μην εχεις ρητρα αναπροσαρμογης.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω που βλέπεις το πρόγραμμα, όταν λέει Flexi σημαίνει ότι έχει. Κάπου και κάπως θα το λέει αλλά έτσι όπως τα γράφουν είναι ακριβώς για να μην καταλαβαίνει ο πολύς κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ex3Lmei είπε

Στους όρους του Volton Unique Flexi Plus Promo 2m δεν εμφανίζεται καθόλου για  ΟΤΣ.

Το κρύβει από τις προϋποθέσεις ή δεν έχει ΟΤΣ ή ρήτρα αναπροσαρμογης; 

Το 2Μ ,δεν το ξέρω ,το flexi έχει κανονικά ρήτρα με πλασματικό όρια 45 και πραγματικό άνω όριο πολύ χαμηλότερο

1,1343*(σύνολο μεσοσταθμιστικής τιμής αγοράς) - 45

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

4 ώρες πριν, Demis είπε

Από ό,τι βλέπω στους λογαριασμούς, εφαρμόζεται κανονικά ΟΤΣ, ενώ δεν βλέπω κάποια έκπτωση συνέπειας

κανονικά έχει έκπτωση συνέπειας το power home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου έστειλε email ο Heron σχετικά με το παράπονο που καταχωρήσαμε για τις αυξημένες τιμές και φυσικά μου ανέλυαν το Ο.Τ.Σ τι είναι,πως υπολογίζεται και τα σχετικά !

Οσον αφορά την αίτηση στην nrg ,τις προάλλες έκανα εγγραφή στο mynrg όπου είμαστε στο σημείο "καταχώρηση αίτησης" από τις 9/4 ,όμως στη ΔΕΔΔΗΕ μου λένε πως ήδη μας εκπροσωπεί η nrg από τις 7/4 (!!!) αλλά μήνυμα εκπροσώπησης δεν μου έχει έρθει ακόμη,μόνο αυτό που έλεγε ότι έγινε δεκτή η αίτηση από το ΔΕΔΔΗΕ.

Χθες ζήτησε και ο Heron μετρήσεις τις οποίες και έδωσα.

Απ'ότι φαίνεται είμαστε οκ?να μιλήσω και με nrg να επιβεβαιώσω την εκπροσώπηση ή δεν χρειάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciferia είπε

Τελικά μου έστειλε email ο Heron σχετικά με το παράπονο που καταχωρήσαμε για τις αυξημένες τιμές και φυσικά μου ανέλυαν το Ο.Τ.Σ τι είναι,πως υπολογίζεται και τα σχετικά !

Οσον αφορά την αίτηση στην nrg ,τις προάλλες έκανα εγγραφή στο mynrg όπου είμαστε στο σημείο "καταχώρηση αίτησης" από τις 9/4 ,όμως στη ΔΕΔΔΗΕ μου λένε πως ήδη μας εκπροσωπεί η nrg από τις 7/4 (!!!) αλλά μήνυμα εκπροσώπησης δεν μου έχει έρθει ακόμη,μόνο αυτό που έλεγε ότι έγινε δεκτή η αίτηση από το ΔΕΔΔΗΕ.

Χθες ζήτησε και ο Heron μετρήσεις τις οποίες και έδωσα.

Απ'ότι φαίνεται είμαστε οκ?να μιλήσω και με nrg να επιβεβαιώσω την εκπροσώπηση ή δεν χρειάζεται?

Καλημέρα..Τις μετρήσεις  τις δίνει  μόνο ο Δεδδηε.. Έχει  περάσει  από εσένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως έστειλα και τις δικές μου ,εφόσον μου ζητήθηκαν οπότε λογικά ο λογαριασμός που θα βγει από τον Heron θα είναι ο τελικός/εκκαθαριστικός σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω πει, είμαι στη Nova Energy και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος μετά από 1+ χρόνο, οπότε μετά τη λήξη της διετίας (ελάχιστη χρονική δέσμευση) θα κοιτάξω για εναλλακτικό πάροχο ελπίζοντας να ρίξω τις χρεώσεις, και μάλιστα χάρη στο εξαιρετικό Excel του @korakiosέχω εικόνα προς τα πού θα κινηθώ

Με την ευκαιρία: H Nova Energy δίνει έκπτωση συνέπειας μόνο στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς. Καταλαβαίνω καλά ότι με συμφέρει να καταχωρήσω μετρήσεις στους έναντι, έτσι ώστε να αυξηθεί κάπως το όφελος από την έκπτωση? Να μην τους αφήσω δηλαδή να "φουσκώνουν" με τις εκτιμήσεις τους τους έναντι, και να έχω υψηλότερο εκκαθαριστικό στον οποίο έχω έκπτωση. Έχει λογική αυτό που σκέφτομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Luciferia είπε

Απ'ότι φαίνεται είμαστε οκ?να μιλήσω και με nrg να επιβεβαιώσω την εκπροσώπηση ή δεν χρειάζεται?

Λογικα εισαι οκ γιατι κι εμενα πηρε μερικες ημερες μεχρι να εμφανιστει μεσα στο mynrg η καρτελα με τα στοιχεια μου.

2 ώρες πριν, Geoponer είπε

Με την ευκαιρία: H Nova Energy δίνει έκπτωση συνέπειας μόνο στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς. Καταλαβαίνω καλά ότι με συμφέρει να καταχωρήσω μετρήσεις στους έναντι, έτσι ώστε να αυξηθεί κάπως το όφελος από την έκπτωση? Να μην τους αφήσω δηλαδή να "φουσκώνουν" με τις εκτιμήσεις τους τους έναντι, και να έχω υψηλότερο εκκαθαριστικό στον οποίο έχω έκπτωση. Έχει λογική αυτό που σκέφτομαι;

Ναι αν θες δωσε εσυ τις ενδειξεις για να μην σου ερχεται εναντι και να σου βγαζουν λογαριασμο με την πραγματικη καταναλωση.

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Πήρε προσφορά ο πατέρας μου με Κ.Ο.Τ.A  -0,0112... γίνεται να βγαίνει αρνητικό; Η αίτηση δεν αναγράφει κάτι τέτοιο.

Γινε πιο αναλυτικος και δωσε περισσοτερες πληροφοριες για να καταλαβουμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HERTHAN το επιβεβαίωσα με Nrg ,μας έχουν ενεργοποιήσει από τις 7/4 ,πριν καμιά ώρα ήρθε και το σχετικό μήνυμα στο κινητό.

Επίσης ρώτησα πότε να περιμένω τον 1ο λογαριασμό και μου είπαν ότι συνήθως καθυστερεί,μπορεί να κάνει 1 με 1μιση μήνα,όντως είναι έτσι?όχι ότι υπάρχει πρόβλημα,αλλά μου έκανε εντύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Luciferia είπε

@HERTHAN το επιβεβαίωσα με Nrg ,μας έχουν ενεργοποιήσει από τις 7/4 ,πριν καμιά ώρα ήρθε και το σχετικό μήνυμα στο κινητό.

Επίσης ρώτησα πότε να περιμένω τον 1ο λογαριασμό και μου είπαν ότι συνήθως καθυστερεί,μπορεί να κάνει 1 με 1μιση μήνα,όντως είναι έτσι?όχι ότι υπάρχει πρόβλημα,αλλά μου έκανε εντύπωση

Ο 1ος λογαριασμος εμενα ηρθε εκκαθαριστικος μετα απο 9-10 ημερες.Ετυχε βεβαια να ειναι εκκαθαριστικος μιας και ηταν το διαστημα που εδινε μετρηση ο ΔΕΔΔΗΕ.

Τωρα εσενα δεν ξερω σε ποσο καιρο θα σου στειλουν τον 1ο λογαριασμο.Πιστευω οτι εξαρταται απο το ποτε πηγε ο καθενας στην εταιρια.Εσενα λογικα μπορει να εκδοθει στις αρχες του επομενου μηνα.Τοτε δηλαδη που θα εκδοθει εμενα ο 2ος λογαριασμος.Λογικα τοτε θα μας ζητησουν να καταχωρησουμε εμεις τις ενδειξεις γιατι η επομενη καταμετρηση απο τον ΔΕΔΔΗΕ ειναι μετα απο 4 μηνες(τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o εκκαθαριστικός βγήκε από τον Ηρων τέλη Μάρτιου,φαντάσου δεν έχει λήξει ακόμη!οπότε η επόμενη μέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ θα είναι νομίζω Ιούνιο.

καλά ,ας ξεμπερδέψω με τα του Ηρων και μετά βλέπουμε με τα υπόλοιπα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...