Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Αν έχεις υπογράψει συμβόλαιο με fixed τιμές μπορει η εταιρεία να προβεί σε αναπροσαρμογη τιμών; 

Έτσι όπως το θέτεις, προφανώς όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Mule206 είπε

Αν έχεις υπογράψει συμβόλαιο με fixed τιμές μπορει η εταιρεία να προβεί σε αναπροσαρμογη τιμών; 

Φυσικά , όπως και με τη τηλεφωνία , απλά λόγω τροποποίησης της σύμβασης φεύγεις αζημίως

5 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Καλησπέρα και καλή Μεγάλη Εβδομάδα! Οι τιμοκατάλογοι αλλάζουν σωριδόν να ξέρετε. Ήδη η Elpedison αυξάνει τα fixed της για επαγγελματίες (κατά 20%). Οι πάροχοι ανεβάζουν ρήτρες και θα δείτε σε λίγο καιρό τι έχει να γίνει...εκτίμηση για ΟΤΣ έτους στα 0,07€ (άρα για κόστος ενέργειας στην χαμηλή τάση στα 0,09€/kWh)! 

Στο οικιακό η elpedison ήδη εκτόξευσε το fixed πριν καιρό ( 9Ε )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, συμφερει καλυτερα συνδιασμος αεριου με ηλετρικο ρευμα σε συμβολαιο η χωριστα?
Και αν ναι ποια ειναι η καλυτερη?

Ευχαριστω εκ των προτερων😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JinTheGod είπε

Καλησπερα, συμφερει καλυτερα συνδιασμος αεριου με ηλετρικο ρευμα σε συμβολαιο η χωριστα?
Και αν ναι ποια ειναι η καλυτερη?

Ευχαριστω εκ των προτερων😅

Δεν υπάρχει απάντηση, εξαρτάται απο το πόσο αέριο καις ,πόσο ρεύμα καις και τι προσφορά παίρνεις σε dual energy.

Πρώτα ψάξε ξεχωριστά και μετά δες αν συμφέρει κάποιος συνδιασμός

Και φυσικά ποτέ σε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν υπάρχει απάντηση, εξαρτάται απο το πόσο αέριο καις ,πόσο ρεύμα καις και τι προσφορά παίρνεις σε dual energy.

Πρώτα ψάξε ξεχωριστά και μετά δες αν συμφέρει κάποιος συνδιασμός

Και φυσικά ποτέ σε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής

Δεν εχω ιδεα και δεν εχω ψαξει ποτε γιαυτο ειπα να κανω μια ερωτηση..επειδη βλεπω σε σελιδες με συγκριτικα,πως πανω κατω ολα τα ιδια δινουν σε συνδιασμο,ειπα μηπως εχωντας τα ολα σε μια εταιρια ειναι καλυτερα..

Μιλαω για μια μικρη γκαρσονιερα 40τμ οχι τιποτα ιδιαιτερο δηλαδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επαγγελματικό χώρο γνωρίζετε τίποτα; 

Έχω ενοικιάσει ένα επαγγελματικό χώρο 67τμ, Ενεργειακής Κλάσης Ε' με μονοφασικό ρεύμα. 

Η θέρμανση θα γίνεται αποκλειστικά με ρεύμα και θα καίω σίγουρα 4 υπολογιστές. 

Είδα το Πινάκα στο Excel υπολογίζω πως θα έχω 14965 kwh / έτος κατανάλωση.

Δεν μπορώ όμως να κρίνω λόγω ότι αυτά ορίζονται για οικιακή χρήση και όχι για επαγγελματική στέγη.

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια εταιρία με κατά προτεραιότητα τα παγία έξοδα να βγαίνουν πιο οικονομικά; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MariosX είπε

Για επαγγελματικό χώρο γνωρίζετε τίποτα; 

Έχω ενοικιάσει ένα επαγγελματικό χώρο 67τμ, Ενεργειακής Κλάσης Ε' με μονοφασικό ρεύμα. 

Η θέρμανση θα γίνεται αποκλειστικά με ρεύμα και θα καίω σίγουρα 4 υπολογιστές. 

Είδα το Πινάκα στο Excel υπολογίζω πως θα έχω 14965 kwh / έτος κατανάλωση.

Δεν μπορώ όμως να κρίνω λόγω ότι αυτά ορίζονται για οικιακή χρήση και όχι για επαγγελματική στέγη.

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια εταιρία με κατά προτεραιότητα τα παγία έξοδα να βγαίνουν πιο οικονομικά; 

 

Πρεπει να τσεκαρεις ολα τα προγραμματα και να τα συγκρινεις μονος σου φιλε μου.

Κοιτα τις καταναλωσεις σου και μετα υπολογιζεις να δεις τι σε συμφερει.

Δεν ξερω καθολου τι παιζει με τα επαγγελματικα Γ21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ενημέρωση σχετικά με το νυχτερινό μετρητή. Ζήτησα τηλεφωνικά να ενεργοποιήσει ο ΔΕΔΔΗΕ τον υπάρχοντα νυκτερινό μετρητή σε γκαρσονιέρα στην Αθήνα. Μετά από δεύτερο τηλεφώνημα και καθυστέρηση 15 ημερών, μου έστειλαν sms να πληρώσω 42,14€!! Ξαναπηρα τηλέφωνο για να μάθω ότι η χρέωση αυτή είναι στάνταρ ασχέτως ύπαρξης ή όχι μετρητή!!! Δηλ. ακόμη και για ενεργοποίηση -- που είναι διαφορετικό πράγμα από την εγκατάσταση μηχανήματος-- το ποσό χρέωσης είναι ίδιο!!!

Μου είπαν να εκφέρω τις αντιρρήσεις μου γραπτώς με mail πράγμα που θα κάνω αν και πιστεύω ότι δεν θα βγει κάτι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Να κάνω μια ενημέρωση σχετικά με το νυχτερινό μετρητή. Ζήτησα τηλεφωνικά να ενεργοποιήσει ο ΔΕΔΔΗΕ τον υπάρχοντα νυκτερινό μετρητή σε γκαρσονιέρα στην Αθήνα. Μετά από δεύτερο τηλεφώνημα και καθυστέρηση 15 ημερών, μου έστειλαν sms να πληρώσω 42,14€!! Ξαναπηρα τηλέφωνο για να μάθω ότι η χρέωση αυτή είναι στάνταρ ασχέτως ύπαρξης ή όχι μετρητή!!! Δηλ. ακόμη και για ενεργοποίηση -- που είναι διαφορετικό πράγμα από την εγκατάσταση μηχανήματος-- το ποσό χρέωσης είναι ίδιο!!!

Μου είπαν να εκφέρω τις αντιρρήσεις μου γραπτώς με mail πράγμα που θα κάνω αν και πιστεύω ότι δεν θα βγει κάτι.

 

Κουλαμάρα...

Δεν πειράζει, εσύ κάν' την.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Να κάνω μια ενημέρωση σχετικά με το νυχτερινό μετρητή. Ζήτησα τηλεφωνικά να ενεργοποιήσει ο ΔΕΔΔΗΕ τον υπάρχοντα νυκτερινό μετρητή σε γκαρσονιέρα στην Αθήνα. Μετά από δεύτερο τηλεφώνημα και καθυστέρηση 15 ημερών, μου έστειλαν sms να πληρώσω 42,14€!! Ξαναπηρα τηλέφωνο για να μάθω ότι η χρέωση αυτή είναι στάνταρ ασχέτως ύπαρξης ή όχι μετρητή!!! Δηλ. ακόμη και για ενεργοποίηση -- που είναι διαφορετικό πράγμα από την εγκατάσταση μηχανήματος-- το ποσό χρέωσης είναι ίδιο!!!

Μου είπαν να εκφέρω τις αντιρρήσεις μου γραπτώς με mail πράγμα που θα κάνω αν και πιστεύω ότι δεν θα βγει κάτι.

Όταν λες υπάρχοντα μετρητή εννοείς τους ψηφιακούς . Είναι μεν διπλού τιμολογίου αλλά τα 42Ε είναι για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας του νυχτερινού .

7 λεπτά πριν, MariosX είπε

Η Energy Market είναι αξιόπιστη;  

https://www.energy-market.gr/

Δε βλέπω να υπολογίζει καν ρήτρες αναπροσαρμογής....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, korakios είπε

Όταν λες υπάρχοντα μετρητή εννοείς τους ψηφιακούς . Είναι μεν διπλού τιμολογίου αλλά τα 42Ε είναι για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας του νυχτερινού .

Δε βλέπω να υπολογίζει καν ρήτρες αναπροσαρμογής....

Η ρήτρα αναπροσαρμογής τι ακριβώς είναι;

 

Κάνουμε πχ προσφορά στις kilowattορες τους πρώτους 6 μήνες και ύστερα τις αυξάνουμε αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MariosX είπε

Η ρήτρα αναπροσαρμογής τι ακριβώς είναι;

Διάβασε την καρφιτσωμένη προτεινόμενη ανάρτηση (ψηλά) και δες κάποιες σελίδες πίσω

Συμπλήρωσε και το αντίστοιχο excel να έχεις μια ξεκάθαρη εικόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, MariosX είπε

Η ρήτρα αναπροσαρμογής τι ακριβώς είναι;

Ανάλογα με το πόσο αγοράζουν οι πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας το ρεύμα στην αγορά χονδρικής, αν ανέβει η τιμή έχουν τη δυνατότητα να αυξήσουν τη χρέωση στον πελάτη. Υποτίθεται γίνεται και το αντίθετο (έκπτωση αν αγοράσουν πολύ φθηνά) αλλά δεν ξέρω πόσο συχνά έχει εφαρμοστεί. Νομίζω εδώ μέσα έχω διαβάσει πριν κάποιους μήνες μία τέτοια αναφορά.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Υποτίθεται γίνεται και το αντίθετο (έκπτωση αν αγοράσουν πολύ φθηνά) αλλά δεν ξέρω πόσο συχνά έχει εφαρμοστεί. Νομίζω εδώ μέσα έχω διαβάσει πριν κάποιους μήνες μία τέτοια αναφορά.

Παλιά που η ΟΤΣ ήταν φθηνά και η Ζενιθ είχε άλλο τύπο υπολογισμού και μικρότερα όρια , όντως είχα επιστροφή . Τώρα που έχει εκτοξευθεί η ΟΤΣ και μαγειρεύουν τον τρόπο υπολογισμού , δεν υπάρχει περίπτωση να μη μπει ρήτρα, πόσο μάλλον να υπάρχει επιστροφή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...