Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φούτσα ,αλάνια , ετοιμαστείτε για καταγγελία στη ΡΑΕ και προσφυγή στο ΣτΚ

Edit: Μπήκε σε νέα σελίδα , οπότε διευκρινίζω  για την άυξηση του fixed σε παλιούς πελάτες που δεν το είχαν ενεργοποιήσει .

(ετοιμάζω για ΡΑΕ τώρα)

και το basic το πήγαν +9,9Ε , μας τελείωσε η nrg 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειμαι προς αναχωρηση απο NRG ψηνομαι για solar energy η ελιν fixed οικιακο.Υπαρχει καποιος που εχει καποιο απ τα δυο να μου πει τις εντυπωσεις του?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν από την nrg για προσφορά και επειδή με ρώτησαν σε ποια εταιρία είμαι και είπα ελιν είπαν η Ελίν σε ένα μήνα δεν θα υπάρχει ,οπότε έτσι και αλλιώς θα πρέπει να βρείτε σε ποιον πάροχο θα πάτε ,ισχύει κάτι τέτοιο για Ελίν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

Φούτσα ,αλάνια , ετοιμαστείτε για καταγγελία στη ΡΑΕ και προσφυγή στο ΣτΚ

Edit: Μπήκε σε νέα σελίδα , οπότε διευκρινίζω  για την άυξηση του fixed σε παλιούς πελάτες που δεν το είχαν ενεργοποιήσει .

(ετοιμάζω για ΡΑΕ τώρα)

και το basic το πήγαν +9,9Ε , μας τελείωσε η nrg 😁

Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοούσα με τους παπατζήδες χθές.Το θέμα είναι πως όσοι πήγαν εκεί μόνο ένας στους 100 θα φύγει γιατί δεν μπορούν να δουν αυτό που αντιλαμβάνεσαι εσύ και όλοι όσοι είμαστε εδώ. Και είναι κρίμα γιατί είναι απάτη.

Η λύση είναι μία. Αλλαγή παρόχου ανά 6 μήνες σε προγράμματα χωρίς δέσμευση χρονική ώστε να μην προλαβαίνουν να εφαρμόσουν Ρήτρα ΟΤΣ. 😉😉😉

Επεξ/σία από cinrtc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

Με πήραν από την nrg για προσφορά και επειδή με ρώτησαν σε ποια εταιρία είμαι και είπα ελιν είπαν η Ελίν σε ένα μήνα δεν θα υπάρχει ,οπότε έτσι και αλλιώς θα πρέπει να βρείτε σε ποιον πάροχο θα πάτε ,ισχύει κάτι τέτοιο για Ελίν?

😲

 

3 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοούσα με τους παπατζήδες χθές.Το θέμα είναι πως όσοι πήγαν εκεί μόνο ένας στους 100 θα φύγει γιατί δεν μπορούν να δουν αυτό που αντιλαμβάνεσαι εσύ και όλοι όσοι είμαστε εδώ. Και είναι κρίμα γιατί είναι απάτη.

εγω θα την κανω και ας μην βγαλω ακρη μαζι τους και ας πληρωσω και τα παγια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nomadland. Ενεργειακοί νομάδες .🤣🤣🤣

Από πάροχο σε πάροχο ανά 6μηνο μέχρι να μας πάρουν χαμπάρι και να συντομευσουν το 6μηνο μη εφαρμογής της ρητρας ΟΤΣ από 6 μήνες σε 6 μέρες. (Τους έχω ικανούς και να το πάνε σε 6 ώρες, που 6 να ναι οι ώρες τους)🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Ειμαι προς αναχωρηση απο NRG ψηνομαι για solar energy η ελιν fixed οικιακο.Υπαρχει καποιος που εχει καποιο απ τα δυο να μου πει τις εντυπωσεις του?

Όπου καταλήξω θα σου πω , το λέω γιατί μάλλον είμαι γκαντέμης ,επομένως μήπως να πας αλλού ?!

Βέβαια ,μόλις έστειλα τεύχος στη ΡΑΕ , αν βγει άκρη κάθομαι ,αλλά ειλικρινά προτιμώ να φύγω αζημίως παρά να μείνω με +4 ευρώ γιατί με ξενέρωσαν

17 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοούσα με τους παπατζήδες χθές.Το θέμα είναι πως όσοι πήγαν εκεί μόνο ένας στους 100 θα φύγει γιατί δεν μπορούν να δουν αυτό που αντιλαμβάνεσαι εσύ και όλοι όσοι είμαστε εδώ. Και είναι κρίμα γιατί είναι απάτη.

όχι γιατί χθες δεν έλεγες τίποτα συγκεκριμένο και δεν μου απάντησες ακόμα ούτε στα μισά

Οτι είναι απάτη αυτό που κάνανε ,ναι εννοείται , πάμε αλλού φυσικά και πάντα χωρίς ΟΤΣ.

Τα νόμιμα θα τα κρίνει ο ΣτΚ και ΡΑΕ

Για να καταλήξεις κάπου, 

στο νήμα "Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?" προτείνεις κάποιο πρόγραμμα απο συγκεκριμένη εταιρία ?

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

Με πήραν από την nrg για προσφορά και επειδή με ρώτησαν σε ποια εταιρία είμαι και είπα ελιν είπαν η Ελίν σε ένα μήνα δεν θα υπάρχει ,οπότε έτσι και αλλιώς θα πρέπει να βρείτε σε ποιον πάροχο θα πάτε ,ισχύει κάτι τέτοιο για Ελίν?

Ωχ!! Εν μέσω καύσωνα θα μείνω χωρίς ρεύμα?

Υ.Γ. Τότε να μην πληρώσω τον λογαριασμό που μόλις βγήκε θα κλείσουν αφού...,😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

Με πήραν από την nrg για προσφορά και επειδή με ρώτησαν σε ποια εταιρία είμαι και είπα ελιν είπαν η Ελίν σε ένα μήνα δεν θα υπάρχει ,οπότε έτσι και αλλιώς θα πρέπει να βρείτε σε ποιον πάροχο θα πάτε ,ισχύει κάτι τέτοιο για Ελίν?

δεν τους έκραζες με το fixed με την ευκαιρία ?! Μια η elpedison τώρα η NRG...

edit: Μου θύμισες απο Ηρών που ορκιζόταν στην προσκοπική του τιμή οτι δεν εφαρμόζουν ρήτρα αναπροσαρμογής ,αλλά είναι παράνομο να μην εφαρμόζει πάροχος και οτι η ΔΕΗ εφαρμόζει...μακριά απο τηλέφωνα....

Και να κλείσει δε κόβεται το ρεύμα ,περνάς στον "καθολικό πάροχο" και πας μετά κάπου αλλού

Αλλά για να κλείσει χλωμό μιας και είναι δυνατή εταιρία.

Αυτό που ξέρω απο άλλους είναι οτι εφάρμοσε ΕΛΑΠΕ (+0,002 Ε) απο το νέο έτος ,ίσως καθυστερεί η έκδοση λογαριασμού και αργεί η επιστροφή της εγγύησης

___________________________________________________________________________________

@DownUNDERground μη γελάς , τον @HERTHAN περισσότερο σκέφτομαι , θα πάθει και τίποτα, του έστειλα pm είπα να του πω το fixed της nrg είναι στα κεραμίδια να τον πάρω με το μαλακό,

ετοίμασε υπογλώσσια 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέγραψα στην ngr για το save 40% μέσω συνεργάτη τους την Παρασκευή. 

Είχα ζητήσει επιβεβαίωση στα παρακάτω πριν υπογράψω (την πήρα σε email).

Στα χαρτιά που μου στείλανε για να υπογράψω γράφει 4 ευρώ. Ούτε 9 ούτε 10 ούτε αν/θα αυξηθεί.

------------------------

¨...σας επιβεβαιώνω αυτά που μου αναφέρατε.

Πιο συγκεκριμένα, για το πρόγραμμα nrg Save -40% ισχύουν τα ακόλουθα:
1) 24μηνη σύμβαση.
2) Η τιμή ρεύματος για το σπίτι (ημέρας + νυχτερινό) διαμορφώνεται με την έκπτωση 40% στα 0,06265€/kWh+πάγιο. Πάγιο με e-bill: 2,50 €/μήνα. Στις χρεώσεις αυτές δεν συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α. 6%. Οι τιμές αυτές δεν αλλάζουν.
3) Δώρο 25€ στον πρώτο λογαριασμό.
4) Οι 4 πρώτοι μήνες δεν έχουν χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής. Η συνδρομή nrg FIXED μπορεί να ενεργοποιηθεί οποτεδήποτε επιθυμώ με επιπλέον χρέωση 4 ευρώ ανά μήνα. Η τιμή αυτή δεν αλλάζει.


Με την σύνδεση της παροχής σας με την Smart Card κερδίζετε 1 πόντο για κάθε ευρώ κατανάλωσης, και με επιλογή μόνο e-bill διπλασιάζετε τους πόντους σας.

 

Επίσης, η εταιρεία δεσμεύεται πως σε περίπτωση που αλλάξουν οι τιμές εντός 24μήνου (που είναι  δέσμευσή σας) θα σας ενημερώσει εγκαίρως, προκειμένου να μπορέσετε να διακόψετε αν το επιθυμείτε, χωρίς επιβάρυνση."

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Τα νόμιμα θα τα κρίνει ο ΣτΚ και ΡΑΕ

Για να καταλήξεις κάπου, 

στο νήμα "Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?" προτείνεις κάποιο πρόγραμμα απο συγκεκριμένη εταιρία ?

Την πρόταση την έκανα."αλλαγή παρόχου ανά 6μηνο."

Για τον ΣτΚ και την ΡΑΕ ανέβασε όταν το ετοιμάσεις  το word χωρίς τα στοιχεία σου εδώ για να το στείλουν όλοι. Γιατί δεν νομίζω ότι έχουν όλοι την δυνατότητα να συντάσσουν καταγγελιες.Προσωπικα 3 μέρες έγραφα το αίτημα στη ΡΑΕ πέρυσι για την nrg και έχουν περάσει 6 μήνες και απάντηση δεν πήρα ούτε ξέρω αν θα δικαιωθω.

Επεξ/σία από cinrtc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Για τον ΣτΚ και την ΡΑΕ στείλε το word χωρίς τα στοιχεία σου εδώ για να το στείλουν όλοι. Γιατί δεν νομίζω ότι έχουν όλοι την δυνατότητα να συντάσσουν καταγγελιες.Προσωπικα 3 μέρες έγραφα το αίτημα στη ΡΑΕ πέρυσι για την nrg και έχουν περάσει 6 μήνες και απάντηση δεν πήρα ούτε ξέρω αν θα δικαιωθω.

Επίτηδες έστειλα στη ΡΑΕ γιατί είναι πιο εύκολο ,είναι απλή φόρμα επικοινωνίας

https://www.rae.gr/forma-parapanon/

Βασικά πρώτα τσεκάρετε αν παίρνει σαν επισύναψη τα αρχεία σας (εμένα δεν το πήρε και έστειλα σύνδεσμο απο google drive) ,γιατί μετά θα τα ξαναγράφετε

Τώρα , ρε παιδιά , όντως να ετοιμάσω κείμενο ? Πάνω που διόρθωσα τα excel (και δεν έχω ακόμα βάλει το smart και πριν έστειλα ΡΑΕ και τελείωσα καντήλια με chat nrg...

8 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Την πρόταση την έκανα αλλαγή παρόχου ανά 6μηνο.

ε, εντάξει , πόσα χρόνια θα το κάνεις ? Θα τελειώσουν !

Πέρα απο την πλάκα δε βαριέσαι τη διαδικασία ? τώρα σε ποιον είσαι μετά την nrg?

8 λεπτά πριν, nixi είπε

Υπέγραψα στην ngr για το save 40% μέσω συνεργάτη τους την Παρασκευή. 

Είχα ζητήσει επιβεβαίωση στα παρακάτω πριν υπογράψω (την πήρα σε email).

Στα χαρτιά που μου στείλανε για να υπογράψω γράφει 4 ευρώ. Ούτε 9 ούτε 10 ούτε αν/θα αυξηθεί.

Είχες τικαρισμένο το fixed ?

ΥΓ.  Εννοείται οτι είναι παράνομο αυτό που κάνουν , δε χρειάζεται να το αναλύσουμε μεταξύ μας, δε διαφωνεί κάποιος

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

Επίτηδες έστειλα στη ΡΑΕ γιατί είναι πιο εύκολο ,είναι απλή φόρμα επικοινωνίας

https://www.rae.gr/forma-parapanon/

Βασικά πρώτα τσεκάρετε αν παίρνει σαν επισύναψη τα αρχεία σας (εμένα δεν το πήρε και έστειλα σύνδεσμο απο google drive) ,γιατί μετά θα τα ξαναγράφετε

Τώρα , ρε παιδιά , όντως να ετοιμάσω κείμενο ? Πάνω που διόρθωσα τα excel (και δεν έχω ακόμα βάλει το smart και πριν έστειλα ΡΑΕ και τελείωσα καντήλια με chat nrg...

ε, εντάξει , πόσα χρόνια θα το κάνεις ? Θα τελειώσουν !

Πέρα απο την πλάκα δε βαριέσαι τη διαδικασία ? τώρα σε ποιον είσαι μετά την nrg?

 

Ναι να το κάνεις. Θα είναι χρήσιμο. 

Οι εναλλακτικοί είναι 20 περίπου. 10 χρόνια βγάζεις και μέχρι τότε θα χουν φυτρώσει κι άλλοι. 

Εγώ πήγα στο my home enter με το κατοσταευρω και το επέλεξα επειδή έχει όρο μη επιβολής Ρήτρας CO2. 

Έβαλα και την πάγια εντολή εξόφλησης για να τους παίρνω το 2% (συνολο 7% με την εμπρόθεσμη εξόφληση)και σε 1μιση χρόνο ξαναψάχνω.Ως τότε ενημερώνομαι από εδώ για τα λαμόγια της αγοράς για να φάνε χ από μένα από τώρα σαν πιθανοί μελλοντικοί πάροχοι μου

Όσο για αναλογία ημερήσιων/ νυκτερινών KWh πέτυχα 1/8!😉😉😉

 

 

Επεξ/σία από cinrtc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Είχες τικαρισμένο το fixed ?

ΥΓ.  Εννοείται οτι είναι παράνομο αυτό που κάνουν , δε χρειάζεται να το αναλύσουμε μεταξύ μας, δε διαφωνεί κάποιος

Όχι. Γιατί να το τικάρω από την αρχή? Η διατύπωση στην επιβεβαίωση μου λέει ότι όποτε θέλω το βάζω με 4 ευρώ. 

"Η συνδρομή nrg FIXED μπορεί να ενεργοποιηθεί οποτεδήποτε επιθυμώ με επιπλέον χρέωση 4 ευρώ ανά μήνα. Η τιμή αυτή δεν αλλάζει."

Απλά το αναφέρω μήπως βοηθήσω κάποιον που δεν έχει ζητήσει τέτοια επιβεβαίωση. Δεν μπορεί να ισχύει σε μένα κ όχι στους άλλους.

ΥΓ. Δεν ξέρω αν το εφαρμόσουν ή όχι, απλά λέω τι εννοούσαν στην σύμβαση, γιατί κάποιος μπορεί να σκεφτεί ότι ε είναι λογικό αφου δεν τίκαρες το fixed, τώρα που το θες έχει άλλη τιμή. Όχι, συμφωνήσαμε από την αρχή ότι αν το θελήσω και όποτε το θελήσω θα είναι στην τιμή της συμφωνίας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...