Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Δηλαδή τα excel λένε ότι στις ειδήσεις παίζουν όσες αυξήσεις γίνονται από τους εναλλακτικούς;Τα excel λένε πως δεν αυξάνουν την τιμή του fixed σε όσους καταφεύγουν σ αυτό για να γλιτώσουν την ρητρα οριακής τιμής συστήματος; 

Και τελικά γιατί αυξάνουν τιμές αν μπορούν να πουλάνε ρεύμα φθηνότερα;

Αναφορά κάνει όποιος δεν έχει επιχειρήματα να παραθέσει για να απαντήσει.Γιατι δεν έκανες αναφορά 3 μέρες τώρα για το  "παραπληροφορηση alert" που έλεγες για τον φίλο;

Γιατί εκεί απαντούσες; 

Δεν πειράζει η αλήθεια δεν σβήνει όσο κι αν το επιθυμείς.

Απλά ο δημόσιος διάλογος  είναι πολύ ενοχλητικός όταν δεν μπορείς να πεισεις με επιχειρήματα όσους τον παρακολουθούν.

Φίλε μου εδώ μέσα δεν βγάζεις άκρη , μας έχουν ζαλίσει με αυτό το εξελ κ το τι λέει λες κ είναι το ιερό Ευαγγέλιο του ρεύματος κ δεν κάνει λάθη .

Τους άνοιξα τα μάτια μπας κ κάποιος προλάβει κ πάρει το Φιξ με 4 ευρώ κ κοροϊδεύανε μιας κ ήταν τόσο σίγουροι , όταν είδαν ότι είχα δίκιο το έριξαν άλλου κ έλεγαν το καινούριο ότι παίρνουν Φιξ 4 ευρώ όλοι οι παλιοί επειδή λέει κάτι στο σάιτ μπερδεμένο .

Παίρνεις στην nrg κ σου λένε 4 ευρώ έχουν μόνο αυτοί που το είχαν ενεργοποιημένο κ οι νέοι πελάτες μέχρι Παρασκευή ....

Τους λες το απλό καλέστε να σας πουν , ούτε αυτό κάνουν από εγωισμό γιατί μόνο αυτοί γνωρίζουν κ κανένας άλλος .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Άντε μέχρι να σβηστούν ας μπω στον κόπο

Δεν μας ενδιαφέρει αν είναι κακιά , κρατάμε το ακριβή

δεν μας ενδιαφέρουν τα φωτοστέφανα ,απλά είναι φθηνότεροι

Δεν μας ενδιαφέρει άμεσα η αγορά ,απλά να βρούμε το φθηνότερο

στα excel ,αναφέρεται η τιμή του fixed (δεν έχω διορθώσει ακόμα το 4U, θα μπει και το smart, τα save 40% παραμένει ακόμα)

όχι , σε όσους δε μπορούν να χειριστούνε ένα excel και λένε οτι να'ναι

Δεν τον έκανα αναφορά γιατί μπορεί όντως να αυξάνονταν το fixed . To παραπληροφορηση alert έγινε σε συγκεκριμένο σχόλιο αλλά βαριέσαι να διαβάζεις

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58650142

Η αλήθεια βρίσκεται στα excel 👼😁

Κατέβασε το excel ,κάνε edit μόνο σου το fixed στο 4u να είμαστε σωστοί και πόσταρε τι σε συμφέρει απο πάροχο . Αν βρεις κάτι άλλο με επιχειρήματα δεκτό :)

Για την είδηση στα κανάλια ξέχασες ν απαντήσεις.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cinrtc είπε

Για την είδηση στα κανάλια ξέχασες ν απαντήσεις.

Μα δε με απασχολεί , τηλεόραση δεν έχω εδώ και 11 χρόνια ...

Στα υπόλοιπα όμως δε μου απάντησες ,το λέω γιατί ήθελες διάλογο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Κι εγώ αρκεί τα α και β να είναι σταθερές και όχι μεταβλητές. Γιατί άλλαξαν το εύρος της OΤΣ ,μετά άλλαξαν τους τύπους που την υπολόγιζαν με Λπ3 λπ2 ΜΜΚΘΣΣ Και δεν συμμαζεύεται και όσοι τους πηραν χαμπαρι και ετρεξαν να προστατευτούν κάτω από την ομπρέλα του fixed ,τώρα τους αυξάνουν και την τιμή του fixed. 

Κάποια μέρα θα δεις την αλήθεια στο λογαριασμό σου.

Καλό βράδυ 

Για αυτό υπάρχει και το φόρουμ. Ώστε με τη βοήθεια των άλλων μελών να διαλέγουμε το κατάλληλο α.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/2/2018 στις 12:32 ΠΜ, tsioulak είπε

Επειδη με καποιον τροπο θα σε κλεψει ο "εναλλακτικος" παροχος. 

Μπορει να σου δωσει καμια χοντρη εκπτωση για 6 μηνες και για 6 μηνες να σου βγαζει μικρους εναντι λογαριασμους (ετσι ωστε η εκτπωση να ειναι εκει) και μετα να σου σκασει εναν τεραστιο εκκαθαριστικο χωρις εκπτωσεις και χωρις τιποτα.

Μπορει να σου ανεβασει την τιμη ξαφνικα λογω ανοδου της ΟΤΣ και να καταληξεις να δωσεις παραπανω απο οτι στην ΔΕΗ.

Μπορει να ανεβασει την τιμη οποια στιγμη γουσταρει (συμβολαια κτλ ειναι για γατακια), οπως κανουν/κανανε οι εταιριες τηλεπικοινωνιων ΚΑΙ θα σου ανεβαζει την τιμη οταν την ανεβαζει η ΔΕΗ.

Οποτε μεινε στην ΔΕΗ, μπορει να ειναι κλεφτες αλλα ειναι κλεφτες που ξερουμε.

Και θέλω να μάθω κορακιε  αυτό το post που φιγουράρει στα δημοφιλή δεξιά στη σελίδα γιατί δεν το χεις κάνει 3 χρόνια αναφορά και τι διαφέρει απ αυτό που ανέβασα εγώ και μάλιστα με στοιχεία.  

Επεξ/σία από cinrtc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cinrtc είπε

Για την είδηση στα κανάλια ξέχασες ν απαντήσεις.

Το ρεύμα πλέον είναι πανάκριβο , οι ιδιώτες έχουν θέμα από τον Δεκέμβριο κ μετά λόγω Μυτιληναίου κ το καλό είναι ότι χειροτερεύει η κατάσταση κ όλο αυτό το εκμεταλλεύονται οι μεγάλοι παίκτες της αγοράς στραγγαλιζοντας τον ανταγωνισμό...

Όποιος μικρός αντέχει αναγκαστικά πουλάει κάτω του κόστους να μαζέψει πελάτες για να απορροφηθεί από κάποιον μεγαλύτερο όπως η κεν κ η green .

Το μόνο που συμφέρει τώρα είναι τιμή σταθερή κ όχι με εμπροθεσμη πληρωμή για να κερδίσεις κάτι . 

Είχε η nrg το Φιξ σε καλή τιμή πάει κ αυτό δυστυχώς άραγε για ποιο λόγο ;;;

Κ έχουν μείνει κάποιοι λίγοι να έχουν ένα σχετικό κέρδος σε σχέση με ΔΕΗ που συμφέρει ακόμα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Και θέλω να μάθω αυτό το post που φιγουράρει στα δημοφιλή δεξιά στη σελίδα γιατί δεν το χεις κάνει 2 χρόνια αναφορά και τι διαφέρει απ αυτό που ανέβασα εγώ και μάλιστα με στοιχεία.  

1. Απάντησέ μου πρώτα στα υπόλοιπα , μην ανακατεύεις

2. Γιατί να το κάνω αναφορά ,αφού έχει αναφερθεί πολλές φορές η παγίδα της ρήτρας και έχω κάτσει να υπολογίσω σε πολλές περιπτώσεις και τη χρέωση της ρήτρας

3. Το sticky το έχεις διαβάσει?

α) το μέρος που λέω για ΟΤΣ

β) το excel του @vskτο είδες?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Μα δε με απασχολεί , τηλεόραση δεν έχω εδώ και 11 χρόνια ...

Στα υπόλοιπα όμως δε μου απάντησες ,το λέω γιατί ήθελες διάλογο ....

Διάλογο ο κορακιος .......🤣🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Για την είδηση στα κανάλια ξέχασες ν απαντήσεις.

Απλά μπορείς να αναζητήσεις την είδηση στο internet.Αν βάλεις αυξάνει τα τιμολόγια η ΔΕΗ θα σου βγάλει κανα εκατομμύριο δημοσιεύσεις site.Για βάλε αυξάνει τιμολόγια η elpedison η η nrg και άμα βρεις την είδηση πουθενά να μου πεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

1. Απάντησέ μου πρώτα στα υπόλοιπα , μην ανακατεύεις

2. Γιατί να το κάνω αναφορά ,αφού έχει αναφερθεί πολλές φορές η παγίδα της ρήτρας και έχω κάτσει να υπολογίσω σε πολλές περιπτώσεις τη χρέωση και την παγίδα της ρήτρας

3. Το sticky το έχεις διαβάσει?

α) το μέρος που λέω για ΟΤΣ

β) το excel του @vskτο είδες?

Σου απάντησα για την ΟΤΣ πως όταν τους πήραμε χαμπάρι έκαναν κόλπα με το εύρος ,τον τύπο υπολογισμού και τέλος με το fixed που του  αυξάνουν το πάγιο.

Το post που σου είπα λέει πως θα βρει τρόπο να σε κλέψει. Δεν μιλά μόνο για την ΌΤΣ λοιπον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν , προς υπόλοιπους

Βλέπω οτι το Nrg Basic παραμένει με fixed 4E ,οπότε το αφήνω στο excel

To 4U δε χάνει σε σχέση με το νέο smart ? Να το αντικαταστήσω καλύτερα , τι λέτε ?

Edit: με τέτοιο πάγιο ,μήπως να μη τα βάλω καν και να αφήσω Basic και save 40% ??

@HERTHAN , @DownUNDERground, @liakjim, @Kzaxas ?

19 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Σου απάντησα για την ΟΤΣ πως όταν τους πήραμε χαμπάρι έκαναν κόλπα με το εύρος ,τον τύπο υπολογισμού και τέλος με το fixed που του  αυξάνουν το πάγιο.

τα excel δεν έχουν ΟΤΣ και περιλαμβάνουν την τιμή του fixed σε πακέτα που έχουν

Που είναι το πρόβλημα?

19 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Το post που σου είπα λέει πως θα βρει τρόπο να σε κλέψει. Δεν μιλά μόνο για την ΌΤΣ λοιπον

Ειλικρινά ποιον τρόπο? Αν κατάλαβες κάτι συγκεκριμένο που δεν κατάλαβα ,καλό είναι να μας το πεις, γιαυτό είναι και αυτό το νήμα.

Αλλά δε μου έχεις απαντήσει τίποτα σε ότι είπα , αν θες να συζητάμε καλό είναι να αντιπαραθέτεις , τώρα αν είναι να λες τα δικά σου απλά για να λες μη κάνεις παράθεση καν

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Λοιπόν , προς υπόλοιπους

Βλέπω οτι το Nrg Basic παραμένει με fixed 4E ,οπότε το αφήνω στο excel

To 4U δε χάνει σε σχέση με το νέο smart ? Να το αντικαταστήσω καλύτερα , τι λέτε ?

 

@HERTHAN , @DownUNDERground, @liakjim, @Kzaxas ?

τα excel δεν έχουν ΟΤΣ και περιλαμβάνουν την τιμή του fixed σε πακέτα που έχουν

Που είναι το πρόβλημα?

Ειλικρινά ποιον τρόπο? Αν κατάλαβες κάτι συγκεκριμένο που δεν κατάλαβα ,καλό είναι να μας το πεις, γιαυτό είναι και αυτό το νήμα.

Αλλά δε μου έχεις απαντήσει τίποτα σε ότι είπα , αν θες να συζητάμε καλό είναι να αντιπαραθέτεις , τώρα αν είναι να λες τα δικά σου απλά για να λες μη κάνεις παράθεση καν

Για το internet δεν απάντησες. 

Το fixed το αυξάνουν αυτό είναι το πρόβλημα.

Και το ερώτημα είναι γιατί.Και γιατί όταν το αυξάνουν δεν ανοίγει μύτη;

Ενώ αν αυξήσει η ΔΕΗ γίνεται πάταγος. 

Και εγώ έφυγα από την ΔΕΗ. Πήγα στην nrg και μου έβγαινε πάνω από την ΔΕΗ με την ρητρα. Δεν είχα δέσμευση έφυγα

Τους πρότεινα να βάλω fixed με σταθερή τιμή για συμβόλαιο διάρκειας τριών ετών. Αρνήθηκαν.

Τότε είχε αυξήσει η elpedison το fixed από 1,5 ευρώ σε 9 και είχα δει πως θα πάει το έργο.

Όσο για τον τρόπο που θα σε κλέψουν γιατί δεν το ρωτας στον φιλο που το έγραψε το 18.

Αν θες απάντηση η αύξηση του fixed είναι ένας τρόπος. 

Εκτιμώ τη δουλειά σου στα excel και είχα κάνει και δικά μου γιατί είμαι μαθηματικός.

Αλλά διάλογο δεν αντέχεις και είναι κριμα

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

αν συμπληρώσεις το excel ,το save 40% είναι πολύ καλύτερο , πάλι της nrg

α, αν όντως πας στο 4U ,δες και στο συμβόλαιο με την ευκαιρία πόσο χρεώνουν το fixed

Το έχω συμπληρώσει, με προβληματίζει όμως το ότι δεν υπάρχει στο site και δεν μπορώ να δω ακριβώς λεπτομέρειές του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Αλλά διάλογο δεν αντέχεις και είναι κριμα

Πως να κάνω ,αφού δε μου απαντάς εσύ ο ίδιος. Με (τελευταία) καλή διάθεση να σου απαντήσω οτι δε με ενδιαφέρουν οι ειδήσεις (τηλεόραση ίντερνετ) παρα μόνο το ετήσιο κέρδος με βάση υπολογισμούς

4 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Το fixed το αυξάνουν αυτό είναι το πρόβλημα.

εντάξει , προς το παρών όμως υπάρχουν επιλογές

4 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Τους πρότεινα να βάλω fixed με σταθερή τιμή για συμβόλαιο διάρκειας τριών ετών. Αρνήθηκαν.

πας αλλού?

5 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Όσο για τον τρόπο που θα σε κλέψουν γιατί δεν το ρωτας στον φιλο που το έγραψε το 18.

εσύ το ανέφερες , δε θα έπρεπε να προσφέρεις κάτι στη συζήτηση?

5 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Αν θες απάντηση η αύξηση του fixed είναι ένας τρόπος. 

Μήπως μπερδεύεσαι και νομίζεις οτι το fixed μπορεί να αλλάξει στα μέσα του συμβολαίου ?

Αν ναι , πάσο , έχει υπεραναλυθεί αν ισχύει ή όχι ,δε χρειάζεται απο μένα να το συνεχίσω

Γιατί δεν κοιτάς πρόγραμμα χωρίς fixed ,απλά να έχει χαμηλή κιλοβατώρα ?

(και χωρίς ΟΤΣ φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση και παρακαλώ όποιος γνωρίζει, ας μου απαντήσει.

Τον προηγούμενο Νοέμβριο, πριν 6 μήνες, έκανα δέσμευση στο ΔΕΗ myHomeEnter, αλλά τώρα κάτι προέκυψε και θέλω να πάω σε εναλλακτικό πάροχο. 

Γνωρίζει κάποιος ποιο είναι το πέναλτι για το σπάσιμο του συμβολαίου στη ΔΕΗ ;  Όσο και να έψαξα, δε βρήκα κάποια σαφή απάντηση. 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Το έχω συμπληρώσει, με προβληματίζει όμως το ότι δεν υπάρχει στο site και δεν μπορώ να δω ακριβώς λεπτομέρειές του

βασικά ,αν διάβασες , το fixed εκτοξεύτηκε ,επομένως δε συμφέρει το 4U καθόλου.

Αν έχεις για διάφορους λόγους καμια τεράστια κατανάλωση (>10000kw) πες μου να βάλω και το νέο smart, αν και με αυτά τα πάγια δεν πολυλένε

Αν δε σου κάνει κόπο ξανακατέβασε το excel , μόλις το έκανα edit :)

Το save 40% είναι προωθητικό της nrg, μη σε προβληματίζει , παρα μόνο να βεβαιωθείς οτι το fixed είναι 4Ε και όχι 9Ε .

Αν πας προς τα εκεί ,ενημέρωσέ μας :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...