Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ρεύμα όλοι το αγοράζουν το ίδιο , τώρα αν θέλουν να το δίνουν πιο φτηνά από όσο το αγοράζουν για να πάρουν πελάτες είναι άλλο θέμα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πάντως και με 1800 περίπου που είμαι, από Δευτέρα έφυγα.

Μπορεί να είναι μικρή σχετικά η διαφορά, κάπου 150, αλλά δεν παύει να είναι διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lanike71 είπε

Εγώ πάντως και με 1800 περίπου που είμαι, από Δευτέρα έφυγα.

Μπορεί να είναι μικρή σχετικά η διαφορά, κάπου 150, αλλά δεν παύει να είναι διαφορά.

Σε ποια εταιρία πηγές ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Καμία πρόταση για αλλαγή παρόχου απο Δεη για Γ22 επαγγελματικό υπαρχει? Έχω χάσει λιγο το μπουσουλα με τις προσφορές των εταιριών. Αξίζει το κοπο η αλλαγή σε άλλο πάροχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πάω σε κατάστημα ΕΛΤΑ τη Δευτέρα το πρωί. Αν δεν μου εγγυηθούν ότι το πολύ μέχρι Τετάρτη πρωί θα έχει ρεύμα το διαμέρισμα, απλά θα πάω στη ΔΕΗ. Και στο μέλλον άμα πέσουν και πάλι οι τιμές χονδρικής το βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, TheBlackRazor είπε

Εγώ θα πάω σε κατάστημα ΕΛΤΑ τη Δευτέρα το πρωί. Αν δεν μου εγγυηθούν ότι το πολύ μέχρι Τετάρτη πρωί θα έχει ρεύμα το διαμέρισμα, απλά θα πάω στη ΔΕΗ. Και στο μέλλον άμα πέσουν και πάλι οι τιμές χονδρικής το βλέπουμε.

Υπόψιν οτι τα ΕΛΤΑ προβλέπουν ρήτρα αναπροσαρμογής , άσχετα αν δεν έχουν εφαρμόσει μέχρι τώρα

Επίσης υπάρχουν και άλλες εταιρίες αν δεν κάτσει με τα ΕΛΤΑ :)

2 ώρες πριν, akisbeat77 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Καμία πρόταση για αλλαγή παρόχου απο Δεη για Γ22 επαγγελματικό υπαρχει? Έχω χάσει λιγο το μπουσουλα με τις προσφορές των εταιριών. Αξίζει το κοπο η αλλαγή σε άλλο πάροχο?

Απλά πήγαινε σε πρόγραμμα που να μην εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Μετά είναι εύκολο να δεις μόνος σου συγκρίνοντας τη διαφορά κιλοβατώρας (ίσως και παγίου) αν αξίζει τον κόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akisbeat77 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Καμία πρόταση για αλλαγή παρόχου απο Δεη για Γ22 επαγγελματικό υπαρχει? Έχω χάσει λιγο το μπουσουλα με τις προσφορές των εταιριών. Αξίζει το κοπο η αλλαγή σε άλλο πάροχο?

Από ΔΕΗ σιγουρα είναι καλύτερα σε ιδιώτη απλά πρόσεξε την ρήτρα κ την χρέωση ισχύος να μην τα χρεώνουν κ τα δυο αν κ δύσκολα ......

Ο Ήρων για ενημέρωση έχει 0.064 τιμή με έκπτωση από 0.086 έχει 6 ευρώ πάγιο που δεν σε πολυενδιαφερει λόγω της κατανάλωσης κ η ρήτρα είναι τώρα 22 ευρώ η μεγαβατώρα , άρα αν πληρώνεις εμπροθεσμα μαζί με ρήτρα πας 0.086 . 

Η nrg έχει από ότι είδα 0.079 κ χρεώνει κ ισχύ άρα σχετικά ακριβή , ψάξε κ τους άλλους κ αποφάσισε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, akisbeat77 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Καμία πρόταση για αλλαγή παρόχου απο Δεη για Γ22 επαγγελματικό υπαρχει? Έχω χάσει λιγο το μπουσουλα με τις προσφορές των εταιριών. Αξίζει το κοπο η αλλαγή σε άλλο πάροχο?

Εγω με Γ22 πηγα στην Volterra.

Δεν εχει ουτε παγιο ουτε ρητρες ουτε χρεωση ισχυος.

https://www.volterra.gr/gia-thn-epixeirhsh/ilektriki-energia/business-v22/

Ψαξτο κι εσυ λιγο αν θες συμφωνα με τις καταναλωσεις σου να δεις που βρισκεσαι και μην πιστευεις τιποτα απ'οτι σου λενε(ακομα κι εμενα) αν δεν το ψαξεις πρωτα κι αν δεν ρωτησεις γιατι υπαρχει πολυ παραπληροφορηση και πολυ διαφημιση εδω μεσα.

Πριν κανενα 7μηνο αν θυμαμαι καλα που τα ειχα ψαξει υπηρχαν αρκετα προγραμματα χωρις ρητρες και χωρις χρεωση ισχυος.Ευκολα κιολας οποτε μην ακους και πολλα τι σου λενε.Αναμεσα σε Volterra και Ελιν ημουνα να σου πω την αληθεια μιας και η Ελιν ειχε καλο προγραμμα.Χωρις παγιο κι εκει και χωρις ρητρα και χρεωση ισχυος.Παλι ευκολα.

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-tin-epicheirisi-ilektriko-reyma/fixed-business-2-reyma/

Τελικα επελεξα να παω στην Volterra.

Εγω τα εψαξα και με συμφερει στην Volterra και η εξοικονομηση ειναι παρα πολυ μεγαλη στην περιπτωση μου σε σχεση με την ΔΕΗ.Ψαξτο κι εσυ συγκρινε τα και θα δεις τι σε συμφερει.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, TheBlackRazor είπε

Εγώ θα πάω σε κατάστημα ΕΛΤΑ τη Δευτέρα το πρωί. Αν δεν μου εγγυηθούν ότι το πολύ μέχρι Τετάρτη πρωί θα έχει ρεύμα το διαμέρισμα, απλά θα πάω στη ΔΕΗ. Και στο μέλλον άμα πέσουν και πάλι οι τιμές χονδρικής το βλέπουμε.

Πιστεύω καμμία εταιρεία δε θα μπορεί να σου εγγυηθεί αυτό που ρωτάς. Στα τοπικά ΕΛΤΑ δε θα μου κάνει εντύπωση να μην ξέρουν καν λεπτομέρειες για τα ΕΛΤΑ Ενέργεια, πέρα από το να σου δώσουν καμμια φόρμα συμπλήρωσης που θα έχουν για να γραφτείς (που πιστεύω ότι έτσι μπορεί να αργήσεις ακόμα περισσότερο από το online).

Μια λύση που ίσως βολέψει εσένα είναι να κάνεις αίτηση στη ΔΕΗ  σε πρόγραμμα χωρίς δέσμευση και αφού συνδεθείς, στα καπάκια να πας στον πάροχο που θες αφού θα έχεις πλέον το ρεύμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Πιστεύω καμμία εταιρεία δε θα μπορεί να σου εγγυηθεί αυτό που ρωτάς. Στα τοπικά ΕΛΤΑ δε θα μου κάνει εντύπωση να μην ξέρουν καν λεπτομέρειες για τα ΕΛΤΑ Ενέργεια, πέρα από το να σου δώσουν καμμια φόρμα συμπλήρωσης που θα έχουν για να γραφτείς (που πιστεύω ότι έτσι μπορεί να αργήσεις ακόμα περισσότερο από το online).

Μια λύση που ίσως βολέψει εσένα είναι να κάνεις αίτηση στη ΔΕΗ  σε πρόγραμμα χωρίς δέσμευση και αφού συνδεθείς, στα καπάκια να πας στον πάροχο που θες αφού θα έχεις πλέον το ρεύμα σου.

Δεν ξέρω αν πολύ ασχολούνται ακόμα στα καταστήματα,όταν το έψαχνα με παρέπεμψαν στο site η να ρωτήσω τηλεφωνικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Δεν ξέρω αν πολύ ασχολούνται ακόμα στα καταστήματα,όταν το έψαχνα με παρέπεμψαν στο site η να ρωτήσω τηλεφωνικά 

Ε ναι, το ίδιο λέμε ουσιαστικά στον φίλο. Επειδή γράφει ΕΛΤΑ απ' έξω δε συνεπάγεται ότι έχουν ιδέα. Άλλες εταιρείες είναι ουσιαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Εγω με Γ22 πηγα στην Volterra.

Δεν εχει ουτε παγιο ουτε ρητρες ουτε χρεωση ισχυος.

https://www.volterra.gr/gia-thn-epixeirhsh/ilektriki-energia/business-v22/

Ψαξτο κι εσυ λιγο αν θες συμφωνα με τις καταναλωσεις σου να δεις που βρισκεσαι και μην πιστευεις τιποτα απ'οτι σου λενε(ακομα κι εμενα) αν δεν το ψαξεις πρωτα κι αν δεν ρωτησεις γιατι υπαρχει πολυ παραπληροφορηση και πολυ διαφημιση εδω μεσα.

Πριν κανενα 7μηνο αν θυμαμαι καλα που τα ειχα ψαξει υπηρχαν αρκετα προγραμματα χωρις ρητρες και χωρις χρεωση ισχυος.Ευκολα κιολας οποτε μην ακους και πολλα τι σου λενε.Αναμεσα σε Volterra και Ελιν ημουνα να σου πω την αληθεια μιας και η Ελιν ειχε καλο προγραμμα.Χωρις παγιο κι εκει και χωρις ρητρα και χρεωση ισχυος.Παλι ευκολα.

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-tin-epicheirisi-ilektriko-reyma/fixed-business-2-reyma/

Τελικα επελεξα να παω στην Volterra.

Εγω τα εψαξα και με συμφερει στην Volterra και η εξοικονομηση ειναι παρα πολυ μεγαλη στην περιπτωση μου σε σχεση με την ΔΕΗ.Ψαξτο κι εσυ συγκρινε τα και θα δεις τι σε συμφερει.

Στο πρόγραμμα της volterra που ακριβώς λέει ότι δεν υπάρχει ρήτρα ;;; Γιατί εγώ αλλά διάβασα στους όρους κ στο πρόγραμμα τους , ρήτρα που έχει όριο 35 με 45 πάρα πολύ υψηλό !!!!

Για να μην λέμε κ ότι θέλουμε εδώ μέσα ....

Της ελιν πάντως είναι εξαιρετικό πρόγραμμα συμφωνώ ίσως το καλύτερο κ χωρίς ΟΤΣ το ΑΝΑΦΕΡΕΙ FIXED κ χωρίς χρέωση ισχύος .

https://www.kathimerini.gr/economy/business/1009758/se-olokliromeno-energeiako-omilo-metexelissetai-i-elinoil/

Με ποιον συνεργάζεται η ελιν ;;; Ποια προγράμματα ακολουθεί ελαφρώς διαφοροποιημένα ;;; Εδώ μιλάμε με στοιχεία για να δείξουμε πως είναι σήμερα τα πράγματα για τις μη καθετοποιημενες εταιρίες .

Για πληροφόρηση σας ο Ήρων συνεργάζεται κ με την nrg λόγω της συνεργασίας Περιστέρη με Βαρδινογιάννη αλλά τώρα θα μου πείτε πού το ξέρεις.......όπως κ τα άλλα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εικόνα εξαμήνου (2 εκκαθαριστικοί), σύγκριση του προγράμματός μου Elpedison 24  με ΔΕΗ myHomeEnter. Με εξοντωτική ΟΤΣ, πάλι συμφέρει (έστω και με κέρδος 50€ περίπου.) στην Elpedison σε πρόγραμμα που υπογράφηκε τον Ιούλιο του 2019.

(Ο πρώτος λογαριασμός είναι από 30/10/2020 - 5/1/2021 με 1153Kwh και ο δεύτερος από 5/1/2021 - 5/5/2021 με  1838Kwh)

187162412_.png.e519ef7f95979108677fd328e477c239.png

1049994419_.png.bdf1bd2f560260b03385031d18493306.png    2067383806_.png.307a9f7380e461aeeb119ca0428c37f5.png

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://radar.gr/article/giati-o-peristeris-mpike-stin-optima

2 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Εικόνα εξαμήνου (2 εκκαθαριστικοί), σύγκριση του προγράμματός μου Elpedison 24  με ΔΕΗ myHomeEnter. Με εξοντωτική ΟΤΣ, πάλι συμφέρει (έστω και με κέρδος 50€ περίπου.) στην Elpedison σε πρόγραμμα που υπογράφηκε τον Ιούλιο του 2019.

(Ο πρώτος λογαριασμός είναι από 30/10/2020 - 5/1/2021 με 1153Kwh και ο δεύτερος από 5/1/2021 - 5/5/2021 με  1838Kwh)

187162412_.png.e519ef7f95979108677fd328e477c239.png

1049994419_.png.bdf1bd2f560260b03385031d18493306.png    2067383806_.png.307a9f7380e461aeeb119ca0428c37f5.png

 

Το πάγιο για πόσους μήνες είναι αυτό;;; Η ρήτρα να ξέρεις ανεβαίνει συνέχεια άρα δεν συμφέρουν προγράμματα με ρήτρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Το καταλαβαίνεις ότι όταν βάζεις τόσο εξειδικευμένες ειδήσεις, βάζεις στους άλλους υποψίες ότι η δουλειά σου σχετίζεται με τον κλάδο έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...