Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, korakios είπε

1. είναι αλλαγή χρέωσης και αποδεσμεύεσαι (αν θέλεις)

2. Σου χρέωσαν παραπάνω απο 0,002Ε/Kw, κάνε αμφισβήτηση

Λοιπόν, τι γίνεται εδώ. Η Elpedison τον χρεώνει για την περσινή του κατανάλωση, όχι για το τι λέει ο λογαριασμός του σήμερα. Είχε ειδοποίησει για την χρέωση αυτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, MasterBlaster είπε

Λοιπόν, τι γίνεται εδώ. Η Elpedison τον χρεώνει για την περσινή του κατανάλωση, όχι για το τι λέει ο λογαριασμός του σήμερα.

Μόνο έτσι εξηγείται ,βασικά 1095 κιλοβατώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι ότι χρεώθηκα για άλλου την κατανάλωση καθώς δεν είχα κλείσει χρόνο ακόμα τοτε (και στην elpedison γενικότερα).

Δεν υπήρξε καμία ειδοποίηση, και δε ξανά είδα μετά τον απριλη κάτι αντίστοιχο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, morgoth_gr είπε

Το αστείο είναι ότι χρεώθηκα για άλλου την κατανάλωση καθώς δεν είχα κλείσει χρόνο ακόμα τοτε (και στην elpedison γενικότερα).

Δεν υπήρξε καμία ειδοποίηση, και δε ξανά είδα μετά τον απριλη κάτι αντίστοιχο ..

προφανώς χρεώθηκες την προηγούμενη εκκαθάριση (12/19-03/20). Τον Αύγουστο θα ξαναδείς....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχω και εγώ χρέωση ΕΛΑΠΕ στους δύο προηγούμενους λογαριασμούς μου. Μάλιστα βλέπω ίδιο ποσό παρόλο που έχω διαφορετικές κιλοβατώρες. Πώς υπολογίζεται αυτό;

IMG_20210615_160126.jpg.48776533d1412cd05acf4cb14bc2732c.jpg

IMG_20210615_160145.jpg.499a623d65df151d6f2ad4426003a7ff.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλυτερο ετησιο κερδος φαινεται να το δινει η Solar Energy με το fixed. Να υποθεσω οτι δεν υπαρχει ρητρα κοστους προμηθειας, ουτε ετησια συνδρομη? Μιση εγγυηση απο τον προηγουμενο παροχο λέει. Αν δεν υπηρχε προηγουμενη εγγυηση απο τον παροχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2021 στις 11:00 ΠΜ, wendor είπε

Έλαβα απάντηση απο NRG ότι αν θέλω μετάβαση σε fixed θα χρεωθώ με το νέο πάγιο.

Αναμενόμενο, αλλά μεγάλη κοροιδία όταν πριν 2 μήνες μπορούσες να πας με 4€ και μάλλον είμαστε βλάκες και θέλουμε να χρεωθούμε τα επιπλεόν 120€ για 2 χρόνια. Απάντησα απειλώντας στον αέρα, και λογικά θα στείλω και ένα μήνυμα στον συνήγορο του καταναλωτή, μήπως και μπορέσω να φύγω χωρίς να πληρώσω τα τέλη για 2 χρόνια. 

 

Χωρις να θελω να σε αποτρεψω να το κανεις δικαιωμα σου ειναι και καλα κανεις αλλα στον συνηγορο μπορεις να πας και να βρεις το δικιο σου που στις περισσοτερες περιπτωσεις ετσι γινεται οταν υπογραφεις και σου χρεωνουν την ρητρα χωρις να σε ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ εκει μαζι σου και θα δικαιωθεις αλλα στην περιπτωση του φιξ τι πραγματικα θα πεις;;; Οτι σου ειπαν οτι ηταν 4 κ τωρα εγινε 9,90;;; Θα σου πουν δηλ στον λογαριασμο σας ειχατε σαν χρεωση 4 και εγινε 9,90 χωρις να σας ενημερωσουν;;;; Εσυ θα πεις οχι αλλα μου ειχαν πει οτι ηταν 4 η χρεωση τοτε κ εγινε 9,90 τωρα ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΝΕΒΗΚΕ......

Η απαντηση τους πιθανολογω οτι θα ειναι δυστηχως δεν γινεται κατι γιατι δεν χρεωθηκατε κατι και δεν αλλαξε κατι στην συμβαση που υπογραψατε, γιατι η συμβαση που υπογραφεις στην nrg εχει το fix εξτρα αν το θες αρα αν δεν το θες δεν περιλαμβανεται σε αυτο που υπογραφεις.

Νομιζετε οτι στην nrg δεν ηξεραν τι κανουν ;;; 

Μακαρι φιλε μου να δικαιωθεις μακαρι και να ακολουθησουν κ αλλοι αλλα δυσκολο το βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NRG Save 40% πρωτος λογαριασμος

Βαλανε Ειδικό Τέλος Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων: 10,54€ !!! (αναλογα με τις Khw που εκαψα)

Αρα η Khw απο 0,06265€ παει στα 0,07965€;;;;

Ξερει κανεις για αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Necrogeddon είπε

Ειμαι σε προγραμμα χωρις δεσμευση. Μολις τους πηρα για παραπονα και θα με ενημερωσουν για προγραμμα χωρις ρητρα προμηθειας. Παρτε και μια γευση απο τον λογαριασμο μου

Screenshot_1.jpg

Λογικα θα σου προτεινουν το zero .....

4 λεπτά πριν, chmichael είπε

NRG Save 40% πρωτος λογαριασμος

Βαλανε Ειδικό Τέλος Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων: 10,54€ !!! (αναλογα με τις Khw που εκαψα)

Αρα η Khw απο 0,06265€ παει στα 0,07965€;;;;

Ξερει κανεις για αυτο;

Αυτο το εχουμε ολοι κ παντου ειναι στις ρυθμιζομενες χρεωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Λογικα θα σου προτεινουν το zero .....

Αυτο το εχουμε ολοι κ παντου ειναι στις ρυθμιζομενες χρεωσεις

Στο οποιο δε σε ενημερηνει κανεις ετσι;
Αρα η διαφορα απο Δεη ειναι 0,03 λεπτα ανα khw με το NRG Save 40%.
(0,11 ΔΕΗ - NRG Save 40% = 0,06 + 0,019 <Ειδικό Τέλος>)

+4 για fixed + παγιο

και τελικα αναρωτιεμαι αν αξιζει να φυγεις απο Δεη

Επεξ/σία από chmichael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chmichael είπε

Στο οποιο δε σε ενημερηνει κανεις ετσι;
Αρα η διαφορα απο Δεη ειναι 0,03 λεπτα ανα khw με το NRG Save 40%.
(0,11 ΔΕΗ - NRG Save 40% = 0,06 + 0,019 <Ειδικό Τέλος>)

Από που προέκυψε ο υπολογισμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, chmichael είπε

Με βαση το 1ο λογαριασμο της NRG που πηρα.

Πάγιο δεν έχεις; 3 λεπτά διαφορά με την ΔΕΗ σήμερα δεν έχει κανένας. 3 λεπτά διαφορά με την ΔΕΗ μπορεί να είχες πέρσι αν ήσουν τυχερός. 

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τελικά έχω και εγώ χρέωση ΕΛΑΠΕ στους δύο προηγούμενους λογαριασμούς μου. Μάλιστα βλέπω ίδιο ποσό παρόλο που έχω διαφορετικές κιλοβατώρες. Πώς υπολογίζεται αυτό;

IMG_20210615_160126.jpg.48776533d1412cd05acf4cb14bc2732c.jpg

IMG_20210615_160145.jpg.499a623d65df151d6f2ad4426003a7ff.jpg

Νομίζω πως σε χρεώνουν κερατιάτικα...6,77/μήνα = 3385kWh/Μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Πάγιο δεν έχεις; 3 λεπτά διαφορά με την ΔΕΗ σήμερα δεν έχει κανένας. 3 λεπτά διαφορά με την ΔΕΗ μπορεί να είχες πέρσι αν ήσουν τυχερός. 

Ναι εκανα edit το παραπανω post. Επισυναπτω το λογαριασμο.

nrg-save-40-fixed.jpg.11d085e19ffbe4edd6b7962163418d6b.jpg

Επεξ/σία από chmichael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, chmichael είπε

Ναι εκανα edit το παραπανω post. Επισυναπτω το λογαριασμο: 27-05 εως 11-06.nrg-save-40-fixed.jpg.11d085e19ffbe4edd6b7962163418d6b.jpg

Πολύ καλό (οπότε προφανώς και έχει νόημα η αλλαγή από ΔΕΗ). Βοηθάει βέβαια η υπερβολική κατανάλωση των 620KWh/16 ημέρες ήτοι 4650kWh/4μηνο...καταναλώνεις σαν 4 σπίτια.

Το 0,019 ειδικό τέλος τι είναι;

Επεξ/σία από MasterBlaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...