Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, johnfl21 είπε

 Ας κρίνει ο καθένας και ας πράξει με βάση την κρίση του. Δεν θα καθίσω να σου αναλύσω εδώ τι καίω και τι πληρώνω. Ας ρωτήσεις και άλλους που πήγαν σε εναλλακτικό πάροχο, θα σου τιμολογήσουνε κρυφές χρεώσεις λες, δεν ισχύουν οι συμβάσεις λες. Που τα διάβασες αυτά; Δες τι γράφεις, ότι νάνε... σε διαβάζει κόσμος 

Τα ίδια πράγματα θα σου πουν οι εκπρόσωποι δεν μπορούν να σου πούνε ψέματα. Μπορείς να πας σε 3-4 εταιρείες να συγκρίνεις, όλοι θα δώσουν χαμηλότερα από τη ΔΕΗ σε πραγματικά νούμερα και όχι υποθετικά. Εγώ μιλάω γιατί το έκανα και γιατί το έψαξα παρα πολύ. Τουλάχιστο να πας πει ο καθένας προσωπικές εμπειρίες και γεγονότα, πες μου πήγα στο τάδε πάροχο και αλλά μου είπε αλλα με χρέωσε, μην γράφετε υποθέσεις γιατί είναι σοβαρό το ζήτημα και παίρνετε στο λαιμό σας κόσμο 

Εγώ αναφέρω προσωπικές εμπειριες και δέχομαι απόψεις από αλλά μέλη αλλά όχι υποθετικές. Εγώ έχω συμβόλαιο 2 χρονια και γλίτωσα την τελευταία αύξηση που έβαλε η ΔΕΗ και παρασύρει και όλες τις άλλες εταιρείες, έχω δεσμεύσει την τιμή. Επίσης από την Πρωτεργεια με ενημέρωσαν ότι μετά τη λυξη της σύμβασης η τιμή θα διαμορφωθεί με τα δεδομένα που θα υπάρχουν τότε, σημαίνει ότι πολύ πιθανό να αυξηθεί η τιμή ανάλογα και με τα τιμολόγια της ΔΕΗ. Κρατάω όμως την τιμή για 2 χρονια. Ισχύει το συμβόλαιο... και ο άλλος γράφει δεν υπάρχουν συμβόλαια σε αυτές τις εταιρείες. 

καταρχήν ο πωλητής από το τηλέφωνο μπορεί να σου πει το οτιδήποτε προκειμένου να πουλήσει το προιόν/υπηρεσία του και αν βγάλει την προμήθεια του

δεν σημαίνει ότι ισχύει αυτό που θα πει

π.χ δες τι συμβαίνει με το ΟΤΣ πόσοι το αναφέρουν...κανείς...αν δεν υπήρχαν οι ιστοσελίδες που ψάχνουν και συγκρίνουν παρόχους ενέργειας

ούτε θα το ξέρατε ότι υπάρχει και σε ποιούς

ισχύει ότι γράφει η σύμβαση προμήθειας ρεύματος με τον πάροχο που έχει την δική σου υπογραφή και την υπογραφή του παρόχου

βέβαια μην είσαι σίγουρος επίσης ότι επειδή έχεις κάνει ένα πρόγραμμα (κλειδώσει όπως λες) με την εταιρεία αύριο αν αλλάξουν τα δεδομένα η εταιρεία δεν μπορεί να το αλλάξει ακόμα και μονομερώς επειδή έχετε σύμβαση...

εφόσον άλλαξαν οι τιμές στην ΔΕΗ

θα αλλάξουν σε όλους απλά μαθηματικά του δημοτικού

καμία εταιρεία δεν θα απορροφήσει την αύξηση και θα χάσει από το κέρδος

οι εταιρείες έχουν έναν σκοπό περισσότερο κέρδος με το λιγότερο κόστος (δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα) αλλιώς κλείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φίλε μου μόλις είδα τον τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό που αφορά κατανάλωση από 21/10 έως 17/12 με συνολική κατανάλωση 560 kw και Γ1 τιμολόγιο.

Η λυπητερή ήταν 116 ευρώ.

Στο τετράμηνο το πολύ να φτάνω τα 1000 -1200 kw.

Α και είμαστε τετραμελης οικογένεια.

116€ εννοείς σύνολο , γιατί ρεύμα μόνο βγαίνει 58€ περίπου με 5% έκπτωση στη ΔΕΗ .?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τον Ιούνιο νοίκιασα σπίτι στην Αργυρούπολη που ο ιδιοκτήτης το είχε στην Protergia, και από Σεπτέμβρη είμαι κι εγώ εκεί.

Έχουν αρχίσει και μου έρχονται μηνιαίοι Έναντι και βλέπω χρεώσεις για Δήμο/ΕΡΤ ~15€/μήνα.

Γιατί μου φαίνονται πολλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ρε παιδιά, τον Ιούνιο νοίκιασα σπίτι στην Αργυρούπολη που ο ιδιοκτήτης το είχε στην Protergia, και από Σεπτέμβρη είμαι κι εγώ εκεί.

Έχουν αρχίσει και μου έρχονται μηνιαίοι Έναντι και βλέπω χρεώσεις για Δήμο/ΕΡΤ ~15€/μήνα.

Γιατί μου φαίνονται πολλά;

η ερτ ειναι στανταρ τιμη σε ολους νομιζω ειναι 36ευρω ετησια αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος για το ποσο,ο Δημος εχει σχεση με τα τμ του σπιτιου κτλπ και καμια σχεση με την εταιρια ρευματος.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ρε παιδιά, τον Ιούνιο νοίκιασα σπίτι στην Αργυρούπολη που ο ιδιοκτήτης το είχε στην Protergia, και από Σεπτέμβρη είμαι κι εγώ εκεί.

Έχουν αρχίσει και μου έρχονται μηνιαίοι Έναντι και βλέπω χρεώσεις για Δήμο/ΕΡΤ ~15€/μήνα.

Γιατί μου φαίνονται πολλά;

Επίσης δες πιο ακριβώς πρόγραμμα έχεις γιατί μπορεί και να μη συμφέρει καν ,ακόμα και από ΔΕΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, korakios είπε

116€ εννοείς σύνολο , γιατί ρεύμα μόνο βγαίνει 58€ περίπου με 5% έκπτωση στη ΔΕΗ .?

Ναι ακριβώς 

55,87 βγαίνει για την ακρίβεια με έκπτωση συνέπειας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με το ΚΟΤ/Α και με το ΚΟΤ/Β όσοι φίλοι/ες έχετε γνωρίζετε ότι θα πρέπει να ελέγχεται αν είναι σε ισχύ μέσω της ιστοσελίδας https://www.idika.gr/kot/

για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως και έχει λήξει η αίτηση σας (καθώς πάει βάση φορολογικής δήλωσης ανά έτος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

ισχύει ότι γράφει η σύμβαση προμήθειας ρεύματος με τον πάροχο που έχει την δική σου υπογραφή και την υπογραφή του παρόχου

βέβαια μην είσαι σίγουρος επίσης ότι επειδή έχεις κάνει ένα πρόγραμμα (κλειδώσει όπως λες) με την εταιρεία αύριο αν αλλάξουν τα δεδομένα η εταιρεία δεν μπορεί να το αλλάξει ακόμα και μονομερώς επειδή έχετε σύμβαση...

εφόσον άλλαξαν οι τιμές στην ΔΕΗ

θα αλλάξουν σε όλους απλά μαθηματικά του δημοτικού

Σοβαρά ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, bill999r είπε

Ναι ακριβώς 

55,87 βγαίνει για την ακρίβεια με έκπτωση συνέπειας.

Πάντως 100αρι το χρόνο το κερδίζεις με εναλλακτικούς .

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Σοβαρά ε;

Μην αγχώνεσαι , μια υποκειμενική εικασία είναι . Το χειρότερο σενάριο είναι απλά να αλλάξεις πάροχο γιατί όταν γίνεται αναπροσαρμογή τιμών που δεν προβλέπει το συμβόλαιο αυτόματα μπορείς να το λύσεις χωρίς πέναλτι . Αυτό συμβαίνει και εταιρίες τηλεφωνίας .

Συν του ότι ήδη θα είσαι κάποια € κερδισμένος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

καταρχήν ο πωλητής από το τηλέφωνο μπορεί να σου πει το οτιδήποτε προκειμένου να πουλήσει το προιόν/υπηρεσία του και αν βγάλει την προμήθεια του

δεν σημαίνει ότι ισχύει αυτό που θα πει

π.χ δες τι συμβαίνει με το ΟΤΣ πόσοι το αναφέρουν...κανείς...αν δεν υπήρχαν οι ιστοσελίδες που ψάχνουν και συγκρίνουν παρόχους ενέργειας

ούτε θα το ξέρατε ότι υπάρχει και σε ποιούς

ισχύει ότι γράφει η σύμβαση προμήθειας ρεύματος με τον πάροχο που έχει την δική σου υπογραφή και την υπογραφή του παρόχου

βέβαια μην είσαι σίγουρος επίσης ότι επειδή έχεις κάνει ένα πρόγραμμα (κλειδώσει όπως λες) με την εταιρεία αύριο αν αλλάξουν τα δεδομένα η εταιρεία δεν μπορεί να το αλλάξει ακόμα και μονομερώς επειδή έχετε σύμβαση...

εφόσον άλλαξαν οι τιμές στην ΔΕΗ

θα αλλάξουν σε όλους απλά μαθηματικά του δημοτικού

καμία εταιρεία δεν θα απορροφήσει την αύξηση και θα χάσει από το κέρδος

οι εταιρείες έχουν έναν σκοπό περισσότερο κέρδος με το λιγότερο κόστος (δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα) αλλιώς κλείνει.

Για ΟΤΣ ακούμε , ΟΤΣ δεν βλέπουμε. Εμένα ο Ήρων συνεχίζει να μην με χρεώνει ΟΤΣ πάντως , περιμένω πως και πως χρέωση να δω αν με συμφέρει διαφορετικά να μεταβώ στο πακέτο που έχουν χωρίς οτσ με υψηλότερη κιλοβατώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, guzel είπε

Για ΟΤΣ ακούμε , ΟΤΣ δεν βλέπουμε. Εμένα ο Ήρων συνεχίζει να μην με χρεώνει ΟΤΣ πάντως , περιμένω πως και πως χρέωση να δω αν με συμφέρει διαφορετικά να μεταβώ στο πακέτο που έχουν χωρίς οτσ με υψηλότερη κιλοβατώρα 

Πόσο καιρό είσαι στον ΗΡΩΝΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δικαιουμαι ΚΟΤ αλλα δεν ειναι ο λογαριασμος στο ονομα μου.

Πηγαινοντας στην Ελιν λεω να το γυρισω στο ονομα μου και να βαλω και το ΚΟΤ.

Γινεται αυτο?

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, korakios είπε

Μην αγχώνεσαι , μια υποκειμενική εικασία είναι . Το χειρότερο σενάριο είναι απλά να αλλάξεις πάροχο γιατί όταν γίνεται αναπροσαρμογή τιμών που δεν προβλέπει το συμβόλαιο αυτόματα μπορείς να το λύσεις χωρίς πέναλτι . Αυτό συμβαίνει και εταιρίες τηλεφωνίας .

Συν του ότι ήδη θα είσαι κάποια € κερδισμένος .

Δεν αγχώνομαι καθόλου. Το σχόλιο μου είχε την έννοια "δεν τα θεωρώ καθόλου σοβαρά αυτά που παρέθεσα"

(ούτε ΔΕΗ έχω ούτε ΟΤΕ, ΔΕΚΟ τις έλεγαν κάποτε ☎️)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...