Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, chmichael είπε

NRG Save 40% πρωτος λογαριασμος

Βαλανε Ειδικό Τέλος Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων: 10,54€ !!! (αναλογα με τις Khw που εκαψα)

Αρα η Khw απο 0,06265€ παει στα 0,07965€;;;;

Ξερει κανεις για αυτο;

Κι εμενα εχει αυτο ο λογαριασμος και τους εκανα ηδη μηνυση.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ειδικό Τέλος Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας μετονομάστηκε σε Ειδικό Τέλος Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων. Το τέλος αυτό, προορίζεται για την πληρωμή των παραγωγών ηλεκτρικής ενέργειας από Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (ΑΠΕ). Αποτελεί τη συνεισφορά όλων των πολιτών στην προώθηση της «πράσινης ενέργειας».

Το Ειδικό Τέλος Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων (ΕTΜΕΑΡ) έχει καθοριστεί με το άρ. 40 του ν.2773/99 (ως Ειδικό Τέλος ΑΠΕ) και το άρθρο 143 του ν.4001/11.

 

Η χρέωση προκύπτει με τον παρακάτω τύπο

ΕΤΜΕΑΡ = Ενεργός Ενέργεια [kWh] x Μοναδιαία Χρέωση [€/kWh]

 

Η Μοναδιαία χρέωση που έχει οριστεί για όλους τους τύπους τιμολογίων είναι 0,017€/kWh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, bill27 είπε

elpedison δεν ειναι στα παραπανω screenshot?

ok, χρεώνει αναδρομικά απο κιλοβατώρες του 20 . (για το έτος 2020 ορίζει ο νόμος ,όχι 2021)

Το αν χρεώνει παραπάνω θα φανεί στον εκκαθαριστικό ,καθώς και απο ξεκάθαρη απάντηση της elpedison

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ok, χρεώνει αναδρομικά απο κιλοβατώρες του 20 . (για το έτος 2020 ορίζει ο νόμος ,όχι 2021)

Το αν χρεώνει παραπάνω θα φανεί στον εκκαθαριστικό ,καθώς και απο ξεκάθαρη απάντηση της elpedison

Αφου ειναι για το 2020 τοτε εμενα η ελιν γιατι μου χρεωνει οσες kwh καιω για το 2021?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill27 είπε

Αφου ειναι για το 2020 τοτε εμενα η ελιν γιατι μου χρεωνει οσες kwh καιω για το 2021?

αυτό λέω . Δεν ξέρω. Κανονικά έπρεπε να μαζέψει απο το προηγούμενο έτος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Necrogeddon είπε

Ειμαι σε προγραμμα χωρις δεσμευση. Μολις τους πηρα για παραπονα και θα με ενημερωσουν για προγραμμα χωρις ρητρα προμηθειας. Παρτε και μια γευση απο τον λογαριασμο μου

Screenshot_1.jpg

Όπως σου είπαν και οι συμφορουμίτες έφτασες να πληρώνεις παραπάνω από ΔΕΗ. Λογικά θα σε πάρουν να σου πουν για το ζίρο, χωρίς πάγιο, χωρίς Οτς, αλλά με μεταβλητή τιμή κιλοβατώρας. Έχει 2 χρόνια δέσμευση οπότε για μένα μη μασήσεις κάνε έρευνα και άλλαξε εταιρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Λογικά η Solar θα ανεβάσει και αυτή τα πακέτα της πολύ σύντομα. Σιγά μην αντέξει να συγκρατήσει τιμές τόσο μικρή εταιρεία.

Γιατί μας το κάνεις τώρα αυτό, εμείς θα κρατήσουμε!!!!!😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alexiko είπε

Όπως σου είπαν και οι συμφορουμίτες έφτασες να πληρώνεις παραπάνω από ΔΕΗ. Λογικά θα σε πάρουν να σου πουν για το ζίρο, χωρίς πάγιο, χωρίς Οτς, αλλά με μεταβλητή τιμή κιλοβατώρας. Έχει 2 χρόνια δέσμευση οπότε για μένα μη μασήσεις κάνε έρευνα και άλλαξε εταιρία. 

Δεν πληρώνει παραπάνω από την ΔΕΗ.

0.098€ βγαίνει.

Άσε που τόσο μικρό κατανάλωση έπρεπε να πάει στο enter η στο online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Γιατί μας το κάνεις τώρα αυτό, εμείς θα κρατήσουμε!!!!!😁

Μωρέ μακάρι, γιατί περιμένω μια απάντηση από τα ΕΛΤΑ και ετοιμάζω βαλίτσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν πληρώνει παραπάνω από την ΔΕΗ.

0.098€ βγαίνει.

Άσε που τόσο μικρό κατανάλωση έπρεπε να πάει στο enter η στο online.

Ξεχνάς και τα μαζεμένα πάγια ή ετήσια συνδρομή καμία 60αριά ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν πληρώνει παραπάνω από την ΔΕΗ.

0.098€ βγαίνει.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58677127

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Άσε που τόσο μικρό κατανάλωση έπρεπε να πάει στο enter η στο online.

εξαρτάται την ετήσια όχι διμήνου .Μόνο ο ίδιος ξέρει

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Μωρέ μακάρι, γιατί περιμένω μια απάντηση από τα ΕΛΤΑ και ετοιμάζω βαλίτσες.

Εγω ηδη ειμαι πολυ κοντα στην αποφαση να επιλεξω Solar. Η Ελιν με διαβεβαιωσε οτι η προσφορα που ελαβα (με τις τιμες πριν την σημερινη αλλαγη) θα ισχυσει αν απαντησω "αμεσα". Δεν διευκρινισαν ποσο "αμεσα", αλλα φανταζομαι θα αντεξουν να με περιμενουν 1-2 μερες. Ουσιαστικα κανω ερευνα αγορας. Η Efa ουτε εχει απαντησει στα ερωτηματα μου, περασαν ηδη 24 ωρες. Not good practice.

Η Solar μού αρεσε επειδη ειδα οτι δεν ειναι αλλος ενας παροχος, αλλα μια εταιρεια που προσπαθει να επενδυσει. Ετσι δειχνει τουλαχιστον. Οποτε θα την υποστηριξω. Με ετησιο κερδος 100+ ευρω στην καταναλωση μου, νομιζω οτι ακομη κι αν ανεβασει τιμες, παλι θα εχω καποιο κερδος. Αν στραβωσει, αλλαζουμε παλι 😕

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Εγω ηδη ειμαι πολυ κοντα στην αποφαση να επιλεξω Solar. Η Ελιν με διαβεβαιωσε οτι η προσφορα που ελαβα (με τις τιμες πριν την σημερινη αλλαγη) θα ισχυσει αν απαντησω "αμεσα". Δεν διευκρινισαν ποσο "αμεσα", αλλα φανταζομαι θα αντεξουν να με περιμενουν 1-2 μερες. Ουσιαστικα κανω ερευνα αγορας. Η Efa ουτε εχει απαντησει στα ερωτηματα μου, περασαν ηδη 24 ωρες. Not good practice.

Η Solar μού αρεσε επειδη ειδα οτι δεν ειναι αλλος ενας παροχος, αλλα μια εταιρεια που προσπαθει να επενδυσει. Ετσι δειχνει τουλαχιστον. Οποτε θα την υποστηριξω. Με ετησιο κερδος 100+ ευρω στην καταναλωση μου, νομιζω οτι ακομη κι αν ανεβασει τιμες, παλι θα εχω καποιο κερδος. Αν στραβωσει, αλλαζουμε παλι 😕

 

Κι εγώ μεταξύ Solar, Ελίν είμαι. Η πρώτη μου έρχεται λίγο φθηνότερα, προτιμώ και να στηρίξω μικρότερο παίκτη σε πρώτη φάση. Υπάρχει μόνο ένα κακό σενάριο που μπορεί να τύχει σε αυτό που λες. Να πας Solar και να ανεβάσει σύντομα τιμές, ενώ αν προλάβεις την τιμή της Ελίν τώρα, να παρέμενε για περισσότερο καιρό.

Βέβαια τώρα που τα σκέφτομαι και όσο γράφω, πώς σε εξασφαλίζει η Ελίν ότι την τιμή που θα προλάβεις τώρα, θα την κρατήσει για καιρό; Αφού τα συμβόλαια που κοιτάμε οι περισσότεροι που είναι αορίστου και χωρίς ΟΤΣ, θεωρητικά μπορούν όποτε θέλουν να αυξήσουν τις τιμές και απλά έχεις την άνεση να φύγεις. Άντε κάποιοι που λένε εξάμηνη δέσμευση στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...