Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Ποιο να ειναι αυτο της NRG?:P

Πες το ποιο ρε ειναι δεν υπαρχει θεμα.....τι λες να μας παρεξηγησουν οτι κατευθυνουμε κιολας?

Καλυτερα θα ειναι βεβαια να δει το excel ωστε να διαπιστωσει μονος του τι τον συμφερει.

Όχι, πραγματικά δε θυμόμουν και δεν κάθομαι να ψάχνω πίσω. Θα τα δει όποιος είναι ενδιαφερόμενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετακομισα σε καινουριο σπιτι πριν λιγο καιρο και εβαλα ΕΛΙΝ. Οι πρωτοι δυο εναντι μου ηρθαν 233 (100 η εγγυηση ) και 100 ευρω για 32 και 30 ημερες αντιστοιχα. Σημερα μου ηρθε ο εκκαθαριστικος 40 ευρω για διαστημα 71 ημερων.

Οποτε με λιγα λογια συνολο για 71 ημερες χωρις την εγγυηση, 273 ευρω. Δεν ειναι αρκετα;

1001 κιλοβατωρες λεει την ημερα και 554 τη νυχτα. Δε νομιζω οτι ξοδεψα τοσες πολλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Μετακομισα σε καινουριο σπιτι πριν λιγο καιρο και εβαλα ΕΛΙΝ. Οι πρωτοι δυο εναντι μου ηρθαν 233 (100 η εγγυηση ) και 100 ευρω για 32 και 30 ημερες αντιστοιχα. Σημερα μου ηρθε ο εκκαθαριστικος 40 ευρω για διαστημα 71 ημερων.

Οποτε με λιγα λογια συνολο για 71 ημερες χωρις την εγγυηση, 273 ευρω. Δεν ειναι αρκετα;

1001 κιλοβατωρες λεει την ημερα και 554 τη νυχτα. Δε νομιζω οτι ξοδεψα τοσες πολλες.

Διαβασε το sticky και βαλε τις καταναλωσεις(θεωρητικες και στο περιπου) σου στο excel για να δεις τι σε συμφερει.

Τωρα αν οντως τις εκαψες αυτες τις κιλοβατωρες μονο εσυ ξερεις και μπορεις ευκολα να το διαπιστωσεις αν οντως τις εκαψες.Οτι και να σου πουμε δεν εχει και πολυ σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Δε νομιζω οτι ξοδεψα τοσες πολλες.

ότι λέει το ρολόι και μέτρησε ο ΔΕΔΔΗΕ. Αντλία θερμότητας έχεις απο ότι θυμάμαι

4 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Οποτε με λιγα λογια συνολο για 71 ημερες χωρις την εγγυηση, 273 ευρω. Δεν ειναι αρκετα;

1001 κιλοβατωρες λεει την ημερα και 554 τη νυχτα.

273 ευρώ φαντάζομαι συνολικά . Δες στη χρέωση ενέργειας αν είναι σωστά

Ίσως να τσεκάρεις το nrg save 40% αλλά έχει δέσμευση 24 μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οι δυο πρωτοι εναντι λογαριασμοι δεν υπολογιζαν την καταναλωση που εγινε περυσι το αντιστοιχο διαστημα;

Η αντλια θερμοτητας δεν υποτιθεται οτι ειναι η οικονομικοτερη επιλογη θερμανσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lazostat είπε

Ναι αλλα οι δυο πρωτοι εναντι λογαριασμοι δεν υπολογιζαν την καταναλωση που εγινε περυσι το αντιστοιχο διαστημα;

Η αντλια θερμοτητας δεν υποτιθεται οτι ειναι η οικονομικοτερη επιλογη θερμανσης;

Αποδοτική είναι, οικονομικότερη από άλλες λύσεις θέρμανσης είναι, οικονομική είναι υπό προυποθέσεις, τσάμπα δεν είναι.

1500 κιλοβατώρες για όλη την κατανάλωση του σπιτιού (*για τετραγωνικά και συσκευές) με αντλία θερμότητας σε λειτουργία (*για τον τοποθεσία) καλά μου φαίνεται εμένα. Για την οικονμία της κουβέντας και μέτρο σύγκρισης σε σπίτι 92τμ με όλες τις συκευές τουλάχιστον Α+ , Led λάμπες και κλιματισμό 24*7 για θέρμανση το τελευταίο δίμηνο είχα 1700+ kwh.

Και η τιμή που πλήρωσες νορμάλ μου φαίνεται για πρόγραμμα με ΟΤΣ (δεν αναφέρεις ωστόσο λεπτομέρειες).

Μόλις κάνει εκκαθάριση η NRG σας φέρνω λογαριασμό για Απρίλιο 800 κιλοβατώρες με το NRG Save 40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Αποδοτική είναι, οικονομικότερη από άλλες λύσεις θέρμανσης είναι, οικονομική είναι υπό προυποθέσεις, τσάμπα δεν είναι.

1500 κιλοβατώρες για όλη την κατανάλωση του σπιτιού (*για τετραγωνικά και συσκευές) με αντλία θερμότητας σε λειτουργία (*για τον τοποθεσία) καλά μου φαίνεται εμένα. Για την οικονμία της κουβέντας και μέτρο σύγκρισης σε σπίτι 92τμ με όλες τις συκευές τουλάχιστον Α+ , Led λάμπες και κλιματισμό 24*7 για θέρμανση το τελευταίο δίμηνο είχα 1700+ kwh.

Και η τιμή που πλήρωσες νορμάλ μου φαίνεται για πρόγραμμα με ΟΤΣ (δεν αναφέρεις ωστόσο λεπτομέρειες).

Μόλις κάνει εκκαθάριση η NRG σας φέρνω λογαριασμό για Απρίλιο 800 κιλοβατώρες με το NRG Save 40.

Χωρίς ΟΤΣ είμαι στην ΕΛΙΝ νυχτερινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lazostat είπε

Χωρίς ΟΤΣ είμαι στην ΕΛΙΝ νυχτερινό.

Χρέωση Ανταγωνιστικών Μόνο; Πάντως έχεις υψηλά ΥΚΩ σίγουρα (περίπου 950 στην χαμηλή τιμή, 120 στην μέση και 500 στην υψηλή...) μια χαρά πρέπει να σου βγήκε το ανταγωνιστικό μέρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lazostat είπε

Η αντλια θερμοτητας δεν υποτιθεται οτι ειναι η οικονομικοτερη επιλογη θερμανσης;

θέλει πολύ καλή μελέτη για να αποδώσει σωστά, τότε ναι είναι η πιο οικονομική

αν έχεις αμφιβολίες για τη χρέωση ανέβασε λογαριασμό (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

θέλει πολύ καλή μελέτη για να αποδώσει σωστά, τότε ναι είναι η πιο οικονομική

αν έχεις αμφιβολίες για τη χρέωση ανέβασε λογαριασμό (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία)

Έτσι ακριβώς, στείλε λίγο να συγκρίνουμε τις καταναλώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

θέλει πολύ καλή μελέτη για να αποδώσει σωστά, τότε ναι είναι η πιο οικονομική

αν έχεις αμφιβολίες για τη χρέωση ανέβασε λογαριασμό (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία)

Τι ακριβως να μη φαινεται περα απο τα στοιχεια μου; Πχ αριθμος παροχης ή κατι αλλο;

Αν αγορασω και ενα καλο Inverter θα εχω καλυτερη αποδοση και οικονομια το χειμωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lazostat είπε

Τι ακριβως να μη φαινεται περα απο τα στοιχεια μου; Πχ αριθμος παροχης ή κατι αλλο;

ονοματεπώνυμο ,αφμ , διεύθυνση κυρίως

1 λεπτό πριν, Lazostat είπε

Αν αγορασω και ενα καλο Inverter θα εχω καλυτερη αποδοση και οικονομια το χειμωνα;

καλύτερα να ρωτήσεις σε άλλο θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Χρέωση Ενέργειας Ημέρας με έκπτωση που εχει η ΕΛΙΝ, τι ακριβως ειναι;

Και επειδη δεν αναφερει κατι στο συμβολαιο σχετικα με την εγγυηση που εδωσα των 100 ευρω. Ποτε θα επιστραφει; Αναφερει μονο την περιπτωση που εχω βαλει παγια εξοφληση, θα αφαιρουταν στον επομενο λογαριασμο. Αλλα δεν εχω βαλει.

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lazostat είπε

H Χρέωση Ενέργειας Ημέρας με έκπτωση που εχει η ΕΛΙΝ, τι ακριβως ειναι;

έκπτωση συνέπειας (υποθέτω έτσι όπως το έγραψες)

2 ώρες πριν, Lazostat είπε

Και επειδη δεν αναφερει κατι στο συμβολαιο σχετικα με την εγγυηση που εδωσα των 100 ευρω. Ποτε θα επιστραφει; Αναφερει μονο την περιπτωση που εχω βαλει παγια εξοφληση, θα αφαιρουταν στον επομενο λογαριασμο. Αλλα δεν εχω βαλει.

αν βάλεις θα σου επιστραφεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...