Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Εικόνα εξαμήνου (2 εκκαθαριστικοί), σύγκριση του προγράμματός μου Elpedison 24  με ΔΕΗ myHomeEnter. Με εξοντωτική ΟΤΣ, πάλι συμφέρει (έστω και με κέρδος 50€ περίπου.) στην Elpedison σε πρόγραμμα που υπογράφηκε τον Ιούλιο του 2019.

(Ο πρώτος λογαριασμός είναι από 30/10/2020 - 5/1/2021 με 1153Kwh και ο δεύτερος από 5/1/2021 - 5/5/2021 με  1838Kwh)

187162412_.png.e519ef7f95979108677fd328e477c239.png

1049994419_.png.bdf1bd2f560260b03385031d18493306.png    2067383806_.png.307a9f7380e461aeeb119ca0428c37f5.png

 

Η τιμή κιλοβατώρας σου σε αυτό τον λογαριασμό είναι 0.088 αν προσθέσεις την ρήτρα 

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Το καταλαβαίνεις ότι όταν βάζεις τόσο εξειδικευμένες ειδήσεις, βάζεις στους άλλους υποψίες ότι η δουλειά σου σχετίζεται με τον κλάδο έτσι;

Καμία απολύτως σχέση το ψάχνω με μια έρευνα πάνω στα πάντα στο γκουγκλ η δουλειά μου είναι άλλη καμία σχέση με αυτό .

Δηλ κ αυτός που έγραψε το εξελ να φανταστώ ότι έχει σχέση με τον κλάδο ;;;

Το ξαναλέω έχω τον κολλητό μου που έχει άμεση σχέση με τον κλάδο με ενημερώνει κ σας τα λέω κ εσείς δεν με πιστεύετε .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν εννοείς τον δεύτερο λογαριασμό είναι (1838*0,0639)+17,6+24,06=159.10/1838=0.0865€

Αντίστοιχα στον πρώτο λογαριασμό είναι (1153*0,0639)+9,83+9,49=92,99/1153=0.080656€)

Βγάζοντας ένα μέσο όρο από τις 187 ημέρες βγαίνει 0,0842€ ανά Kwh.

Κάνω κάπου λάθος στους υπολογισμούς;

23 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

https://radar.gr/article/giati-o-peristeris-mpike-stin-optima

Το πάγιο για πόσους μήνες είναι αυτό;;; Η ρήτρα να ξέρεις ανεβαίνει συνέχεια άρα δεν συμφέρουν προγράμματα με ρήτρες .

Το πάγιο είναι 4,4€ τον μήνα ...το συνολικό που εμφανίζεται για 187 ημέρες 27,43€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Αν εννοείς τον δεύτερο λογαριασμό είναι (1838*0,0639)+17,6+24,06=159.10/1838=0.0865€

Αντίστοιχα στον πρώτο λογαριασμό είναι (1153*0,0639)+9,83+9,49=92,99/1153=0.080656€)

Βγάζοντας ένα μέσο όρο από τις 187 ημέρες βγαίνει 0,0842€ ανά Kwh.

Κάνω κάπου λάθος στους υπολογισμούς;

Έβαλες κ το πάγιο μέσα που στον υπολογισμό της ΟΤΣ δεν μπαίνει από ότι ξέρω. Αν το βάλεις συνολικά το πληρώνεις ναι τόσο είναι αλλά το επόμενο 4μηνο θα είναι παραπάνω η ΟΤΣ να ξέρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Depeche3 είπε

Έβαλες κ το πάγιο μέσα που στον υπολογισμό της ΟΤΣ δεν μπαίνει από ότι ξέρω. Αν το βάλεις συνολικά το πληρώνεις ναι τόσο είναι αλλά το επόμενο 4μηνο θα είναι παραπάνω η ΟΤΣ να ξέρεις 

Υπολόγισα συνολικά έξοδα του λογαριασμού για να βγάλω την μέση τιμή την KWh και όχι την ΟΤΣ. Δυστυχώς κανένας δεν ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον αλλά δεν πρέπει να έχεις άδικο σχετικά με την αύξηση της ΟΤΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

το ψάχνω με μια έρευνα πάνω στα πάντα στο γκουγκλ

Τί σημαίνει αυτό;;;🤔

20 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Δηλ κ αυτός που έγραψε το εξελ να φανταστώ ότι έχει σχέση με τον κλάδο ;;;

Το ξαναλέω έχω τον κολλητό μου που έχει άμεση σχέση με τον κλάδο με ενημερώνει κ σας τα λέω κ εσείς δεν με πιστεύετε .....

Αυτός που έγραψε το excel είναι αυτός που αποφάσισε να το ψάξει μέχρι εκεί που δεν πάει σαν πελάτης για να βρει την οικονομικότερη λύση γι' αυτόν. Και είχε την καλοσύνη να μοιραστεί τη δουλειά του για να μην παιδεύονται οι υπόλοιποι.

Εγώ δεν εξέφρασα βεβαιότητα, αλλά απορίες.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έρευνα αγοράς πάντως κάνεις βάζοντας κάτω τις τιμές των παρόχων, όχι ψάχνοντας ειδήσεις τύπου μετοχικών συνθέσεων κλπ. Σαν πελάτη σε αφορούν οι αριθμοί, όχι οι φήμες και οι ειδήσεις. Οι αριθμοί δεν μπορούν να αμφισβητηθούν. Τα υπόλοιπα ελέγχονται.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Έρευνα αγοράς πάντως κάνεις βάζοντας κάτω τις τιμές των παρόχων, όχι ψάχνοντας ειδήσεις τύπου μετοχικών συνθέσεων κλπ. Σαν πελάτη σε αφορούν οι αριθμοί, όχι οι φήμες και οι ειδήσεις. Οι αριθμοί δεν μπορούν να αμφισβητηθούν. Τα υπόλοιπα ελέγχονται.

Έρευνα αγοράς κάνεις στα πάντα όχι μόνο στην τιμή πλέον γιατί έτσι όπως έχει πάει το ρεύμα η τιμή αλλάζει συνέχεια 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Έρευνα αγοράς κάνεις στα πάντα όχι μόνο στην τιμή πλέον γιατί έτσι όπως έχει πάει το ρεύμα η τιμή αλλάζει συνέχεια 

Η είδηση που μας έβαλες τί επιπλέον προσφέρει στη σύγκριση των τρέχοντων πακέτων ας πούμε;

Τέλος πάντων εδώ θα διαφωνήσουμε. Οκ, να γνωρίζει κανείς το κλίμα της αγοράς, αλλά στο τέλης της ημέρας οι αριθμοί μετράνε μόνο. Κι εσύ φαίνεται να μην τους έχεις μελετήσει τόσο καλά όσο αυτοί που συμμετέχουν περισσότερο στο τόπικ και έχουν κάνει... διατριβή.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Η είδηση που μας έβαλες τί επιπλέον προσφέρει στη σύγκριση των τρέχοντων πακέτων ας πούμε;

Τέλος πάντων εδώ θα διαφωνήσουμε. Οκ, να γνωρίζει κανείς το κλίμα της αγοράς, αλλά στο τέλης της ημέρας οι αριθμοί μετράνε μόνο. Κι εσύ φαίνεται να μην τους έχεις μελετήσει τόσο καλά όσο αυτοί που συμμετέχουν περισσότερο στο τόπικ και έχουν κάνει... διατριβή.

Έτσι όπως το έχουν μελετήσει κ έχουν γράψει φυσικά κ όχι κ δεν χρειάζεται εδώ μέσα γιατί τι νόημα θα είχε να το κάνω ;; Δεν τους αμφισβητώ όπως εκείνοι εμένα γιατί το έψαξαν . 

Εγώ λέω ότι μαθαίνω κ ότι πρόκειται να γίνει για να βοηθήσω όπως στην περίπτωση της nrg γιατί αν κάποιος ήθελε να πάει με Φιξ είναι κρίμα να πάει μια μέρα αργότερα κ να έχει επιβάρυνση 20 ευρώ στο 4μηνο. Νομίζω ότι έχει άμεση σχέση αυτό με τις τιμές .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους διάβασα τα μυνήματα περί αύξησης του nrg fixed από αρχές του μήνα.Αν τους στείλω εγώ το έντυπο για ενεργοποίηση σήμερα που έχει τιμή 4 ευρώ και την Τρίτη πάρει αύξηση και πάει στα 9 όπως ακούγεται εγώ θα πληρώνω τα 4 ευρώ που ενεργοποίησα η θα με βάλουν και μένα να πληρώνω τα 9 κάθε μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά 4, αφού θα υπάρχει αποτύπωση της ημερομηνία και ώρας που το έστειλες. Μπορείς να το γράψεις και κάπου μέσα στην αίτηση ή στο μέηλ (όχι ότι ξέρεις ότι θα πάει στα 9 αλλά "στην τιμή των 4€") για να έχεις γραπτά και αυτό το κομμάτι αν κάτι πάει στραβά και να μπορείς να το επικαλεστείς ότι δε συμφώνησες πουθενά για 9€.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Καλημέρα σε όλους διάβασα τα μυνήματα περί αύξησης του nrg fixed από αρχές του μήνα.Αν τους στείλω εγώ το έντυπο για ενεργοποίηση σήμερα που έχει τιμή 4 ευρώ και την Τρίτη πάρει αύξηση και πάει στα 9 όπως ακούγεται εγώ θα πληρώνω τα 4 ευρώ που ενεργοποίησα η θα με βάλουν και μένα να πληρώνω τα 9 κάθε μήνα?

Το ρώτησα αυτό μέχρι Δευτέρα θα έχεις με 4 , αν όμως το βγάλεις γιατί υπάρχει η δυνατότητα αυτή κ το ξαναβάλεις θα πας στα 9 να ξέρεις . Το θέμα είναι ότι για 4 μήνες η nrg δεν χρεώνει ΟΤΣ κ τώρα όποιος θέλει να πάρει με 4 ευρώ το ενεργοποιεί κ έτσι έχει κάποια χασουρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, akisbeat77 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Καμία πρόταση για αλλαγή παρόχου απο Δεη για Γ22 επαγγελματικό υπαρχει? Έχω χάσει λιγο το μπουσουλα με τις προσφορές των εταιριών. Αξίζει το κοπο η αλλαγή σε άλλο πάροχο?

FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ_V22_2020.pdf

Για να μην συνεχιζουν να σε παραπληροφορουν και για να μην σου γραφουν ψεματα και ανακριβειες ωστε να σε σπρωξουν σε συγκεκριμενους παροχους που θελουν να προωθησουν αφηνω εδω το pdf που μου ειχαν στειλει οταν ειχ μιλησει με την Volterra οπου αναγραφει στους ειδικους ορους οτι η τιμη του προγραμματος ειναι σταθερη και δεν επηρεαζεται απο οποιαδηποτε ρητρα.Επισης αφηνω και το email που μου ειχαν στειλει για το συγκεκριμενο προγραμμα οπου αναφερουν τα ιδια. 

Καλησπέρα σας,
 
Σχετικά με το παρακάτω αίτημά σας, σας επισυνάπτουμε τη προσφορά για τη παροχή σας με τιμολόγιο Γ22. Η προσφορά μας αφορά ένα απολύτως «ελεύθερο» συμβόλαιο, χωρίς καμία ρήτρα αποδέσμευσης και χωρίς ρήτρες αναπροσαρμογής.
Επιπλέον θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι υπάρχει η δυνατότητα εκκαθαριστικού λογαριασμού κάθε μήνα.
Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή ερώτηση,
 
Με Εκτίμηση
Customer Care Αgent  | Διεύθυνση Λιανικής
Τ.: +30 2130 88 3000 |  E.: customercare@volterra.gr
 
Ψαξτο και μονο σου καλυτερα για να διαπιστωσεις οτι σου γραφω αλλα και για να δεις τι σε συμφερει.
 
Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ_V22_2020.pdf 211 kB · 0 downloads

Για να μην συνεχιζουν να σε παραπληροφορουν και για να μην σου γραφουν ψεματα και ανακριβειες ωστε να σε σπρωξουν σε συγκεκριμενους παροχους που θελουν να προωθησουν αφηνω εδω το pdf που μου ειχαν στειλει οταν ειχ μιλησει με την Volterra οπου αναγραφει στους ειδικους ορους οτι η τιμη του προγραμματος ειναι σταθερη και δεν επηρεαζεται απο οποιαδηποτε ρητρα.Επισης αφηνω και το email που μου ειχαν στειλει για το συγκεκριμενο προγραμμα οπου αναφερουν τα ιδια. 

Καλησπέρα σας,
 
Σχετικά με το παρακάτω αίτημά σας, σας επισυνάπτουμε τη προσφορά για τη παροχή σας με τιμολόγιο Γ22. Η προσφορά μας αφορά ένα απολύτως «ελεύθερο» συμβόλαιο, χωρίς καμία ρήτρα αποδέσμευσης και χωρίς ρήτρες αναπροσαρμογής.
Επιπλέον θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι υπάρχει η δυνατότητα εκκαθαριστικού λογαριασμού κάθε μήνα.
Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή ερώτηση,
 
Με Εκτίμηση
Customer Care Αgent  | Διεύθυνση Λιανικής
Τ.: +30 2130 88 3000 |  E.: customercare@volterra.gr
 
Ψαξτο και μονο σου καλυτερα για να διαπιστωσεις οτι σου γραφω αλλα και για να δεις τι σε συμφερει.
 

Τιμοκατάλογος προγρμματών Volterra

Πιο πριν ειχα βρει τον γενικο τιμοκαταλογο μεσα απο τις αιτησεις αλλα αν πας στην σελιδα του προγραμματος βρισκεις αυτο το οποιο για την εποχη κ για οσο ισχυει ειναι πολυ καλο απο οσο εχω δει στις αλλες εταιριες

Επεξ/σία από Depeche3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...