Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, koularasss είπε

Είναι ευκολο να εξηγησει καποιος τι ειναι η ρητρα προσαρμογης;

https://allazorevma.gr/ots

Αναφορά σε κείμενο

Οριακή Τιμή Συστήματος (ΟΤΣ) είναι η τιμή χονδρικής με την οποία αγοράζουν το ρεύμα οι Πάροχοι. Η τιμή αυτή παρουσιάζει διακυμάνσεις με αποτέλεσμα να δημιουργεί ένα μη προβλέψιμο κόστος για τους παρόχους. Μετακυλίουν συνεπώς μέρος του κινδύνου αυτού στους καταναλωτές. Η χρέωση (ή πίστωση) αυτή προβλέπεται στις συμβάσεις που υπογράφουν οι πελάτες, αλλά δεν αναφέρεται πάντα στους δημοσιευμένους τιμοκαταλόγους των Παρόχων. Συνεπώς, είναι καλό να γνωρίζουμε, ότι πέραν των ανταγωνιστικών χρεώσεων, είναι πιθανόν να εμφανισθεί στους λογαριασμούς μας και η «ρήτρα ΟΤΣ», που είναι μια επιπλέον χρέωση (ή πίστωση) που πρέπει να συνυπολογίσουμε πριν αλλάξουμε Πάροχο.

Πόσο επηρεάζει αυτή η “Ρήτρα ΟΤΣ”τον καταναλωτή;

Αν η χονδρική τιμή (Ο.Τ.Σ.) ξεπεράσει το άνω όριο μιας ουδέτερης ζώνης τιμών που καθορίζεται στην σύμβαση, ο Πάροχος επιβαρύνει τον καταναλωτή, ενώ αν είναι μικρότερη από το κάτω όριο ο Πάροχος πιστώνει τον καταναλωτή.

 

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, koularasss είπε

Είναι ευκολο να εξηγησει καποιος τι ειναι η ρητρα προσαρμογης;

Διάβασε τη προτεινόμενη ανάρτηση που είναι καρφιτσωμένη :)

  

7 ώρες πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Καλημέρα σε όλους διάβασα τα μυνήματα περί αύξησης του nrg fixed από αρχές του μήνα.Αν τους στείλω εγώ το έντυπο για ενεργοποίηση σήμερα που έχει τιμή 4 ευρώ και την Τρίτη πάρει αύξηση και πάει στα 9 όπως ακούγεται εγώ θα πληρώνω τα 4 ευρώ που ενεργοποίησα η θα με βάλουν και μένα να πληρώνω τα 9 κάθε μήνα?


Στο συμβόλαιο που υπέγραψες ,γράφει ξεκάθαρα οτι είναι 4Ε ,αν αυξηθεί πρόκειται για μονομερή αλλαγή με ότι συνεπάγεται .Προσωπικά θα την κάνω αν πάνε να το αυξήσουν

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

για ένα σπίτι γύρω στα 50 τετραγωνικά με 1 άτομο, που τώρα θα κάνω αίτηση για ρεύμα, χωρίς νυχτερινό, έχω καταλήξει στο Οn! 24/7 της Ελίν, αφού έχει τον χαμηλότερο συνδυασμό κιλοβατώρα-πάγιο(0,057-2,9).

Όσον αφορά την εγγύηση, τα περισσότερα την δίνουν πίσω με πάγια εντολή και όσον αφορά την ρήτρα προσαρμογής, έχω την εντύπωση ότι με συμφέρει να ρισκάρω να την έχω απο το να δίνω ακριβότερη κιλοβατώρα(γύρω στα 0,080-0,085 στους περισσότερους παρόχους), από ότι καταλαβαίνω βέβαια κανείς δε μπορεί να προβλέψει ποια θα είναι η διαφορά που θα κάνει η ρήτρα στο λογαριασμό με απόλυτη ακρίβεια.

Εννοείται πρώτα έλεγξα και τα excel που έχουν αναρτηθεί από τον @korakios και τον ευχαριστώ, από τα οποία με κερδίζει η solar energy με τα 339 τελική, μακάρι να ήξερα και το συμβόλαιο με ρήτρα πόση τελική έχει για να μπορώ να συγκρίνω.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή ή πρόταση, ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Screenshot_20210530-214256.jpg.eb1724951b87e174e4948722a6f3a553.jpg

Επεσα λιγο εξω απο οτι βλεπετε 9,90 το fix..........η παραπληροφορηση αλερτ που λεγατε......

Για νέους πελάτες λέει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν λεω;;; Αν το ενεργοποιησεις μεχρι αυριο πας παλιο αν το ενεργοποιησεις Τριτη πας 9,90.....

Παραπληροφορηση αλερτ δεν ηταν παντως ........

κ νεο προγραμμα με 0,0619 κ παγιο 2,90 με ebill αλλιως 4.50 σταθερα, ολα αυτα απο Τριτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sarevok19 είπε

Καλησπέρα,

για ένα σπίτι γύρω στα 50 τετραγωνικά με 1 άτομο, που τώρα θα κάνω αίτηση για ρεύμα, χωρίς νυχτερινό, έχω καταλήξει στο Οn! 24/7 της Ελίν, αφού έχει τον χαμηλότερο συνδυασμό κιλοβατώρα-πάγιο(0,057-2,9).

Όσον αφορά την εγγύηση, τα περισσότερα την δίνουν πίσω με πάγια εντολή και όσον αφορά την ρήτρα προσαρμογής, έχω την εντύπωση ότι με συμφέρει να ρισκάρω να την έχω απο το να δίνω ακριβότερη κιλοβατώρα(γύρω στα 0,080-0,085 στους περισσότερους παρόχους), από ότι καταλαβαίνω βέβαια κανείς δε μπορεί να προβλέψει ποια θα είναι η διαφορά που θα κάνει η ρήτρα στο λογαριασμό με απόλυτη ακρίβεια.

Εννοείται πρώτα έλεγξα και τα excel που έχουν αναρτηθεί από τον @korakios και τον ευχαριστώ, από τα οποία με κερδίζει η solar energy με τα 339 τελική, μακάρι να ήξερα και το συμβόλαιο με ρήτρα πόση τελική έχει για να μπορώ να συγκρίνω.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή ή πρόταση, ευχαριστώ.

 

Να το ψάξεις πολυ καλα.. Παροχο χωρίς ΟΤΣ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Depeche3 είπε

αυτο δεν λεω;;; Αν το ενεργοποιησεις μεχρι αυριο πας παλιο αν το ενεργοποιησεις Τριτη πας 9,90.....

Ένας που είναι ήδη πελάτης γιατί να το ενεργοποιήσει τώρα; Αφού όποτε και να το κάνει με 4€ θα είναι.

8 λεπτά πριν, Sarevok19 είπε

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή ή πρόταση, ευχαριστώ.

Για αρχή, αν δεν είσαι στο ενοίκιο ή αν σκοπεύεις να μείνεις πολύ καιρό εκεί και ο ιδιοκτήτης το συζητάει, βάλε νυχτερινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Ένας που είναι ήδη πελάτης γιατί να το ενεργοποιήσει τώρα; Αφού όποτε και να το κάνει με 4€ θα είναι.

Γιατί αναφέρουμε τους παλιούς πελάτες; Ποτέ δεν ήταν αντικείμενο της συζήτησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Ένας που είναι ήδη πελάτης γιατί να το ενεργοποιήσει τώρα; Αφού όποτε και να το κάνει με 4€ θα είναι.

Για αρχή, αν δεν είσαι στο ενοίκιο ή αν σκοπεύεις να μείνεις πολύ καιρό εκεί και ο ιδιοκτήτης το συζητάει, βάλε νυχτερινό.

 Αυτο δεν το γνωριζω σιγουρα , αυτο που ξερω ειναι οτι αν ενεργοποιησεις σημερα το σταματησεις μετα απο 2 μηνες πας στο καινουριο αν το ξανα ενεργοποιησεις αρα ασχετα αν εισαι παλιος απο Τριτη θα εισαι με καινουρια τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Γιατί αναφέρουμε τους παλιούς πελάτες; Ποτέ δεν ήταν αντικείμενο της συζήτησης.

Δε θυμάμαι ακριβώς όλα τα ποστ πίσω του Depeche3, ούτε θα ανατρέξω τώρα γιατί είναι αρκετά, αλλά νομίζω ότι δε διαχωρίστηκε κάπου στην κουβέντα. Μάλιστα κάποιοι που είναι ήδη σε συμβόλαιο συζήταγαν αν θα προλάβουν να το ενεργοποιήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Δε θυμάμαι ακριβώς όλα τα ποστ πίσω του Depeche3, ούτε θα ανατρέξω τώρα γιατί είναι αρκετά, αλλά νομίζω ότι δε διαχωρίστηκε κάπου στην κουβέντα. Μάλιστα κάποιοι που είναι ήδη σε συμβόλαιο συζήταγαν αν θα προλάβουν να το ενεργοποιήσουν.

Αυτοί που είναι σε συμβόλαιο ήδη, έχουν δεσμευμένους και πολύ συγκεκριμένους όρους. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

αυτο που ξερω ειναι οτι αν ενεργοποιησεις σημερα το σταματησεις μετα απο 2 μηνες πας στο καινουριο αν το ξανα ενεργοποιησεις αρα ασχετα αν εισαι παλιος απο Τριτη θα εισαι με καινουρια τιμη

Ούτε αυτό μου φαίνεται σωστό που γράφεις. Ο παλιός πελάτης είναι αυτός που έχει υπογράψει μέχρι σήμερα και αυτό δεν αλλάζει. Η λογική αυτό λέει, χωρίς να έχω διαβάσει ακριβώς τους όρους. Μόλις μπουν και οι korakios, HERTHAN που είναι πελάτες και τους αφορά, θα τα δουν πιο διεξοδικά και θα μας απαντήσουν.

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αυτοί που είναι σε συμβόλαιο ήδη, έχουν δεσμευμένους και πολύ συγκεκριμένους όρους. 

 

Και αυτό ακριβώς λέω.😉

Ο Depeche είναι που δεν το είχε διαχωρίσει.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Ούτε αυτό μου φαίνεται σωστό που γράφεις. Ο παλιός πελάτης είναι αυτός που έχει υπογράψει μέχρι σήμερα και αυτό δεν αλλάζει. Η λογική αυτό λέει, χωρίς να έχω διαβάσει ακριβώς τους όρους. Μόλις μπουν και οι korakios, HERTHAN που είναι πελάτες και τους αφορά, θα τα δουν πιο διεξοδικά και θα μας απαντήσουν.

Το fix δεν ειναι κατι σταθερο οποτε θελεις το εχεις οποτε θελεις οχι κ αν αλλαξει η τιμη κ δεν το εχεις ενεργοποιημενο θα πας με την καινουρια λογικα απλα αυτο δεν μου το διευκρινησε ο κολητος μου θα τον ρωτησω αυριο κ θα σας πω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...