Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κρίνω από ένα κατάστημα που νοικιάζω όταν μπαίνει νέος μισθωτής (ενοικιαστής) και το πιστοποιητικό έχει ληξει θέλουν καινούριο (και η ΔΕΗ, η απαίτηση έρχεται από την ΔΕΔΔΗΕ). Η σύνδεση γίνεται στο όνομα του μισθωτή άρα ναι έχουμε αλλαγή ονόματος.

Για το σπίτι μου (που δεν θυμάμαι ποτέ να έχω βγάλει τέτοιο πιστοποιητικό) μου είπαν από την ΖΕΝΙΤΗ που το συζητούσα ότι μπορεί να ζητηθεί και το κόστος είναι 50 ευρώ (έχουν δικό τους ηλεκτρολόγο).

3 ώρες πριν, Brown είπε

Μόλις έμαθα αμα αλλάξεις Παροχο εκτός Ηλεκτρολογικο σχέδιο που θέλει αμα δεν σου έχει ληξη κάθε δεκα χρόνια νομίζω έχει ισχύει πλέον σου ζητάνε μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα υλικά που έχεις ( καλώδια πρίζες κτλ) είναι καλα συν 20ε δλδ στον ηλεκτρολόγο.

Περίεργο ακούγεται αυτό. Το πιστοποιητικό του ηλέκτρολόγου λογικά καλύπτει αυτή την απαίτηση. Αλλά φυσικά ένας ηλεκτρολόγος δεν μπορεί να δεί αν τα καλώδια μέσα στους τοίχους είναι καλά! Αν είναι σοβαρός μπορεί να κάνει κάποια τσεκαρίσματα με κάποια όργανα (γείωση, ρελέ διαφυγής, αυτοματες ασφάλειες κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μήπως, δεν τα λες καλά ?

Μήπως, εκτός από πάροχο άλλαξες και ΟΝΟΜΑ στον λογαριασμό !!!!!!

Ναι έχεις δίκιο, δεν το διευκρίνισα.

Έκανα και αλλαγή του ονόματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Brown είπε

Μόλις έμαθα αμα αλλάξεις Παροχο εκτός Ηλεκτρολογικο σχέδιο που θέλει αμα δεν σου έχει ληξη κάθε δεκα χρόνια νομίζω έχει ισχύει πλέον σου ζητάνε μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα υλικά που έχεις ( καλώδια πρίζες κτλ) είναι καλα συν 20ε δλδ στον ηλεκτρολόγο.

Απο που το εμαθες αυτο?

4 ώρες πριν, thespartian είπε

Απλα να αναφέρω οτι το κόστος για αυτό το πιστοποιητικό (130 ευρώ μου είπαν εμένα) είναι κάτι που όσοι θέλουν να αλλάξουν πάροχο πρέπει να συνυπολογισουν. 

Εγω 50 ευρω ειχα δωσει και συνηθως εκει ειναι περιπου η ταριφα απ'οσο ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να συμφωνήσω με κάποιον προηγουμένως και να αναφέρω ξανά πως προτείνω τα παρακάτω:

  • Αποφύγετε χρεώσεις ΟΤΣ. 
  • Βάλτε νυχτερινό αναλόγως τη κατανάλωση, θα το αποσβέσετε σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Προσωπικά έφαγα τον παπά από Ζενιθ με dual energy, χρεώσεις με τρελές εκπτώσεις κτλ. και στον τελευταίο λογαριασμό είδα μια χρέωση ΟΤΣ 40€ που εκμηδενίζει οποιαδήποτε δήθεν εκπτωση.

Και είμαι σίγουρος πως οι χρεώσεις ΟΤΣ θα συνεχιστούν.

Αμέσως άλλαξα πάροχο, πήγα σε πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ.

Το ίδιο έκανα και άλλα 2 ακίνητα, το εξοχικό και το πατρικό μου, όπου λόγω χαμηλών καταναλώσεων τα γύρισα στη ΔΕΗ.

Ξανά λοιπόν ευχαριστώ σε όσους αφιερώνουν το χρόνο τους και ενημερώνουν σωστά όλους εμάς σε αυτό το τόπικ. Προσωπικά θεωρώ πως πληροφορήθηκα σωστά και έχω βοηθηθεί, αφιερώντας λίγο χρόνο για να διαβάσω εδώ μέσα.

Επεξ/σία από wendor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, wendor είπε

Να συμφωνήσω με κάποιον προηγουμένως και να αναφέρω ξανά πως προτείνω τα παρακάτω:

  • Αποφύγετε χρεώσεις ΟΤΣ. 
  • Βάλτε νυχτερινό αναλόγως τη κατανάλωση, θα το αποσβέσετε σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Προσωπικά έφαγα τον παπά από Ζενιθ με dual energy, χρεώσεις με τρελές εκπτώσεις κτλ. και στον τελευταίο λογαριασμό είδα μια χρέωση ΟΤΣ 40€ που εκμηδενίζει οποιαδήποτε δήθεν εκπτωση.

Και είμαι σίγουρος πως οι χρεώσεις ΟΤΣ θα συνεχιστούν.

Αμέσως άλλαξα πάροχο, πήγα σε πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ.

Το ίδιο έκανα και άλλα 2 ακίνητα, το εξοχικό και το πατρικό μου, όπου λόγω χαμηλών καταναλώσεων τα γύρισα στη ΔΕΗ.

Ξανά λοιπόν ευχαριστώ σε όσους αφιερώνουν το χρόνο τους και ενημερώνουν σωστά όλους εμάς σε αυτό το τόπικ. Προσωπικά θεωρώ πως πληροφορήθηκα σωστά και έχω βοηθηθεί, αφιερώντας λίγο χρόνο για να διαβάσω εδώ μέσα.

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο wendor όσον αφορά τις χρεώσεις ΟΤΣ. Με την NRG είχα χρέωση αναπροσαρμογής 13, 19 και 22 € σε τρεις διαδοχικούς λογαριασμούς που σημαίνει αύξηση 37-41% στην συμφωνηθείσα τιμή κιλοβατώρας! Μεγάλη προσοχή στις τιμές κράχτες! Είναι προτιμότερο να πάτε σε ακριβότερη αλλά σταθερή τιμή κιλοβατώρας!

NRG1.jpg

NRG2.jpg

NRG3.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τόσο σε σπίτι όσο και σε δουλειά πήγα σε ΕΛΙΝ σε προγράμματα χωρίς ΟΤΣ. Οκ η τιμή της κιλοβατόρας φαίνεται αρκτεά υψηλή σε πρώτη ανάγνωση αλλά βλέπω και την μητέρα μου με nrg που σε κάθε λογαριασμό έχει επιπλέον χρέωση και βγαίνει πάνω κάτω στα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Απο που το εμαθες αυτο?

Εγω 50 ευρω ειχα δωσει και συνηθως εκει ειναι περιπου η ταριφα απ'οσο ξερω.

Εγώ σε όποιον πάροχο έχω πάει ( η solar πρέπει να είναι ο τέταρτος)δεν μου ζητήθηκε ποτέ σχέδιο ηλεκτρολόγου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου με watt+volt

είχα διαδοχικές χρεώσεις "Ρήτρα Κόστους Προμήθειας" από 15 μέχρι και 35 ευρώ, ενδεικτικά η τελευταία είναι 21 ευρώ για 29 ημέρες. 

Φυσικά και δεν είχα ιδέα και ψάχνω άμεσα τον επόμενο πάροχο

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Εγώ σε όποιον πάροχο έχω πάει ( η solar πρέπει να είναι ο τέταρτος)δεν μου ζητήθηκε ποτέ σχέδιο ηλεκτρολόγου.

Έχει σχέση με το πότε εκδόθηκε το αρχικό. Έχει ισχύ για σπίτι 15χρόνια, για επιχείρηση 7 (έτσι μου είπε ο ηλεκτρολόγος) οπότε εμένα μου ζήτησαν στην δουλειά που ήταν παλιό αλλά στο σπίτι (που ήταν 2 ετών) όχι.

Επεξ/σία από kax54638
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kax54638 είπε

Έχει σχέση με το πότε εκδόθηκε το αρχικό. Έχει ισχύ για σπίτι 15χρόνια, για επιχείρηση 7 (έστι μου είπε ο ηλεκτρολόγος) οπότε εμένα μου ζήτησαν στην δουλειά που ήταν παλιό αλλά στο σπίτ (που ήταν 2 ετών) όχι.

Ίσως να εξαρτάται και από άλλα πράγματα, όπως πχ αν αλλάζει και ο ένοικος (το όνομα στο οποίο εκδίδεται ο λογαριασμός). Γιατί εγώ έχω αλλάξει δύο φορές πάροχο μετά τη 15ετία και δε μου ζήτησαν. Ζήτησαν μόνο σε κάποιον στην πολυκατοικία που άλλαξε την παροχή στο όνομά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, naive είπε

Ίσως να εξαρτάται και από άλλα πράγματα, όπως πχ αν αλλάζει και ο ένοικος (το όνομα στο οποίο εκδίδεται ο λογαριασμός). Γιατί εγώ έχω αλλάξει δύο φορές πάροχο μετά τη 15ετία και δε μου ζήτησαν. Ζήτησαν μόνο σε κάποιον στην πολυκατοικία που άλλαξε την παροχή στο όνομά του.

Πολύ πιθανόν γιατί εγώ άλλαξα και το όνομα στην παροχή στην δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, squalor είπε

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο wendor όσον αφορά τις χρεώσεις ΟΤΣ. Με την NRG είχα χρέωση αναπροσαρμογής 13, 19 και 22 € σε τρεις διαδοχικούς λογαριασμούς που σημαίνει αύξηση 37-41% στην συμφωνηθείσα τιμή κιλοβατώρας! Μεγάλη προσοχή στις τιμές κράχτες! Είναι προτιμότερο να πάτε σε ακριβότερη αλλά σταθερή τιμή κιλοβατώρας!

NRG1.jpg

NRG2.jpg

NRG3.jpg

Και που σαι ακόμα.

Απ ότι βλέπω στο ενέργεια τζι αρ θα κλάψουνε μανούλες.

Μέση ΤΕΑ πάνω απο 70 το έτος προβλέπω.

Πέρσι που είχε πέσει η ζήτηση στο ναδίρ όλα καλά και όλα ωραία...

Όσοι κάνανε συμβόλαια με τέτοια δεδομένα με ΟΤΣ 40-45 θα πληρώσουν τα ίδια απλά σε άλλο πάροχο.

 

20 852.jpg

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, squalor είπε

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο wendor όσον αφορά τις χρεώσεις ΟΤΣ. Με την NRG είχα χρέωση αναπροσαρμογής 13, 19 και 22 € σε τρεις διαδοχικούς λογαριασμούς που σημαίνει αύξηση 37-41% στην συμφωνηθείσα τιμή κιλοβατώρας! Μεγάλη προσοχή στις τιμές κράχτες! Είναι προτιμότερο να πάτε σε ακριβότερη αλλά σταθερή τιμή κιλοβατώρας!

NRG1.jpg

NRG2.jpg

NRG3.jpg

Σε ποιο προγραμμα εισαι?

Δεν μπορεις να βαλεις το fixed?

1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Και εγώ τόσο σε σπίτι όσο και σε δουλειά πήγα σε ΕΛΙΝ σε προγράμματα χωρίς ΟΤΣ. Οκ η τιμή της κιλοβατόρας φαίνεται αρκτεά υψηλή σε πρώτη ανάγνωση αλλά βλέπω και την μητέρα μου με nrg που σε κάθε λογαριασμό έχει επιπλέον χρέωση και βγαίνει πάνω κάτω στα ίδια.

Δες αν υπαρχει η δυνατοτητα να βαλει το fixed με 4 ευρω επιπλεον στο παγιο για να μην εχει ρηρτρα.

1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

Εγώ σε όποιον πάροχο έχω πάει ( η solar πρέπει να είναι ο τέταρτος)δεν μου ζητήθηκε ποτέ σχέδιο ηλεκτρολόγου.

Ναι εγω το εγραψα γενικως ποσο μου ειχε κοστισει παλιοτερα για να το βγαλω.

Δεν το ειπα δηλαδη για την αλλαγη παροχου.

1 ώρα πριν, zto είπε

Φυσικά και δεν είχα ιδέα και ψάχνω άμεσα τον επόμενο πάροχο

Διαβασε το sticky και βαλε τις καταναλωσεις σου στο excel για να δεις τι σε συμφερει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, wendor είπε

Το ίδιο έκανα και άλλα 2 ακίνητα, το εξοχικό και το πατρικό μου, όπου λόγω χαμηλών καταναλώσεων τα γύρισα στη ΔΕΗ.

Δες Volterra ,ή ΔΕΗ home enter με 50Ε δώρο

1 ώρα πριν, squalor είπε

Με την NRG είχα χρέωση αναπροσαρμογής

ενεργοποίησε το fixed

1 ώρα πριν, kax54638 είπε

αλλά βλέπω και την μητέρα μου με nrg που σε κάθε λογαριασμό έχει επιπλέον χρέωση και βγαίνει πάνω κάτω στα ίδια.

ενεργοποίησε το fixed

26 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Όσοι κάνανε συμβόλαια με τέτοια δεδομένα με ΟΤΣ 40-45 θα πληρώσουν τα ίδια απλά σε άλλο πάροχο.

Πλέον είναι πλασματικό το όριο και εξαρτάται απο το μαθηματικό τύπο που εφαρμόζει ο καθε πάροχος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kax54638 είπε

Και εγώ τόσο σε σπίτι όσο και σε δουλειά πήγα σε ΕΛΙΝ σε προγράμματα χωρίς ΟΤΣ. Οκ η τιμή της κιλοβατόρας φαίνεται αρκτεά υψηλή σε πρώτη ανάγνωση αλλά βλέπω και την μητέρα μου με nrg που σε κάθε λογαριασμό έχει επιπλέον χρέωση και βγαίνει πάνω κάτω στα ίδια.

Παιδιά έτσι πάει. Κανείς δε σας χαρίζει τη μικρότερη χρέωση κιλοβατώρας για να πληρώνει από την τσέπη του όταν ανεβαίνει η τιμή χονδρικής. Στο τέλος μία η άλλη με τα προγράμματα χωρίς ΟΤΣ θα στο φέρουν ή και χειρότερα εφόσον σε αυτά με ΟΤΣ δεν τους δεσμεύει τίποτα στην ουσία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...