Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Έχει κανενας ιδέα τι εύρος θα εχει το ΟΤΣ αν και όταν εφσρμοστεί;

Λέω να περιμένω πριν ερευνήσω για αλλαγή παρόχου (είναι και το κόστος πιστοποιητικού ηλεκτρολόγου που μάλλον θα χρειαστεί από ΔΕΔΔΗΕ)

Στην πράξη δεν υπάρχει ένα ενιαίο ΟΤΣ (πολλές εταιρείες... μαγειρεύουν το δικό τους). Και ακόμα και αυτή η αρχική τιμή ΟΤΣ διαπραγματεύεται κάθε τόσο στη χονδρική από την αγορά και τη ζήτηση.

Επομένως δεν υπάρχει κανένα νόημα στο να περιμένεις κάποια συγκεκριμένη στιγμή για να κάνεις έρευνα αγοράς. Αντιθέτως, όσο αργείς μάλλον είναι πιθανότερο να πετύχεις χειρότερα πακέτα στο μέλλον (με βάση τα όσα ακούγονται).

Α και τί εννοείς "όταν εφαρμοστεί"; Η ΟΤΣ ήδη εφαρμόζεται ή όχι, ανάλογα το πρόγραμμα που θα επιλέξεις. Δεν "αναμένεται" κάτι.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Στην πράξη δεν υπάρχει ένα ενιαίο ΟΤΣ (πολλές εταιρείες... μαγειρεύουν το δικό τους). Και ακόμα και αυτή η αρχική τιμή ΟΤΣ διαπραγματεύεται κάθε τόσο στη χονδρική από την αγορά και τη ζήτηση.

Επομένως δεν υπάρχει κανένα νόημα στο να περιμένεις κάποια συγκεκριμένη στιγμή για να κάνεις έρευνα αγοράς. Αντιθέτως, όσο αργείς μάλλον είναι πιθανότερο να πετύχεις χειρότερα πακέτα στο μέλλον (με βάση τα όσα ακούγονται).

Α και τί εννοείς "όταν εφαρμοστεί"; Η ΟΤΣ ήδη εφαρμόζεται ή όχι, ανάλογα το πρόγραμμα που θα επιλέξεις. Δεν "αναμένεται" κάτι.

Εννοούσα από τη ΔΕΗ που, απ΄ότι ξέρω, ακόμα δεν εφαρμόζει ΟΤΣ, ακούγεται όμως ότι θα το εφαρμόσει.

Α και στο MyHomeEnter (24μηνη δέσμευση) λέει εδώ "Διαφάνεια με το νέο σταθερό τιμολόγιο, χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής (ΟΤΣ) και ρήτρα CO2.". Άρα, αν πάω εκεί, τότε για 24 μήνες είναι δεσμευμένοι να ΜΗΝ εφαρμόσουν ΟΤΣ, σωστά;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, το διευκρίνισες. Αλλά ακόμα κι έτσι, γιατί να περιμένεις τι θα κάνει η ΔΕΗ πρώτα εφόσον σκέφτεσαι ούτως ή άλλως εναλλακτικές; Δηλαδή και πάλι δε βλέπω νόημα σε αυτό το σκεπτικό. Εκτός αν είσαι της λογικής που έχει πολύς κόσμος "μένω ΔΕΗ γιατί αυτή ξέρω" και προσπαθείς αν είναι δυνατόν να μην αλλάξεις πάροχο.

18 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Α και στο MyHomeEnter (24μηνη δέσμευση) λέει εδώ "Διαφάνεια με το νέο σταθερό τιμολόγιο, χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής (ΟΤΣ) και ρήτρα CO2.". Άρα, αν πάω εκεί, τότε για 24 μήνες είναι δεσμευμένοι να ΜΗΝ εφαρμόσουν ΟΤΣ, σωστά;

Σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Εννοούσα από τη ΔΕΗ που, απ΄ότι ξέρω, ακόμα δεν εφαρμόζει ΟΤΣ, ακούγεται όμως ότι θα το εφαρμόσει.

σιγά μην εφαρμόσει , έχει τόσο ακριβές τιμές που δε χρειάζεται ....

16 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Α και στο MyHomeEnter (24μηνη δέσμευση) λέει εδώ "Διαφάνεια με το νέο σταθερό τιμολόγιο, χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής (ΟΤΣ) και ρήτρα CO2.". Άρα, αν πάω εκεί, τότε για 24 μήνες είναι δεσμευμένοι να ΜΗΝ εφαρμόσουν ΟΤΣ, σωστά;

ναι , αν και δε μπορώ να καταλάβω το νόημα να πάει κάποιος σε πρόγραμμα της ΔΕΗ

Αν για άσχετους λόγους θες δημόσια υπηρεσία ,δες τα ΕΛΤΑ μιας και δεν έχουν ακόμα εφαρμόσει ΟΤΣ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με καταναλώσεις 4-μήνου ημερήσια 840 KWh & νυκτερινή 310 KWh (είναι η μέση μου κατανάλωση) βγάζω:

ΔΕΗ Γ1Ν 118€, ΔΕΗ Enter 110€, NRG Fixed 98€.  Το νούμερο της NRG επαληθεύτηκε από την NRG γραπτά. Χωρις προστασία από άνοδο της ΟΤΣ η NRG βγαίνει στα 82€ και η ΕLPEDISON (σε πρόγραμμα ρεύμα+αέριο με άνω όριο ΟΤΣ μόλις 40€/MWh) βγαίνει 76€ αλλά νομίζω  ότι θα επιβαρυνθει πολύ από ΟΤΣ.

Οι διαφορές στις σχετικά ασφαλείς συνδεσεις δεν δικαιολογουν αλλαγή παρόχου (κατά τη γνωμη μου). Χώρια το κόστος του ενεργειακού πιστοποιητικού που νομίζω ότι θα πρέπει να βγεί αν αλλάξω πάροχο.

Στο εξοχικό με μεγάλη νυχτερινή κατανάλωση και μικρή ημερήσια (λόγω αφυγραντήρων που έχω ρυθμίσει να λειτουργούν νύχτα) η διαφορά μηδενίζεται.

Αυτό που βλέπω να αξίζει είναι η μεταφορά του Φυσικού αερίου στη ΔΕΗ ή το αντίστροφο λόγω έκπτωσης 30-35% στην τιμή μονάδας του αερίου.

 

ΥΓ

Δεν υπολογίζω τα δώρα...

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Με καταναλώσεις 4-μήνου ημερήσια 840 KWh & νυκτερινή 310 KWh (είναι η μέση μου κατανάλωση) βγάζω:

ΔΕΗ Γ1Ν 118€, ΔΕΗ Enter 110€, NRG Fixed 98€. 

άλλα βγάζει το excel, 

voltera ,solar , elin συμφέρει που δεν έχουν και δέσμευση (χωρίς ΟΤΣ)

28 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Οι διαφορές στις σχετικά ασφαλείς συνδεσεις δεν δικαιολογουν αλλαγή παρόχου (κατά τη γνωμη μου). Χώρια το κόστος του ενεργειακού πιστοποιητικού που νομίζω ότι θα πρέπει να βγεί αν αλλάξω πάροχο.

Ευχαριστούμε και καλή συνέχεια . Υπάρχει αντίστοιχο θέμα για τα προγράμματα της ΔΕΗ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MessengerOfGood είπε

Οι διαφορές στις σχετικά ασφαλείς συνδεσεις δεν δικαιολογουν αλλαγή παρόχου (κατά τη γνωμη μου).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

άλλα βγάζει το excel, 

voltera ,solar , elin συμφέρει που δεν έχουν και δέσμευση (χωρίς ΟΤΣ)

Ευχαριστούμε και καλή συνέχεια . Υπάρχει αντίστοιχο θέμα για τα προγράμματα της ΔΕΗ...

 

Ευχαριστω για την υπόδειξη. Διακρίνω  μια μικρή ειρωνία (?) αλλά σε διαβεβαιώνω ότι δεν μπήκα στο νήμα για να κάνω πλάκα.

Τα νούμερα που βγάζει το excel είναι ακριβώς τα νούμερα που βγάζει και το δικό μου excel και ανέφερα παραπάνω, δηλ. :

ΔΕΗ ΓΝ1: 118,67*3=356€ το χρόνο (Το excel βγάζει 355,59€)

ΔΕΗ MyHome Enter: 110,37*3=331,12€ (Το excel βγάζει 332,38€)

NRG Save 40%: 98,05*3=294,14 (Το excel βγάζει 294,15€)

Πράγματι οι voltera & solar είναι φτηνότερες κατά επιπλέον 10€ το χρόνο, έχεις δίκιο δεν τις είχα εξετάσει. Η elin είναι ακριβότερη από την NRG.

To αν αξίζει να αλλάξει κάποιος πάροχο (όχι να επιλέξει εξ  αρχής) είναι βέβαια υποκειμενικό θέμα. Για μένα η παραπάνω διαφορά των 332,38-294,15=36,98€ το χρόνο δεν είναι επαρκής λογος. Ίσως το κόστος έκδοσης ενεργειακού πιστοποιητικού να αντισταθμίζεται από τα δώρα της NRG αλλά ο μπελάς δεν αξίζει τον κόπο. Επαναλαμβάνω ότι αυτό είναι η δική μου άποψη βασισμένη στα δικά μου δεδομένα (οικονομικά και χρόνου) και δεν ισχύει για όλους. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

To αν αξίζει να αλλάξει κάποιος πάροχο (όχι να επιλέξει εξ  αρχής) είναι βέβαια υποκειμενικό θέμα. Για μένα η παραπάνω διαφορά των 332,38-294,15=36,98€ το χρόνο δεν είναι επαρκής λογος. Ίσως το κόστος έκδοσης ενεργειακού πιστοποιητικού να αντισταθμίζεται από τα δώρα της NRG αλλά ο μπελάς δεν αξίζει τον κόπο.

Διάβασες το ποστ μου που σου παρέθεσα; Απλά μάλλον είχες ψευδαίσθηση ότι αν αλλάξεις πάροχο γλυτώνεις μια περιουσία. Δεν είσαι ο πρώτος που το νομίζει πριν ψάξει. Σε όποιον του περισσεύουν 30-40-50-60€ κάθεται ΔΕΗ αν δε θέλει να σκοτίζεται.

Πιστοποιητικό δε θα σου ζητήσουν κατά 99% εκτός αν κάνεις αλλαγή ονόματος στο ρολόι του ρεύματος.

Και ένα τελευταίο... Ποιός ακριβώς είναι ο κόπος; Δε σκάβεις όρυγμα. Μια αίτηση συμπληρώνεις. Ο κόπος που έκανες να ψάξεις τα πακέτα ήταν μεγαλύτερος. Το 95% της δουλειάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδα κι εγω το περιφημο excelακι κι αποφασισα για το σπιτι που μολις νοικιασα να κανω αιτηση στη Solar energy.

Εστειλα χθες μεσω email το αιτημα μου και σημερα μου εστειλαν αιτηση να την υπογραψω, την οποια απεστειλα πισω.

Ολα αυτα αμεσα, μεσω email και χωρις αναμονες - εξεπλαγην ευχαριστα.

Ο λογος που επελεξα την Solar energy δεν ειναι μονο το οικονομικο.

Η ιδια η Solar energy ειναι παραγωγος - δεν πουλαει (μονο) αερα οπως κανουν πολλοι αλλοι παροχοι, ετσι κι εγω θελω να στηριξω τετοιες αξιολογες προσπαθειες.

Πολλα μπραβο, πραγματικα δεν περιμενα τετοια εξυπηρετηση.

Επεξ/σία από Hetfield
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Ειδα κι εγω το περιφημο excelακι κι αποφασισα για το σπιτι που μολις νοικιασα να κανω αιτηση στη Solar energy.

Εστειλα χθες μεσω email το αιτημα μου και σημερα μου εστειλαν αιτηση να την υπογραψω, την οποια απεστειλα πισω.

Ολα αυτα αμεσα, μεσω email και χωρις αναμονες - εξεπλαγην ευχαριστα.

Ο λογος που επελεξα την Solar energy δεν ειναι μονο το οικονομικο.

Η ιδια η Solar energy ειναι παραγωγος - δεν πουλαει (μονο) αερα οπως κανουν πολλοι αλλοι παροχοι, ετσι κι εγω θελω να στηριξω τετοιες αξιολογες προσπαθειες.

Πολλα μπραβο, πραγματικα δεν περιμενα τετοια εξυπηρετηση.

Καλώς ήρθες!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Οποιος ενδιαφέρεται για nrg με fix να το κάνει πριν της 1 του μήνα γιατί πάει 9 ευρώ .....

Αλλά πέφτει η τιμή στο 0.061

Απο τον Ηρών σου το είπαν ? Ή απο το τον "σύμβουλο" στο fb ? 🤣 (δεν κρατήθηκα!)

Τεσπα, θα δούμε απο εβδομάδα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, ημουν myhomenter απο οκτώμβριο.  το έσπασα αλλα δεν πειράζει, το όφελος ειδικά τον χειμώνα είναι μεγαλύτερο κ ήθελα να προλάβω της αναπροσαρμογές στις τιμές που θα ακολουθήσουν απο εβδομάδα.  Λεω να κανω και μια αίτηση για κοινωνικο  για ακόμα μεγαλύτερο όφελος , μιας και στην δεη δεν γινόταν.  Τον χειμώνα βέβαια θα με πετάει λόγω υψηλής κατανάλωσης , αλλά ιτς οκ.

Ετσι, προσωπικά σύμφωνα με το αρχείο σας η πιο οικονομική με τα δικα μου δεδομένα (εχω αντλία θερμότητας, χαμηλών θερμοκρασιών) ήταν το nrg save 40, το οποίο και χθες πήγα σε αντιπρόσωπο και εκανα αίτηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας μπαινει και λεει εδω μεσα οτι του κατεβει στο κεφαλι χωρις καμια επισημη πληροφορηση και χωρις κανενα στοιχειο η αποδειξη για τα οσα λεει.

Κανονικα αυτα τα ατομα πρεπει να τρωνε κατευθειαν ban απο εδω μεσα αλλα και σε καθε ενοτητα ωστε να σταματησει αυτο το φαινομενο.

Αν ολοι οσοι ειμαστε εδω μεσα παμε και ενεργοποιησουμε σημερα το Fixed στην NRG και δεν αλλαξει κατι απο Δευτερα θα μας τα δωσει τα χρηματα αυτα το ατομο που εγραψε εδω περ οτι το fixed θ'αυξηθει?ΟΧΙ απλα θα εξαφανιστει και απο ντροπη δεν θα ξαναμιλησει.

Ακομα και να ισχυει κατι τετοιο δεν βγαινεις να το πεις αν δεν εχεις στοιχεια και αποδειξεις οτι ισχυει αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...