Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, naive είπε

Όταν λες "αυτόματα"; Έχω ένα σπίτι 20 και ένα 40 ετών, δεν μου έχει ζητήσει κανείς τίποτα τέτοιο...

Συνήθως δε ζητάνε , σε αλλαγή πάροχου, ή απο μονοφασικό σε τριφασικό ή σε νυχτερινό ρεύμα (αλλαγή ρολογιού) ίσως χρειαστεί.

Σε αλλαγή ονόματος πάντως είναι το πιο πιθανό να ζητήσουν (αν πέρασαν 14 χρόνια) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, korakios είπε

Συνήθως δε ζητάνε , σε αλλαγή πάροχου, ή απο μονοφασικό σε τριφασικό ή σε νυχτερινό ρεύμα (αλλαγή ρολογιού) ίσως χρειαστεί.

Σε αλλαγή ονόματος πάντως είναι το πιο πιθανό να ζητήσουν (αν πέρασαν 14 χρόνια) .

Καλημερα... Το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου θα ζητηθει οταν αυτο εχει ληξει...Μολις γινει καποια  αλλαγη παροχου, αλλαγη ονοματος, αλλαγη παροχης κτλπ.. Φαινεται στο συστημα του Δεδδηε οπου  στελνετε sms και επιστολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΜΟΝΟ αλλαγή παρόχου έκανες η και ΟΝΟΜΑΤΟΣ στον λογαριασμό ??

Αλλαγή παρόχου και ονόματος. Πήγα σε νυχτερινό. Οκ θα φροντίσω να στείλω το σχέδιο, αφού είναι και κύρια κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, wendor είπε

Αλλαγή παρόχου και ονόματος. Πήγα σε νυχτερινό. Οκ θα φροντίσω να στείλω το σχέδιο, αφού είναι και κύρια κατοικία.

εγώ πάντως απο το Δεκέμβρη που πήγα σε ελπέντισον, μου είπαν οτι εντός 6μήνου πρέπει να δηλώσω νέο σχέδιο ρευματος απο το σπίτι..τους ειπα οκ, αλλα με τις υποχρεώσεις που έχω δεν το έκανα. φαντάζομαι ο ΔΕΔΗΕ προειδοποιεί πριν κόψει το ρευμα έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, wendor είπε

Αλλαγή παρόχου και ονόματος. Πήγα σε νυχτερινό. Οκ θα φροντίσω να στείλω το σχέδιο, αφού είναι και κύρια κατοικία.

Αλλαγή ονόματος, σημαίνει αλλαγή ΧΡΗΣΤΗ της παροχής. Για αυτό το ζητά.

 

1 λεπτό πριν, maparios είπε

εγώ πάντως απο το Δεκέμβρη που πήγα σε ελπέντισον, μου είπαν οτι εντός 6μήνου πρέπει να δηλώσω νέο σχέδιο ρευματος απο το σπίτι..τους ειπα οκ, αλλα με τις υποχρεώσεις που έχω δεν το έκανα. φαντάζομαι ο ΔΕΔΗΕ προειδοποιεί πριν κόψει το ρευμα έτσι;

Παλαιά, έστελνε ξανά ειδοποίηση πριν λήξει το 6 μηνο.

Τώρα, με τον κορονοιο ίσως υπάρχει μια ανοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Τα χρηματα που ζηταει ο ηλεκτρολογος, για το πιστοποιητικο, ειναι αναλογα τα τετραγωνικα του οικηματος. Νομίζω παίζει γύρω στα 70€. Δεν μπορεις να κανεις καμια μεταβολη (ενοικιαση, αλλαγη παροχου κλπ) αν δεν εχεις αυτο το πιστοποιητικο

2. Μπήκα στο Save της ΝrG  από 20 Απριλίου. Καποιος συμφορουμιτης που εχει κανει ηδη τη διαδικασια, μπορει να πει ποσο καιρο πριν πρεπει να τους ειδοποιησω για το fixed που θελω να ξεκιναει από τον 5ο μηνα και με ποιο τροπο;

3. Επισης οσοι πανε στην nrg μην ξεχασουν να ζητησουν τους ποντους για την καρτα της Shell- μη νομιζετε ότι θα σας παρακαλανε για να τη δηλωσετε :)

https://www.nrg.gr/el/dilosi-kartas-allSmart

Επεξ/σία από kleomenis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα ήρθε ο Λογαριασμός από το Αέριο

Ηταν πολύ μεγάλη η κατανάλωση ρεύματος και είχα πολύ λίγο νυχτερικό.... 20% αντί για 35% που έχω

Πήγα κάτω στο ρολόι και έχουν βάλει 1000 κιλοβατώρες παραπάνω ημερήσιο !!!!! Ενα ψηφίο λάθος που λέμε..... 

προφανώς θα επικοινωνήσω μαζί τους αλλά μπορεί να μη φταίνε αυτοί αλλά ο ΔΕΔΔΗΕ

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, coyote2 είπε

Σημερα ήρθε ο Λογαριασμός από το Αέριο

Ηταν πολύ μεγάλη η κατανάλωση ρεύματος και είχα πολύ λίγο νυχτερικό.... 20% αντί για 35% που έχω

Πήγα κάτω στο ρολόι και έχουν βάλει 1000 κιλοβατώρες παραπάνω ημερήσιο !!!!! Ενα ψηφίο λάθος που λέμε..... 

προφανώς θα επικοινωνήσω μαζί τους αλλά μπορεί να μη φταίνε αυτοί αλλά ο ΔΕΔΔΗΕ

Σε ποια περιοχη εισαι;;; Δεν ειναι ο δεδδηε παντως για αεριο ειναι η εδα θες για βορεια ελλαδα κ η εδα ατικης για αθηνα

Αν μπορει καποιος να μου πει αν εκανα σωστα τον υπολογισμο της ΟΤΣ για ζενιθ 

Ειδα οτι η τιμη της ΟΤΣ για μηνα Μαρτιο ειναι 69,063 κ η ζενιθ εχει οριο 40-50 κ τους συντελεστες α=1,17 κ β = 9 ευρω κ υπολογιζω 69,063 * 1,17 =80.80371 + 9= 89.80371 - 50= 39.80 σωστα;;;

Δηλ στις 1000 κιλοβατωρες τον μηνα Μαρτιο θα εχω προσαυξηση 39.80;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Δεν ειναι ο δεδδηε παντως για αεριο ειναι η εδα θες για βορεια ελλαδα κ η εδα ατικης για αθηνα

εννοεί τη "Φυσικό Αέριο" εταιρία αερίου αλλά και ρεύματος

32 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Δηλ στις 1000 κιλοβατωρες τον μηνα Μαρτιο θα εχω προσαυξηση 39.80;;;

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοεί τη "Φυσικό Αέριο" εταιρία αερίου αλλά και ρεύματος

ναι

και στον εκκαθαριστικο πως υπολογιζουν για τους 4 μηνες;;;

1 λεπτό πριν, Depeche3 είπε

και στον εκκαθαριστικο πως υπολογιζουν για τους 4 μηνες;;;

ο Ηρων που βαζει μονο στον εκκαθαριστικο πως βγαινει το 0,022 που χρεωνει;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

και στον εκκαθαριστικο πως υπολογιζουν για τους 4 μηνες;;;

αν δεις αρκετά προηγούμενες σελίδες ,ποτέ δε μου εξήγησαν πως το υπολογίζουν αναλυτικά γιαυτό και έφυγα , βασικά πρέπει να κοιτάς τον πίνακα του ΑΔΜΗΕ και να υπολογίζεις στο περίπου

45 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

ο Ηρων που βαζει μονο στον εκκαθαριστικο πως βγαινει το 0,022 που χρεωνει;;

Αφού εσύ λες οτι δε χρεώνει ΟΤΣ, άσχετα με το που σου λέμε οτι άλλα γράφει το συμβόλαιο 😁

Για ποιους μήνες ήταν το 0,022?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δεις αρκετά προηγούμενες σελίδες ,ποτέ δε μου εξήγησαν πως το υπολογίζουν αναλυτικά γιαυτό και έφυγα , βασικά πρέπει να κοιτάς τον πίνακα του ΑΔΜΗΕ και να υπολογίζεις στο περίπου

Αφού εσύ λες οτι δε χρεώνει ΟΤΣ, άσχετα με το που σου λέμε οτι άλλα γράφει το συμβόλαιο 😁

Για ποιους μήνες ήταν το 0,022?!

Δεν είπα δεν χρεώνει γενικά , είπα δεν χρεώνει στο ΚΟΤ  κ όντως έτσι είναι μέχρι τώρα δεν έχω δει σε μένα στον αδερφό μου στην αδερφή μου κ στους γονείς μας , όλοι είμαστε από Ιούνιο .

Χρεώνει σε έναν γνωστό μου στο up έλεγε τις κιλοβατώρες του επί 0.022 τώρα από που βγαίνει αυτό ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Depeche3 είπε

Χρεώνει σε έναν γνωστό μου στο up έλεγε τις κιλοβατώρες του επί 0.022 τώρα από που βγαίνει αυτό ;;;

Βρες τους όρους του up , και ρώτα το γνωστό σου ποιους μήνες αφορά.

Αν δε βγαίνουν τα νούμερα , καταλαβαίνεις πλέον την ουσία του νήματος....

Πες του να συμπληρώσει και το excel πριν τον αρχίσουν να τον βαράνε στις ρήτρες μετά το εξάμηνο

'Η μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και να σε κατατοπίσουν 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω τι χρεώνει εδώ ;;; Λέει αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς , είναι ΟΤΣ ή ρήτρα αναπροσαρμογής ;;; Γιατί μέσα που διάβασα που εξηγεί τι είναι η ΟΤΣ κ πως χρεώνεται , τι είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής κ πως χρεώνεται είναι διαφορετικά κ είναι αυτά που χρεώνει κ η ζενίθ . Ο Ήρων τι χρεώνει ακριβώς εδώ ;;; 

Screenshot_20210424-004123.jpg

Screenshot_20210424-004205.jpg

Screenshot_20210424-004059.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε πάροχος έχει διαφορετικό υπολογισμό και αν διάβασες το sticky αναφέρει πως είναι αδύνατη η επαλήθευση

Παίζει ρόλο πότε τελείωσε και το εξάμηνο χάριτος , μπορεί δηλαδή να την έφαγε ο γνωστός σου μόνο για τον τελευταίο μήνα ή μπορεί και να απορρόφησε ο Ηρών μέρος της ρήτρας...

Πάντως 0,0246 είναι "φθηνά" μιας και Νοέμβριο-Δεκέμβριο ήταν στα ύψη και βλέπω οτι και τώρα παραμένει ψηλά

και ο τύπος που χρησιμοποιεί την εκτοξεύει 1,16*ΤΕΑ + 11,5 - 50

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

 

Δηλαδή πες τους και ευχαριστώ που δεν κλέψανε πολύ ,αλλά μιας και "ο Ηρών είναι παραγωγός δεν εφαρμόζει ρήτρες ,μόνο οι ενδιάμεσοι , ακόμα και η ΔΕΗ όπως ορίζει ο νόμος..."

(τέτοιες μπαρούφες μου λέγαν πριν μέρες στο τηλέφωνο...) 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...