Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω πάντως κατεβασα το excel και εκανα συγκρισεις.

Συμφωνα με τους δικους μου υπολογισμους και με βαση τους τελευταιους 3 εκκαθαριστικους με συνολο 3798kwh ετησιες.

εχω

1. 121ημερες, 1438khw: 10,49παγιο + 87,22χρεωση + 24,48 ΟΤΣ =  122,19

2. 126ημερες, 962khw: 11,28παγιο + 58,8χρεωση + 3,63 ΟΤΣ =  73,71

3. 118ημερες, 1398khw: 13,77παγιο + 87,88χρεωση + 4,91ΟΤΣ =  106,56

Συνολο 302,46 ολο το χρονο.

Να σημειωσω οτι πριν 6 μηνες εκανα ανανεωση στο αντιστοιχο προγραμμα που είχα με μικρες διαφοροποιήσεις σε παγιο και χρεωση kwh.

Αρα γιατι να πάω σε προγραμμα χωρις ΟΤΣ οταν το φτηνοτερο (324 €) βγαινει ακριβοτερο απο αυτο που πληρωνα? Χωρις ΟΤΣ θα ηξερα τι πληρωνω αλλα θα πληρωνα τουλαχιστον 22 ευρω περισσοτερα)

θεωρητικα μπορω να πληρωσω ενα ακομα βαρυ OTΣ (πληρωσα 2 φτηνα και 1 ακριβο) και να βγω στα ιδια λεφτα με το φτηνοτερο προγραμμα χωρις OTΣ. Αρα οταν σε 1 χρονο πρεπει να  αλλαξω συμβολαιο γιατι να παω σε χωρις OTΣ αν το ΟΤΣ παραμεινει στα ίδια επιπεδα? + το bonus 6 μηνες χωρις OTΣ αν πας σε νέο πάροχο με ενεργες τις εκπτωσεις.

το συμπερασμα μου ειναι πως επειδη το ευρος των συμβολαιων ειναι ~2 χρονια κανεις δεν μπορει να προκαταβαλει αν ενα ετος θα εχει πολυ OTΣ ή οχι και πως ενα προγραμμα που φαινεται οκ (ειτε με OTΣ ειτε χωρις) τωρα τελικα να καταληξει ασυμφορο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Αρα γιατι να πάω σε προγραμμα χωρις ΟΤΣ οταν το φτηνοτερο (324 €) βγαινει ακριβοτερο απο αυτο που πληρωνα? Χωρις ΟΤΣ θα ηξερα τι πληρωνω αλλα θα πληρωνα τουλαχιστον 22 ευρω περισσοτερα)

Απάντησες μόνος σου:  

9 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

το συμπερασμα μου ειναι πως επειδη το ευρος των συμβολαιων ειναι ~2 χρονια κανεις δεν μπορει να προκαταβαλει αν ενα ετος θα εχει πολυ OTΣ ή οχι και πως ενα προγραμμα που φαινεται οκ (ειτε με OTΣ ειτε χωρις) τωρα τελικα να καταληξει ασυμφορο.

Τον επόμενο χρόνο μπορεί να πληρώσεις +50€ πχ. Τότε δε θα έρθεις να κάνεις το ίδιο ποστ εδώ. Από εκεί και πέρα τί να σου πούμε εμείς; Θέμα επιλογών είναι. Απλά με την ΟΤΣ είσαι περισσότερο έρμαιο στις επιλογές του παρόχου και αυτό κάποιοι που θέλουν ξεκάθαρες συμφωνίες και όχι εκπλήξεις, δεν το γουστάρουν.

Παρεμπιπτόντως βάλε και νυχτερινό αν δεν έχεις.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω ότι είμαι από τους άτυχους της απάτης Energa/Hellas Power έτρεχα να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και ότι οι χρεώσεις υπέρ τρίτων είχαν εξοφληθεί από μέρους μου και πλήρωσα χωρίς να φταίω και τέλη επανασύνδεσης στη ΔΕΗ όταν εξαφανίστηκαν οι κύριοι που τώρα παρτάρτουν με τα λεφτά μας στη Μύκονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ckredeye είπε

Εγώ να πω ότι είμαι από τους άτυχους της απάτης Energa/Hellas Power έτρεχα να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και ότι οι χρεώσεις υπέρ τρίτων είχαν εξοφληθεί από μέρους μου και πλήρωσα χωρίς να φταίω και τέλη επανασύνδεσης στη ΔΕΗ όταν εξαφανίστηκαν οι κύριοι που τώρα παρτάρτουν με τα λεφτά μας στη Μύκονο.

Πλέον αυτόματα περνάς στην ¨καθολική υπηρεσια¨  , μέχρι να περάσεις σε άλλον πάροχο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Εγω πάντως κατεβασα το excel και εκανα συγκρισεις.

Συμφωνα με τους δικους μου υπολογισμους και με βαση τους τελευταιους 3 εκκαθαριστικους με συνολο 3798kwh ετησιες.

εχω

1. 121ημερες, 1438khw: 10,49παγιο + 87,22χρεωση + 24,48 ΟΤΣ =  122,19

2. 126ημερες, 962khw: 11,28παγιο + 58,8χρεωση + 3,63 ΟΤΣ =  73,71

3. 118ημερες, 1398khw: 13,77παγιο + 87,88χρεωση + 4,91ΟΤΣ =  106,56

Συνολο 302,46 ολο το χρονο.

Να σημειωσω οτι πριν 6 μηνες εκανα ανανεωση στο αντιστοιχο προγραμμα που είχα με μικρες διαφοροποιήσεις σε παγιο και χρεωση kwh.

Αρα γιατι να πάω σε προγραμμα χωρις ΟΤΣ οταν το φτηνοτερο (324 €) βγαινει ακριβοτερο απο αυτο που πληρωνα? Χωρις ΟΤΣ θα ηξερα τι πληρωνω αλλα θα πληρωνα τουλαχιστον 22 ευρω περισσοτερα)

θεωρητικα μπορω να πληρωσω ενα ακομα βαρυ OTΣ (πληρωσα 2 φτηνα και 1 ακριβο) και να βγω στα ιδια λεφτα με το φτηνοτερο προγραμμα χωρις OTΣ. Αρα οταν σε 1 χρονο πρεπει να  αλλαξω συμβολαιο γιατι να παω σε χωρις OTΣ αν το ΟΤΣ παραμεινει στα ίδια επιπεδα? + το bonus 6 μηνες χωρις OTΣ αν πας σε νέο πάροχο με ενεργες τις εκπτωσεις.

το συμπερασμα μου ειναι πως επειδη το ευρος των συμβολαιων ειναι ~2 χρονια κανεις δεν μπορει να προκαταβαλει αν ενα ετος θα εχει πολυ OTΣ ή οχι και πως ενα προγραμμα που φαινεται οκ (ειτε με OTΣ ειτε χωρις) τωρα τελικα να καταληξει ασυμφορο.

 

 

Καλημέρα, 

Οι χρεώσεις ΟΤΣ που παραθέτεις βέβαια αφορούν μεγάλο μέρος του 2020 όπου η χονδρεμπορική είχε κατακρυμνηστεί...

Κανονικά από Μάρτιο μέχρι Ιούλιο έπρεπε να σου επιστρέφουν ΟΤΣ και όχι να σε χρεώνουν. Τα 3,63 ΟΤΣ που είχες πέρσι φέτος μπορεί να φτάσουν και 40-50/mWh. 

1 ώρα πριν, korakios είπε

Πλέον αυτόματα περνάς στην ¨καθολική υπηρεσια¨  , μέχρι να περάσεις σε άλλον πάροχο . 

Για την ακρίβεια μεταφέρεσαι αυτόματα στο "τελευταίο καταφύγιο" δηλαδή Elpedison και αν δεν βρεις σε 3 μήνες καινούργιο προμηθευτή πας Καθολική...

Και δεν ξέρω αν αναφέρθηκε από κάποιον εδώ αλλά...

Από 05/08/2021 η ΔΕΗ στα βασικά της προγράμματα καταργεί την χρέωση CO2 και βάζει ρήτρα ΟΤΣ!

 

 

image_2021-06-07_123833.png

ΟΟΟΟΟΠ! ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ Η VOLTERRA ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ...kORAKIOS ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ!

https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/ilektriki-energia/360-oikiako/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Από 05/08/2021 η ΔΕΗ στα βασικά της προγράμματα καταργεί την χρέωση CO2 και βάζει ρήτρα ΟΤΣ!

Λογικά για τα online και enter & enter plus , δε νομίζω το Γ1 να σηκώνει παραπάνω χρέωση !

Θα αλλάξει και σε παλιούς συνδρομητές ? Αν ναι πολλοί δε θα το πάρουν καν χαμπάρι.

μπορείς να δώσεις κάποιο λινκ ?

1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

ΟΟΟΟΟΠ! ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ Η VOLTERRA ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ...kORAKIOS ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ!

https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/ilektriki-energia/volterra-home-v1-night/

Κλασσική volterra , με χαμένα links στο site της . Πάντα με γραπτή βεβαίωση μη εφαρμογής ρήτρας αναπροσαρμογής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Λογικά για τα online και enter & enter plus , δε νομίζω το Γ1 να σηκώνει παραπάνω χρέωση !

Θα αλλάξει και σε παλιούς συνδρομητές ? Αν ναι πολλοί δε θα το πάρουν καν χαμπάρι.

μπορείς να δώσεις κάποιο λινκ ?

https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/ilektriki-energia/volterra-home-v1-night/

Κλασσική volterra , με χαμένα links στο site της . Πάντα με γραπτή βεβαίωση μη εφαρμογής ρήτρας αναπροσαρμογής

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/TIM_6_2021/TIMOK-XT-JUN2021-G1N.pdf

Τα online και Home Enter μένουν ως είχαν. Τα παλιά βασικά προγράμματα παίρνουν πλέον έκπτωση ενέργειας 30% + 5% έκπτωση συνέπειας και τρώνε ΟΤΣ. 

Αν με ρωτάτε, το Βασικό της Volterra χωρίς ρήτρα είναι οκ βάσει συνθηκών...(οι συνθήκες λένε πως βασικό κόστος στην χαμηλή τάση είναι περίπου 83-84€/mWh σήμερα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Λογικά για τα online και enter & enter plus , δε νομίζω το Γ1 να σηκώνει παραπάνω χρέωση !

Επειδη εχω το Enter στο πατρικο, τοτε μπορω να κανω καταγγελια και να τα μαζεψω για αλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

ειναι μονο για Γ1 ΚΑΙ Γ1 Ν αρα ο απλος κοσμος θα παρει λογαριασμους φωτια ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ κ μετα

 

ΕΤΣΙ είναι.

4 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Επειδη εχω το Enter στο πατρικο, τοτε μπορω να κανω καταγγελια και να τα μαζεψω για αλλου?

ΚΑΤΣΕ εκεί που ΕΙΣΑΙ !!!!!!!

ΑΣΕ, τι γράφει ο καθένας !!!!!

Αυτά δεν αφορούν το enter !!!!!

45 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

ειναι μονο για Γ1 ΚΑΙ Γ1 Ν αρα ο απλος κοσμος θα παρει λογαριασμους φωτια ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ κ μετα

 

ΝΑΙ, αλλά εδώ γράφει για μια έκπτωση ενέργειας 30%.  !!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/TIM_6_2021/TIMOK-XT-JUN2021-G1N.pdf

Τα online και Home Enter μένουν ως είχαν. Τα παλιά βασικά προγράμματα παίρνουν πλέον έκπτωση ενέργειας 30% + 5% έκπτωση συνέπειας και τρώνε ΟΤΣ. 

κουφάθηκα τώρα... Θα το πασάρουν με χαμηλή κιλοβατώρα δηλαδή κυμαινόμενη . Πουτ**** ΡΑΕ

Τώρα ίσως τσούξει μιας και έχει πολύς κόσμος και γίνει κάτι με την κοροϊδία της κιλοβατώρας-μετοχής

Τεσπα μάλλον θα βγει το Γ1. Πάντως δε νομίζω να το σώσει το 30% αν δεν απορροφά η ΔΕΗ μέρος της ρήτρας

7 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Επειδη εχω το Enter στο πατρικο, τοτε μπορω να κανω καταγγελια και να τα μαζεψω για αλλου?

είναι αλλαγή γενικών όρων , λογικά (και νόμιμα) θα έρθει ειδοποίηση

@MasterBlasterέχεις πηγή που να αναφέρει οτι θα εφαρμοστεί και για τα παλιά ? (μάλλον δεν τους βγήκε το 100ρικο δώρο που δίναν!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

κουφάθηκα τώρα... Θα το πασάρουν με χαμηλή κιλοβατώρα δηλαδή κυμαινόμενη . Πουτ**** ΡΑΕ

Τώρα ίσως τσούξει μιας και έχει πολύς κόσμος και γίνει κάτι με την κοροϊδία της κιλοβατώρας-μετοχής

Τεσπα μάλλον θα βγει το Γ1. Πάντως δε νομίζω να το σώσει το 30% αν δεν απορροφά η ΔΕΗ μέρος της ρήτρας

είναι αλλαγή γενικών όρων , λογικά (και νόμιμα) θα έρθει ειδοποίηση

@MasterBlasterέχεις πηγή που να αναφέρει οτι θα εφαρμοστεί και για τα παλιά ? (μάλλον δεν τους βγήκε το 100ρικο δώρο που δίναν!)

Δεν έχω πηγή, αλλά το θεωρώ δεδομένο :) 

Άλλωστε η ΔΕΗ είναι η πιο εύκολη στο να μετακυλάει κόστη και αυξήσεις...μία υπουργική απόφαση μακριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Δεν έχω πηγή, αλλά το θεωρώ δεδομένο :) 

Άλλωστε η ΔΕΗ είναι η πιο εύκολη στο να μετακυλάει κόστη και αυξήσεις...μία υπουργική απόφαση μακριά...

Ας μην προτρέχουμε για τα παλιά προγράμματα τότες :)

Φυσικά για το Γ1 ειναι ξεκάθαρο οτι θα μπει αγγούρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Δεν έχω πηγή, αλλά το θεωρώ δεδομένο :) 

Άλλωστε η ΔΕΗ είναι η πιο εύκολη στο να μετακυλάει κόστη και αυξήσεις...μία υπουργική απόφαση μακριά...

Ένα ξέρω:

Εμείς που έχουμε ENTER, δεν μας ακουμπάει κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...