Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Για ΟΤΣ ακούμε , ΟΤΣ δεν βλέπουμε. Εμένα ο Ήρων συνεχίζει να μην με χρεώνει ΟΤΣ πάντως , περιμένω πως και πως χρέωση να δω αν με συμφέρει διαφορετικά να μεταβώ στο πακέτο που έχουν χωρίς οτσ με υψηλότερη κιλοβατώρα 

κάποιος είχε πει κάτι για τα νόμε. αυτη τη στιγμη σπάνια εως ποτε μπαινει οτς και δεν ειναι και μεγάλο το κοστος. αργοτερα ομως ισως υπαρχει θέμα. 

Εγω που έκανα πριν λίγο καιρο συμβαση με δεη θα περιμένω παντως να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να κλείσουν οσοι κλείσουν, να δω την μείωση που θα κάνει η δεη αν κάνει και μετά πιθανόν να παω προς κάποιο πρόγραμμα που να έχει μια σταθερη τιμή χωρις οτς για παν ενδεχόμενο. btw σιχαινομαι τα συμβόλαια που εχουν γινει της μόδας. Προτιμω να πληρωνω παραπάνω και να μπορω να φύγω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε παιδιά που σπάνια ως ποτέ μπαίνει ΟΤΣ. Πάντα μπαίνει σύμφωνα με το συμβόλαιο και δεν έχει σχέση με τις ΝΟΜΕ. Μην παραπληροφορειτε, αυτά τα λένε αυτοί που παίρνουν τηλέφωνο και προσπαθούν να σε τουμπαρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

αυτη τη στιγμη σπάνια εως ποτε μπαινει οτς και δεν ειναι και μεγάλο το κοστος

Εκτός από Ελιν και Elpedison (δεν είμαι σίγουρος αν στην τελευταία δεν μπαίνει για εξάμηνο ή ποτέ) , σχεδόν πάντα μπαίνει ΟΤΣ.

Αν κάποιος ξέρει άλλη εταιρία χωρίς ΟΤΣ να μας πει μιας και σίγουρα είναι προτιμότερο να πάει σε αντίστοιχο πρόγραμμα .

Το κόστος δεν είναι καθόλου μικρό , στη Ζενίθ πχ ήρθε 3,13€ από τα 43,36€ (542kw * 0,08) δηλαδή 7,22% . 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Δικαιουμαι ΚΟΤ αλλα δεν ειναι ο λογαριασμος στο ονομα μου.

Πηγαινοντας στην Ελιν λεω να το γυρισω στο ονομα μου και να βαλω και το ΚΟΤ.

Γινεται αυτο?

αν το μισθωτήριο (ενοικιαστής) ή μέσω του Ε9 (ιδιοκτήτης) φαίνεται ότι είσαι ο κάτοχος της παροχής

ναι μπορείς να το γυρίσεις στο όνομα σου

απλά αν έχει λήξει το ΥΔΕ (πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου) θα πρέπει να καταθέσεις νέο στον ΔΕΔΔΗΕ

 

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Εκτός από Ελιν και Elpedison (δεν είμαι σίγουρος αν στην τελευταία δεν μπαίνει για εξάμηνο ή ποτέ) , σχεδόν πάντα μπαίνει ΟΤΣ.

Αν κάποιος ξέρει άλλη εταιρία χωρίς ΟΤΣ να μας πει μιας και σίγουρα είναι προτιμότερο να πάει σε αντίστοιχο πρόγραμμα .

Το κόστος δεν είναι καθόλου μικρό , στη Ζενίθ πχ ήρθε 3,13€ από τα 43,36€ (542kw * 0,08) δηλαδή 7,22% . 

νομίζω αυτές οι δύο είναι οι μόνες που δεν έχουν ΟΤΣ σύμφωνα με τις γνωστές ιστοσελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, naive είπε

Τι λέτε ρε παιδιά που σπάνια ως ποτέ μπαίνει ΟΤΣ. Πάντα μπαίνει σύμφωνα με το συμβόλαιο και δεν έχει σχέση με τις ΝΟΜΕ. Μην παραπληροφορειτε, αυτά τα λένε αυτοί που παίρνουν τηλέφωνο και προσπαθούν να σε τουμπαρουν.

μιλάω για τη χρέωση. φέτος ποιος χρεώθηκε οτς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

μιλάω για τη χρέωση. φέτος ποιος χρεώθηκε οτς?

 

23 λεπτά πριν, korakios είπε

Το κόστος δεν είναι καθόλου μικρό , στη Ζενίθ πχ ήρθε 3,13€ από τα 43,36€ (542kw * 0,08) δηλαδή 7,22% . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, naive είπε

Τι λέτε ρε παιδιά που σπάνια ως ποτέ μπαίνει ΟΤΣ. Πάντα μπαίνει σύμφωνα με το συμβόλαιο και δεν έχει σχέση με τις ΝΟΜΕ. Μην παραπληροφορειτε, αυτά τα λένε αυτοί που παίρνουν τηλέφωνο και προσπαθούν να σε τουμπαρουν.

εσύ παραπληροφορεις. εγώ κατέθεσα την μέχρι τώρα εμπειρία μου. Δεν έχει μπει ΟΤΣ έως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο @guzel λέει ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ώστε να γίνει χρέωση. Όχι ότι δεν έχει.

Πιθανότατα τα όρια ΟΤΣ στο συμβόλαιο του guzel να είναι αρκετά μεγάλα με αποτέλεσμα να μην έχει δει χρέωση ΟΤΣ.

Αντίθετα ο φίλος με την Zenith έχει δει χρέωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλή χρονιά. Επειδή διαβάζω συνέχεια για ΟΤΣ κι ότι δεν μπαίνει, εμένα προσωπικά στους τρεις τελευταίους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς μου (από τον Μάιο δλδ και μετά) στην Πρωτέργεια χρεώθηκα ΟΤΣ. Μάλιστα στον τελευταίο (05/12/2019) η έκπτωση λόγω συνέπειας (30% με πάγια εντολή) ήταν κοντά στα 29€, αλλά χρεώθηκα ΟΤΣ 28€. Προσωπικά μιλώντας πάντα, μεγάλη διαφορά σε σχέση με την ΔΕΗ δεν έχω δει μέχρι στιγμής και είμαι κοντά στον 1,5 χρόνο στην εταιρεία. Οι καταναλώσεις μου κυμαίνονται από 1000-1400 kWh το τετράμηνο. Μάλλον με την λήξη με βλέπω για ΕΛΙΝ.

Επεξ/σία από prototypegr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prototypegr είπε

ΟΤΣ 28€

 

Η protergia νομίζω έχει από τα μικρότερα όρια χρέωσης της ΟΤΣ ( 45-55) οπότε σίγουρα θα υπάρξει κάποια έστω κ μικρή χρέωση μηνιαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bill999r είπε

Η protergia νομίζω έχει από τα μικρότερα όρια χρέωσης της ΟΤΣ ( 45-55) οπότε σίγουρα θα υπάρξει κάποια έστω κ μικρή χρέωση μηνιαίως.

Αυτό λέω. Στην ουσία ότι έκπτωση έχω την χάνω λόγω ΟΤΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prototypegr είπε

Αυτό λέω. Στην ουσία ότι έκπτωση έχω την χάνω λόγω ΟΤΣ

Ναι κατάλαβα τι λες.

Απλά το ανέλυσα ότι η συγκεκριμένη εταιρία έχει πολύ μικρά όρια χρέωσης.

Κάθε εταιρία έχει διαφορετικά όρια με την volterra να έχει από τα με μεγαλύτερα με τιμές 45-70

Σε εταιρίες με μεγάλα όρια οι χρεώσεις είναι πιο σπάνιες.

Βέβαια δεν το συζητώ πως το καλύτερο είναι να μην υπάρχει ρήτρα ΟΤΣ όπως για παράδειγμα στην Ελίν που ανέφερες στο πρώτο ποστ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, prototypegr είπε

Αυτό λέω. Στην ουσία ότι έκπτωση έχω την χάνω λόγω ΟΤΣ.

και λογω παγιου...

Αυτό λεμε εδώ και χρονια και πολλοι δεν το αντιλαμβάνονται γιατι είναι τυφλωμένοι εναντιον της ΔΕΗ. Εμενα εταιριες δεν με νοιαζουν. Την τσεπη μου και την ανεση μου κοιταω.

Προσωπικα η πρωτη ελκυστικη προταση που βλεπω για το σπιτι μου είναι αυτή της ΕΛΙΝ, ολες οι άλλες αφηνουν ένα κερδος για 1 γευμα παραπανω τον χρονο σε μια ταβερνα...Οκ ας κατσω σπιτι μου.

3 ώρες πριν, bill999r είπε

Ναι κατάλαβα τι λες.

Απλά το ανέλυσα ότι η συγκεκριμένη εταιρία έχει πολύ μικρά όρια χρέωσης.

Κάθε εταιρία έχει διαφορετικά όρια με την volterra να έχει από τα με μεγαλύτερα με τιμές 45-70

Σε εταιρίες με μεγάλα όρια οι χρεώσεις είναι πιο σπάνιες.

Βέβαια δεν το συζητώ πως το καλύτερο είναι να μην υπάρχει ρήτρα ΟΤΣ όπως για παράδειγμα στην Ελίν που ανέφερες στο πρώτο ποστ

πλεον ολες οι εταιριες είναι στο οριο της ΟΤΣ και οποιαδήποτε αυξηση αυτης θα σημανει χρεωσεις. Ελάχιστες δινουν οριο μεχρι το 70 και ο ΟΤΣ είναι ηδη στο 62+ 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

και λογω παγιου...

Αυτό λεμε εδώ και χρονια και πολλοι δεν το αντιλαμβάνονται γιατι είναι τυφλωμένοι εναντιον της ΔΕΗ. Εμενα εταιριες δεν με νοιαζουν. Την τσεπη μου και την ανεση μου κοιταω.

Προσωπικα η πρωτη ελκυστικη προταση που βλεπω για το σπιτι μου είναι αυτή της ΕΛΙΝ, ολες οι άλλες αφηνουν ένα κερδος για 1 γευμα παραπανω τον χρονο σε μια ταβερνα...Οκ ας κατσω σπιτι μου.

πλεον ολες οι εταιριες είναι στο οριο της ΟΤΣ και οποιαδήποτε αυξηση αυτης θα σημανει χρεωσεις. Ελάχιστες δινουν οριο μεχρι το 70 και ο ΟΤΣ είναι ηδη στο 62+ 

Το ΚΟΤ μπαίνει και στα προγράμματα των άλλων προμηθευτών. Δλδ έχεις 0.065kwh στα προγράμματα νυχτερινής χρέωσης και πάνω εκεί εφαρμόζουν επιπλέον έκπτωση ΚΟΤ.

Πολύς ντόρος για το τίποτα η χρέωση ΟΤΣ, εγώ είμαι 4 μήνες σε άλλον προμηθευτή με χρέωση ΟΤΣ και δεν μου έχουν χρεώσει κάτι, η τιμή άλλωστε στα 1000KWh φαίνεται αστεία. Επίσης απ' ότι έχω καταλάβει αν γκρινιάξεις για ΟΤΣ σου εμφανίζουν όλοι πακέτο χωρίς ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...