Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτό με το 40 που ανέφερε ο φίλος για το φυσικό αέριο που φαίνεται?

 

από 40 έως 55 δεν είναι και από 55 και πάνω το ενεργοποιεί

Γιατί να βάλουμε στον τύπο την τιμή 40?

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, coyote2 είπε

αυτό με το 40 που ανέφερε ο φίλος για το φυσικό αέριο που φαίνεται?

 

από 40 έως 55 δεν είναι και από 55 και πάνω το ενεργοποιεί

Γιατί να βάλουμε στον τύπο την τιμή 40?

Μίλησα με την πωλήτρια από το φυσικό αέριο και μου είπε ότι για το συμβόλαιο MAXI το ελάχιστο όριο είναι 30 και το μέγιστο 40. Παρακάτω θα δεις πως περιγράφεται στους όρους του συμβολαίου:

Το ελάχιστο όριο είναι 40€/MWh και το µέγιστο 55€/MWh εκτός από τα προϊόντα Ρεύµα Οικιακό Maxi, Ρεύµα Οικιακό Νυχτερινό Maxi, Ρεύµα Φοιτητικό Maxi και Ρεύµα Φοιτητικό Νυχτερινό Maxi που είναι 30€/MWh και 40€/MWh αντίστοιχα.

Μιλάμε για μεγάλη τρύπα, ακόμα και στους όρους δεν αναφέρεται ξεκάθαρα. Καλά η πωλήτρια όταν προσπαθούσε να μου πουλήσει, τη ρώτησα έχετε κάτι άλλο να μου αναφέρετε; όχι απαντάει. Ρήτρα ΟΤΣ θα πληρώνω; Απαντάει παντού θα πληρώνεις. Της λέω άσε τι θα κάνω παντού, σε εσάς ποιο είναι το μέγιστο όριο 55 ή 40; και το ξεφούρνισε.. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιλάς για την παράγραφο 10 γιατί σε εμένα δε γράφει αυτό αλλά γράφει 

 

10. Αναπροσαρµογή Χρέωσης Προµήθειας - Τροποποίηση της Σύµβασης 10.1 Ο Προµηθευτής διατηρεί το δικαίωµα να εφαρµόσει διακριτή χρέωση βάσει της µεταβολής της Τιµής Εκκαθάρισης Αγοράς (ΤΕΑ) και των χρεώσεων για τους Λογαριασµούς Προσαυξήσεων όπως αυτές δηµοσιεύονται στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηµατιστηρίου Ενέργειας (https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market) και του ∆ιαχειριστή Συστήµατος Μεταφοράς (https://www.admie.gr/) . Οι Χρεώσεις Προµήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: (i) Εάν το άθροισµα (Ι) της µέσης ΤΕΑ,(ΙΙ) και των µέσων µοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ προσαυξηµένο κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου (εφεξής το «Μέσο Προσαυξηµένο Άθροισµα») κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι κάτω του ελαχίστου ορίου των ΕΕ €/MWh, οι Χρεώσεις Προµήθειας θα µειώνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξηµένου Αθροίσµατος µε το όριο των ΕΕ €/MWh (ii) Εάν το Μέσο Προσαυξηµένο Άθροισµα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης κυµαίνεται µεταξύ των ορίων ΕΕ €/MWh και ΜΜ €/MWh δεν θα πραγµ ατοποιείται αύξηση ή µείωση των Χρεώσεων Προµήθειας. (iii) Εάν το Μέσο Προσαυξηµένο Άθροισµα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι άνω του µεγίστου ορίου των ΜΜ €/MWh, οι Χρεώσεις Προµήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξηµένου Αθροίσµατος µε το όριο των ΜΜ €/MWh. Το ελάχιστο όριο είναι 40€/MWh και το µέγιστο 55€/MWh. Αυτές οι αυξοµειώσεις των Χρεώσεων Προµήθειας θα εµφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασµούς κατανάλωσης, που θα αποστέλλει ο Προµηθευτής στον Πελάτη, όταν τα πραγµατικά δεδοµένα καθίστανται διαθέσιµα από τον αρµόδιο διαχειριστή. Ειδικά για τους Μικρούς Πελάτες (ισχύς <25kVA) ο παρών Γενικός Όρος δεν εφαρµόζεται πριν από την πάροδο εξαµήνου από την έναρξη της εκπροσώπησης του µετρητή της Εγκατάστασης από τον Προµηθευτή. 10.2 Ο τρέχων Τιµοκατάλογος Χρεώσεων του Προµηθευτή δύναται να αναπροσαρµ όζεται κατά τα οριζόµενα στον Κώδικα Προµήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, ακυρώνει κάθε προηγούµενο και ισχύει σύµφωνα µε τους Γενικούς Όρους της παρούσης. Ο Προµηθευτής διατηρεί το δικαίωµα να αναπροσαρµόσει τη Συµφωνηθείσα Τιµή ή άλλους συµβατικούς όρους, µε σχετική προηγούµενη ατοµική ειδοποίηση στον Πελάτη, η οποία δύναται να υλοποιείται µε εναλλακτικούς τρόπους. Ενδεικτικά αναφέρονται: Τηλεφωνικά, µε ηλεκτρονικό ταχυδροµείο, µέσω σύντοµης ειδοποίησης η οποία περιλαµβάνεται στο Λογαριασµό Κατανάλωσης ή αποστέλλεται ηλεκτρονικά, παραπέµποντας στην ιστοσελίδα του Προµηθευτή για πλήρη ενηµέρωση επί του περιεχοµένου της τροποποίησης, εφόσον έχει συναινέσει σε τούτο ο Πελάτης. Η ενηµέρωση λαµβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ηµέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασµού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται µε αυτόν. Κατ’ εξαίρεση, η ενηµέρωση σχετικά µε τροποποίηση των Χρεώσεων Προµήθειας δύναται να λαµβάνει χώρα µε τον πρώτο Λογαριασµό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση. Ο Πελάτης δικαιούται εντός δέκα πέντε (15) ηµερολογιακών ηµερών από τη λήψη της γνωστοποίησης, εφόσον δεν συµφωνεί, να καταγγείλει µονοµερώς τη Σύµβαση. 10.3 Σε περίπτωση οιασδήποτε µεταβολής της νοµοθεσίας ή εκδόσεως αποφάσεως αρµοδίων εποπτικών και ρυθµιστικών αρχών και φορέων που επηρεάζουν καθ’ οιονδήποτε τρόπο τη λειτουργία της παρούσας Σύµβασης, ο Προµηθευτής δύναται να προβεί σε µονοµερή τροποποίηση, αναπροσαρµογή ή αντικατάσταση των όρων της παρούσας, ούτως ώστε η τελευταία να περιγράφει το σύνολο των νοµικών υποχρεώσεων και δικαιωµάτων των Μερών, όπως αυτά εκάστοτε ισχύουν και να γνωστοποιεί εγγράφως άµεσα την τροποποίηση στον Πελάτη. 10.4 Ο Πελάτης δύναται να προτείνει την τροποποίηση των όρων της παρούσας Σύµβασης, υποβάλλοντας εγγράφως σχετική αίτηση προς τον Προµηθευτή. Η αίτηση θα πρέπει να συνοδεύεται από τα απαιτούµενα κατά περίπτωση δικαιολογητικά. Η τροποποίηση επέρχεται α) το αργότερο εντός σαράντα πέντε (45) ηµερών από την υποβολή της αίτησης όταν αφορά σε µεταβολή των στοιχείων της Εγκατάστασης, σε περίπτωση µετεγκατάστασης του Πελάτη, β) το αργότερο εντός τριάντα (30) ηµερών όταν αφορά σε µεταβολή της Βασικής ή Ειδικής Κατηγορίας στην οποία εντάσσεται ο Πελάτης καθώς και την επιλογή διαφορετικού τιµολογίου από τα εκάστοτε διαθέσιµα Τιµολόγια Προµήθειας του Προµηθευτή (περιλαµβάνεται η περίπτωση της αίτησης για υπαγωγή του Πελάτη στην κατηγορία των Ευάλωτων Πελατών) γ) το αργότερο εντός σαράντα (40) ηµερών σε κάθε άλλη περίπτωση. 10.5 Η απόρριψη της αίτησης πρέπει να είναι έγγραφη, αιτιολογηµένη και να αναφέρει τη διαδικασία και τις προϋποθέσεις µε τις οποίες ο Πελάτης δύναται να ζητήσει επανεξέταση της αίτησής του.

Βλέπω στο internet στα εγγραφα αυτό που αναφέρεις κι εσύ αλλά στο συμβόλαιο που υπέγραψα αυτό δεν υπήρχε.

Αρα ή μπήκε μετά ή.... απλά θα τους καταγγείλω και θα φύγω όταν έρθει η ώρα. Ευχαριστώ πάντως για την επισύμανση και καλό ειναι το προσέξουν όλοι οι φίλοι  https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2021/02/HR_MainPricelist_ExtraServices_v4_4.pdf

Επίσης βλέπω και το φάκελο στο web ότι 2021/02/

Μου λένε και εμένα ότι είναι απατεώνες και ισχύει το 30 έως 40.....  τους έστειλα μύνημα και περιμένω απάντηση... στο chat 

Δηλαδή πρέπει να τρέχουμε κάθε 3 και λίγο στο web να βλέπουμε αν υπάρχουν νέοι όροι.... 

Μου φαίνεται τραβηγμένο 

Παρατηρώ ότι η αίτηση συμβόλαιο που υπογράφουμε δεν είναι ίδια με το κείμενο της ιστοσελίδας

Και συγκεκριμένα λείπει η παράγραφος image.png.4a18fbbc898e4900d0f8b8eabd65614c.png

Λείπει η εξαίρεση... η οποία υπάρχιε στο web... ωραίος ο βλάχος 

Επεξ/σία από coyote2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι στην nrg. Ενεργοποίησα την κάρτα της shell και προστέθηκαν 1000 πόντοι. Αρχικά μου είχαν πει για 2000. Κάποιος με ανάλογη εμπειρία; Είναι όντως 1000 οι πόντοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nanik78 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι στην nrg. Ενεργοποίησα την κάρτα της shell και προστέθηκαν 1000 πόντοι. Αρχικά μου είχαν πει για 2000. Κάποιος με ανάλογη εμπειρία; Είναι όντως 1000 οι πόντοι;

Ναι αν δεν κανω λαθος 1000 ειναι οι ποντοι.Κι εγω οταν ειχα ενεργοποιησει την καρτα 1000 ποντους μου ειχαν βαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, coyote2 είπε

Δηλαδή πρέπει να τρέχουμε κάθε 3 και λίγο στο web να βλέπουμε αν υπάρχουν νέοι όροι.... 

Μου φαίνεται τραβηγμένο 

Εδώ έχει βγάλει ο καθένας δική του υποφόρμουλα υπολογισμού της ΟΤΣ και αλλάζει μεταβλητές όποτε θέλει. ΤΙ ψάχνεις. Όλα γίνονται. Δεν έχεις διαβάσει το τόπικ αρκετά να δεις ότι όσοι ασχολούμαστε πρώτα ζητάμε την ατομική σύμβαση να μας σταλεί για να τη δούμε και μετά αποφασίζουμε πού θα πάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ναι αν δεν κανω λαθος 1000 ειναι οι ποντοι.Κι εγω οταν ειχα ενεργοποιησει την καρτα 1000 ποντους μου ειχαν βαλει.

2000 ειναι με την ενεργοποιηση ebill

19 ώρες πριν, Nanik78 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι στην nrg. Ενεργοποίησα την κάρτα της shell και προστέθηκαν 1000 πόντοι. Αρχικά μου είχαν πει για 2000. Κάποιος με ανάλογη εμπειρία; Είναι όντως 1000 οι πόντοι;

βαλε ebill κ θα ειναι διπλοι οι ποντοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Εδώ έχει βγάλει ο καθένας δική του υποφόρμουλα υπολογισμού της ΟΤΣ και αλλάζει μεταβλητές όποτε θέλει. ΤΙ ψάχνεις. Όλα γίνονται. Δεν έχεις διαβάσει το τόπικ αρκετά να δεις ότι όσοι ασχολούμαστε πρώτα ζητάμε την ατομική σύμβαση να μας σταλεί για να τη δούμε και μετά αποφασίζουμε πού θα πάμε;

Εχω διαβάσει τους τελευταίους μήνες πιστεύω τα πάντα.

Ακριβώς αυτό λεω πιο κάτω φίλε

Η σύμβαση μου δεν γράφει αυτό που αναγράφεται σε άλλο αρχείο στο website. Αυτό που υπέγραψα (ατομική σύμβαση) γράφει άλλους όρους

Αν δε συμμορφωθούν είναι μία καλή ευκαρία να αναφέρω την περίπτωση στη ΡΑΕ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Εχω διαβάσει τους τελευταίους μήνες πιστεύω τα πάντα.

Ακριβώς αυτό λεω πιο κάτω φίλε

Η σύμβαση μου δεν γράφει αυτό που αναγράφεται σε άλλο αρχείο στο website. Αυτό που υπέγραψα (ατομική σύμβαση) γράφει άλλους όρους

Αν δε συμμορφωθούν είναι μία καλή ευκαρία να αναφέρω την περίπτωση στη ΡΑΕ.... 

Άρα τίποτα δε θα έπρεπε να σου φαίνεται τραβηγμένο. Αυτό λέω ουσιαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Άρα τίποτα δε θα έπρεπε να σου φαίνεται τραβηγμένο. Αυτό λέω ουσιαστικά.

Ναι φίλε... Έχεις δίκιο

Γι'αυτό έγραψα.... κοροϊδευτικά προς αυτούς.... Το ίδιο λέμε, ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, Teomith είπε

 

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δεν είναι θέμα να σου προτείνουμε εμείς κάτι. Κατεβάζεις και συμπληρώνεις τις καταναλώσεις σου στο excel του sticky post και βλέπεις μόνος σου ποιος σου έρχεται φθηνότερα. Αν έχεις απορίες μετά, ρωτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Teomith είπε

Καλησπέρα Θα ήθελα την γνώμη σας... Σε διαμέρισμα 140τ.μ. Και χρήση αντλιας θερμότητας μόνο τους χειμερινού μηνες(αυξημένη κατανάλωση μόνο το χειμώνα 4 μήνες) θα ήθελα την γνώμη σας ώστε να επιλέξω ιδιώτη παροχο ηλεκτρικής ενέργειας. Ετήσια κατανάλωση 8.000kwh. Σε λίγο θα έχω νυχτερινο τιμολόγιο μετά από αίτηση μου.ευχαριστω

 

1621180052146656145188.jpg

Απ'οτι βλεπω εχεις ΟΤΣ 115€....λογο της μεγαλης καταναλωσης που εχεις.Επισης σου χρεωνει την kwh 0.082€.Στην θεση σου θα πηγαινα σε προγραμμα χωρις ΟΤΣ οπως ελιν οικιακο νυχτερινο fixed το οποιο ειναι χωρις συμβολαιο δλδ φευγεις οποτε θελεις και η εκπτωση αποδιδετε ανεξαρτητα της συνεπους πληρωμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...