Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, Depeche3 είπε

Χωρις να θελω να σε αποτρεψω να το κανεις δικαιωμα σου ειναι και καλα κανεις αλλα στον συνηγορο μπορεις να πας και να βρεις το δικιο σου που στις περισσοτερες περιπτωσεις ετσι γινεται οταν υπογραφεις και σου χρεωνουν την ρητρα χωρις να σε ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ εκει μαζι σου και θα δικαιωθεις αλλα στην περιπτωση του φιξ τι πραγματικα θα πεις;;; Οτι σου ειπαν οτι ηταν 4 κ τωρα εγινε 9,90;;; Θα σου πουν δηλ στον λογαριασμο σας ειχατε σαν χρεωση 4 και εγινε 9,90 χωρις να σας ενημερωσουν;;;; Εσυ θα πεις οχι αλλα μου ειχαν πει οτι ηταν 4 η χρεωση τοτε κ εγινε 9,90 τωρα ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΝΕΒΗΚΕ......

Η απαντηση τους πιθανολογω οτι θα ειναι δυστηχως δεν γινεται κατι γιατι δεν χρεωθηκατε κατι και δεν αλλαξε κατι στην συμβαση που υπογραψατε, γιατι η συμβαση που υπογραφεις στην nrg εχει το fix εξτρα αν το θες αρα αν δεν το θες δεν περιλαμβανεται σε αυτο που υπογραφεις.

Νομιζετε οτι στην nrg δεν ηξεραν τι κανουν ;;; 

Μακαρι φιλε μου να δικαιωθεις μακαρι και να ακολουθησουν κ αλλοι αλλα δυσκολο το βλεπω...

Έστειλα στον ΣτΚ, αναφερόμενος πως όταν αξιολόγησα την προσφορά σκοπός ήταν το συμφέρον μου για να μεταβώ σε ένα πρόγραμμα από αυτά που ίσχυε τότε. Έχω χαμηλές προσδωκίες στο να μπορέσω να φύγω, απλά οι πρακτικές τους δηλώνουν καθόλου σοβαρή εταιρεία, οπότε μακριά. Ευτυχώς που δε μετέφερα τις παροχές από το εξοχικό και το πατρικό μου.

Θα ενημερώσω αν και όταν λάβω απάντηση από τον ΣτΚ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Κι εγώ μεταξύ Solar, Ελίν είμαι. Η πρώτη μου έρχεται λίγο φθηνότερα, προτιμώ και να στηρίξω μικρότερο παίκτη σε πρώτη φάση. Υπάρχει μόνο ένα κακό σενάριο που μπορεί να τύχει σε αυτό που λες. Να πας Solar και να ανεβάσει σύντομα τιμές, ενώ αν προλάβεις την τιμή της Ελίν τώρα, να παρέμενε για περισσότερο καιρό.

Βέβαια τώρα που τα σκέφτομαι και όσο γράφω, πώς σε εξασφαλίζει η Ελίν ότι την τιμή που θα προλάβεις τώρα, θα την κρατήσει για καιρό; Αφού τα συμβόλαια που κοιτάμε οι περισσότεροι που είναι αορίστου και χωρίς ΟΤΣ, θεωρητικά μπορούν όποτε θέλουν να αυξήσουν τις τιμές και απλά έχεις την άνεση να φύγεις. Άντε κάποιοι που λένε εξάμηνη δέσμευση στην αρχή.

Καλημέρα σε όλους.

Ξεκάθαρα η ΕΛΙΝ μού είπε ότι η τιμή παραμένει ίδια για έναν χρόνο. Ό,τι κι αν συμβεί. Όχι εξάμηνο, όπως όλοι ξέρουμε. Οι όροι πάντως δεν το αναφέρουν πουθενά. Οπότε πάς "καλή τη πίστη", αφού κανείς δεν διασφαλίζει ότι ο χρόνος δεν θα γίνει 6μηνο, 8μηνο, 9μηνο κατά βούληση.

Περιμένω απάντηση από τη Σόλαρ για το ίδιο ακριβώς πράγμα, αλλά θα σας πω την αλήθεια μου: διάβασα όρους σε ΕΛΙΝ, διάβασα όρους σε Efa, διάβασα όρους σε Σόλαρ και έκανα σε όλους τις ίδιες ερωτήσεις (εκτός αν ήδη με είχαν καλύψει οι όροι).

Η Σόλαρ με κάλυψε τόσο πολύ στις έγγραφες διαβεβαιώσεις (όροι), που μπορεί και να έστελνα χθες βράδυ δικαιολογητικά.  Μόνη ερώτηση που είχα να κάνω ήταν το "για πόσο διάστημα προστατεύομαι με την ίδια τιμή". Η ΕΛΙΝ ήταν επίσης άριστη, αλλά έκανα 2-3 ερωτήσεις. Άρα είχα 2-3 περισσότερες απορίες. Κι επίσης, θέλει 100 ευρώ εγγύηση (που μπορώ να δώσω, αλλά είναι αδιάλλακτοι και δεν το ρίχνουν). Η Efa ακόμη δεν μου έχει απαντήσει.

Περιμένω και τη σημερινή μέρα πριν πάρω την απόφαση. @Kzaxas αν μπορείς, γράψε ή στείλε με πμ τις εντυπώσεις σου από την ως τώρα εμπειρία σου σε παρακαλώ. Έκανα αναζήτηση χθες βράδυ στο νήμα, αλλά είναι αλλιώς να διαβάσει κάποιος όλες τις σκέψεις συγκεντρωμένες.

Αν κάποιος έχει συνεργασία με ΕΛΙΝ, θα με ενδιέφερε κι αυτή η άποψη πάρα πολύ. Καλημέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Καλημέρα σε όλους.

Ξεκάθαρα η ΕΛΙΝ μού είπε ότι η τιμή παραμένει ίδια για έναν χρόνο. Ό,τι κι αν συμβεί. Όχι εξάμηνο, όπως όλοι ξέρουμε. Οι όροι πάντως δεν το αναφέρουν πουθενά. Οπότε πάς "καλή τη πίστη", αφού κανείς δεν διασφαλίζει ότι ο χρόνος δεν θα γίνει 6μηνο, 8μηνο, 9μηνο κατά βούληση.

Περιμένω απάντηση από τη Σόλαρ για το ίδιο ακριβώς πράγμα, αλλά θα σας πω την αλήθεια μου: διάβασα όρους σε ΕΛΙΝ, διάβασα όρους σε Efa, διάβασα όρους σε Σόλαρ και έκανα σε όλους τις ίδιες ερωτήσεις (εκτός αν ήδη με είχαν καλύψει οι όροι).

Η Σόλαρ με κάλυψε τόσο πολύ στις έγγραφες διαβεβαιώσεις (όροι), που μπορεί και να έστελνα χθες βράδυ δικαιολογητικά.  Μόνη ερώτηση που είχα να κάνω ήταν το "για πόσο διάστημα προστατεύομαι με την ίδια τιμή". Η ΕΛΙΝ ήταν επίσης άριστη, αλλά έκανα 2-3 ερωτήσεις. Άρα είχα 2-3 περισσότερες απορίες. Κι επίσης, θέλει 100 ευρώ εγγύηση (που μπορώ να δώσω, αλλά είναι αδιάλλακτοι και δεν το ρίχνουν). Η Efa ακόμη δεν μου έχει απαντήσει.

Περιμένω και τη σημερινή μέρα πριν πάρω την απόφαση. @Kzaxas αν μπορείς, γράψε ή στείλε με πμ τις εντυπώσεις σου από την ως τώρα εμπειρία σου σε παρακαλώ. Έκανα αναζήτηση χθες βράδυ στο νήμα, αλλά είναι αλλιώς να διαβάσει κάποιος όλες τις σκέψεις συγκεντρωμένες.

Αν κάποιος έχει συνεργασία με ΕΛΙΝ, θα με ενδιέφερε κι αυτή η άποψη πάρα πολύ. Καλημέρα.

Όσο και να σπάω το κεφάλι μου δεν το καταλαβαίνω : ποια είναι η εφα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ΕΛΙΝ εδω και εναν χρονο , εχω ακομα τις παλιες τιμες που διναν τοτε και την εκπτωση συνεπειας (10%) , μεχρι στιγμης δεν εχουν κανει καποια αυξηση σε εμενα.Το συμβολαιο δεν ειχε δεσμευση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Mando είπε

εχω ΕΛΙΝ εδω και εναν χρονο , εχω ακομα τις παλιες τιμες που διναν τοτε και την εκπτωση συνεπειας (10%) , μεχρι στιγμης δεν εχουν κανει καποια αυξηση σε εμενα.Το συμβολαιο δεν ειχε δεσμευση.

Απο 1/7 5% η εκπτωση. Ακόμα σώζεται.. Βεβαια το ανακοινωσαν το Μάρτιο στον λογαριασμο.

Πιστευω στους επομενους θα έχει νεα ανακοινωση με περαιτερω αυξηση ή μεταφορα σε αλλο προγραμμα. 

Επεξ/σία από Jason13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, wendor είπε

Έστειλα στον ΣτΚ, αναφερόμενος πως όταν αξιολόγησα την προσφορά σκοπός ήταν το συμφέρον μου για να μεταβώ σε ένα πρόγραμμα από αυτά που ίσχυε τότε. Έχω χαμηλές προσδωκίες στο να μπορέσω να φύγω, απλά οι πρακτικές τους δηλώνουν καθόλου σοβαρή εταιρεία, οπότε μακριά. Ευτυχώς που δε μετέφερα τις παροχές από το εξοχικό και το πατρικό μου.

Θα ενημερώσω αν και όταν λάβω απάντηση από τον ΣτΚ.

Με το ιδιο σκεπτικο θα στειλω άμεσα κι εγώ.

Ετσι... για το γαμώτο 😑

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε αν της Ελιν η έκπτωση πέσει ακομα παρακάτω στο 5%, τοτε προσωπικά απο 2η πιο συμφέρουσα εταιρεια και 8η τωρα με τις νεες τιμες, καταλήγει σε μια από τις χειρότερες στην λιστα του excel! 

Το μονο θετικό είναι οτι δεν εχει δέσμευση... Απο εκει και περα αν ειναι να κανω ολόκληρη ιστορία για να μου έρχεται 10-20 ευρω πιο φθηνό το ρευμα απο την ΔΕΗ το έτος, τοτε τρώει ακυρο... 

 

Περιμένω να δω την solar ποσο θα ανεβάσει τις τιμές και βλέπουμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jonkyr είπε

Ξεκάθαρα η ΕΛΙΝ μού είπε ότι η τιμή παραμένει ίδια για έναν χρόνο. Ό,τι κι αν συμβεί. Όχι εξάμηνο, όπως όλοι ξέρουμε. Οι όροι πάντως δεν το αναφέρουν πουθενά. Οπότε πάς "καλή τη πίστη", αφού κανείς δεν διασφαλίζει ότι ο χρόνος δεν θα γίνει 6μηνο, 8μηνο, 9μηνο κατά βούληση.

Για μένα δεν αρκεί η καλή πίστη.

Μόλις τώρα, jasonas21 είπε

Περιμένω να δω την solar ποσο θα ανεβάσει τις τιμές και βλέπουμε! 

Το θέμα είναι να προλάβεις. Όχι να περιμένεις να δεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Σολαρ απάντησε πριν λίγο, πάλι με γενικόλογα για το "μετά από ποσο διάστημα επιτρέπεται αναπροσαρμογή τιμών". Η απάντηση είναι "το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι ανοιχτό , δεν έχει δέσμευση , οπότε αν η τιμή αλλάξει έχετε 60 μέρες να ενημερωθείτε και να αποφασίσετέ αν σας συμφέρει ή όχι".

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Όσο και να σπάω το κεφάλι μου δεν το καταλαβαίνω : ποια είναι η εφα;

Σορι, ειμαι στη δουλειά. Αλλά απάντησε ο korakios (θενκς).

1 ώρα πριν, Jason13 είπε

Απο 1/7 5% η εκπτωση. Ακόμα σώζεται.. Βεβαια το ανακοινωσαν το Μάρτιο στον λογαριασμο.

Πιστευω στους επομενους θα έχει νεα ανακοινωση με περαιτερω αυξηση ή μεταφορα σε αλλο προγραμμα. 

Μου διέφυγε αυτό. Προφανώς έχω ακόμη στα χέρια μου την προσφορά με τις προχθεσινές τιμές, αλλά νταξ... είναι θέμα χρόνου.

7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Για μένα δεν αρκεί η καλή πίστη.

Προφανώς δεν αρκεί, γι' αυτό θεωρώ δεδομένο το "για 6 μήνες δεν αλλάζει". Όπως έγραψα ήδη, η απάντηση για "1 έτος" ήρθε δια τηλεφώνου. Ωστόσο, ήδη άλλαξαν πολλά από τη Δευτέρα έως σήμερα.

Επεξ/σία από jonkyr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Το θέμα είναι να προλάβεις. Όχι να περιμένεις να δεις.

Βασικα μπορεί να ειναι τακτικη της αυτη... Σου λεει ακριβαινουν οι αλλες εταιρειες φευγουν απο εκει οι πελατες και βλέπουν εμας που εχουμε το πιο οικονομικο πρόγραμμα οποτε δεν θα το αλλάξουμε προς το παρόν, να ερθουν όσοι έρθουν και μετα αλλαζουμε τις τιμες για ολους, νέους και παλιούς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Βασικα μπορεί να ειναι τακτικη της αυτη... Σου λεει ακριβαινουν οι αλλες εταιρειες φευγουν απο εκει οι πελατες και βλέπουν εμας που εχουμε το πιο οικονομικο πρόγραμμα οποτε δεν θα το αλλάξουμε προς το παρόν, να ερθουν όσοι έρθουν και μετα αλλαζουμε τις τιμες για ολους, νέους και παλιούς... 

Κι εσύ τί θα κερδίσεις με το να περιμένεις; Είσαι τώρα κάπου που είναι φθηνότερα;

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...