Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, anso είπε

500+ σελίδες έκατσα διάβασα μερικες η αλήθεια ειναι.σκεφτομαι να φυγω απο δεδδηε.μενω επαρχια και θελω να βρω καποια απλά με τόσες λεπτομέρειες χάθηκα.το σπιτι ειναι γυρω στα 60 τ.μ ζουμε 2 άτομα.ποιες εταιρίες να κοιταξω και τι να κυνηγήσω απ αυτες;

Καλημερα... Ο Δεδδηε ειναι ο διαχειριστης της χαμηλης και μεσης τασης... Δεν ειναι παροχος..Δεν ειναι ειναι εταιρεια που πουλαει ρευμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα στην ομάδα μετά από καιρό. Σήμερα διάβασα ότι οι τιμές της  μεγαβατώρας έχουν πάρει τον ανήφορο! Πάντα λέγαμε ότι μεγάλες εκπτώσεις σημαίνουν μεγάλα ρίσκα στην αγορά ενέργειας. Αλλά και στην περίπτωση που οι τιμές ξεφύγουν τίποτα πάλι δεν είναι εγγυημένο ούτε και τα συμβόλαια fixed. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, korakios είπε

Επίσης αν έχεις την καλοσύνη ,μπορείς να ρωτήσεις αν η τροποποίηση όρων υπολογισμού ρήτρας αναπροσαρμογής σημαίνει και αυτόματη λύση του συμβολαίου και αν ναι για πoιο λόγο δεν αναφέρεται?

Τροποποίηση χρεώσεων προμήθειας, άρα ναι μπορεί να λύσει το συμβόλαιο χωρίς ρήτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κανενας με της Ελιν τα προγραμματα χωρις παγια/ΟΤΣ(ειχα βαλει σε 2 σπιτια περσι τον Ιανουαριο)?

Εχετε δει τιποτα περιεργες χρεωσεις η σας εχει ερθει καμια ειδοποιηση για τιποτα αλλαγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εχετε δει τιποτα περιεργες χρεωσεις η σας εχει ερθει καμια ειδοποιηση για τιποτα αλλαγες?

ένα μπέρδεμα σε έναντι στου κολλητού μου και εκκαθαριστικό ,συν του οτι χρεώνει ΕΛΑΠΕ

αλλά όχι , δεν είχε ειδοποίηση για αλλαγές , περίπου ίδια περίοδο έβαλε

1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Τροποποίηση χρεώσεων προμήθειας, άρα ναι μπορεί να λύσει το συμβόλαιο χωρίς ρήτρα. 

ναι το ξέρω , απλά θα είναι ενδιαφέρον τι λέει η NRG γιαυτό 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ένα μπέρδεμα σε έναντι στου κολλητού μου και εκκαθαριστικό ,συν του οτι χρεώνει ΕΛΑΠΕ

αλλά όχι , δεν είχε ειδοποίηση για αλλαγές , περίπου ίδια περίοδο έβαλε

Ειδα και εγω οτι μου χρεωνει ΕΛΑΠΕ και βλεποντας και τα μηνυματα εδω αρχισα λιγο να το κοιταζω παραπανω.

Τι μπερδεμα ειχε γινει,αν επιτρεπεται?

Γενικα ΕΛΑΠΕ ορθως χρεωνομαστε η οχι?Γιατι και μενα με βαση τις τωρινες μου κιλοβατωρες χρεωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Τι μπερδεμα ειχε γινει,αν επιτρεπεται?

Δεν έδινε μετρηση  , είχε 3 έναντι και ο εκκαθαριστικός ήταν γρίφος . Χρεώθηκε 16€ περίπου παραπάνω . 

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Γενικα ΕΛΑΠΕ ορθως χρεωνομαστε η οχι?Γιατι και μενα με βαση τις τωρινες μου κιλοβατωρες χρεωνουν.

Ναι , το ΕΛΑΠΕ είναι νόμιμο αφού το κράτος ζήτησε έκτακτη εισφορά για το 2020 , αλλά κανονικά έπρεπε με βάση τις περσινές αφού αποφάσισε να να μην το απορροφήσει 
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι , το ΕΛΑΠΕ είναι νόμιμο αφού το κράτος ζήτησε έκτακτη εισφορά για το 2020 , αλλά κανονικά έπρεπε με βάση τις περσινές αφού αποφάσισε να να μην το απορροφήσει 

Ουσιαστικά αποτελεί εμπορική απόφαση η χρέωση του συγκεκριμένου κόστους. Θα μπορούσε να στο ονομάσει "ΧΡΕΩΣΗ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ". Ο ΔΑΠΕΕΠ το επέβαλε σε περσινές καταναλώσεις προκειμένου να εισπράξει άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ειναι κανενας με της Ελιν τα προγραμματα χωρις παγια/ΟΤΣ(ειχα βαλει σε 2 σπιτια περσι τον Ιανουαριο)?

Εχετε δει τιποτα περιεργες χρεωσεις η σας εχει ερθει καμια ειδοποιηση για τιποτα αλλαγες?

Στο πρωην πακετο ελιν χωρις οτσ οικιακο-οικιακο νυχτερινο η εκπτωση απο 10% θα παει τον ιουλιο 5%,υπαρχει ανακοινωση στο λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill27 είπε

Στο πρωην πακετο ελιν χωρις οτσ οικιακο-οικιακο νυχτερινο η εκπτωση απο 10% θα παει τον ιουλιο 5%,υπαρχει ανακοινωση στο λογαριασμο

Υποθετω μιλας για την εκπτωση συνεπειας.

Περιεργο δε το ειδα να αναφερεται στο λογαριασμο.Θα ξανακοιταξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς άποψη για Protergia MVP;

Στο τηλ μου εξήγησαν για κατανάλωση 640 kwh θα ερχόταν το ρέυμα γύρω στα 35 ευρώ, ενώ με ΔΕΗ Οικιακό Γ1 (όχι νυχτερινό) το αντίστοιχο ήρθε 72. Αν έχει βάση είναι καλό αλλά δεν μπορώ να το εμπιστευθώ 100% όλο και κάτι μπορεί να μην λένε γιάυτο τον έχω στο περίμενε.

Αν το έχει και κανένας και μου εδώ ή ΡΜ πόσο του έρχεται θα βοηθούσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pankar95 είπε

Έχει κανείς άποψη για Protergia MVP;

Στο τηλ μου εξήγησαν για κατανάλωση 640 kwh θα ερχόταν το ρέυμα γύρω στα 35 ευρώ, ενώ με ΔΕΗ Οικιακό Γ1 (όχι νυχτερινό) το αντίστοιχο ήρθε 72. Αν έχει βάση είναι καλό αλλά δεν μπορώ να το εμπιστευθώ 100% όλο και κάτι μπορεί να μην λένε γιάυτο τον έχω στο περίμενε.

Αν το έχει και κανένας και μου εδώ ή ΡΜ πόσο του έρχεται θα βοηθούσε

Και γιατί συγκρίνεις με Γ1 και όχι πχ με το enter ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Pankar95 είπε

Έχει κανείς άποψη για Protergia MVP;

Στο τηλ μου εξήγησαν για κατανάλωση 640 kwh θα ερχόταν το ρέυμα γύρω στα 35 ευρώ, ενώ με ΔΕΗ Οικιακό Γ1 (όχι νυχτερινό) το αντίστοιχο ήρθε 72. Αν έχει βάση είναι καλό αλλά δεν μπορώ να το εμπιστευθώ 100% όλο και κάτι μπορεί να μην λένε γιάυτο τον έχω στο περίμενε.

Αν το έχει και κανένας και μου εδώ ή ΡΜ πόσο του έρχεται θα βοηθούσε

Καλησπέρα.. Να μην εμπιστεύεσαι κάτι στο τηλέφωνο.. Να το έχεις και γραπτώς.. Θέλει πολυ προσοχη.. Και να πας σε εταιρεία χωρίς ΟΤΣ... Οι τιμές έχουν παρει τον ανηφορο.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Και γιατί συγκρίνεις με Γ1 και όχι πχ με το enter ?

Για ΕΝΤΕΡ αν το διαβαζω καλα έχει 0.105/kwh ενώ Γ1 0.110, μικρή διαφορά.

Γενικά υπάρχει σελίδα 3ου που να βάζεις κατανάλωση και να βγαζει εκτίμηση ανά πρόγραμμα; Θα βοηθουσε κάτι τέτοιο

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Να μην εμπιστεύεσαι κάτι στο τηλέφωνο.. Να το έχεις και γραπτώς.. Θέλει πολυ προσοχη.. Και να πας σε εταιρεία χωρίς ΟΤΕ.. Οι τιμές έχουν παρει τον ανηφορο.. 

Καλά σίγουρα δεν θα προχωρήσω χωρίς να το ψάξω αρκετα. Και σίγουρα θα δω και τους αναλυτικους όρους του προγραματος στη σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pankar95 είπε

Έχει κανείς άποψη για Protergia MVP;

Στο τηλ μου εξήγησαν για κατανάλωση 640 kwh θα ερχόταν το ρέυμα γύρω στα 35 ευρώ, ενώ με ΔΕΗ Οικιακό Γ1 (όχι νυχτερινό) το αντίστοιχο ήρθε 72. Αν έχει βάση είναι καλό αλλά δεν μπορώ να το εμπιστευθώ 100% όλο και κάτι μπορεί να μην λένε γιάυτο τον έχω στο περίμενε.

Αν το έχει και κανένας και μου εδώ ή ΡΜ πόσο του έρχεται θα βοηθούσε

https://www.protergia.gr/sites/default/files/arthro8.8.pdf

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/06/202105-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

( 1,18*76,373 + 13 - 50 )/1000=0.05312014 επιβάρυνση (τιμές Μαΐου, έχουν ανέβει παραπάνω)

τελική τιμή κιλοβατώρας = 0,05514 + 0.05312014 = 0.1083

Αν δε στείλεις την προσφορά στη ΡΑΕ καλά κάνουν και κοροϊδεύουν τον κόσμο

https://www.rae.gr/forma-parapanon/

Διάβασε την προτεινόμενη καρφιτσωμένη ανάρτηση πρώτα, κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Και γιατί συγκρίνεις με Γ1 και όχι πχ με το enter ?

 

4 λεπτά πριν, Pankar95 είπε

Για ΕΝΤΕΡ αν το διαβαζω καλα έχει 0.105/kwh ενώ Γ1 0.110, μικρή διαφορά.

για ΔΕΗ υπάρχει άλλο θέμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/41/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...