Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

έρχεται 20 ευρώ τον μήνα εδώ και 8 μήνες...

Αυτό ακριβώς τονίζουμε όσοι φοβόμαστε την αλλαγή σε εναλλακτικούς.

Ότι ακόμη και με 5 μήνες χρέωσης ΟΤΣ χάνεις το οποιο κέρδος προκύπτει μέσα στο έτος.

Στην περίπτωση σου μάλιστα (8*20€=160€ προς το παρόν), δίνεις περισσότερα εν τέλει σε σχέση με τη ΔΕΗ.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

εγώ είμαι στην Protergia εδώ και 3 χρόνια και η αλήθεια είναι ότι έχω ένα κέρδος 150 περίπου ευρώ τον χρόνο σε σχέση με την ΔΕΗ..Έχω αντλία θερμότητας και η κατανάλωση είναι μεγάλη τους χειμερινούς μήνες...Βέβαια πάντα πληρώνω στην ώρα μου και έχω 30% μείωση..

Σχετικά με την Προσαύξηση σύμφωνα με άρθρο 8.8 τι είναι πάλι τούτο ;;...μου έρχεται 20 ευρώ τον μήνα εδώ και 8 μήνες...Είναι νόμιμο απο την στιγμή που δεν υπήρχε στο συμβόλαιο ;;

Υπάρχει στο συμβόλαιο αυτό το άρθρο, αλλά αν σου έρχεται συχνά αυτή η χρέωση παρε να διαμαρτυρηθείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, johnfl21 είπε

Υπάρχει στο συμβόλαιο αυτό το άρθρο, αλλά αν σου έρχεται συχνά αυτή η χρέωση παρε να διαμαρτυρηθείς 

Όταν υπόγραψα το συμβόλαιο τον περασμένο Δεκέμβριο του 2018, δεν υπήρχε αυτή η ρήτρα...Μετά τον Μάρτιο το πληρώνω.

Έχει δίκιο ο φίλος πριν..Αν είναι να δίνω 20 τον μήνα χ 12= 240 ευρώ τον χρόνο δεν συμφέρει με τίποτα και με την όποια έκπτωση...Εκτός και αν το έχει και η ΔΕΗ

Αυτό το μήνα μου ήρθε x 18,84€/MWh..Έρχεται κάθε μήνα...Πως να διαμαρτηρηθώ και που ;; Αν είναι νόμος του κράτους , τι μπορείς να κάνεις ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

εγώ είμαι στην Protergia εδώ και 3 χρόνια και η αλήθεια είναι ότι έχω ένα κέρδος 150 περίπου ευρώ τον χρόνο σε σχέση με την ΔΕΗ..Έχω αντλία θερμότητας και η κατανάλωση είναι μεγάλη τους χειμερινούς μήνες...Βέβαια πάντα πληρώνω στην ώρα μου και έχω 30% μείωση..

Σχετικά με την Προσαύξηση σύμφωνα με άρθρο 8.8 τι είναι πάλι τούτο ;;...μου έρχεται 20 ευρώ τον μήνα εδώ και 8 μήνες...Είναι νόμιμο απο την στιγμή που δεν υπήρχε στο συμβόλαιο ;;

20€ το μήνα ΟΤΣ αποκλείεται... 2€ ναι . Ξαναδές το , 20€ μόνο για ΟΤΣ είναι κλέψιμο κανονικό . Μήπως είναι με άλλες χρεώσεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Όταν υπόγραψα το συμβόλαιο τον περασμένο Δεκέμβριο του 2018, δεν υπήρχε αυτή η ρήτρα...Μετά τον Μάρτιο το πληρώνω.

Έχει δίκιο ο φίλος πριν..Αν είναι να δίνω 20 τον μήνα χ 12= 240 ευρώ τον χρόνο δεν συμφέρει με τίποτα και με την όποια έκπτωση...Εκτός και αν το έχει και η ΔΕΗ

Αυτό το μήνα μου ήρθε x 18,84€/MWh..Έρχεται κάθε μήνα...Πως να διαμαρτηρηθώ και που ;; Αν είναι νόμος του κράτους , τι μπορείς να κάνεις ;;

Μπορείς να βάλεις τον λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

 

Σχετικά με την Προσαύξηση σύμφωνα με άρθρο 8.8 τι είναι πάλι τούτο ;;...μου έρχεται 20 ευρώ τον μήνα εδώ και 8 μήνες...Είναι νόμιμο απο την στιγμή που δεν υπήρχε στο συμβόλαιο ;;

αυτο που ρωτατε αλλους να σας εξηγησουν πραγματα που εχετε οι ιδιοι υπογραψει/δωσατε τη συγκαταθεση σας χωρις να γνωριζετε με ξεπερναει,γιατι δεν παιρνεις την εταιρια να σου εξηγησει?φιλικα και χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης

 

 

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

Όταν υπόγραψα το συμβόλαιο τον περασμένο Δεκέμβριο του 2018, δεν υπήρχε αυτή η ρήτρα...Μετά τον Μάρτιο το πληρώνω.

Έχει δίκιο ο φίλος πριν..Αν είναι να δίνω 20 τον μήνα χ 12= 240 ευρώ τον χρόνο δεν συμφέρει με τίποτα και με την όποια έκπτωση...Εκτός και αν το έχει και η ΔΕΗ

Αυτό το μήνα μου ήρθε x 18,84€/MWh..Έρχεται κάθε μήνα...Πως να διαμαρτηρηθώ και που ;; Αν είναι νόμος του κράτους , τι μπορείς να κάνεις ;;

Απότι είδα η ΟΤΣ το Δεκέμβριο κινήθηκε γύρω στο 60. Για να έχεις 18,84€/MWh επιβάρυνση σημαίνει ότι το άνω όριο που γράφεται στο συμβόλαιό σου είναι είναι γύρω 40-45, που δεν υπάρχει περίπτωση. Νομίζω ότι η προτέργια έχει άνω όριο 65, οπότε μάλλον δε θα επρεπε να έχεις καθόλου ρήτρα.  Αν θες ανέβασε το λογαριασμό να δούμε τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

20€ το μήνα ΟΤΣ αποκλείεται... 2€ ναι . Ξαναδές το , 20€ μόνο για ΟΤΣ είναι κλέψιμο κανονικό . Μήπως είναι με άλλες χρεώσεις ? 

20€ το μήνα είναι όντως πολλά, μπορεί να είναι 20€ το δίμηνο, που πάλι είναι πολλά, ΑΛΛΑ εφόσον έχει αντλία θερμότητας (αν έχει και μεγάλο σπίτι) μπορεί να μιλάμε για 3000 ή και 4000 kwh το τετράμηνο οπότε το νούμερο δεν είναι τόσο μεγάλο, ανάλογα τι ΟΤΣ έχει στον ενναλακτικο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, guzel είπε

Μπορείς να βάλεις τον λογαριασμό;

Ανέβασα τον λογαριασμό Δεκεμβρίου και Νοεμβρίου...( Ο Δεκεμβρίου είναι ο εκκαθαριστικός ) 

protergia.pdf protergia2.pdf

Επεξ/σία από giorgos_76
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Ανέβασα τον λογαριασμό Δεκεμβρίου και Νοεμβρίου...( Ο Δεκεμβρίου είναι ο εκκαθαριστικός ) 

protergia.pdf 1 MB · 3 downloads protergia2.pdf 261 kB · 2 downloads

σε μάμησαν

πιθανολογώ οτι έπεσες στην περίπτωση νο4 του λίνκ

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/1678578/rae-adiafaneis-kai-periplokes-oi-hreoseis-sta-timo.html

 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως βγαίνει το νούμερο 0,609MWh x 24,78€/MWh=15,09 €. Ότι θέλει βάζει ο καθένας?!

 

στον μικρο λογαριασμό σου παντως εισαι 2 ευρω κάτω απο την δεη αν υπολογίσεις τις εκπτωσεις και της δικής σου εταιρίας και της δεη.

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

σε μάμησαν

πιθανολογώ οτι έπεσες στην περίπτωση νο4 του λίνκ

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/1678578/rae-adiafaneis-kai-periplokes-oi-hreoseis-sta-timo.html

Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως βγαίνει το νούμερο 0,609MWh x 24,78€/MWh=15,09 €. Ότι θέλει βάζει ο καθένας?!

Έλα ντε. τι είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Ανέβασα τον λογαριασμό Δεκεμβρίου και Νοεμβρίου...( Ο Δεκεμβρίου είναι ο εκκαθαριστικός ) 

protergia.pdf 1 MB · 3 downloads protergia2.pdf 261 kB · 2 downloads

Αν σου πω ότι μου φαίνεται απίστευτο ?! Η Ζενίθ πχ που έχω θα μου έτρωγε ~7€, όχι 23€ .... πάλι ένα 15ευρω το κέρδισες από ΔΕΗ ,αλλά θα έφευγα με την πρώτη ευκαιρία .... πάρε και ένα τηλ μήπως και έγινε κάτι λάθος . Επίσης δε μου αρέσει που δε δείχνει αναλυτικά τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Ανέβασα τον λογαριασμό Δεκεμβρίου και Νοεμβρίου...( Ο Δεκεμβρίου είναι ο εκκαθαριστικός ) 

protergia.pdf 1 MB · 3 downloads protergia2.pdf 261 kB · 2 downloads

Φίλε κάτι δεν πάει καλά. Η μέση ΟΤΣ για το διάστημα από 24/10/19 μέχρι 24/11/19 που αφορά το δεύτερο λογαριασμό που έβαλες ήταν 56,76. Άντε και οι ΛΠ να το ανεβάζουν άλλες δύο μονάδες.
Από τους όρους της protergia που έχει εδώ https://www.protergia.gr/sites/default/files/GENIKOI-OROI-SYMBASHS_OIKIAKA_3.pdf αν δεις τον 8.8 λέει ότι το άνω όριο είναι 66. Άρα δεν θα έπρεπε να ενεργοποιηθεί ρήτρα ΟΤΣ. Εσύ σε αυτή την περίοδο πλήρωσες προσαύξηση σα να ήταν η ΟΤΣ για την περίοδο τιμολόγησης 90€/MWh
Πάρε τους τηλέφωνο άμεσα και ζήτα να σου στείλουν γραπτώς τον τρόπο που έχουν υπολογίσει αυτές τις προσαυξήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Όταν υπόγραψα το συμβόλαιο τον περασμένο Δεκέμβριο του 2018, δεν υπήρχε αυτή η ρήτρα...Μετά τον Μάρτιο το πληρώνω.

Έχει δίκιο ο φίλος πριν..Αν είναι να δίνω 20 τον μήνα χ 12= 240 ευρώ τον χρόνο δεν συμφέρει με τίποτα και με την όποια έκπτωση...Εκτός και αν το έχει και η ΔΕΗ

Αυτό το μήνα μου ήρθε x 18,84€/MWh..Έρχεται κάθε μήνα...Πως να διαμαρτηρηθώ και που ;; Αν είναι νόμος του κράτους , τι μπορείς να κάνεις ;;

Δεν είναι νόμος του κράτους είναι μέσα στο συμβόλαιο, το άρθρο αυτό με λίγα λόγια γίνεται το εξής: η Πρωτεργεια και ο κάθε εναλλακτικός πάροχος ένα μέρος της ενέργειας που σου πουλάνε το αγοράζουν χονδρική από τη ΔΕΗ, αν η ΔΕΗ αυξήσει την τιμή της κιλοβατώρας σε βαθμό που η Πρωτεργεια δεν μπορεί πλέον να σου δώσει την τιμή που είχατε συμφωνήσει τότε θα μεταφέρει ένα μέρος της αύξησης αυτης στον καταναλωτή. Αυτό όμως υποτίθεται ότι θα γίνει το πολύ 2 φορές το χρόνο σε κάθε λογαριασμό και όχι 20 ευρώ το μήνα όπως λες εσυ. Μπορείς να πάρεις την Πρωτεργεια και να διαμαρτυρηθείς γι’ αυτή την επιπλέον χρέωση που μπαίνει τόσο συχνά. Πάντως δεν σε συμφέρει να αλλάξεις τώρα αν έχεις συμβόλαιο, η ΔΕΗ έχει ανεβάσει αρκετά την τιμή που ακόμη και με αυτή τη χρέωση γλιτώνεις αρκετά αν φυσικά παίρνεις την έκπτωση συνέπειας της Πρωτεργειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, naive είπε

Φίλε κάτι δεν πάει καλά. Η μέση ΟΤΣ για το διάστημα από 24/10/19 μέχρι 24/11/19 που αφορά το δεύτερο λογαριασμό που έβαλες ήταν 56,76. Άντε και οι ΛΠ να το ανεβάζουν άλλες δύο μονάδες.
Από τους όρους της protergia που έχει εδώ https://www.protergia.gr/sites/default/files/GENIKOI-OROI-SYMBASHS_OIKIAKA_3.pdf αν δεις τον 8.8 λέει ότι το άνω όριο είναι 66. Άρα δεν θα έπρεπε να ενεργοποιηθεί ρήτρα ΟΤΣ. Εσύ σε αυτή την περίοδο πλήρωσες προσαύξηση σα να ήταν η ΟΤΣ για την περίοδο τιμολόγησης 90€/MWh
Πάρε τους τηλέφωνο άμεσα και ζήτα να σου στείλουν γραπτώς τον τρόπο που έχουν υπολογίσει αυτές τις προσαυξήσεις. 

σε ποιο πρόγραμμα ειναι ομως?

εδω ας πουμε ειναι μαξ 55

https://www.protergia.gr/sites/default/files/eo.1250-2_80_v8_6.2019_gos_oikiako_promo_dd24.pdf

1 λεπτό πριν, johnfl21 είπε

Δεν είναι νόμος του κράτους είναι μέσα στο συμβόλαιο, το άρθρο αυτό με λίγα λόγια γίνεται το εξής: η Πρωτεργεια και ο κάθε εναλλακτικός πάροχος ένα μέρος της ενέργειας που σου πουλάνε το αγοράζουν χονδρική από τη ΔΕΗ, αν η ΔΕΗ αυξήσει την τιμή της κιλοβατώρας σε βαθμό που η Πρωτεργεια δεν μπορεί πλέον να σου δώσει την τιμή που είχατε συμφωνήσει τότε θα μεταφέρει ένα μέρος της αύξησης αυτης στον καταναλωτή. Αυτό όμως υποτίθεται ότι θα γίνει το πολύ 2 φορές το χρόνο σε κάθε λογαριασμό και όχι 20 ευρώ το μήνα όπως λες εσυ. Μπορείς να πάρεις την Πρωτεργεια και να διαμαρτυρηθείς γι’ αυτή την επιπλέον χρέωση που μπαίνει τόσο συχνά. Πάντως δεν σε συμφέρει να αλλάξεις τώρα αν έχεις συμβόλαιο, η ΔΕΗ έχει ανεβάσει αρκετά την τιμή που ακόμη και με αυτή τη χρέωση γλιτώνεις αρκετά αν φυσικά παίρνεις την έκπτωση συνέπειας της Πρωτεργειας. 

που το είδες αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...