Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Οι ανωτέρω εκπτώσεις ισχύουν για οικιακή κατανάλωση με όριο κατανάλωσης τις 5.500 kWh ετησίως. Σε περίπτωση υπέρβασης του εν λόγω ορίου, δεν θα αποδίδοντα εκπτώσεις στην υπερβάλλουσα κατανάλωση.

Αναφορά σε κείμενο

Οι χρεώσεις και οι εκπτώσεις αφορούν στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου, εφόσον δεν ενεργοποιηθεί το δικαίωμα του προμηθευτή για εφαρμογή Αναπροσαρμογής ΟΤΣ. Ο ακριβής προσδιορισμός αυτής επεξηγείται στους Γενικούς Όρους της Σύμβασης Προμήθειας. Για την Αναπροσαρμογή ΟΤΣ δείτε περισσότερα εδώ.

(1,17*ΟΤΣ + 11,5 -50)  , για Απρίλιο πχ

1,17*73,866 + 11,5 -50 =  επιβάρυνση 47.92 ευρώ αν χίλιες κιλοβατώρες

Διάβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση να δεις τι είναι ΟΤΣ

Για αέριο αν βρεις τιμή πόσταρε στο άλλο θέμα :)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, arianosfc είπε

https://www.zenith.gr/power-home-star/

ΑΠΌ αυτά που βρήκα φαίνεται το πιο οικονομικό 

Απο που προκυπτει οτι ειναι το πιο οικονομικο?

Διαβασε καλυτερα το sticky και δεν στο αλλο θεμα που σου ειπε ο korakios για φυσικο αεριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Απο που προκυπτει οτι ειναι το πιο οικονομικο?

που να έβλεπε και το νέο της watt&volt ?! 0,02 θα νόμιζε 😁

Εντάξει , δεν ξέρει ο κόσμος , βλέπει χαμηλές τιμές όπως το mpv της protergeia και την πατά

Στην τελική και εγώ παθών απο Ζενιθ είμαι , απλά έτυχε το διάστημα που ήμουν ήταν χαμηλά η ΟΤΣ και βγήκα κερδισμένος , απο Οκτώβριο και μετά παραέγινε το κακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

που να έβλεπε και το νέο της watt&volt ?! 0,02 θα νόμιζε 😁

Εντάξει , δεν ξέρει ο κόσμος , βλέπει χαμηλές τιμές όπως το mpv της protergeia και την πατά

Στην τελική και εγώ παθών απο Ζενιθ είμαι , απλά έτυχε το διάστημα που ήμουν ήταν χαμηλά η ΟΤΣ και βγήκα κερδισμένος , απο Οκτώβριο και μετά παραέγινε το κακό

Ναι ειναι λογικο γιατι την ρητρα δεν την ξερεις κανεις.Κι εγω δεν ειχα ιδεα φυσικα τι ηταν και τι επαιζε γενικοτερα.Ακομα και την συμβαση να διαβασει καποιος αν δεν ξερει τι ειναι η ΟΤΣ δεν εχει καμια ελπιδα.Πρεπει πρωτα να ψαξει και να μαθει γενικοτερα τι παιζει και μετα να κοιταξει για προγραμματα και τι τον συμφερει.

Οσο πιο απλο ενα προγραμμα τοσο καλυτερο.Εχεις μια κιλοβατωρ π.χ. 0,085 κι ενα παγιο 2-3 ευρω τον μηνα και ξερει οτι αυτο ειναι.Ουτε ρητρες ουτε κρυφες χρεωσεις ουτε τιποτα.Γλιτωνεις κι ενα 100αρικο τον χρονο και τελος.Ξερεις τι σου γινεται με λιγα λογια και δεν ψαχνεσαι να δεις τι φταιει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οσο πιο απλο ενα προγραμμα τοσο καλυτερο.Εχεις μια κιλοβατωρ π.χ. 0,085 κι ενα παγιο 2-3 ευρω τον μηνα και ξερει οτι αυτο ειναι

αυτό το σκέφτομαι ,μιας και η μπύρα Fix ξίνισε τελικά. Περισσότερο με ψήνει να φύγω απο NRG αζημίως τελικά, απο τα 4Ε του Fix...βέβαια ήρθε και η συγκεκριμένη περίοδος που δεν καίω ρεύμα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό το σκέφτομαι ,μιας και η μπύρα Fix ξίνισε τελικά. Περισσότερο με ψήνει να φύγω απο NRG αζημίως τελικά, απο τα 4Ε του Fix...βέβαια ήρθε και η συγκεκριμένη περίοδος που δεν καίω ρεύμα 😁

Δεν χρειαζεται πιστευω να κανεις κατι προς το παρον αν δεν υπαρχει κατι πολυ καλυτερο απο αυτο που εισαι.Να υπηρχε κατι καλυτερο να πω ναι να φυγεις γιατι θα εχεις μεγαλυτερο οφελος.Ακομα και ελαχιστα παραπανω να εχεις οφελος σε αλλο προγραμμα παλι δεν χρειαζεται ν'ασχοληθεις.

Αν το κανεις για αλλους λογους οπως για το fixed και το λογο που εκαναν μια αυξηση τοτε μπορει καθε τρεις και λιγο να πας συνεχεια απο τον εναν παροχο στον αλλον γιατι αυξησεις γινονται παντου και ειναι λογικο να γινονται για οποιοδηποτε λογο.

Για μενα κατσε εκει που εισαι προς το παρον και κοιτα για αεριο απο το καλοκαιρι και μετα σεμπεριπτωση που αλλαξει κατι με το Τ2. 

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος εμπειρία από το πρόγραμμα ΗΡΩΝ ΕΝ.Α που μισθώνεις φωτοβολταϊκά της εταιρίας (κατά κάποιον τρόπο) για να παράγεις δικό σου ρεύμα για 20 χρόνια;

Υπάρχει κάποιον αντίστοιχο πρόγραμμα σε άλλες εταιρίες σαν αυτό του Ήρωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, glenngould είπε

Έχει κάποιος εμπειρία από το πρόγραμμα ΗΡΩΝ ΕΝ.Α που μισθώνεις φωτοβολταϊκά της εταιρίας (κατά κάποιον τρόπο) για να παράγεις δικό σου ρεύμα για 20 χρόνια;

Υπάρχει κάποιον αντίστοιχο πρόγραμμα σε άλλες εταιρίες σαν αυτό του Ήρωνα;

Έχει αναφερθεί (και καταψηφιστεί) σε σελίδες αρκετά πιο πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, glenngould είπε

Έχει κάποιος εμπειρία από το πρόγραμμα ΗΡΩΝ ΕΝ.Α που μισθώνεις φωτοβολταϊκά της εταιρίας (κατά κάποιον τρόπο) για να παράγεις δικό σου ρεύμα για 20 χρόνια;

Υπάρχει κάποιον αντίστοιχο πρόγραμμα σε άλλες εταιρίες σαν αυτό του Ήρωνα;

Το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι κατι σαν νετ μετερινγκ χωρις να εχει φωτοβολταικα δικα σου , εκμεταλευεσαι τα φωτοβολταικα του Ηρων κ ετσι γλιτωνεις κοστη συντηρησης . Το ποσο που πρεπει να πληρωσεις ειναι σε ευρω οσο ειναι η καταναλωση σου πχ αν εχεις το μηνα καταναλωση 500 κιλοβατωρες αρα τον χρονο εχεις 6000 , τοτε δινεις 6000 κ μηδενιζεις το ποσο που θα εδινες για το ρευμα σου για οσο διαρκει το φωτοβολταικο σου το λιγοτερο 20 χρονια το περισσοτερο 25. Αυτα μπορεις να τα δωσεις κ σε δοσεις μεσω του λογαριασμου σου .

Με ενδιεφερε και εμενα γιατι ειμαι πελατης του Ηρων αλλα δεν ειχα τα λεφτα κ ετσι δεν το εκανα , εσυ αποφασιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, glenngould είπε

Υπάρχει κάποιον αντίστοιχο πρόγραμμα σε άλλες εταιρίες σαν αυτό του Ήρωνα;

ευτυχώς όχι 😁

6 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

ααα αυτο το dual ειναι? οποτε δεν με πιανει, δεν εχω αεριο :P

μιας και δεν είχες δει τη στήλη ,δες και την αντίστοιχη στήλη για elpedison όσον αφορά την έκπτωση

Η Ελιν επίσης εφαρμόζει χρέωση ΕΛΑΠΕ απο αρχές του 21 , είναι 2 ευρώ ανα 1000kw

Βέβαια έχει κάτι πόντους για εξαργύρωση , πχ 1500 πόντοι 5 ευρώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, glenngould είπε

Έχει κάποιος εμπειρία από το πρόγραμμα ΗΡΩΝ ΕΝ.Α που μισθώνεις φωτοβολταϊκά της εταιρίας (κατά κάποιον τρόπο) για να παράγεις δικό σου ρεύμα για 20 χρόνια;

Υπάρχει κάποιον αντίστοιχο πρόγραμμα σε άλλες εταιρίες σαν αυτό του Ήρωνα;

Έχω δει λογαριασμούς με το ΕΝ.Α μέσα. Αναλυτικά γράφει ανά ώρα την απόδοση των φωτοβολταϊκών και σου δείχνει πως υπολογίζεται η έκπτωση που παίρνεις (~8,5% ετήσια απόδοση στα χρήματα που έβαλες) σε κάθε λογαριασμό. Σχετικά απλό και ξεκάθαρο θα το έλεγα, ξεκινάς με 100€ και έχεις 3 χρόνια στη διάθεση σου να ανεβάσεις το ποσό, αν, όποτε και όσο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

μιας και δεν είχες δει τη στήλη ,δες και την αντίστοιχη στήλη για elpedison όσον αφορά την έκπτωση

Η Ελιν επίσης εφαρμόζει χρέωση ΕΛΑΠΕ απο αρχές του 21 , είναι 2 ευρώ ανα 1000kw

Βέβαια έχει κάτι πόντους για εξαργύρωση , πχ 1500 πόντοι 5 ευρώ

 

οχι την ειχα δει την στηλη, απλα δεν ειχα καταλαβει οτι για την Ελιν η επιπλεον εκπτωση ηταν το dual

ενας απο τους λογους που μετραει αρνητικα να επιλεξω elpedison ειναι επειδη μπορει να ακυρωσει την εκπτωση οποτε θελει...

Αυτο της Ελιν για την χρεωση 2 ευρω το εχεις προμετρησει στις χρεωσεις της ή ειναι επιπλεον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Αυτο της Ελιν για την χρεωση 2 ευρω το εχεις προμετρησει στις χρεωσεις της ή ειναι επιπλεον?

όχι είναι επιπλέον μιας και δε κατάφερα να κάνω λίστα με ποιους χρεώνουν ή απορροφούν το ΕΛΑΠΕ

Θα σου έλεγα να κάνεις αίτηση μέσω https://allazorevma.gr

αλλά μπορεί και να σου αργήσει και πλέον είναι μόλις ένα 10ευρω το bonus

50 λεπτά πριν, alexiko είπε

Έχω δει λογαριασμούς με το ΕΝ.Α μέσα. Αναλυτικά γράφει ανά ώρα την απόδοση των φωτοβολταϊκών και σου δείχνει πως υπολογίζεται η έκπτωση που παίρνεις (~8,5% ετήσια απόδοση στα χρήματα που έβαλες) σε κάθε λογαριασμό. Σχετικά απλό και ξεκάθαρο θα το έλεγα, ξεκινάς με 100€ και έχεις 3 χρόνια στη διάθεση σου να ανεβάσεις το ποσό, αν, όποτε και όσο θες.

Παράδειγμα με σημερινά δεδομένα (έστω οτι δεν αλλάζουν) και με χρήση μέσου όρου 3750 kw/ έτος, χωρίς ΦΠΑ.

Απο τον Ηρών ,βάζεις 3748 ευρώ και σε 20 έτη κερδίζεις δωρεάν ρεύμα αξίας 6375 ευρώ (~318Ε/έτος)

Ουσιαστικά έχεις καθαρό κέρδος 2627 ευρώ (αφαιρώντας το αρχικό κεφάλαιο)

Διαλέγοντας άλλο πρόγραμμα με 60Ε/ έτος κέρδος απο τον Ηρών , στην 20ετία έχεις καθαρό κέρδος ,με μηδενικό κεφάλαιο ,1200 ευρώ

Άρα σε σχέση με άλλο πάροχο ,ο Ηρών θα μου αποδώσει 1427 ευρώ όχι σε πέντε ,ούτε σε 10 , αλλά σε 20 χρόνια. (με κεφάλαιο 3748Ε)

Φυσικά αν αποφασίσεις να φύγεις , παίρνεις μεν το αρχικό κεφάλαιο , αλλά έχεις "χάσει" λόγω υψηλότερης χρέωσης

Spoiler

Screenshot_20210606_235059.png.e88a0461b8473dfa90f317d300793797.png

 

Επεξ/σία από korakios
spoiler screenshot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...